J. Vaiškūnas. Valstybinės kalbos išdavikai nepaisė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados

2015, 18 birželio, 17:31 | kategorija LPT | atsiliepimų (4) | peržiūrų 387 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Seimo nariai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė įsitikinę, kad lietuviški rašmenys pase žeidžia mažumas ir emigrantus. Stasio Žumbio nuotr. Respublika

Jonas Vaiškūnas

Birželio 17 d. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) paskelbė savo išvadas Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vardu teikiamam Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės parengtam „Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektui“ (XIIP-1653(2)).

VLKK šį projektą skubos tvarka svarstė birželio 16 d. posėdyje.   Komisijos nariai vieningai nepritarė šiame įstatymo projekte plečiamoms išimtims, t.y. nepritarė, kad vardus ir pavardes būtų leidžiama rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems Lietuvos piliečiams, jeigu jie tik turi „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Posėdyje buvo nutarta, kad atsakyme Seimo TTK bus priminta nuosekli ir nesikeičianti VLKK nuomonė išsakyta po Konstitucinio teismo sprendimo dar 2014 m. rugsėjo 5 d.

Birželio 17 d, VLKK pirmininkės Daivos Vaišnienės pasirašytoje ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) pateiktoje išvadoje jau nebeliko VLKK komisijos narių siūlytų aiškių nedviprasmiškų formuluočių, kad komisija vienareikšmiškai nepritaria įstatymo projektui (XIIP-1653(2)) dėl to, kad jis išplečia išimtis ir neatitinka 2014 m. rugsėjo 5 d. išsakytos komisijos pozicijos. Tačiau komisijos išvadoje buvo pakartota nuosekli VLKK pozicija, kad komisija pritaria tik toms pačioms išimtims kurioms jau anksčiau buvo pritarusi.

Tokios išimtys pasak VLKK yra galimos asmenims, įgijusiems Lietuvos Respublikos pilietybę: jų vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos išduodamuose asmens dokumentuose galėtų būti įrašomi lotyniškais rašmenimis pagal dokumento šaltinį – kitos valstybės išduotą asmens dokumentą (remiantis tarptautine praktika diakritiniai ženklai dėl techninių galimybių gali būti neperteikiami), taip pat su užsieniečiais santuoką sudarantiems ir jų pavardes paimantiems Lietuvos Respublikos piliečiams ir tokių sutuoktinių vaikams (jų pavardės galėtų būti rašomos lotyniškais rašmenimis, dokumento šaltiniu laikant užsieniečio sutuoktinio asmens dokumentą).

Birželio 17 d. gavęs VLKK išvadą skubiai buvo sukviestas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdis. Posėdyje svarstyti čia minimas Seimo TTK „patobulintas“ G. Kirkilo ir I. Šiaulienės parengtas Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektas  (XIIP-1653(2))  bei alternatyvus Seimo nario Valentino Stundžio ir Seimo narių grupės parengtas Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymas (XIIP-1675). Alternatyviu įstatymo projektu siūloma leisti vardų ir pavardžių įrašus nevalstybine kalba tik papildomame paso lape kaip tai yra daroma kaimyninėje Latvijoje.

TTK nariai balsavo už abu alternatyvius įstatymus papunkčiui. Alternatyvų projektą palaikė tik 2 komisijos nariai – Stasys Šedbaras (TS-LKD) ir Stasys Brundza (TT). Už G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą balsavo Julius Sabatauskas (LSDP), Juozas Bernatonis (LSDP) ir Vytautas Gapšys (Darbo partija). Vitalijus Gailius (LRLS) taip pat nepalaikė alternatyvaus V. Stundžio ir kitų įstatymo projekto susilaikydamas.  O sergančią TS-LKD atstovę Seimo TTK Viliją Aleknaitę–Abramikienę pavaduojanti Agnė Bilotaitė, galėjusi palaikyti alternatyvų savo partijos kolegos įstatymą, – į posėdį tiesiog neatėjo…

Komiteto nariai palaimino G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą neatsižvelgę ir į VLKK išvadą, jog neturi būti plečiamoms išimtys leidžiančios vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems piliečiams turintiems „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Pažymėtina, kad birželio 17 d. vakare kalbėdamas LRT laidoje „Dėmesio centre“ Seimo TTK pirmininkas J. Sabatauskas pareiškė, kad tokiu „dokumento šaltiniu“ galės būti ir okupacinės valdžios išduoti dokumentai. Ar taip duodama suprasti, kad valstybinę lietuvių kalbą išduodančių politikų rate jau yra sutarta uždegti žalią šviesą Lenkijos politikų seniai puoselėtam vadinamam Lietuvos repolonizacijos projektui?

Posėdyje dalyvavusios VLKK komisijos pirmininkė D. Vaišnienė ir jos pavaduotoja Jūratė Palionytė nesugebėjo ir, tiesa sakant, nesiėmė aktyviai ginti komisijos nuomonės, tad  nelietuviškų rašmenų vartojimo išimtis išplečiantį įstatymo (XIIP-1653(2)) punktą Seimo TTK nariai palaimino balsų dauguma, o alternatyvų įstatymo projektą (XIIP-1675) neprieštaraujantį VLKK išvadoms – atmetė.

Dabar, artimiausiomis dienomis, šį antikonstitucinį įstatymo projektą bus bandoma skubos tvarka teikti svarstyti vasariškai ištuštėjusiam Seimui.

Belieka tikėtis, kad Lietuvos Prezidentė ne sykį žadėjusi ginti lietuvių valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą, vetuos šį VLKK ir Lietuvos respublikos Konstitucinio teismo išvadų neatitinkantį projektą jei jis bus lietuvių kalbos išdavikų buldozeriu prastumtas Seime.

alkas.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 4

 1. PP says:

  Na ir pažiūrėsime, ką gins pRezidentė – lietuvių kalbą ar kosmopolitizmą. Bet kokiu atveju tragedijos daryti neverta. VLKK pernai metų sprendimas jau atvėrė vartus nelietuviškai pavardžių rašybai kuri faktiškai jau egzistuoja ne vienus metus. Pačiam teko matyti Lietuvos pasus su lenkiškai užrašytom pavardėm, tiesa, be w, bet su cz vietoj č, su rusiškom pavardėm užrašytom angliškai (sh, ch, zj vietoj š, č, ž), su pavardėm, kuriose w pakeista dviem v.

 2. Gojus says:

  pRezidentė darys viską, kad griauna Lietuvą – gi visi žinom.

 3. Lenkas says:

  Na jei šį įstatymą prastums, aš savo pavardę tuomet sulietuvinsiu, lenkišką galūnę pakeisiu lietuviška, ir pasistengsiu tą padaryti kiek galima viešiau

 4. arvydas damijonaitis says:

  DĖL KLAIDINANČIO TERMINO „lenkų TAUTINĖ MAŽUMA“.
  (turi būti TAUTINĖ BENDRUOMENĖ,BENDRIJA, TAUTINĖ GRUPĖ),2015-05-31,Vilnius.
               1.Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos, yra lenkų tautinės grupės bendruomenė, nes terminas „tautinė mažuma“ tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės“ sąvoka. Tuo tautinės grupės iš esmės skiriasi: Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės, turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija – 40 milijonų, Rusija – 150 milijonų, Izraelis – 8 milijonai gyventojų), negali kitose valstybėse turėti „tautinės mažumos“ statusą;
               2.Buvusių okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės tuteišai, kurie kalba ne lenkiškai, “poprostu“. Tai yra GINESO REKORDAS (Guinness world record). Pvz., USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, Rusijoje – tik 8 lenkiškos biudžetinės mokyklos;
                3.Lenkiškų mokyklų valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės tuteišų diskriminacijos faktas, lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai;
                4.Kodėl neteisėtai privilegijuoti Lietuvos „piliečiai lenkai“ lengvai pasiduoda provokacijoms, kodėl negerbia Lietuvos įstatymų? Kas juos klaidina?
                5. Vilniuje,1994 m. balandžio 26 d. pasirašyta Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos draugiškų santykių ir gero bendradarbiavimo sutartis prieštarauja (1995 m.vasario 1 d. Strasbure priimtai) Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai. Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijos 21 straipsnis: „ Jokia šios pagrindų Konvencijos nuostata neturi būti aiškinama kaip suteikianti teisę dalyvauti veikloje ar atlikti veiksmus, kurie prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams ir ypač valstybių suvereniteto lygybės, teritorinio vientisumo ir politinės nepriklausomybės principams“. Konvencija ,numato tautinių mažumų ,t.y. tik tautinių grupių, neturinčių išorinės valstybės, apsaugą, kitaip būtų pažeisti pagrindiniai tarptautinės teisės principai. Lenkų bendrija Lietuvoje negali turėti „tautinės mažumos“ statusą, nes tai grėstų Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir politinei nepriklausomybei, t.y. prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams. Lenkijos vulgarus agresyvumas yra reali tikrovė – lietuviai nežudo lenkų, nebuvo okupavę Varšuvos, nebuvo užėmę trečdalį Lenkijos teritorijos;
                6. Abchazų tautinės mažumos teritorijos (Suchumis) okupacija Gruzijoje yra Kremliaus okupacinės politikos, „ginant“  tautines mažumas , pavyzdys;
                7. Lietuvoje yra karaimų, totorių, romų tautinės mažumos – neturi savo išorinės  nacionalinės valstybės;
                 8. Atkaklus termino „lenkų tautinė mažuma“ vartojamas yra neteisėtas, pavojingas Lietuvos valstybingumui.
                                                                                    Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top