National Interest: V. Putinas skelbia „vienpolio pasaulio“ pabaigą

2022, 19 birželio, 18:36 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 340 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Praėjus daugiau nei trims mėnesiams po Rusijos invazijos į Ukrainą, Vladimirui Putinui paskelbus apie „vienpolio pasaulio“ pabaigą, Vakarų vykdomoje didžiausio spaudimo kampanijoje prieš Maskvą pradeda ryškėti plyšiai, rašo Markas Episkopos’as amerikiečių „National Interest“ portale.

penktadienį Sankt Peterburge vykstančiame Tarptautiniame ekonomikos forume griežtai pasmerkė Vakarų atsaką į Rusijos karinę invaziją į Ukrainą.

„Prieš pusantrų metų kalbėdamas Davoso forume dar kartą pabrėžiau, kad vienpolės pasaulio tvarkos era baigėsi – nuo to noriu pradėti, tai neišvengiamas faktas. Ji [vienpolė pasaulio tvarka] baigėsi, nepaisant visų bandymų ją išgelbėti, išsaugoti bet kokiomis įmanomomis priemonėmis. Pokyčiai yra natūrali istorijos eiga…“ pareiškė Putinas.

„Laimėjusios Šaltąjį karą, JAV pasiskelbė esančios Dievo vietininkės žemėje, žmonėmis, kurie neturi jokių pareigų – tik interesus. Tuos interesus jos paskelbė šventais. Jos, regis, nepastebėjo, kad atsirado nauji galingi pasaulio centrai, kurie kalba vis garsiau ir garsiau. Kiekvienas iš jų kuria savo politines sistemas ir socialines institucijas, įgyvendina savo ekonominio augimo modelius ir, žinoma, turi teisę į savo gynybą, garantuojančią savo nacionalinį suverenitetą.“ – cituoja V.Putiną leidinys.

.V. Putinas vėl pakartojo savo poziciją, kad karinę invaziją į Ukrainą, Rusijoje vadinamą „specialiąja karine operacija“, Kremlių „privertė“ inicijuoti Vakarų atsisakymas spręsti teisėtus Rusijos saugumo klausimus.

„Vakarai iš esmės atsisakė vykdyti savo ankstesnius įsipareigojimus“, – sakė jis. „Su jais tiesiog neįmanoma pasiekti jokių naujų susitarimų. Esant dabartinei situacijai, didėjant mums kylančioms grėsmėms ir pavojams, Rusijos sprendimas vykdyti specialiąją karinę operaciją buvo priverstinis. Neabejotinai sunkus, bet priverstinis ir būtinas“.

„Mūsų kolegos ne šiaip sau neigia tikrovę, – pridūrė V. Putinas. „Jie bando pasipriešinti istorijos eigai. Jie mąsto praėjusio šimtmečio terminais. Jie yra savo pačių iliuzijų nelaisvėje dėl šalių, nepriklausančių vadinamajam auksiniam milijardui, į visa kita žiūri kaip į periferiją, savo kiemą, šias vietas laiko savo kolonijomis, o ten gyvenančias tautas – antrarūšiais piliečiais, nes save laiko išskirtiniais. Jei jie yra išskirtiniai, vadinasi, visi kiti yra antrarūšiai.“

V. Putinas turėjo omenyje rusakalbiame pasaulyje populiarią teoriją, kad Vakarų elitas, vadinamas „auksiniu milijardu“, sukaupia ir išlaiko savo turtus sistemingai išnaudodamas ir dominuodamas nevakarietiškame pasaulyje.

V. Putinas pasmerkė Vakarų sankcijų režimą, atsiradusį po Rusijos invazijos į Ukrainą, kaip „beprotišką“ ir „neapgalvotą“. Vakarų „ekonominį blitzkrygą“, – Jie ne tik nesugebėjo paralyžiuoti Rusijos, bet ir daro „panašią, o gal net didesnę žalą“ Europai ir Jungtinėms Valstijoms“, pridūrė Putinas.

Atrodo, kad kai kurie Vakarų politikai tyliai sutinka su Putino vertinimu. Šią savaitę agentūra „Bloomberg“ pranešė, jog keli „…Bideno administracijos pareigūnai dabar privačiai reiškia susirūpinimą, kad, užuot atgrasius Kremlių, kaip ketinta, sankcijos ne tik didina infliaciją, bet ir blogina aprūpinimą maistu bei labiau baudžia paprastus rusus nei Putiną ar jo sąjungininkus“.

Dėl sparčiai kylančių energijos kainų ir stiprėjančių finansinių ryšių su pagrindinėmis šalimis, kurios atsisakė laikytis Vakarų sankcijų, Rusija stulbinamai atsispyrė ekonomikos žlugimui, kurį neišvengiamai prognozavo  Bideno administracija.

Ekspertai teigia, kad Vakarų sankcijų Rusijai poveikis gali pasireikšti tik po kelerių metų. „Vasarą ir rudenį Rusijos ekonomikos problemos didės, tačiau tik palaipsniui“, – dienraščiui „Wall Street Journal“ sakė Vokietijos tarptautinių ir saugumo reikalų instituto vyresnysis teisininkas Janis Kluge.

Net ir tada nėra jokių garantijų, kad bet koks būsimas ekonominis skausmas bus tokio masto, kad dėl jo pasikeistų Kremliaus strateginis mąstymas arba karas Ukrainoje Rusijai taptų pernelyg brangus.

Remdamasis nuolatinėmis aukštomis naftos kainomis, Ukrainos derybininkas Davidas Arakhamia teigė, kad Rusijai prireiks iki ketverių metų, kol ji pajus visus sankcijų padarinius. „Klausimas, ar mes (Ukraina) po trejų ar ketverių metų vis dar būsime čia ir mėgausimės šou“, – sakė D. Arakhamia, kurį cituoja „Axios“.

Kadangi sankcijų šalutinė žala darosi vis akivaizdesnė, o viltys dėl ryžtingo Ukrainos kontrpuolimo blėsta dėl lėto, bet nuolatinio Rusijos veržimosi į šalies rytus ir pietus, kai kurie Vakarų lyderiai ir JAV prezidento Džo Baideno užsienio politikos komandos nariai atsargiai svarsto ilgalaikio susitarimo derybomis perspektyvą.

JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sullivanas (Jake Sullivan) ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir toliau rems Ukrainą, „nuolat teikdamos ginklus ir žvalgybinę informaciją“, tačiau pridūrė, kad Vašingtonas kalbėjosi su Kijevu apie tai, kaip galėtų atrodyti susitarimas su Rusija.

„Tam tikru momentu, kai padarysime viską, ką galime, kad padėtume Ukrainai pasipriešinti – kai, kaip aš norėčiau, ji laimės, ir susišaudymas bus nutrauktas – turėsime derėtis“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. „Ukrainos prezidentas ir jos vadovai turės derėtis su Rusija, o mes, europiečiai, sėdėsime prie to stalo ir teiksime saugumo garantijas.“

„Tai turi nuspręsti Ukraina“, – sakė E. Macronas per interviu televizijai, paklaustas, kokias nuolaidas, teritorines ar kitokias, Ukraina turėtų apsvarstyti.

Tačiau šiuo metu neatrodo, kad tarp kariaujančių šalių būtų galima rasti reikšmingą kompromisą, nors karas tęsiasi jau ketvirtą mėnesį. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, padrąsintas istoriškai precedento neturinčios Vakarų karinės paramos, ne kartą tvirtino, kad Kijevas nepritars jokiam taikos susitarimui, susijusiam su teritorinėmis nuolaidomis.

Tačiau daugėja netiesioginių įrodymų, leidžiančių manyti, kad Rusija nesvarstys pasiūlymų atsisakyti Ukrainos rytų ir pietryčių teritorijų, kurias ji šiuo metu yra užėmusi ir kurias gali užgrobti ateityje.

Markas Episkoposas (Mark Episkopos) yra leidinio „National Interest“ žurnalistas nacionalinio saugumo klausimais.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

  1. Vytas says:

    Manau, kad Makrono svajonė su kitais ES vadovais sėdėti prie stalo ir teikti saugumo garantijas, jau negrįžtamai dingo istorijos laike, kai Rusija siūlė tartis dėl bendro Europos saugumo sistemos. Ukrainai atsisakius derėtis dėl Krymo, Rusija dabar atsirieks nuo Ukrainos dar papildomų teritorijų, atskirdama ją nuo Juodosios jūros uostų. O Ukrainos, manau, laukia gana liūdnas likimas – net Lenkija jau taikosi į jai kadaise priklaususius vatarinius Ukrainos rajonus.

  2. Vytas says:

    O ar yra kas nors, kuris galėtų užginčyti tai, ką sako patys amerikonai: mūsų interesai yra visas pasaulys, mūsų interesai yra šventi bei privalomi visam pasauliui? Putinas tik atkartojo amerokonų garsiai išsakomas mintis apie savo interesus.

  3. 4 says:

    Ukraina bus padalinta į keturias dalis!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top