Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

2019, 25 birželio, 8:32 | kategorija Genocidas | 5 komentarai | peržiūrų 1 089 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

„Nors IKEA buvo įkurta Švedijoje, tačiau jos įkūrėjas Ingvaras Kampradas seniai gyveno Šveicarijoje, iš Švedijos jau seniausiai iškeliavęs ir koncerno kapitalas. (…)

„Švedijai Ikea yra labai svarbi, o ją įkūręs žmogus įeis į istoriją nepaisant to, kad koncerno pelnas ir mokesčiai lieka kitose šalyse, ir Švedija iš to jokių įplaukų į biudžetą nesulaukia. Ingvaras Kampradas pasirūpino, kad jo šeima išlaikytų valdžią ir įtaką IKEA ir „mokesčių rojumi“ vadinamame Lichtenšteine įkūrė organizaciją, pavadintą „Interogo“. Šį pavadinimą sunku susieti su IKEA, tuo labiau su pačiu Kamprado vardu. Paslaptinga „Interogo“ organizacija ne tik valdo IKEA, bet ir vaidina pagrindinį vaidmenį planuojant mokesčių mokėjimą. Būtent mokesčiai, arba kuo mažesnis mokesčių mokėjimas, yra pagrindinis dalykas IKEA reikaluose.“

„Ingvaru Kampradu teigia, jog IKEA savininkas jau ne jis, o kažkokia organizacija, na, o jis tiktai tos organizacijos narys. Beveik 30 metų apsukrus verslininkas teigė, kad savo sukurtą bendrovę yra kažkam perleidęs ir jos nekontroliuoja. TV laidoje teigiama, kad nuo 1982 m. visos IKEA parduotuvės ir gamyba priklauso Olandijoje esančiam koncernui Ingka Holding BV, o šio koncerno savininkas – Stichting Ingka Foundation organizacija.“

„Jis visada elgiasi taip, lyg galvotų visuomeniškai. Bet jis neturi jokių socialinių motyvų, jis slepia savo pinigus. Faktiškai I. Kampradas tokiu būdu vagia pinigus, kurie iš tikrųjų priklauso visuomenei.“

„Medis – svarbiausia „IKEA“ žaliava. Koncerno medienos poreikis milžiniškas – 200 milijonų medžių kasmet.“

„IKEA“ daro geros bendrovės, kuriai labiausiai rūpi aplinkosauga ir socialiniai klausimai, įspūdį. Bet tai – tik išorė.“

„IKEA“ – I. Kamprado ir jo šeimos pinigų kalimo mašina.“

„Pikantiškas faktas – skaičiuojama, kad 10 % dabar gyvenančių europiečių pradėti IKEA lovose.“

Kodėl IKEA reikia 1 % pasaulio medienos arba kaip IKEA susijusi su urėdijų reforma?

2015-2016 finansiniais metais Švedijos koncerno IKEA pardavimai išaugo iki 34,2 mlrd. Eur – tai didžiausia kada nors istorijoje pasiekta metinių IKEA pardavimų suma. Ir žada kasmet didinti augimo tempą, o tai reiškia, kad medienos jai reikės tik daugiau.

IKEA 2013-aisiais užsibrėžė tikslą iki dešimtmečio galo vidutiniškai per metus paaugti po 10% ir taip pasiekti 50 mlrd. Eur metinę apyvartą, rašo „Financial Times“.

Pasaulyje, 48 šalyse veikia 389 IKEA parduotuvių (2016 rugpjūtis), iš jų 37 operuoja kaip frančizė. Labiausiai IKEA apyvarta padidėjo Kinijoje, Australijoje, Kanadoje ir Lenkijoje. Iš viso praėjusiais finansiniais metais IKEA parduotuvėse visame pasaulyje apsilankė 783 mln. žmonių. Dar planuoja atsidaryti Serbijoje ir Indijoje. Kai skaitysite, skaičiai jau galite būti pasikeitę – jie labai sparčiai auga.

Kas augančiai korporacijai garantuos reikiamą kiekį ir žemą kainą?

Tam, kad suvoktume IKEA metinį kertamų medžių derliaus kiekį, pakaktų įsivaizduoti mediena pakrautų sunkvežimių vorelę, nusidriekusią iš Švedijos miesto Älmhult iki Indonezijoje esančios Jakartos

IKEA katalogai yra populiaresni už Bibliją

Beje, skaičiuojama, kad IKEA katalogai yra populiaresni už pačią populiariausią pasaulyje knygą – Bibliją. Jeigu kasmet išspausdinama apie 100 mln. Bibiljos egzempliorių, tai IKEA katalogų išleidžiama 180 mln. vienetų.

Ar žinote, kad IKEA poreikiams patenkinti kasmet reikia 1 procento  visos pasaulio medienos (ir tai tik viena korporacija!)

2012 m. IKEA medienos produktams  sunaudojo 17.8 millijonų kubinių metrų medienos, iš kurių tik 25 proc. sudarė sertifikuota mediena (FCS), reiškia, kad ji buvo įgyta legaliai ir auginta tvariai, tuo pačiu, turime omenyje, kad didžioji dalis medienos ateina iš besivystančių šalių. Pusė pasaulio komercinės medienos sunaudojama šildymui ir gaminimui. IKEA suryjamas 1 procentas – sudaro nemažą Motinos Gamtos atsargų dalį…

Kad ir kaip IKEA kruopščiai poliruoja savo kuriamą „gamtai draugiško“ IKEA įvaizdį, ji neužšlifuos to fakto, kad ji be reikalo naikina pasaulio miškus, vien tik tam, kad gamintų trumpa-amžius baldus.

Trims didžiausioms medienos kompanijoms pasaulyje, įskaitant IKEA, medienos tiekimą užtikrina Rytų Europa (kodel tai visai nestebina?), kurioje beveik p u s ė kirtimų (Pasaulio Banko duomenimis) vykdomi nelegaliai. Kur nėra legalūs kirtimai nėra įmanomi – ten lobinami tam tikri įstatymai, diegiamas liberalus miškų valdymo modelis (Skandinavijos, Baltijos šalyse).

SKAITYTI PLAČIAU: MIŠKŲ REFORMA: niekas pasaulyje nežino tikrosios medienos kainos

Pasak IKEA, medieną jai tiekia 50 šalių. Kad užsitikrint gerą, pigią medienos kainą (kartu supirkdama teritorijas) IKEA investuoja miškus:

„Miškų portfelio“ („žaliasis auksas“) švedų IKEA formuoja Rytų Europos, Skandinavijos ir Rytų Afrikos šalyse. Tie miškai taps IKEA komercinėmis „medienos plantacijomis“, kurių eksploatacijos metodai gali suniokoti mūsų gamtą, bioįvairovę, kraštovaizdį ir ekosistemas.

Ir visai tai mūsų gerbūvio ir ateinančių kartų sąskaita, nes Lietuva dabar diegia tokį skandinavišką liberalų, komercinį miško valdymo modelį (tai pavadinta“urėdijų reforma“), kuris NĖRA draugiškas gamtai ir yra orientuotas į stambų verslą ir mistinį „efektyvumą“, t.y. miško komercializacija, organinį mišką keičiančios monokultūros, masiniai plyni kirtimai, jauninamas kertamų medžių amžius, naikinama bioįvairovė, niokojamas kraštovaizdis, stambaus masto korupcija, nevaržomas verslo siautėjimas ir kasmet žeminami aplinkosaugos kriterijai – taip analogiška refoma (valdymo centralizacija, prasidėjusi kvalifikuotų miškininkų išvaikymu) baigėsi Latvijoje ir Estijoje.

Šį liberalų miškų valdymo modelį bandoma prastumti jau eilę metų ir tik atėjus R. Karbauskio ir S. Skvernelio LŽVS „profesionalų“ Vyriausybei – reikalai gerokai pasistūmėjo į priekį.

Kas slypi už IKEA įvaizdžio?

Globali Miško koalicija (40 NVO įvairiose šalyse) kritikavo IKEA už veidmainystę deklaruojant „tvarią plėtrą“, kai ši įsipainiojo į skandalą Rusijoje kirtusi 600 senumo medžius sengirėse. Vietiniai IKEA kaltino arogancija,  dialogo nebuvimu ir mažomis algomis.

Pasak Sibiro miško aktyvisto Andrei Laletin:
„Labai gaila, kad miškų, kuriems susiformuoti reikėjo šimtmečių, dabar galime netekti per kelias dienas. IKEA ideologijos dėka – medis tapo pigia, masinio vartojimo preke, o žmonės nuvertino senųjų miškų svarbą ir vertę – tai kelia grėsmę mūsų ateities kartoms – ar mes turėsime ką perduoti – jų teisę į mišką?“ 

Globalios Miško koalicijos atstovė Afikoje, Wally Menne papildė:
„Šis dirbtinai išpūstas pseudo „žalias Švedijos miškų modelio“ įvaizdis (piaras) iš tiesų propaguoja tokią destruktyvią senųjų miškų kirtimo praktiką, pakeičiant juos monokultūrinėmis medžių plantacijomis – tai tapo labai rimta grėsme miško ekosistemoms įvairiose šalyse. Tai veda į bioįvairovės išnaikinimą, didesnius potvynius, žemės eroziją, pagreitintą klimato kaitą ir tuo pačiu nukenčia vietinės bendruomenės, kurių gerovė priklauso nuo miško „sveikatos“. 

Kur IKEA miškai?

Mediena

IKEA deklaruoja tvarią plėtrą, tik kieno sąskaita? http://inhabitat.com/ikeas-lena-pripp-kovac-talks-to-inhabitat-about-their-sustainability-program/

Rumunijoje IKEA įsigijo 46 700 ha miško. Baltijos šalyse įsigijo urėdijos dydžio miško plotą.

Miškai Lietuvoje supirkinėjami ir per vietines kompanijas, tokias kaip Greengold („Žaliasis auksas“), kuri save „perku mišką“ skelbimuose pristato kaip švedų investicinį fondą. Jų gali būti ir daugiau:

„Greengold tai Švedijos privataus kapitalo fondas, kuris specializuojasi investavimo į miškus ir šių miškų valdymo srityse. Mūsų klientų bazę atstovauja tarptautiniai instituciniai investuotojai. Geografiškai investavimo dėmesį esame nukreipę į Rytų Europą, Skandinaviją ir Rytų Afriką. Lietuvoje GreenGold fondas į miškus investuoja ir šiuos miškus valdo per uždarąją akcinę bendrovę „GreenGold Management“.

Gyvasmiskas.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 5

 1. Vytas says:

  Matyt IKEA gerokai „pametėjo“ į kišenę Karbauskiui ir Ko, kad rengiamasi net 20 (?) procentų atpiginti valstybinės medienos kainą. Įdomiausia, kad opozicija šiuo klausimu vėjų nekelia, tyli. Matyt irgi kliuvo.

 2. konkurencijos nėra says:

  Pilvažmogiai valdžioj sunaikins savo vaikus!

 3. Gintas says:

  O ko čia stebėtis, politinių klapčiuku išporceliuota Lietuva parduos miškus…

 4. ar ne lietvakams says:

  priklauso ši kompanija? Kam priklauso?

 5. reikia suprasti ir sužinoti says:

  kam priklauso IEKA? ar ne liet-vakams

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top