Ar mūsų vaikai tampa išmanesni?

2014, 1 birželio, 9:59 | kategorija LPT | 3 komentarai | peržiūrų 34 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisBaigiasi eiliniai mokslo metai ir tuo pačiu artėja nauja rugsėjo 1 oji – Mokslo ir žinių diena. Neabejoju, kad didelė dalis tėvų, kurių atžalos dar neturi išmaniųjų telefonų arba turi, bet jau kiek senesnius modelius (o tai reiškia, kad reikia keisti), neilgai trukus patirs spaudimą į mokyklinį portfelį įdėti šį atributą.

Neseniai teko nugirsti 12-13 metų vaikų pokalbį šia tema: paaugliai diskutavo, kiek kurio šeima yra išmani. Suprask, kiek šeima turi išmaniųjų telefonų, ar moka su jais elgtis, koks jų procesorių galingumas. Pokalbis netrukus pakrypo tik šita linkme, mat procesoriaus galingumas lemia kokius žaidimus „paveža“ išmanusis telefonas.

Pasirodo, „krūtas“ yra jau ne tas, kuris turi išmanųjį, o tas, kuris gali siųstis ir žaisti naujausius žaidimus – jo telefono procesorius „paveža“. Apie tai vaikus tuo metu paslaugiai konsultavo vieno iš operatorių aktyviai reklamuojama „akademija“. Jų puslapyje yra pateikta informacija, kad visi kviečiami į mėnesio kursą – tie, kurie grįžta į darželius, mokyklas, universitetus.

Kone lygiai prieš porą metų PSO paskelbė, jog esama svarių įrodymų, kad mobilieji telefonai sukelia vėžį. Ši žinutė, daugeliu atveju labai trumpa, šmėstelėjo visose žiniasklaidos priemonėse ir daugiau jos niekas negvildeno. Operatoriai taip pat ėmėsi tylos politikos. Gal sukelia, o gal ir ne. Kaip ir alkoholis, rūkalai ar cheminiai maisto priedai. Dauguma atsiduso, taip sau tardami „juk labiausiai kenksminga gyventi…“ O be telefono tai jau kaip be duonos…

Apsidžiaugiau, išgirdusi, kad sveikatos apsaugos ministerija reaguodama į PSO pranešimus pasiūlė uždrausti mobiliuosius telefonus mokyklose. Teko girdėti, kad dalis Vilniaus mokyklų į šį pasiūlymą sureagavo. Paradoksas, tačiau tuo pat metu, kai Vilniuje vyko šis procesas, po Kauno mokyklas vaikščiojo vieno iš operatorių reklaminiai berniukai ir mergaitės ir mokiniams nemokamai dalino papildymo korteles.

Rizika susirgti galvos smegenų vėžiu didėja, kalbant telefonu. Bet pastebėkite – ką daugiausia su mobiliaisiais telefonais daro vaikai?

Turbūt atsakymas aiškus – žaidžia. Per pertraukas, per pamokas (įsigudrinę susijungti per Bluetooth ryšį), po pamokų, namie. Juk net jei tėvai teoriškai ir draudžia, namie jų nėra.

Žaidimai išmaniuosiuose telefonuose interaktyvūs, įtraukiantys, kaip narkotikas… Neabejoju, kad rinkose netruks pasirodyti ir 3 D žaidimai išmaniuosiuose. Psichologai vis įspėja apie didėjančią vaikų priklausomybę nuo kompiuterio, bet juk išmanusis telefonas – tai mažas kompiuteris…

Nuperkame ir duodame jį vaikui į kišenę, kad turėtų visur ir visada. Kad galėtume susisiekti… Juk tokia ir buvo, ir turėtų būti pagrindinė telefono paskirtis. O prieš antrąją pusę užsimerkiame – išmanusis telefonas tampa statuso, pripažinimo visuomenėje atributu – kaip jo vaikui nenupirksi? Tą kryptingai ir nuosekliai diegia reklama. Juk visai neseniai televizijos ekranuose sukosi ir sukosi reklama apie labai turtingą senelį, kuris gimusiam anūkėliui padovanoja karuselę virš lovelės iš mobiliųjų telefonų.

Žiūrėdama reklamą, dešimtmetė dukra rimtu veidu tarė: „ kokia nors reklamos auka ims ir nupirks savo anūkui telefoną krikštynų proga“. Tą patį per Kalėdas atkakliai bruko ir kito operatoriaus reklamos veikėja, susirūpinusi inteligentiška močiutė – nėra ką anūkui dovanoti, viskas nusibodę – dovanosiu ryšį, artumą, suprask, mobilųjį telefoną.

Išmanieji telefonai – puikus išradimas sąmoningoms, subrendusioms asmenybėms. Tai puiki darbo priemonė, dirbantiems komandiruočių režimu, tai fotoaparatas, kuriuo bet kur ir bet kada gali įamžinti akimirką. Bet vos bręstančių, lengvai pasiduodančių bet kokioms įtakoms asmenybių rankose, su krūva brangias ir vieninteles gyvenimo akimirkas ryjančių žaidimų, jie, tai – tiksinti bomba, kurią patys savo vaikams nuperkame ir padovanojame.

Neturėkime iliuziją, kad reklamos dings, kad mobilieji telefonai bus uždrausti vaikams iki 18 m., kaip alkoholis valstybės lygmeniu. Mes, tėvai, esame atsakingi už savo vaikų tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. Jei nebijome, kad vaikas susirgs galvos vėžiu, nes tikimybė labai maža, pagalvokime ir apie tai, kad prisidedame prie gerokai išaugusios rizikos padaryti jį įvairių priklausomybių auka: narkotikų, azartinių žaidimų, alkoholio. Psichologų jau seniai yra įrodyta, kad viena priklausomybė keičia kitą.

Neringa Daniulaitienė – Nerida

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurner



Naujienos iš interneto

komentarai 3

 1. vaidmantas bitė says:

  Taip, gal ir blogis, bet prisiminkim kaip anksčiau buvo, sėdi mamos per balių balkone, taurės šampano šalia ir cigaretė rankose: tik tu taip, vaikeli, nedaryk. Na tai dabar ir pažiūrėkim į suaugusius ir pamatysim, kad jie išmaniųjų dieną nakį nepaleidžia, ką jie gali pasakyti savo vaikams?

 2. Stebėtojas says:

  Klausimai labai rimti.
  Vakar diena tapo šiandiena, apsidairai- visur išmanieji telefonai.
  Vaikai naujovėms imlūs, tiek naudingoms, tiek pavojingoms. Bet patirties ir plataus akiračio trūksta.
  O va suaugusieji jaučiasi lik likę stoty, ir nežino, kada, ir ar, atvažiuos sekantis traukinys.
  Tai va, jei sugebėjote išmokyti vaiką, kad reklama yra yra melas, ir kad verčiau iš jos pasijuokti, tai keliaujate kartu su vaikuį ateitį. 
  O jei vietoj to sėdite priešais TV, ir nuo jo pakylate kas 4 metai, kai einate rinkti naujo durnių laivo kapitono, tai straipsnis apie jus- vaikai arba patys susigaudys, kas vargu, arba bus tinkama pamaina sistemos vergų-savo tėvų.
  Taigi, tėvai, rinkitės:)
  Galit pabudimą pradėti birželio 29, balsuodami už Referendumo reikalavimus.

 3. Hfshfx says:

  Problema tame, kad reklama veikia tiek tavo samone, tiek pasamone. Taigi jei tavo samone sako nekreipk demesio ir pasijuok, tai pasamone skanuoja viska neatsijodama. Kuo daugiau kartu pamatys pasamone reklama, tuo didesnis „vidinis balsas“ tau sakys „jo“ reikia. Vyrai megsta galva galvoti (samoninigai), moterys atvirksciai – todel jos ir daug lengviau pasiduoda reklamai. Bet net ir vyrams sunku, cia reik kovot su savim, ko mes visi tingim ir vengiam. 

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top