Izraelio su Lenkija santykiai balansuoja ant ribos dėl žydų nuosavybės Lenkijoje sugrąžinimo

2021, 28 birželio, 18:44 | kategorija Metodologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 192 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Izraelio diplomatinė žinyba visais įmanomais būdais rodo nepasitenkinimą naujuoju Lenkijos įstatymo projektu dėl žydų turto, užgrobto per Antrąjį pasaulinį karą, restitucijos (grąžinimo).

Naujasis užsienio reikalų ministras Jugoslavijos žydo Tomislavo Lampelio (Tomi Lapid) sūnus Yairas Lapidas patvirtino demonstratyviai žeminantį aktą prieš Lenkijos ambasadorių Mareką Megirovskį.

Pastarasis jo laisvadienį (sekmadienį) buvo iškviestas į Užsienio reikalų ministeriją ir gavo „diplomatinį papeikimą“.

Jautrūs lenkai neliko skolingi ir rytdienai į panašų pokalbį pasikvietė Izraelio ambasados ​​Varšuvoje pirmąjį sekretorių (ambasadoriaus ten dar nėra).

Lenkijos poziciją šiuo klausimu aiškiai išreiškė šios šalies ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis penktadienį pareiškęs, kad „Lenkija tikrai nemokės už Vokietijos nusikaltimus, nė zloto, nė dolerio, nė euro“.

Atkreiptinas dėmesys, kad šis įstatymo projektas nėra naujas, taip pat, kaip ir Izraelio valdžios reakcija. Dar 2017 m. Izraelio užsienio reikalų ministerija pasiuntė oficialų protestą analogiškai Lenkijos žinybai dėl šios iniciatyvos.

Įstatymo projektu jau seniai esančiu Lenkijos Seime ir priimtu prieš keletą dienų, numatyta grąžinti turtą, atimtą per nacių okupaciją Lenkijoje arba ją pakeitusį Lenkijos darbininkų partijos (PUWP) prokomunistinį režimą, tik šalies piliečiams ar asmenims, kurie okupacijos metu ir po jos gyveno Lenkijoje.

Akivaizdu, kad didelei daliai žydų, kilusių iš Lenkijos šios sąlygos yra neįgyvendinamos, nes jie išvyko iš šalies prieš nacių okupaciją, jos metu arba neilgai trukus po Vermachto pralaimėjimo.

Be to, teisę susigrąžinti turtą turi tik tiesioginiai įpėdiniai – vaikai ir anūkai, o daugeliu atvejų gyvi žydų, mirusių Holokauste, paveldėtojai yra jų broliai, seserys ar sūnėnai.

Naujajame restitucijos įstatymo projekte taip pat nėra numatyta kompensacija už Lenkijos žydams priklausiusių įmonių akcijų, jų turėtų iki okupacijos, vertę.

Be to, nustatydama paraiškų grąžinti turtą grąžinimo terminą – metus nuo įstatymo įsigaliojimo dienos, pasak žydų – Lenkijos vyriausybė nepalieka laiko surinkti visus reikalingus dokumentus.

Lenkai laikosi koncepcijos, kad jie yra nacių okupacijos aukos ir kad visa atsakomybė už Lenkijos teritorijoje padarytus nusikaltimus, įskaitant ekonominius, tenka tik vokiečiams.

Tuo pačiu, pasak ekspertų, Lenkijoje yra 300 milijardų dolerių vertės žydų turto, skaičiuojant šiandieninėmis kainomis, nusavinto ir vėliau perleisto lenkams ar valstybei.

Tai namai, žemės sklypai, taip pat vokiečių atimtos įmonės, vėliau nacionalizuotos komunistų ir negrąžintos savininkams ar jų įpėdiniams net žlugus komunistiniam režimui.

Lenkijos gyventojai, laikantys save vokiečių fašizmo aukomis, anaiptol nėra pasirengę grąžinti žydams praėjusio amžiaus viduryje atimto turto.

Prieš trejus metus Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputovičius teigė, kad Lenkija neturėtų atlyginti žalos, kurią padarė karą pradėję ir okupavę Lenkiją naciai.

Politikai taip pat teigė, kad mirusių lenkų, neturėjusių įpėdinių, turtas taip pat buvo nacionalizuotas ir vėliau negrąžintas, o lenkai ir žydai neturėtų būti vertinami skirtingais kriterijais.

2019 m., po tuometinių Izraelio premjero Benjamino Netanyahu žodžių apie lenkų kaltę dėl holokausto, Lenkijos ministras pirmininkas Moravetskis atsisakė vykti į Jeruzalę į Višegrado ketverto viršūnių susitikimą, todėl šį įvykį teko atšaukti.

Tais pačiais metais Lenkijoje buvo surengtos masinės demonstracijos prieš žydų turto grąžinimą po JAV valstybės sekretoriaus Mike Pompeo vizito, kuris paragino lenkus grąžinti atimtą turtą žydams, o jei neliko jų paveldėtojų, pervesti jį į specialų fondą.

Šių karštų diskusijų fone, prieš dvejus metus Tel Avive lenkų kilmės Izraelio žydas Arikas Ledermanas spjovė į Lenkijos ambasadorių Mareką Megirovskį.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vytas says:

    Manau, kad Lenkija, jos valdantieji pasielgė TEISINGAI. Žydų godumui ribų nėra ir nebus. O holokausto istorija ankščiau ar vėliau bus atskleista iki galo. Manau, kad paaiškės daug „gražių“ žydų elito darbelių, ypač jo vaidmuo holokausto atsiradimo istorijoje. Ne veltui Izraelio valdžia aršiai priešinasi holokausto istorijos tyrimui. Užteko naglumo net nurodinėti Lietuvos gyventojų genocido centro vadovui nurodinėti, kaip jis turi dirbti, ką ir kaip vertinti. Šaunuoliai lenkai, nors aš nesu jų gerbėjas dėl vykdytų neteisybių prieš Lietuvą. Manau, kad Lietuva turėtų pareikšti Lenkijai pretenzijas dėl Vilniaus Krašto okupacijos.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top