- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Le Temps: „Nesutinkantiems“ nepavyks išsigelbėti nuo Kremliaus net internete

letemps.ch

Interneto disidentai Rusijoje

Tik 2015 metais daugiau nei 200 Rusijos piliečių buvo nuteisti už „ekstremistinio pobūdžio“ informacijos platinimą internete, rašo Le Temps, remdamasis Rusijos NVO „Agora“ duomenimis.

Tačiau Rusijos publika į tai atkreipė dėmesį tik pastarųjų mėnesių eigoje, kai nuosprendžiai „ ėmė piltis jau ant Krymo aneksijos priešininkų ir ateistų“, pabrėžia straipsnio autorius.

Skandalingą šių atvejų pobūdį papildė tas faktas, jog kai kurie žmonės buvo teisiami ne už publikacijas, o už jų „perskelbimą“ ir „Like“ (Patinka) žymos dėjimą, pastebi žurnalistas.

Kovo mėnesį vienos iš panašių bylų eigoje, dvejiems metams kalėjimo buvo nuteista dėstytoja Darja Poliudova, kvietusi per savo socialinio tinklo paskyrą „Kubanės federalizacijai“, pažymima straipsnyje.

O gegužės mėnesį tuos pačius dvejus metus kalėjimo gavo inžinierius iš Tverės Andrej’us Bubejev’as – jis savo paskyroje pasidalino straipsniu, pavadinimu „Krymas – tai Ukraina“, prie kurio buvo pridėtas paveikslėlis su dantų pastos tūbele ir prierašu „išspausk iš savęs Rusiją“.

Tą patį mėnesį Novosibirsko teismas nuteisė metams ir trejiems mėnesiams kolonijos 21-erių Maksimą Kormelicjij, kuris socialiniame tinkle pasidalino publikacija, išjuokiančia krikšto maudynių ritualą: kaip pabrėžia Le Temps apžvalgininkas, teismas nusprendė, kad jaunuolis „įžeidė tikinčiuosius“, kadangi „pats yra ateistas ir jaučia neapykantą krikščionims“.

Kaip šveicarų leidiniui savo interviu paaiškino „Agora“ juristas Damir Gainutdinov, Rusijos Federeacijos BK straipsniai apie ekstremizmą ir separatizmą pastaruoju metu vis dažniau taikomi valdžios persekiojant pilietinius aktyvistus. „Bet kuris žmogus nesutinkantis su valdžia, ir pasirengęs ginti savo įsitikinimus internete, gali atsidurti kalėjime“, – pastebi Damiras.

Tuo pačiu, „ne visi ekstremistai lygūs tarpusavyje“, ironizuoja straipsnio autorius. Taip, pavyzdžiui, „ideologas“ Aleksandras Duginas „turintis įtakingo tarp rusų vanagų žmogaus reputaciją“, jo paties publikuotoje YouTube video medžiagoje kvietė „užmušti, užmušti ir dar kartą užmušti“ ukrainiečius, besipriešinančius Maskvai, tačiau taip ir nebuvo už tai nubaustas, pabrėžia žurnalistas.

Autorius daro prielaidą, jog valdžia „testavo visuomenės nuomonę“ interneto kontrolės atžvilgiu dar gegužės viduryje, kai Peterburgo prokuratūros, priežiūrai už valstybės saugumo organų veiklos teisėtumą ir kovos su ekstremizmu ir įstatymų vykdymo priežiūros skyriaus viršininkas Sergej Žukovskij, savo interviu vienai Rusijos MIP metu įspėjo piliečius neskleisti „radikalaus pobūdžio“ komentarų, papildęs, jog tai „gali sugadinti [jiems] visą gyvenimą“.

Kadangi bandymas parodė, jog publika visumoje lieka abejinga tokiems „šokiruojantiems“ pareiškimams iš valdžios atstovų pusės – į Žukovskio komentarą gegužės mėnesį beveik niekas neatkreipė dėmesio, ir jį ėmė cituoti tik vėliau, kai buvo paskelbti skandalingi nuosprendžiai, – valdžia ir nusprendė, jog atėjo metas „smogti stiprius smūgius“, įsitikinęs Le Temps apžvalgininkas.

Tokiu smūgiu tapo, pavyzdžiui, valstybiniais kanalais gegužės pabaigoje transliuotas eilinio internetinio „disidento“ sulaikymas FSB pajėgomis: reportaže buvo pademonstruota, kaip pastarieji įsiveržė tiesiai į aktyvisto butą ir „grubiai pargriovė ji ant grindų“, lyg kalba eitų apie „teroristą“, nors jaunuolis nerodė jokio pasipriešinimo.

Aktyvistas, Artem Čebotariov, taip pat buvo apkaltintas ekstremistinio pobūdžio komentarų rašymu: kaip pareiškė teisėsaugos organai, Čebotariov’as naudojo žeminantį žodį „moskal“ (maskolis), Rusijos sostinės gyventojų atžvilgiu.

Le Temps duomenimis, šiuo metu jaunuolis laukia teismo posėdžio savo bylos klausimu.

Kaip papasakojo leidinio žurnalistui rusų žurnalistas ir tinklapio Inliberty.ru vyriausias redaktorius Andrej Babickij, susiklosčiusi Rusijoje situacija „košmariška“ ne tik žodžio laisvės šalininkų požiūriu. „Kada socialinių tinklų atžvilgiu imami taikyti juridiniai metodai, – sukuriamas mechanizmas kriminalinių bylų fabrikavimui iš nieko“, – įspėjo Babickij.

Visa tai sako, jog įžymioji ČK įkūrėjo Felikso Dzeržinskio frazė – „jeigu jūs dar nesėdite, tai ne jūsų nuopelnas, o mūsų neapsižiūrėjimas“ – tikėtina, vėl taps aktualia Rusijoje, reziumuoja Le Temps apžvalgininkas.