- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

ES sankcijos prieš Rusiją galios iki sausio pabaigos

bbc.com

paveikslėlis

Europos Sąjungos šalys suderino ekonominių sankcijų, pritaikytų prieš Rusiją dėl Maskvos vaidmens Ukrainos krizėje, pratęsimą dar šešiems mėnesiams, praneša informacinės agentūros su nuoroda į šaltinius ES.

Sprendimas apie sankcijų pratęsimą iki 2016 sausio pabaigos dar turės būti patvirtintas ES šalių-narių užsienio reikalų ministrų, pirmadienio susitikime, tačiau tikimasi, jog tai bus tik paprastas formalumas ir patvirtinimas praeis be svarstymų.

Vienas ES valdininkų pranešė BBC, kad šiandienos (birželio 17) susitikime Briuselyje taip pat buvo nuspręsta pratęsti draudimą investicijoms Kryme dar vieneriems metams.

Ribojančiosios priemonės Maskvos atžvilgiu buvo pritaikytos keliais etapais iš JAV, Europos Sąjungos ir eilės kitų šalių pusės.

Tokio sprendimo priežastimi tapo pradžioje Krymo aneksija, o vėliau konfliktas įsiplieskęs Ukrainos Rytuose. Sankcijų terminas turėjo pasibaigti 2015-ųjų liepą.

Maskva nuosekliai neigia savo tiesioginį dalyvavimą Ukrainos konflikte.

Sankcijų pratęsimą Rusijos valdininkai priėmė ramiai.

Geriau jau ruoštis blogiausiam

Sankcijos prieš atskirus rusų ekonomikos sektorius buvo pritaikytos praėjusių metų liepą, vienerių metų terminui, ir tam momentui tapo labiausiai griežtomis ribojančiomis priemonėmis, kurių ėmėsi ES Rusijos atžvilgiu.

Jos palietė finansinį, naftos ir gynybinį sektorius. оборонный секторы.

Sprendimas dėl šių priemonių pratęsimo buvo priimtas visų 28 šalių, ES narių, pastovių atstovų Komiteto posėdyje, kur kaip pranešama buvo pasiektas konsensusas dokumento, pratęsiančio sankcijas nuo 2015-ųjų liepos 1 iki 2016-ųjų sausio pabaigos, formuluočių klausimu.

Rusijos valdžia be entuziazmo sureagavo į europiečių valdininkų sprendimą.

„Tai klausimas tų, kurie sankcijas pritaikė, o mes susikoncentravome į tai, kad efektyviai dirbti ir gyventi šiomis sąlygomis“, – trumpai pakomentavo sankcijų pratęsimą Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Finansų ministerijoje ir Centriniame banke buvo pareikšta, jog jie savo prognozėse ir taip tikėjosi sankcijų pratęsimo, todėl tai nebuvo staigmena.

„Mes visam prognozuojamam periodui įskaitėme jog sankcijos bus išlaikytos. Jeigu atšauks, tai bus malonus palengvėjimas. Geriau ruoštis blogesniam, o tikėti geresne ateitimi“, – cituoja RIA Novosti pirmąjį CB pirmininko pavaduotoją Dmitrijų Tuliną.

Minsko susitarimai

Pereitą savaitę JAV paskelbė apie galimybę, esant būtinybei, pritaikyti prieš Rusiją papildomas sankcijas Apie tai truputį anksčiau „G-7“ susitikime kalbėjo vokiečių kanclerė Angela Merkel.

Jų pritaikymą, taip pat kaip ir pratęsimą jau taikomų apribojimų, Vakarų lyderiai tiesiogiai sieja su Rusijos vykdymu Minsko susitarimų, pasiektų vasarį tarpininkaujant Prancūzijai ir Vokietijai.

Agentūrų šaltiniai Europos Sąjungoje kalba, jog sankcijų pratęsimas iki sausio pabaigos suteiks Vakarų lyderiams laiko įvertinti Minsko susitarimų, kurie turi būti įvykdyti iki metų pabaigos, rezultatus.

Pastaruoju metu Ukrainos rytuose atsinaujino susišaudymai ir konflikto pusės vis dažniau kaltina viena kitą paliaubų pažeidimais.

Nuo konflikto Ukrainos rytuose pradžios 2014-ųjų balandį, žuvo virš 6400 žmonių.