Lietuvos Žemės pardavimo užsienio subjektams sandoriai yra ir bus niekiniai

2014, 24 birželio, 14:25 | kategorija LPT | 9 komentarai | peržiūrų 548 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisprof. Vladas Vilimas

Artėjantis referendumas kelia vis didesnes aistras. Referendumas – didžiulis iššūkis Lietuvos visuomenei. Tautos rinkti atstovai vykdydami savo įsipareigojimus ES, paskelbė Lietuvos žemės varžytines. Prekė – neeilinė, visais laikais turinti savo vertę, o tuo pačiu ir didžiulę paklausą.

Daugiausia ginčų ir diskusijų sukėlė šio nekilnojamojo turto, paverstu kilnojamuoju pardavimas užsienio subjektams „visiems laikams“ – ne 99 metams, kaip Honkongas arba Aliaska, bet „amžinai“. Mėginama įteigti, kad jeigu mes to nedarysime, iškils fundamentali grėsmė ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.

Taip, mes esame priėmę įsipareigojimus. Įsipareigojimus reikia vykdyti. Bet įsipareigojimus priėmė ir kitos Europos Sąjungos šalys senbuvės, kurios tikrai žino žemės vertę. Apie tai jau buvo ne vieną kartą kalbėta ir rašyta. Tačiau ten žemės varžytinės didelių aistrų nesukėlė. Nes išliko fundamentalus požiūris į žemę kaip į nekilnojamąjį turtą!

Prieš parduodamos žemę „amžinai“, ES valstybės įsivedė saugiklius, kurie yra kiekvienos šalies nacionalinių interesų garantai. Ir tie saugikliai grėsmės nė vienai Sąjungos narei nesukėlė. Kaip matome – ES gyvuoja iki šiol. Vadinasi, ir Lietuva, be grėsmės sugriauti Europos Sąjungos rūmą, turėjo iš ko pasimokyti. O pasimokiusi turėjo priimti Konstitucinį įstatymą, reglamentuojantį žemės pardavimą užsienio subjektams ir apsaugantį nacionalinius interesus.

Žinoma, toks įstatymas ir buvo priimtas. Bet jame jokių saugiklių dėl žemės pardavimo užsienio subjektams nėra. Bet rinkėjų atstovai jausdami, kad gali būti perlenkta lazda, Konstitucinio įstatymo 12 straipsnyje įrašė nuostatą: „Lietuvos Respublikos Seimas, laikydamasis frakcijų atstovavimo principo, sudaro nuolatinę Seimo komisiją šio Įstatymo įgyvendinimui prižiūrėti ir nustato jos įgaliojimus“. Ši komisija ir turėjo tapti pagrindiniu saugikliu! Seimas prisiima visą atsakomybę už žemės pardavimą ir to pasekmes. Jam suteikiama teisė detalizuoti žemės pardavimo taisykles. Kaip matome, šis įstatymo straipsnis yra pagrindinis.

Ką padarė Seimas šiuo reikalu? Seimas geranoriškai atsisakė jam pačiam pavestų įsipareigojimų – atsisakė bet kokios kontrolės dėl žemės įsigijimo ir pardavimo.

Nuo Konstitucinio įstatymo pakeitimo priėmimo (2003 metais) iki jo įsigaliojimo, suteikiant teisę užsienio subjektams ją įsigyti (iki 2014 m. gegužės 1 d.), parduota beveik 2 milijonai hektarų žemės (1,86 mln. ha). Bet žemę iki gegužės 1 d. turėjo teisę įsigyti tik Lietuvos piliečiai, būkime atviri – ir spekuliantai taip pat. Nuo gegužės 1 d. atsivėrė spekuliantams „rojaus“ vartai – žemę galima parduoti užsienio subjektams be jokios Seimo kontrolės. Kitaip tariant, žemės pardavimo užsienio subjektams sandoriai vyksta neteisėtai, apeinant pagrindinį Konstitucinio įstatymo 12 straipsnį.

Tačiau „Iš neteisės negali atsirasti teisė“. Tokie sandoriai yra niekiniai. Bet kuriuo atveju neteisėtas žemės pardavimo reikalas užsienio subjektams išlieka Lietuvos piliečių rankose, koks bebūtų referendumo rezultatas! Tai visada bus galima ginčyti teisminiu keliu. Tai yra Seimo narių atsakomybė, kurios privalo pareikalauti jų rinkėjai.

Tenka priminti, kad saugikliai, sudėti į Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą, diskriminuoja Lietuvos piliečius prieš užsienio subjektus ir nieko bendro neturi su Konstituciniu įstatymu. Užsienio subjektams jie galiotų tik tuo atveju, jeigu būtų Konstituciniame įstatyme!

Tačiau žemės spekuliantų netenkina tokie sprendimai, kuriuos privaloma vykdyti. Tad kyla pagrįstas klausimas – kieno interesus gina Vyriausybė ir Seimas, nuo 2003 metų nesudarę nuolatinės Seimo komisijos, turėjusios kontroliuoti žemės pardavimo sandorius? Ir kas liepė šiuos sandorius laikyti valstybine paslaptimi?

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 9

 1. stebetojas says:

  Aciu autoriui.
  Man rupi, kokios nuotaikos vyrauja?
  Koks tiketinas dalyvavimas referendume?
  Nes pastebejimai priestaringi- daug esu girdejes, kad i referenduma ateis, nors i rinkimus nevaiksto.
  Gal kas mato placiau? .
  Butu labai idomu isgirsti daugiau pastebejimu

 2. Kestutis says:

  Kiek stengiuos ikalbineti savo aplinkoje eiti ir prabalsuoti.. Jei zmogus apsiskaites, jo ir ragint nereikia, bet jei „usikores kasdieniniais“ darbais, tai tam nueiti ir prabalsuoti tolygu vienos dienos ismetimui is gyvenimo… tai galiu tik vienu paaiskinti „sotus mano pilvas siandiena, na o rytojus, rytojum“, manau taip pat daug lemia ir visuotinis menko politinio isprusimo zmoniu nusivylimas valdzia, net tam referendume dauguma izvelgia eilines kovas del siltos vieteles kur savivaldybej, ir nemano, kad ju balsas cia kazkuo prisides, zodziu manau 80 procentu pasirenge guleti ant lovos…
  Sakyciau situacija tragiska.. Nu bet tikekimes, kad klystu, tikekimes geriausio…

 3. Stebėtojas says:

  Ačiū už atsakymą.
  Aš girdėjau kitokius prieštaravimus, maždaug kaip Landsbergio.
  Jie lyg ausis užsikimšę.
  Gal aplinka kita?
  Tamstos aplinka teikia galimybę- ak, jūs pykstat ant valdžios? Taigi yra būdas ją pažaboti- čia ne už ją, čia už mūsų laisvę ir galimybę kažkiek išsaugoti, ką dar turim. Eikim kartu ir balsuokim:)
  O dėl vilties…
  Daryk, kas reikia, ir tebūnie, kas bus ( samurajų posakis)

 4. Vilpišius says:

  Rytoj, 27d 18:30val. visi, kas ne vien tik emocijų vedamas(-a), bet geba argumentuotai išlaikytai (nepasiduodant provokuojamam(-ai) – oi, kaip tikėtina!!!) reikštis, renkamės į LRT Konarskio g. Vilniuje į laidą apie Referendumą. Oponentai: šimašius, masiulis ir prof.(kaip jį ten)-resistentas-safanoris-chameleoninė utelė Nr.1.   Pasistenkim! 

 5. Stebėtojas says:

  Mielas žmogau, prašau, neik į eterį.
  Reikalas perdaug svarbus. Tamsta gi kabini etiketes, ir net neįvardini, kam.
  Čia tiks ir krikščionių “ neik su velniu obuoliauti“.
  Jie riboti, gal įbauginti, gal savanaudžiai, bet TV studijoje profesionalai.
  Sustatys laiką, tempą, scenarijų taip, kad  vargu ar pažintum save patį toj laidoj.
  Aš gi iš esmės atsisakau bendradarbiauti bei derėtis su bet kokiom valdiškom struktūrom, ar tai bus seimo rinkimai, ar TV laida. Taip pat atsisakau su jomis susipriešinti.
  Savo valią pareikškim referendumo metu.
  Arba galit nueiti su plakatu, ant kurio bus parašyta- sarmatas.lt, alkas.lt ir  pan., ir tylėti eteryje.

 6. sau says:

  Vilpišiui ir kitiem …..vedantiems ne emociju,o tik…. agumentu,siulyciau dar karta pagalvoti,kam tas referendumas reikalingas. Jei,oponetas issireiskia apie musu prezidentus….ir kitus ,musu laives garantus(“: šimašius, masiulis ir prof.(kaip jį ten)-resistentas-safanoris-chameleoninė utelė Nr.1]“-kur mes visi palaikeme dauguma balsu ,tai….nezinau .Suprantu-nuomoniu priuralizmas,o kur tolerancija,mandagumas,kur Lietuva garsejo nuo seno. Mums bandoma idiegti, azijietiska karinguma ir ….netolerantiskuma, kito nuomonei .Krikscioniskai lietuvio prigimciai, bandoma priespastatyti …savo zodzio nesilaikymo politika(a la „tusciu duju triubu politika“).Lyg tai….mes tas dujas ar nafta bandytumeme pavogti. Atvirksciai-mes dar praeitas metais mokejome uz dujas daugiausiai Europoje(jei ne pasaulyje).Nenusileidome….Siais metais jau mokesime 23% maziau( ka reiskia Europos Sajunga ir jos nuostatos-tereike paduoti i teisme rossiejos gasproma)Galejome dar ir daugiau issidereti.Mes gi nevagiame ,o perkame. Musu 5-oji kolona vis gasdina del duju netekmo ???? Pabandytu pagasdinti BMW,kad jums neparduos auto-uzsizvengtumete iki smerties. O cia…-normalu.J ei cia normalu-tai normali ir ta valstybe(jei ten ,isvis,dar valstybe),gasdinati kraniuku uzsukimu. Labai idomu bus paziureti i ta valstybe po 10metu,jkai mes tas dujas ir nafta pirkime is kitu.DDDDDD

 7. PP says:

  Ką tu čia kliedi. Po 10 metų, o realiai greičiau Lietuvos valstybės NEBUS. O jei tave „rusai puola“, tai turiu paminėti, kad tai labai blogą diagnozė.

 8. saul says:

  tu cia is vasko isburei apie Lietuva DDDDDDD Nezinau,bus ar sugrius,bet lietuviskai rasyti tikrai reikes.Taigi….rusiskas Kacpirovski…ne tau spresti apie Lietuva.

 9. PP says:

  Taigi, kad ne tau spręsti. Važiuok Kijevan, ten kitą savaitę prasidės savaitės trukmės gėjų paradas… Galėsi su maidaunais įvertinti europines „vertybes“ ir pigiai pagerti degtinėlės…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top