Vietoj pigių dujų gavom milijardinę aferą

2018, 17 birželio, 9:56 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (10) | peržiūrų 3 586 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Danas NAGELĖ

Lietuva padarė esminę klaidą, sumaniusi viena pati sau pasistatyti milžinišką dujų terminalą. Pagrindinis argumentas buvo išpūstos „Gazprom“ dujų kainos. Tačiau po Europos Komisijos gegužės pabaigoje priimto sprendimo pažaboti šią Rusijos gigantę, atrodo, kad terminalo dujos dabar bus gerokai brangesnės už rusiškas dujas. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, skubėjusi statyti terminalą, kitų alternatyvų nė neieškojo, o su „Gazprom“ iš viso net nebuvo linkusi derėtis, kai kitos šalys derėjosi ir gavo milžiniškas nuolaidas.

Europos Komisijos paskelbtame sprendime ginče su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ numatoma: jei „Gazprom“ pažeistų nurodymus, EK galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos. Koncernui uždrausta naudotis dominuojama padėtimi rinkoje, ji nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų, pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje ir t.t. Beje, ir pats „Gazprom“ sutinka su EK sprendimu, todėl akivaizdu, kad jo dujos net ir Lietuvai dabar būtų gerokai atpigusios. Tačiau dabar turime pirkti brangesnes suskystintas dujas iš norvegų. Todėl atsirado dar vienas argumentas prieš terminalą. Bent jau prieš tokį, kokį turime.

Tiesa, kyla klausimas, ar EK turi svertų priversti „Gazprom“, kuri net nėra ES valstybės koncernas, laikytis įpareigojimų. Tačiau Seimo Energetikos komisijos narys Linas Balsys tikina, kad turi.

„Europos Komisija turi ne tik galią, bet ir praktiką bausti įpareigojimų nevykdančias įmones. Ir ne tik ES šalių. Viena iš garsiausių bylų – EK buvo skyrusi didžiulę baudą „Microsoft“, taip pat kompanijai „Apple“ dėl rinkos monopolizavimo. Tai daroma per tarptautinius arbitražus. Taip yra ir su „Gazprom“. Prisiminkime ankstesnį arbitražą, kurį „Gazprom“ pralaimėjo, dėl ko maždaug 20 proc. atpigo dujos“, – dėstė parlamentaras.

Seimo narys sako, kad po tokio EK sprendimo terminalo nauda gerokai nublanko. Politikas stebisi, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybė nebandė ieškoti būdų, kaip išsikovoti mažesnes „Gazprom“ dujų kainas.

„Čia jau A.Kubiliaus bei prezidentės Dalios Grybauskaitės reikia paklausti, nes nuo jų priklausė sprendimai, ką daryti ir ko nedaryti. Aišku, dujų tiekimas yra nacionalinio saugumo reikalas, todėl iš principo pati terminalo idėja yra gera, nes nebepriklausome nuo „Gazprom“. Tačiau mes už jį smarkiai permokėjome. Juk buvo galima jį pastatyti gerokai mažesnį, kartu su privačiomis investicijomis. Tą kažkada siūlė Bronislovas Lubys, nes dabartinis terminalas finansine prasme neša tik nuostolius. Reikia pripažinti, kad koncernas „Gazprom“, kol neturėjome terminalo, į jokias kalbas nesileido. Tačiau taip pat reikia pripažinti, kad niekas to „Gazprom“ ir nė nebandė rimtai spausti. Kas Lietuvoje pardavinėjo rusiškas dujas, iš to turėjo milžiniškus pelnus, todėl nebuvo suinteresuoti leisti politikams ką nors daryti. Manau, todėl politikai nieko ir nedarė. Tačiau, įtariu, kad ir iš terminalo, tokio, kokį turime, kažkas turėjo tiesioginės naudos. Man iki šiol kyla klausimas, kodėl D.Grybauskaitė griežtai atsisakydavo susitikti su B.Lubiu ir aptarti kitokį projektą. Tuomet dirbau prezidentūroje, todėl man būdavo labai keista, kad jis net nebuvo prileidžiamas prie prezidentės“, – stebėjosi L.Balsys.

Praėjusią kadenciją Vyriausybei vadovavęs Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad ne tik po EK sprendimo, bet ir gerokai anksčiau terminalas jau buvo praradęs dalį savo svarbos.

„Prisiminkime, kad dar prieš kelerius metus mes po ilgų derybų pasiekėme susitarimą, jog „Gazprom“ dujų kainą sumažintų 20 proc. Ir ne tik už esamus bei būsimus metus, bet ir už dvejus praėjusius. Kaip pavyko „Gazprom“ įtikinti? Aišku, prie to prisidėjo ir prasidėjusios terminalo statybos. Tačiau juos baugino ir byla Švedijos arbitraže, EK pradėtas tyrimas“, – tvirtino A.Butkevičius.

Ekspremjeras sako, kad didžiausia A.Kubiliaus klaida – išankstinis kategoriškas nusistatymas prieš „Gazprom“.

„Veikė labai stiprios ambicijos. Taip, buvo keli nuvykimai į „Gazprom“, bet tik energetikos viceministrų lygmeniu. O kalbant apie terminalą… Jis turėjo būti regioninis. Tada viskas būtų buvę gerai. Tačiau su kaimynais nebuvo derėtasi“, – akcentavo A.Butkevičius.

Situaciją komentuoja energetikas, prof. Vidmantas JANKAUSKAS:

– Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais mūsų politikų mintis buvo tokia: turime nieko nelaukti ir kuo skubiau pasistatyti terminalą. Tiek Lietuvos, tiek užsienio ekspertai kalbėjo: terminalas yra geras daiktas, tačiau reikia statytis jį ne vienai valstybei. Reikia regioninio. Ne tik trims Baltijos valstybėms, bet prijungiant ir Suomiją. Europos Komisija net pažadėjo finansinę paramą, jei terminalas bus regioninis. Kitas variantas, apie kurį kalbėta – jungtis su Lenkija, kuri tikrai bus nutiesta gal dar iki 2021 m. Už ES pinigus atlikta studija parodė, kad tai būtų geriausias variantas, garantuosiantis dujų tiekimą, jei jis nutrūktų iš Rusijos. Bet A.Kubiliaus Vyriausybė nusprendė, kad nieko nelauksime, su niekuo nesiderėsime ir statysimės patys. Deja, konservatoriai laikėsi nuomonės, kad su „Gazprom“ nereikia kalbėtis, kad reikia visais įmanomais būdais siekti nepriklausomybės nuo jo. Ir prisimenu, kokios buvo optimistinės nuotaikos, kai ES pradėjo ginčą su „Gazprom“, kaip visi tikėjosi, kad koncernas Lietuvai sumokės milijardinę kompensaciją. Nors aš jau tada supratau, kad nieko nebus, su tokiu dideliu rinkos žaidėju bus susitarta be baudų. Taip, sugalvoti apribojimai ateičiai, tačiau Lietuvai dabar jie, kai turime terminalą, beveik nebeaktualūs. Ir dar mažiau aktualūs bus, kai turėsime jungtį su Lenkija.

Ar nepaskubėjome su terminalu? Aišku, paskubėjome. Ir ne tik dėl to, kad po Europos Komisijos sprendimo „Gazprom“, tikėtina, nebepiktnaudžiaus ir jo dujų kaina bus konkurencinga. Paskubėjome ir dėl to, kad dujų vartojimas akivaizdžiai krito, visiems vartotojams terminalo našta vis didėja. Juo labiau kad jo kaina akivaizdžiai buvo per didelė. O ji per didelė, nes ir pats terminalas yra per didelis. Toks būtų kaip tik keturioms minėtoms šalims. Tačiau viskas – per skubėjimą. Aš daug kartų tą esu minėjęs, vienoje konferencijoje net Arvydą Sekmoką (buvusį energetikos ministrą, – aut. past.) gerokai suerzinau, paminėjęs, kad turėjome ne vieną alternatyvą. Juk Lietuva nebuvo beviltiškoje padėtyje, negrėsė netekti dujų tiekimo. O didžiausias to saugiklis buvo faktas, kad dujos per Lietuvą teka ir į Kaliningradą, kuris suvartoja labai nemažai dujų.

Konservatorių Vyriausybė vengė bet kokių santykių su Rusija, nesikalbėjo su „Gazprom“, nors visos kalbėjosi ir visi gavo nuolaidas. Mes nuolaidos neturėjome, nes nesikalbėjome. Dialogas su „Gazprom“ prasidėjo pradėjus dirbti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei. Ji išsikovojo ir mažesnius tarifus ne tik už einamus metus, bet ir už ankstesnius. Tačiau dėl terminalo ji nieko jau nebegalėjo pakeisti, nes ir laivas jau buvo statomas, ir su norvegais dėl dujų sutarta. Nutraukus sutartį būtų milžiniškos netesybos. Be to, kilęs skandalas būtų pakenkęs Lietuvos įvaizdžiui. Deja, A.Sekmokas ir A.Kubilius stengėsi per savo kadenciją padaryti viską, kad kita Vyriausybė nieko nebegalėtų pakeisti.

Jie buvo suinteresuoti kuo didesnėmis rusiškų dujų kainomis, kad po to terminalo nauda visiems atrodytų didesnė.

šaltinis: respublika.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 10

 1. konkurencijos nėra says:

  DUJŲ VERSLAS tai p REZKDENTŲ VERSLAS!
  Tarp kitko, terminale ir kvapo nėra Norvegiškų dujų!

 2. Vatnikas says:

  Tai kaip ištaisyt šitą konservatorių klaidą? Grybauskaitę, Kubilių ir Sekmoką reikia teisti ir sodinti? Su turto konfiskavimu. Po tokių teismų gal vagys ir kvailiai nesiveržtų į valdžią?

 3. konkurencijos nėra says:

  Būtų gerai, bet teismai tai jų…

 4. Pestininkas says:

  Kai NESAVANAUDŽIAI ateis, gal??? Bet tai tik sapnuose ir svajose, nes tokie žmonės retenybė, ir aukso vertės….

 5. konkurencijos nėra says:

  Kaip Sokratas sakė, gerai gyvensim tada, kai valdys Filosofai.

 6. Dainius says:

  Gerai gyvensime tada,kai kiekvienas iš mūsų dirbsime savus darbus Tėvynės ir savo šeimos labui,kai išvysime pavydą,pyktį ir baimes iš savęs,kai vakare nuoširdžiai pabučiuosime žmoną/vyrą prieš miegą,pagalvosime apie artimuosius,draugus ir palinkėsime geros nakties jiems mintyse,o ryte atsikėlus norėsis ne tik kavos,bet ir palinkėti kaimynams gražios dienos tiesiog iš širdies….tada pakilsime kaip tauta,vieninga tauta,kuri gali ir privalo turėti savo valstybę,pinigus,armiją ir savo vietą Pasaulio Tautų bendruomenėje.Tada mus gerbs kaimynai-valstybės ir prisibijos pikto linkintys.Nebūtina turėti milijardą gyventojų kad tave pastebėtų,nereikia galingos armijos,kad apsiginti,tereikia VIENINGUMO ir besąlygiškos paramos vienas kitam.Bet dabartiniams lietuvimas TAI nepasiekiama utopija.Deja.

 7. konkurencijos nėra says:

  Suvereno atributai būtini, o armija tai didžiulės išlaidos, šiai dienai Lietuvai ji yra neleistina prabanga, užtektų garbės kuopos svečiam priimt.
  Pagrindinis valstybingumo simbolis, tai Vėliava, ir ji turi būt viena, o ne taip, kaip dabar!

 8. LS says:

  Ok, turim brangias dujas, bet tai energijos perteklius is kuriuo reikia uzdirbti! Jurine valstybe, reikia statyti lydymo gamyklas aplink Klaipeda, kas sunaudoja daug duju, bet ir duoda daug profito. Gelezies rudos turime, tai reikia ir gaminti metala, statyti laivus mokam, kame problemos? O problemos isvaikomos darbo jegos ir jaunu galvu nutekejimo srityje? Jei EU reikalauja dekarbonizuoti elektra, tai naudokim savus, baltarusiskus, urainietiskus isteklius, kartu su brangiomis dujomis ir gaminkim dideliais kiekiais produkcija, kuri yra reikalinga ir konkurencinga Afrikoje, Kinijoje, kur veda vandens keliai. Taip viskas ir atsipirks su kaupu. Svarbiausia ir EU valdzia ta supranta ir remia, bet LT mazai uzsiima gamyba bei exportu, todel ir atlyginimu santykis pries kainas yra x3 kartu!

 9. Al says:

  Nepakovosi, spek kiek milijonu seda nuolat i grybes ofshorines imones uz to terminalo nuoma, bei parduota lietuva skandinavams, kiek surenka navaro is zmoniu ir imoniu imdami uz duja 4 kart didesnes kainas. Istikro nera tame terminale duju jokiu, jis nenaudojamas, jis nereikalingas, eme yra atimt is vienu ir idet i kitu kisenes milijonus per kas dienas

 10. Teisingasis says:

  Dabar reikia isieskoti is kaltininku pinigus, kuo pakenkta valstybei ir sodinti i kalejima, kad turetu daug laiko pagalvoti apie savo veiksmus ir uz juos atsdakyti. Bet juk taip nebus-cia Lietuva. Atsakingi tik beturciai, o milijonieriai ir toliau daro aferas ir galvos del to nesuka…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top