Išsilavinimo mito saulėlydis: jausmai ir įsitikinimai prieš mąstymą ir išsilavinimą

2020, 10 birželio, 7:20 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (5) | peržiūrų 354 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Nustatyta priežastis, kodėl vieni protingi ir išsilavinę žmonės balsuoja už partijas, už kurias, kitų protingų ir išsilavinusių žmonių nuomone, neturėtų balsuoti joks protingas ir išsilavinęs žmogus.

Jei tai teisybė, tai Nobelio premija garantuota tam, kuris galutinai ir neapskundžiamai paprastais, bet gudriais eksperimentais įrodė, kad protingumas ir išsilavinimas nieko bendro neturi su politinėmis pažiūromis. Tiksliau, – tai buvo nustatyta, – kad žmogus nustoja mąstyti blaiviai, jei tokio mąstymo išvados prieštarauja jo politinėms pažiūroms.

T.y. jei faktai prieštarauja mūsų įsitikinimams – laimi įsitikinimai. Ir taip yra todėl, kad įsitikinimai tampriai susiję su jausmais, o jausmų (emocijų) viršenybė virš proto yra ne koks nors smegenų darbo trūkumas, bet pagrindinis smegenų veikimo būdas.

Jei tai būtų tik trūkumas, tai dar būtų vilčių, kad įmanoma tą reikalą pataisyti, bet dabar jau aišku, kad dar vaikystėje įgytų pažiūrų nepakeis joks vėliau įgytas išsilavinimas.

Štai ir viskas. Temą galima uždaryti, kaip ir bendrojo lavinimo mokyklas bei universitetus, o palikti tik vaikų darželius su teisingu polit-švietimu ir amatų mokyklas.

Beje, atlikti eksperimentai buvo neįtikėtinai paprasti. Pavyzdžiui, bandomajam pateikiama skaičių lentelė, sakant, kad tai duomenys apie kremo poveikį odai, ir prašo parodyti ar kremas sumažina odos bėrimą. Bandomasis puikiai susitvarko su užduotimi.

Bet jei tam pačiam vargšeliui paduoda tuos pačius skaičius, sakydami, kad tai apie asmeninių ginklų poveikį nusikalstamumo mažėjimui, tai pastarasis jau negali susitvarkyti su užduotimi, jei išvados prieštarauja jo įsitikinimams apie ginklų turėjimą.

Linksmiausia toje istorijoje yra tai, kad kuo prasčiau išlavinti matematiniai gebėjimai, tuo mažiau politinės pažiūros bandomiesiems trukdo skaičiuoti. Tai suprantama, nes kvailiui jo politinės pažiūros tikrai netrukdytų jo paties matematiniams sugebėjimams, kurių jis neturi.

Tačiau, liūdniausia, kad kuo labiau įgudęs (t.y. kuo geriau išsilavinęs) skaičiuotojas, tuo lengviau pasiduoda savo įsitikinimams ir tuo sunkiau skaičiuoja, kai nesigauna tai ko norėtų. Štai ir viskas.

Kas netikite, skaitykite angliškai
The Most Depressing Discovery About the Brain, Ever

arba rusiškai
Самая обидная новость о мозге, которую я когда-либо слышал

Kalbant rimtai, tai tas tyrimas nieko naujo neatrado. Visais laikais visos bent kiek save gerbiančios valdžios stengėsi sau palankius piliečius auklėti nuo mažens. Bet kuri propaganda irgi remiasi tik emocijomis, faktus pateikiant tik emocijų sustiprinimui.

Paprastai liaudžiai tai irgi buvo žinoma dar nuo žilos senovės – „nors tiesa viena, bet kiekvienas savo teisybę turi“, „mokslas proto neprideda“, „kuprotą tik grabas ištiesins“, „žmogus gyveni, mokaisi ir durnas miršti“ ir t.t., ir pan.

Kaip buvo rašyta, jausmų viršenybė proto atžvilgiu yra pagrindinis mūsų smegenų veikimo būdas. Smegenys emocijų (hormonų) pagrindu priima sprendimą greičiau nei loginiu mąstymu, kas pasiteisino mūsų daugelio milijonų metų evoliucijoje.

Kiek ilgai pragyventumėte, jei kaskart sutikę tigrą miške stengtumėtės protingai svarstyti „ką dabar daryti“? Ir nesitikėkime, kad keletas tūkstančių metų civilizuoto gyvenimo iš esmės pakeitė žmogaus prigimtį.

Hormonai veikia ne tik mūsų kūną, bet taip pat įtakoja mūsų mintis ir jausmus, o smegenų neurotransmiteriai lemia kūno funkcionavimą: širdies plakimą, kepenų veiklą, virškinamą ir pan.

Mūsų emocijos yra mūsų kūno atsakas į tai, ką jau pajutome, suvokėme ir įsisavinome, ir tik jau paskui mąstymu mes suvokiame save ir visą supantį pasaulį. Todėl hormonai nulemia mąstymą ir tai, ką ir kaip mąstome ir kuo pasirenkame tikėti.

Tačiau nepaisant viso to, vis dar tikimės, kad žmogus nėra sudėtingas biorobotas, kuriam per pirmus septynis gyvenimo metus užkraunama programa, pagal kurią žmogelis visą likusį gyvenimėlį gyvuliuoja.

Tikimės, kad žmoguje yra dar bent išmintis ir laisva valia, kurie aukštesni ir už protą, ir už išsilavinimą, ir už jausmus, ir už hormonus. Tą patvirtina ir žmonijos istorija, kuri nėra vien istorija žmonių siekiančių tik daugintis, pildyti pilvą ir dominuoti.

Todėl, teisybės dėlei, reikėtų patikrinti, kaip šis tyrimas derėjo su tyrimą atlikusio mokslininko pažiūromis. Pagal tai, kas ir kaip aprašyta, visgi labai panašu, kad tokias pesimistines tyrimo išvadas labai paveikė paties tyrimo autoriaus įsitikinimai ir nusivylimas JAV politine tikrove, o tai teikia vilties, kad nėra taip jau blogai, kaip tyrimo autorius piešia.

šaltinis: algis-dziugys.blogspot.com

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 5

 1. Simas Simaitis says:

  Šitoje vietoje norėčiau papildyti autoriaus žodžius. Ne tik emocijos įtakoja mūsų sprendimus, bet ir įpročiai. Šiame tinklalapyje galima atsisiųsti knygą „Įpročio galia“. Joje labai gerai aprašyta, kaip mus veikia įpročiai ir kaip meistriškai tuo naudojasi politiniai manipuliuotojai.
  Tačiau, kaip ten bebūtų politiniai rinkimai nėra „susitikimas su tigru“ ir į tai reaguoti iš įpročio ar emociškai nėra jokio pagrindo. Mums neatstatytas pistoletas į krūtinę, kad mes žaibiškai turime priimti sprendimą. Mūsų politiniai sprendimai priklauso ir nuo mūsų nenoro tobulintis, ieškoti nekonvencionalių sprendimo būdų, nes tai stipriai susiję su įpročiais.
  Žmonės turi žvėrišką pradą ir tai ne ginčytinas faktas, bet mus nuo žvėries skiria ne tik protiniai sugebėjimai, bet ir moralė.
  Tas faktas, kad mus valdo emociškai, rodo tik tai, kad mūsų tėvai vaikystėje nesugebėjo mums duoti pakankamai gyvenimiškos išminties, o sisteminė mokykla neišmokė mūsų, kad mokytis mes turime per visą savo gyvenimą

 2. Vytas says:

  Simui Simaičiui. Bet jūs užmiršot, kad vyriausias Lietuvos bankininkas atvirai tvirtina, jog moralė – ne šių laikų dimensija. Taip kad dėl moralės šių laikų – klausimas atviras, jei tokias pareigas gali užimti žmogus be moralės. Kokia nuomonė mūsų prezidento šiuo klausimu neaišku, bet jei prezidentas paliko p. Vasiliauską eilinei kadencijai, tai lig ir viskas aišku…

 3. Simas Simaitis says:

  Gerbiamas Vytai. Sutarkime: muses ir kotletus atskirai. Pasistenkite mąstyti logiškai ir plačiai, o ne knistis po mėšlą ir rankioti iš ten „razinas“, Vasiliausko pavidale. Straipsnis visiškai ne apie tai. Autorius šiaip pesimistiškai nusiteikęs ir sako, kad mes nesinaudojame protu, o reaguojame, į mus supančius įvykius, emocionaliai, t.y. instinktyviai, o tai žvėriškas, o ne žmogiškas pradas, todėl mes ir turime, ką turime. Ir taip viskas vyksta iš kartos į kartą. Valdžiažmogiai puikiai tuo naudojasi, o prastuomenė tik ausimis karpo ir stebisi, eilinį kartą, kad „drakonas mirė – tegyvuoja drakonas“. Rinkome į prezidentus iš dviejų blogybių mažiausią ir dabar vėl turime galimybę kažkuom piktintis. Ar neatrodo jums, mielieji, kad tai jau šizofrenijos požymiai? Šimtąjį kartą trenkiatės su galva į sieną su viltimi, kad šimtą pirmąjį kartą siena pasitrauks? Kada gi, pagaliau, mieli tautiečiai, jūs nustosite būti tokiais naiviais ir kada pradėsite vadovautis ne emocijomis ir įpročiais, o protu? O gal jūs mąnote, kad galva jums duota tik skylei užkišti, kad į vidų neprilytų?

 4. Kali juda says:

  Idealiu atveju, emociju ir intelekto santykis 49,99/50,01. Tai reiškia intelektas šiek tiek paėmęs viršų. Be emocijų gyvenimas bus sausas, beveik negyvas. Vien tik emocijos – palaida bala. Kaip sakant, reikia aukso viduriuko, su intelekto viršenybe. Negalima emocijomis vadovautis darant verslą ( etika čia groja), kaip ir negalima vadovautis protu meilėje, šeimoje – santykiuose. Kiekvienas turi savo panaudojimo sritį. Vienur reikia logikos, kitur jausmo viršenybės. Ir bėda būna tada, kai sumaišoma arba neišmanoma, kur ką naudoti( žinoma, pirma turi būt samoningumas, kad išvis galėtum rinktis). Kaip, kad politiniai sprendimai priimami vadovaujantis jausmais – myliu-nemyliu, patinka-nepatinka ar ( dar blogiau) – gražus-negražus.
  Ir kitų mes niekaip neperdirbsim. Tik save. Ir tai tik iš dalies. Ir tik pats pasikeitęs ir gyvendamas pagal tai, o ne šnekėdamas, gali padaryti kam įspūdį ir pakeisti. Kaip sakoma, keiti aplinka besikeisdamas pats.
  Nemanau, kad paprotingėjus rinkėjams, iš esmės kažkas pasikeistų. Tiesiog paprotingėtų ir „čėšalai“. Mulkintų išmaniau🤭

 5. Kempiniukas says:

  Nai ir kokie – jūsų – Simai konkretūs pasiūlymai? Štai artėja rinkimai ir ką dabar daryti konkrečiai Simai?
  Beje, kodėl taip manote: „Žmonės turi žvėrišką pradą ir tai ne ginčytinas faktas“? Aš irgi šituo jūsų įsitikinimu turėčiau kliautis?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top