Vokietija stumia „Šiaurės Srautą – 2“ nesidairydama į sankcijas ir kritiką

2016, 21 birželio, 15:54 | kategorija Realybė | 6 komentarai | peržiūrų 705 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

sueddeutsche.de

Trans-Sibiro dujotiekis

Trans-Sibiro dujotiekis Ukrainoje, kuriuo iki šiol tiekiamos dujos iš Rusijos į Europą. (Nuotrauka: „Bloomberg“)

Lygiagrečiai jau egzistuojančiam „Šiaurės Srautui“ (Nord Stream) nuo 2019-ųjų Rusijos dujas į Vokietiją turės pradėti tiekti naujas dujotiekis, kuris aplenks Ukrainą, Lenkiją ir Baltijos šalis į jas neužeidamas. Jos jau pareiškė savo protestą. Europos komisija pasisako griežtai prieš šį projektą – ir visgi ties juo ir toliau ramiausia dirbama, rašo Süddeutsche Zeitung.

Toliau seka užsakymai vamzdžių gamybai, vyksta konkursai jų tiesimui – viskas su vyriausybės Berlyne leidimu ir neatsižvelgiant į antirusiškas sankcijas, pabrėžia leidinys.

Vokietijos ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis paaiškino, jog tai grynai ekonominis projektas, todėl jį reikėtų vertinti būtent iš tokios pozicijos. Savo susitikimo su Rusijos prezidentu Putinu spalio mėnesį metu,

Gabrielis pabrėžė, jog nesupranta, iš kur tarp Rusijos ir Vokietijos galėjo kilti tokie nesutarimai, juk dar 2000 metais santykiai tarp šalių buvo tiesiog puikūs. Kalbant apie Ukrainą, – tai ji Gabrieliui tėra tik simptomas, o ne problemų šaknis, sakoma straipsnyje.

Tuo pat metu Vokietijos ekonomikos ministras pirmą kartą prasitarė apie palaipsnį sankcijų atšaukimą ir išsakė siūlymą spręsti energijos tiekimo klausimus, vengiant politinio kišimosi.

Pasak jo, jeigu visus teisinius klausimus pavyks palikti vokiečių valdžios kompetencijai, tai suteiks galimybę apriboti įsikišimą iš išorės.

Ir tai vyksta tuo metu, kai Europos komisija kruopščiai stengiasi sukurti nuosavą energetinę sąjungą, pastebi vokiečių laikraštis.

Sekant trečiojo energetikos paketo taisyklėmis – dujų gamintojas negali tuo pat metu būti ir dujotiekio naudotojas. „Šiaurės srautas“, kuris pusiau priklauso „Gazpromui“, pažeistų šį reikalavimą.

Tačiau sekant dujotiekio projekto vingiais, jis eina tarptautiniais vandenimis, už ES ribų, ir paliečia tik Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas. Tai apsunkina bandymus sutrukdyti jo plėtrą.

Šalys esančios kitoje Baltijos jūros pusėje (ir Lietuva), aktyviai protestuoja prieš projektą, kurio pagalba Maskva ir Berlynas yra numatę jas apeiti. Tokiu atveju kalba eina jau ne tik apie saugumą energijos tiekimo srityje, kaip tas buvo ankstesnių ginčų 2000 ir 2009 metais metu, primena autorius.

Kijevo daugiau nebegalima šantažuoti tuo, jog 40 milijonų ukrainiečių sušals, jei Maskva užsuks ventilius“, – rašo Süddeutsche Zeitung.

Nuo pereitų metų Ukraina nebeperka dujų pas Rusiją, ir gauna jas iš Europos pusės atgalinio tiekimo dėka (tas pačias dujas, tik iš kito tiekėjo).

Naujo dujotiekio per Baltijos jūrą šalininkai, kaip argumentą pateikia apverktiną Ukrainos dujų tinklų, kuriais iki šiol vyksta žymi tiekimų dalis, būklę, teigia leidinys.

Modernizuoti tinklų taip ir nepavyko: iš vienos pusės Ukraina neturi tam pinigų, iš kitos – ji visada buvo prieš Rusijos investicijas, todėl kad tai padidintų Rusijos įtaką, o ukrainiečių oligarchai patys visada labai gerai uždirbdavo iš dujų tranzito.

Kitos šalys regione stengiasi sumažinti savo priklausomybę nuo Maskvos statydamos savo suskystintų dujų terminalus.

Kaip rašoma straipsnyje, visus panašius projektus jungia viena: jeigu antrasis dujotiekis per Baltijos jūrą bus pastatytas, į Europos rinką plūstelės naujos dujų apimtys, ir tada brangūs suskystintų dujų terminalai arba per Kaspijos jūrą nutiestas dujotiekis gali tapti nuostolingi jų produkcijos kainos prasme.

Galų gale „Šiaurės srautas -2“ tik sustiprins :Gazpromo“ pozicijas Europos rinkoje, o kartu su tuo įr abipusę priklausomybę, pabrėžia Süddeutsche Zeitung.

Ukraina ir kitos valstybės baiminasi prarasti pajamas iš tranzito muitų. Praėjusiais metais Kijevas uždirbo 1,8 mlrd €urų iš rusiškų dujų tranzito ir pranešė apie trigubą kainos padidinimą, primena vokiečių laikraštis.

Jeigu nuo 2019-ųjų Maskva visai nustos tiekti dujas per Ukrainos teritoriją – tai padarys Kijevo finansams didelį nuostolį.

Todėl europiečiams ir amerikiečiams kyla klausimas, kodėl jie bando palaikyti Kijevą milijardiniais kreditais, jei Ukraina tuo pat metu praranda žymią savo pajamų dalį dėl naujojo „Šiaurės srauto – 2“ projekto.

Tuo tarpu Vokietijoje pilnu greičiu ruošiamasi „Šiaurės srauto – 2“ realizacijai, pastebi autorius.

Tačiau ir vyriausybės koalicijoje yra tokių, kurie prieštarauja naujojo dujotiekio statybai ir laiko jį „pavojingu projektu“, kuris tik padidins Europos priklausomybę nuo „Gazpromo“, pabaigia Süddeutsche Zeitung.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 6

 1. Gojus says:

  Ne tik Nordstrymas, bet viskas, kas vyksta energetikos resursų tiekime yra nesuvokiama ir nepaaiškinama, kol nepaaiškėjo kaip visa tai išsiriš ir kas buvo suinteresuoti asmenys.
  Mus, kaip Lietuvai tai yra katastrofa – iš prezidentūros eina spaudimas visiškai žlugdyti Lietuvos energetiką. Gamyba sužlugdyta, viską perkame iš Švedijos, būtent ji gi finansavo Ignalinos uždarymą. Negana to, dar desperatiškas spaudimas atsijungti nuo brell. Lietuva ėmė bankų paskolas, statė naujus pajėgumus Elektrėnuose, Panevėžį, Kaune, atsiplukdė Titaniką, nutiesė dujotiekius apie 200 mkm ir dar ties bent 200. Ir užviską mokamos palūkanos bankams, o infrastruktūra stovi nenaudojama, o elektrą perkam iš Švedijos. Būtent tuo metu, kai dujos pigiau nei semečkės! Absurdai nepaaiškinami, bet faktas vienas – Lietuva išnaudojama spaudžiant Rusiją, nors niekuo daug jos nepaspausi, bet Lietuvą tai tikrai sužlugdysi.
  Tai jei vietoj lokaliai negalim tokių dalykų paaiškint, tai ką jau ten paaiškinsi apie Nordstrymą.

 2. fėlka says:

  ….ką gi, durnus muša ir bažnyčioje…. Kiek reikia dar šikti politikams ant Lietuvos, kad rinkėjas pagaliau atsibustų ir pasijustų – gi jis yra apdergtas, apvogtas ir apkvailintas…..?! Manyčiau dar ne pabaiga, ne dugnas…..

 3. Stasys says:

  Kas moka, tas ir muziką užsako. Pagrindinė ES išmokų mokėtoja yra Vokietija, todėl ji gali nekreipti jokio dėmesio į landsbergandonijos kūrėjų protestus.

 4. Lietuvos pilietis says:

  Tikiu, kad ateis greitai tas laikas, kada, pradedant Grybauskaite, Landsbergių klanui, teks atsakyti už išduotą Lietuvą, sužlugdytą energetiką ir visą Lietuvos ekonomiką.

 5. Gerad says:

  Labas, sunku su tuo sutikti, Juk pats matai, kad senius politikus keičia sūneliai, dukrelės ir anukai, dar koks žentas. Greičiausiai jei tęs jų darbus. Reikia keisti iš esmės rinkimų tvarka. T.y. be rinkimų sąrašų pagal partija.

 6. pestininkas says:

  Straipsnis obliams!Eilinis smegenu plovimas!Jus pasidomėkit kad ir apiė koncervu artimuju turimus biznius R.F.,Arba apiė rusijos pasiuntinio ukrainoj vaistiniu bizni!Supraskit kad masiu kiršinimo reikalai atskirti nuo „elito“reikalu,tada susidėlios jums tikras vaizdas,ir dar patariu pasidomėt masonais nors ir vikipėdijos resursais!R.F.ir LT irgi.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top