Lietuva dūsta nuo norvegiškų dujų

2015, 23 birželio, 1:03 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (18) | peržiūrų 2 570 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

gentlemanstory.net

paveikslėlis Savo siekiu įrodyti ekonominę nepriklausomybę nuo Rusijos, Lietuva pati save įvarė į pačią tikriausią ekonominę aklavietę. Ne, čia kalba ne apie sankcijas, o apie tą suskystintų dujų terminalą (SGD) Klaipėdoje, pavadintą tokiu simbolišku vardu „Independence“, kurį Lietuva įsigijo „Gazprom“ pykčiui, norėdama nuo 2016-ųjų atsisakyti rusiškų dujų. Tiesą sakant, „Gazprom“ to labai ir nepastebėjo – Pabaltijis jo pardavimų struktūroje užima toli gražu ne pačią svarbiausią vietą.

O štai pati Lietuva pastebėjo, ir dar kaip – įsigijusi tikriausią skrynią be rankenų – kaip nešti neįsivaizduojama, o mesti gaila – „širdis krauju apsipila“, be to mesti ir nesigauna – sutartys dujų tiekimui jau pasirašytos.

Tačiau, kaip jau buvo rašyta, pats savaime terminalas Lietuvai nuostolingas. Buvo planuota, kad jo dujos bus tiekiamos Estijai ir Latvijai, tačiau jos, tų dujų, kurios kainuoja 1,5 karto brangiau, nei rusiškos – atsisakė. Pačiai Lietuvai tiek suskystintų dujų nereikia, juolab, jeigu perėjus vien prie jų, tai apšildymo kaina šoks iki dangaus, o pramonės likučiai taps visiškai nerentabilūs.

Lietuva pabandė tiekti dujas Ukrainai, tačiau „Gazprom“ ir Baltarusija atsisakė suteikti Lietuvai leidimą naudotis savo dujų paskirstymo sistema, kas nekelia nuostabos, juk su kaimynais vertėtų sugyventi taikiai, o Lietuva apie tai seniai užmiršo.

Liko paskutinė priemonė – valstybinė kompanija Klaipėdos nafta, kuri yra SGD terminalo „Independence“ operatorė, kreipėsi į norvegų kompaniją Statoil su prašymu sumažinti tiekiamų dujų kiekį, apie ką pasauliui pranešė kompanijos generalinis direktorius Mantas Bartuška. O ką daryti? Paklausos nėra, ir nenusimato – mokėti pusantro karto brangiau niekas nenusiteikęs, net savo vartotojai, nekalbant jau apie kaimynus „Baltijos tigriukus“.

Čia žinoma, Lietuvos valdininkai sukruto, sujudo nenorėdami prarasti veido, puolėsi ieškoti pasiteisinimų. Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis operatyviai paneigė Klaipėdos naftos informaciją.

„Dabar išbandomi įvairūs SGD terminalo darbo režimai, jo galimybės“, – pareiškė ministras.

Bet juk meluoja. Kokie jau čia įvairūs darbo režimai. Pagal ilgalaikę sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo, kurią kvailai pasirašė lietuviai, kompanija Statoil turi tiekti Lietuvai 5 metų eigoje, po 0,54 mlrd kub/m dujų kasmet. Be to, tai minimalios būtinos metinės dujų tiekimo apimtys, mažiau kurių Lietuva dujų nusipirkti negali. Tiksliau, kaip čia pasakyti..gali, tačiau pinigus reikia sumokėti už visus 540 mln kubinių metrų dujų.

Tai štai, pasirodė, jog ne vienintelis „Gazprom“ reikalauja vykdyti prisiimtus pagal sutartį įsipareigojimus – Vakarų kompanijos išsukioti rankas sugeba ne ką blogiau. Nieko asmeniško – tik verslas.

O dujų jau nebėra kur dėti – norvegiškų suskystintų brangių, niekas imti nenori, o neoficialiais duomenimis šiemet Ligas jau turi perteklinių likučių apie 150-200 mln kub/m dujų, užpirktų Norvegijoje, sekančiais metais situacija gali dar pablogėti ir neparduotų dujų gali likti apie 240 mln kubinių metrų. Ir kur jas dėti – leisti į atmosferą?

Tarp kitko, Statoil, Bloomberg pareiškimą komentuoti atsisakė, laikydamasi pilnos tylos. Tai ir suprantama – pasirašei sutartį – pinigus pirmyn. Verslą reikia daryti europietiškai, civilizuotai, o ne per, patys suprantate ką.

Taip kad, SGD terminalo pavadinimas „Nepriklausomybė“ (Independence) dabar išrodo labai simboliškai, padarius Lietuvos valstybę priklausoma nuo savo pačios skuboto ir neapgalvoto sprendimo.

P.S. Besidomintiems pateikiami įdomūs paskaičiavimai lietuviškų SGD atžvilgiu. Formaliai norvegų dujos yra netgi pigesnės, nei tiekiamos „Gazprom“, tačiau jų pilna kaina gerokai aukštesnė.

Norvegiškų dujų kaina sudaro 328,9-365,5 dolerius už 1000 kubinių metrų dujų. Tačiau pridėtinės išlaidos SGD terminalui prideda dar 145 dolerius 1000 kub/m. Dujų (į ją įeina terminalo nuomos kaina ir įrangos amortizacija). Plius už suskystinimą-išskystinimą dar 60 dolerių už 1000 kub/m. Na ir pelnas nors koks turi būti, nors pats mažiausias, nors 5 doleriai už 1000 kub/m. Štai ir gaunasi 539-576 doleriai.

O „Gazprom“ tiekia dujas po 370 dolerių, bet tai jau galutinė kaina. Štai taip ir gaunasi maždaug 1,5 karto kainos skirtumas lyginant norvegiškas dujas su rusiškomis.

Legendinis, legendinio laivo „Independence“ debiutas Klaipėdoje:

 

 

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 18

 1. Zzz says:

  Debilai

 2. Gal says:

  jos žymiai kaitresnės…

 3. bočius says:

  Štai kodėl ponios apatinė kūno dalis išsipūtė – matyt ji ten perteklines norvegiškas dujas sandėliuoja?

 4. PP says:

  O ką sakė tie, kurie mąsto? Bet ne, liberastinės provakarietiškos prostitutės visus tuos, kurie kritiškai atsiliepdavo, vadino Putino agentais ir pan. Bet ir dabar pagal juos bus kaltas Putinas, kuris tyčia sumažino dujų kainas, kad sužlugdytų suskystintų dujų projektą… Nuolat bliaudami apie rinką, pamirš, kad būtent rinka suveikė – dujų kainos (ir naftos) juk krito.

 5. saul says:

  jum niekad nebuwo perbrangios rusiskos dujos.O ka kalbejote pries 2-3 metus ????

 6. Manau says:

  Svarbiausia, kad „otkatus“ visi gavo kam priklauso. O uz viska sumokes Lietuvos varguoliai ir runkeliai. Kaip ponas Gruinius per „Tada Blinda“ sake: „Muzikai Lietuvoje kantrus“

 7. Suchka says:

  Draugai..! Valgykim zirnius pupas kopústus..! Tai dûju isvis pirkt nereikes! Tik bezděk i baliona! Ale ka ponai verslininkai ir ministeriai veiks??? Ale irgi bezdês, kaip visada…

 8. Konservatorius says:

  Straipsnis verstas is: http://cont.ws/post/95709… Vata liks vata…

 9. Ec says:

  Nesvarbu iš ko verstas tas straipsnis, dujų kainos tai nekeičia. O gal tos kainos nurodytos neteisingai, tuomet sutinku – straipsnį į šiukšlyną

 10. Lietuva says:

  youtube.com/watch?v=NvmII2XjKM0#t=157

 11. zyzas says:

  pasaulio strategai gerai parenka ir prastumia kvailius mums į valdžią – ištikimus iki galo. 
  O iš kvailio mes juokiamės ir patys už spektaklius susimokame.
  „Malenkij malčik našiol pulemiot.
   Bolše v derevne nikto ne živiot“.

 12. konservatoriui says:

  Straipsnis verstas iš gentlemanstory.net ir straipsnio viršuje tas nurodyta. Tad jums visai nebūtina ieškoti savų šaltinių.

  Beje, dėl straipsnyje išdėstytų faktų konkrečiai – ar galite paprieštarauti kažkam, kas jūsų nuomone neatitinka straipsnyje išdėstytų dalykų? Pvz,: kad Estija ir Latvija atsisakė „Nepriklausomybės dujų“? Ar sakykime tam, kad pati Lietuva neturi kur dėti tų dujų ir tas visiems (net jums) akivaizdu?

  Arba paprieštaraukite tam, kad rusų dujos, esą pigesnės?

  Na kažkam, kas konkrečiai galėtų pakeisti pagrindinę straipsnyje išdėstytą mintį, kad mūsų politikai pasielgė neapgalvotai, jei nepasakyt nusikalstamai, Lietuvos žmonių, kuriems teks labai daug ir ilgai mokėti, už tokią „Independence“ atžvilgiu?

 13. kremliaus trole says:

  taigi ,rasinejom grybauskinei prietrankai,kad taip bus.

 14. ! says:

  Pavadinimą iš dviejų žodžių netyčia sujungė į vieną. Turėjo būti: In dependence . Toks pavadinimas labiau atitiktų tikrovę nes, iš tiesų, gyvenam priklausomybėje. Ir ne tik dujinėj.

 15. Gojus says:

  Ko jūs panikuojat – nuostabioji ES pas mus uždarė atominę elektrinę, bet užtat LIetuva pasistatė naują ir galingą el. generatorių, kuris varomas vien dujomis – suvalgys visas Statoilo dujas kiek tik anas duos. O kaina elektros pakils voks kokiais 10 centų. Ne Lietuviškų centų, Eurožopiškų, bet kaip matom parduotuvėse ir kavinėse 10 anų nuo 10 šitų nesiskiria mūsų proteliuose.

 16. Hm-zas says:

  A iš kur ponulis gavo tokias kainas?
  Kurie ne vien skaito negalvodami, siūlau pasitikrinti ir kitus šaltinius. O iš jų:
  Visų pirma „Lietuvos dujų tiekimas“ moka ne 328-365 USD/1000 kub/m, o 172 USD/1000 kub.m už norvegų dujas.
  Visų antra GP dujos Lietuvai visą laiką buvo brangesnės nei ši kaina (nuo 2010m gazprom kaina Lietuvai buvo apie 30-35 eur/MWh) Kaina sumažėjo tik tada kai GP pamatė, jog tanklaivis bus laiku ir dirbs IR dar nukrito naftos kaina, su kuria buvo siejama dujų kaina. Tik po to GP dujų kaina susilygino su dabartine norvegų kaina 15 eur/MWh. O beje, kiek laiko tęsiasi nuolaida, gali įsitikinti baltarusiai, kurie jau metus niekaip nesusitaria su rusais ar yra ta nuolaida ar ne ir kiek jie turėjo mokėti už dujas, nors niekas jų neapkaltins, jog buvo nedraugiški Rusijai :).
  Visų trečia, jei jau taip pigios rusiškos dujos, kodėl privati kompanija, kurios žaliavų pagrindas gamtinės dujos, nusprendžia, jog jiems šiemet pigiau dujas pirkti iš norvegų?

  Šiuo straipsniu puslapiukas jau perspjovė net save: čia jau ne propaganda, čia tiesiog atviras ir kvailas melas.

 17. Hm says:

  Juokas ima skaitant tokius paistalus! Idomu ką „sarmatai“ atstovauja, kad jų tinklapyje atsiranda
  tokių kvailų sovietinių straipsnių vertimai.O mūsų tautiečiai nežinodami tiesos patiki tokiais paistalais.
  Ar ne to siekia sovietai?!.

 18. brolis says:

  >>> Hmm ir Hmm-zui

  Nesinori ginčytis su jumis gerb troliai, bet šio dalyko (Suskystintų dujų brangumo) jau seniai neneigia net patys valdantieji, o šiaip, štai jums patvirtinimas, kad kažkodėl Lietuva vėl staiga ėmė pirkti „BRANGIAS“ Gazpromo dujas. Žiūrim skaitom ir stebimės – kodėl?:

  http://www.laisvaslaikrastis.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=3444:independence-verslas-spekuliuoti-gazprom-dujomis&catid=31&Itemid=101

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top