7 mitai apie erkės įkandimą: informacija kuri išsaugos tavo sveikatą!

2015, 4 liepos, 1:02 | kategorija Sveikata | atsiliepimų (2) | peržiūrų 2 198 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

erkė paveikslėlisAtėjus šiltoms vasariškoms dienoms taip ir norisi daugiau laiko praleisti gamtoje. Jeigu neskubant vaikščioti po parką ar mišką prie ežero, galima užuosti gundantį šašlykų laužo kvapą, pamatyti kamuoliu žaidžiančius vaikus, vyrus besišnekučiuojančius prie laužo, moteris besideginančias prieš saulutę ant užtiesalų… Tikra idilija.

Tačiau deja, ne viskas taip gražu, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Visą poilsio džiaugsmą gali sugriauti vienas mažiausių miško gyventojų – erkė. Jeigu jūs niekada nebuvote susidūrę su erkės įkandimu – skaitykite straipsnį įdėmiai. Nuo to gali priklausyti jūsų ar jūsų artimųjų sveikata, o kartais net ir gyvybė. Ir taip, jūsų dėmesiui, 7 labiausiai paplitę ir daugelį klaidinantys mitai apie erkes.

1. Erkės krenta nuo medžių
Mitas. Jeigu jūs iki šiol įsitikinę, kad erkės puikūs desantininkai, tai mes jus nuliūdinsime. Jos pakyla viso iki 1,5 metro virš žemės. Šie smulkūs vabzdžiai užropoja ant kūno iš žolės ar krūmų, o mažo dydžio dėka jie tą daro visiškai nepastebimai. Poilsiui miške ar parke rinkitės uždarą, glaudžią aprangą su ilgomis rankovėmis. Marškinėliai trumpomis rankovėmis čia netinka.

2. Vakcina neišgelbės jūsų nuo erkinio encefalito.
Iš dalies tiesa. Iš tiesų vakcina gali apsaugoti nuo rimto susirgimo, tik jei bus laikomasi dviejų sąlygų:
1. Skiepijimas vyksta pora mėnesių iki sezono pradžios (įprastai vasarį).
2. Jūs darote ją kasmet.
Bendrai paėmus, vaikščioti po mišką su pernykščiais skiepais galima, tačiau nuo erkinio encefalito jie jūsų neapsaugos. Čia faktas.

3. Neįkastas, reiškia apsaugotas.
Mitas. Žinote kas yra grandininė reakcija? Erkės įkandimo atveju vyksta kažkas panašaus. Jei šis kraugerys vabzdys įkando, pavyzdžiui karvę,m o karvę duoda pieną, tai per nevirintą pieną gali užsikrėsti ir žmogus. Piene šaldytuve erkinis encefalitas randamas po dviejų savaičių, o jo produktuose, pvz grietinėje išsilaiko iki dviejų mėnesių. Vienas įkandimas – kiek aukų! Tačiau yra ir gerų naujienų: nuo žmogaus galima užsikrėsti tik per maitinančios motinos pieną, bet niekaip kitokio asmeninio kontakto atveju. Vertėtų priminti, jog jei kilo įtarimas, kad maitinančiai motinai gali būti erkinis encefalitas, jai reikėtų tuojau pat nutraukti maitinimą krūtimi iki diagnozės patikslinimo.

4. Erkės pavojingos tik encefalitu
Mitas. Iš tiesų ligos, kurias gali pernešti erkės, ne tik sunkiai ištariamos, bet ir sudaro negrįžtamas pasekmes. Nenorime jūsų gąsdinti, bet dėl vaizdo pilnatvės pateiksime truputį statistikos. Tarp pačių baisiausių erkinio encefalito pasekmių yra negrįžtamos, rankų paralyžius, aklumas, kurtumas ir dėl suprantamų priežasčių negrįžtama – ligonio mirtis. Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose miršta iki 80% erkių įkąstų žmonių. Laimei, Europa su savo 2% randasi palyginus nepavojingoje zonoje.

5. Augaliniu aliejumi galima „išvaryti“ erkę
Dalinė tiesa. Greičiausiai jūs ne kartą esate girdėję, jog jeigu erkę palaistyti aliejumi, ji neišvengiamai ima dusti ir pasišalina pati. Tai iš tiesų taip, tačiau tokiu būdu „išvaromas“ vabzdys išleidžia daugiau savo seilių, nei būtų galima tikėtis, o būtent per jo seiles ir vyksta užkrėtimas! Todėl būtų geriau pamiršti šį būdą, nes iš jo žalos gali būti daugiau nei naudos.

6. Nerealu erkę ištraukti savarankiškai
Mitas. Jeigu jūs visgi nutarėte ištraukti erkę namų sąlygomis, darykite tai šaltakraujiškai ir ramiai. Žinoma, jei erkė įlindo į tokią vietą iš kurios ją iškrapštyti nėra paprasta, paprašykite, kad jums kas nors padėtų tą padaryti. Atsargiai suimkite vabzdį pincetu ir sklandžiai, be trūkčiojimų sukite jo kūną prieš laikrodžio rodyklę. Jeigu ištrauktos erkės galva vietoje ir visos galūnės taip pat, drąsiai traukite į traumatologinį punktą. Jeigu kažko trūksta ir jūs nesate įsitikinę, kad galėsite patys iškrapštyti jo likučius pakaitinta ant ugnies adata, tai keliaukite į medicinos įstaigą pagreitintu tempu.

7. Ištraukus erkę galima niekuo daugiau nesirūpinti
Mitas. Kaip tik čia ir prasideda „įdomiausioji“ dalis: erkę būtina nunešti tyrimams į sanitarinę epidemiologinę tarnybą ištirti dėl įvairių ligų, medicinos įstaigoje pasidaryti sau būtiną vaistų injekciją, paimti siuntimą analizams dėl infekcijų ir t.t. ir pan. Visko ką pasakys gydymo įstaigoje. Visa tai užims nemažai laiko, jėgų ir žinoma nervų, bet jūs juk norite miegoti ramiai ir netapti liūdnos statistikos auka?

Dar keletas faktų, kuriuos reikėtų žinoti:
1. Erkės mėgsta pačias minkščiausias kūno vietas: kirkšnies sritis, už ausų, o taip pat pažastyse.
2. Persirgę encefalitu lengva forma galima tikėtis imuniteto iki gyvenimo pabaigos. Smulkmena, bet malonu.
3. Boreliozė (antroji pagal pavojingumą liga pernešama erkės), pakankamai lengvai gydoma ankstyvose ligos stadijose. Jeigu jūs pastebėjote pakilus aukštą temperatūrą ir didelį paraudimą erkės įkandimo srityje, nedelsiant kreipkis pas gydytoją! Uždelsimas gresia veido raumenų paralyžiumi, sąnarių skausmais, problemomis su klausa, regėjimu ir normaliu širdies funkcionavimu. Bloga naujiena: nuo boreliozės nėra vakcinos, kaip nėra ir įgyto imuniteto persirgus šia liga.
4. Jeigu jūs susiruošėte savarankiškai iškrapštyti erkę, o po ranka nėra pinceto, pabandykite panaudoti šiam tikslui kilpą iš siūlo, bet nepamirškite po visko iškart kreiptis į artimiausią medicinos įstaigą.

Mes jokiu būdu nenorime tavęs išgąsdinti ar atkalbėti nuo malonaus laiko praleidimo parke, miške ar prie ežero. Tačiau tai, su kokiomis pasekmėmis galima susidurti įkandus erkei, būtina žinoti kiekvienam. Pasidalinkite šiuo straipsniu su draugais bei artimaisiais, ir ne tik jūsų, bet ir jų poilsis taps daug saugesnis.

Papildomai: Liaudies patirtis – saugus ir greitas būdas pašalinti erkėms

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. albinas says:

    straipsnis kažkokia delpfinė srašilka, „erkės puola.“  

  2. Zinovas says:

    Perskaiciau iki cia: „Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose miršta iki 80% erkių įkąstų žmonių“ … toliau sitos skiepu propagandos skaityti nera prasmes. sarmatas nusirito iki pigaus propagandinio smegenu plovimo delfio. Shoroshas pinigu pametejo?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top