Lietuva su euru – Lietuva be ateities

2013, 5 birželio, 20:34 | kategorija Ideologija | 7 komentarai | peržiūrų 1 720 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Tautininkų sąjungos pareiškimas

“Lietuva su euru – Lietuva be ateities”

paveikslėlisĮstojus į Europos Sąjungą ir referendumu pritarus “stojimo” sutarčiai, Lietuva prisiėmė įsipareigojimą ateityje, kai “bus pasirengusi”,  įsivesti eurą.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnyje aiškiai pasakyta, kad svarbiausi Tautai ir Valstybei klausimai turi būti sprendžiami referendumu. Savo valiutos ir kartu finansinės nepriklausomybės atsisakymas yra vienas iš tų klausimų, kurie turės lemiamos įtakos kiekvieno piliečio šiandieniniam gyvenimui, bei visos tautos ateičiai.

Tokiomis pačiomis sąlygomis, dešimtmečiu ankščiau į ES įstojusios Švedijos ir Danijos karalystės iki šiol neįsivedė euro. Jų piliečiai referendumuose atmetė planus įsivesti eurą, parodydamos, kad dar nėra pasiruošusios jo įvedimui.  Tokiam šių tautų požiūriui neprieštarauja ir Europos sąjungos institucijos.

Deja, nepaisant sociologinių apklausų rezultatų, rodančių, kad tauta nenori šiuo metu atsisakyti savo valiutos lito, ir nebankinių finansų ekspertų įspėjimų apie didelius pavojus Lietuvos ekonomikai bei jos gyventojų gerovei, įstojus į euro zoną, kuri dabar patiria milžiniškas finansines problemas, dabartinė Vyriausybė, politikai, valstybės pareigūnai ir nekritiška žiniasklaida nuolat kalba apie euro įvedimą, kaip apie jų pačių jau nuspręstą dalyką ir savavališkai nustato jo įvedimo datą jau po pusantrų metų.

Tautininkų sąjunga, protestuodama prieš valdančiosios koalicijos antikonstitucinę savivalę, kartu paneigia ir šią menamą naudą, nes Lietuvai priėmus eurą:

1. Bus VISIŠKAI atsisakyta finansinės ir tuo pačiu didele dalimi valstybinės Lietuvos nepriklausomybės.

Šiuo metu litas yra susietas su euru. Bet kada Lietuva gali “atsirišti” nuo euro ir “prisirišti” prie kitų valiutų, pvz:. Šveicarijos franko, Švedijos kronos ar prie “valiutų krepšelio”. Atsisakius lito vėl jį įsivesti bus beveik neįmanoma, nes nėra išėjimo iš euro zonos mechanizmo, nebent euras žlugtų. Įsivedusi eurą Lietuva privalės vykdyti Europos centrinio banko nurodymus, tačiau neturės joikios įtakos jo sprendimams, nes Lietuvos bankas taps pavaldžiu Europos centrinio banko filialu.

2.Susilpnės finansinė Lietuvos padėtis.

Lietuvai reikės įmokėti apie 800 mln. lt į Euro stabilizavimo fondą ir prisiimti 8,5 %  Lietuvos BVP  dydžio (virš 9.6 mlrd.lt), kreditinius įsipareigojimus, kurie sudarytų trečdalį metinio Lietuvos biudžeto, o gilėjant skolų krizei euro zonos šalyse ir dar daugiau. Šiuos kreditinius įsipareigojimus Lietuva privalės sumokėti, kai tik Europos centrinis bankas to pareikalaus. Pvz:. remiant bankus, skolinusius Italijai, kuri turi virš  5.9 trilijonų lt (1.7 trilijonų. eurų) skolos.

3. Lietuva bus išnaudojama turtingesnių šalių tapdama finansine jų rėmėja.

Lietuvos skola dabar sudaro 41% nuo metinio BVP, o bendras euro zonos šalių įsiskolinimas sudaro 90% nuo jų BVP. Todėl Lietuva, kaip turinti geresnę   finansinę padėtį, privalės padengti turtingesnių, tačiau daugiau už Lietuvą įsiskolinusių šalių skolas.

4. Didės mokesčiai, valstybės skola ir mažės socialinės išmokos.Lėšas, mokamas į Euro stabilizavimo fondą ir vykdant kreditinius įsipareigojimus, reikės gauti didinant mokesčius, mažinant socialines išmokas, skolinantis arba darant viską kartu. Euro krizės pabaigos ekspertai nemato. Bendra euro zonos šalių skola sudaro 8.5 trilijonų eurų ir nuolatos auga.

5. Lietuvai padidės skolinimosi palūkanos.

Padidėjęs valstybinės skolos dydis didins kreditų palūkanas. Jau esant dabartiniam skolų lygiui Lietuva turi 2013 m. sumokėti 2.3 mlrd.lt palūkanų t.y. tiek kiek Lietuva per du metus skiria visai Krašto apsaugai.

6. Bus „įšaldyti” atlyginimai ir pensijos.

Dėl reikalavimo turėti mažą infliaciją tiek prieš įvedant eurą, tiek jį įvedus, nebus leidžiama didinti atlyginimų ir pensijų.

7. Atlyginimai bus apvalinami į mažėjimo pusę.

Šalių įsivedusių eurą patirtis parodė, kad jie buvo apvalinami mažėjimo linkme.

8. Kainos bus apvalinamos į didėjimo pusę.

Šalių, įsivedusių eurą, patirtis parodė, kad kainos buvo suapvalintos didėjimo linkme 0.2%-0.6%. Tai Lietuvoje sudarys mažiausiai 130 mln.lt. per metus. O kai kurių prekių kainos, kaip parodė eurą įsivedusių šalių patirtis, išaugs dar daugiau. Nauda,  gauta atsisakius lito keitimo į eurą sąnaudų, sudarys tik apie 100 mln.lt, kuriuos didžiąja dalimi išsidalins įmonių, turinčių didelę apyvartą su euro zona, savininkai.

9. Bus stabdomas vidaus rinkos augimas.

Įšaldžius” atlyginimus ir pensijas bei pakilus kainoms mažės vidaus rinka, nes neaugs vidaus vartojimas.

10. Mažės biudžeto įplaukos.

Vidiniam vartojimui neaugant, neaugs pajamos į biudžetą, nes didžiąją biudžetinių įplaukų dalį sudaro PVM ir akcizai, surenkami vidaus rinkoje.

11. Nebus kuriamos darbo vietos.

Neturėdama lėšų valstybė negalės vykdyti infrastruktūrinių projektų, o sumažėjusios socialinės išmokos, „įšaldyti“ atlyginimai ir pensijos stabdys vartojimą bei neleis kurti darbo vietų.

12. Mažės investicijų Lietuvoje.

Kaip parodė Kipro atvejis, euro zonoje esančiuose bankuose didesni indėliai gali būti dalinai nusavinti, todėl pinigai persikels į saugesnius ne euro zonos bankus, tuo pačiu mažindami euro zonos bankų galimybes skolinti bei investicijas Lietuvoje.

13. Padidės emigracija iš Lietuvos.

Dėl pablogėjusių gyvenimo sąlygų Lietuvoje padidės emigracija į turtingesnes šalis, dar labiau blogindama ekonominę Lietuvos padėtį ir jos galimybes išbristi iš skolų.

Manome, kad planai įsivesti Lietuvoje eurą dabar,  jau rodo ne tik nelojalumą savo valstybei bei strateginio mąstymo stoką, tačiau ir visišką valdžios nekompetenciją. Euro įvedimas bus katastrofa Lietuvos ekonomikai, kuri ilgam sustabdys ekonomikos augimą ir padarys nepataisomą demografinę žalą. Todėl euro įvedimą laikome diversija prieš Lietuvos valstybę, Lietuvos piliečių apiplėšimu ir valstybės interesų išdavyste. Net ir tie, kurie su šiuo vertinimu nesutinka, turi gerbti tautos, kaip valstybės suvereno, konstitucines galias ir nepriimti jokių sprendimų dėl euro įvedimo, negavę aiškaus ir teisėto tautos pritarimo privalomojo referendumo būdu.

Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila

Priimta 2013 balandžio 13d. Tautininkų sąjungos tarybos posėdyje Vilniuje

Atsiprašome, šiuo metu nėra vykstančių Apklausų.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Marius says:

  Isprievartaus Lietuvele ziauriai cia su tuo EUru…

 2. lyvis says:

  Geriausias piniginis vienetas Lietuvoje būtų stribas, nes tie rašliavos ir yra stribų ir dabar jie galėtų didžiuotis savo piniginiu vienetu. Aš už stribą kas prieš? lyvis

 3. P. says:

  esu dabar Italijoj ir čia nelabai ka ir nusipirksi už mažiau nei 1 eura, realiai VISKAS neskaitant vyno, citrusiniu vaisiu, yra brangiau. teko kalbėt su vienu Italu tai sakė, kad pabrangimas ivyko isivedus eurą.

 4. Raduga says:

  Tikrai nereikia jokio euro, Lietuva ir taip ne per geriausioje finansineje padetyje, nezlugdykime salies dar labiau!

 5. sergejus says:

  ruoskimes sestis ant kruopu arteja pasaulio pabaiga kuria uzvaldys euras

 6. elx says:

  ar jums su galva viskas gerai?

 7. Audronė says:

  Šio straipsnio autorius mato pasaulį baltą arba juodą, bet jis deja, spalvotas – bent jau vaivorykštės spalvas turėtumėte įžvelgti. Taip euras tikrai turu trūkumų, bet nepaminėti pliusai:

  pagrindinis – palengvinimas verslui valdyti valiutų riziką, be to negali uždarbiauti valiutų makleriai, disponuodomi asimetrine informacija; jei litas susietas su euru valstybei reikia valdyti didelius užsienio valiutų santaupas t.y. visą valiutų rizikos naštą perima valstybė ir tai nemažai kainuoja tokiai mažai valstybei kaip Lietuva, o be to tai geras uždarbis valiutų rinkos makleriams. Aš jau nekalbu apie smulkmenas: valiutų kurso keitimo mokesčio atsiskaitant kita valiuta, kuri nekuria jokios pridėtinės vertės, o bankai ir kt. veikėjai uždarbiauja.
  Be to aibė išvardintų trūkumų net nemanau, kad turi ką nors bendro su euru.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top