Ar praėjus 100 metų po Rusijos revoliucijos, naujoji XXI a. revoliucija gali pribaigti kapitalizmą?

2018, 23 liepos, 10:46 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (4) | peržiūrų 468 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

„Rusijos revoliucijos šimtmetis sukako keistu metu. Putino Rusijoje jis oficialiai nepažymimas ir tuo labiau nešvenčiamas. Matomai, kaip ironiška tas bebūtų, komunizmo krachas 1991 metais pasmerkė ją tam, ką Trockis pavadino „istorijos šiukšlių dėže“, rašoma portale Independent.

„Apie Rusijos revoliuciją Vakarų spauda visada atsiliepdavo blogai – švelniai tariant. Jos lyderius – Leniną, o vėliau Staliną – dažnai prilygindavo Hitleriui kaip masinius žudikus, vadovaujančius totalitariniams režimams. Kairieji galų gale buvo priversti pripažinti, jog revoliucija mutavo į autokratinį režimą, įsikūnijusį valymuose ir GULAGE prie Stalino. Istorijos vadovėlius rašo nugalėtojai“, – rašoma straipsnyje.

„Ir vis dėl to, svarbu atskirti stalinizmo paveldą nuo pradinio revoliucijos momento. Vienu mostu 1917 metais nutrūko carizmo šimtmečiai milijonams Rusijos baudžiauninkų (taip originale; baudžiava Rusijos imperijoje buvo panaikinta 1861 metais – red past). Jeigu Britanija ir Prancūzija išgyveno buržuazines ir pramonines kapitalistines revoliucijas XVII ir XVIII amžiais, – tai Rusija buvo miegančiu agrarinio feodalizmo milžinu“, “ pastebi straipsnio autorius.

„Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje bolševikų revoliucija jau atvedė vieną šeštąją Žemės rutulio komunizmo valdžion. Po Antrojo pasaulinio karo Mao Dzedongo revoliucija Kinijoje privedė prie to, jog raudona spalva nusidažė trečdalis pasaulio. Planuotojai Jungtinėse Valstijose priėmė šį katastrofišką įvykį kaip „Kinijos praradimą“. Iš to galima daryti išvadą, jog Kinijos vieta globalioje ekonominėje sistemoje buvo numatyta vadovaujant Jungtinėms Valstijoms. Nenutrūkstamas komunizmo pakilimas atrodė nesustabdomu“, – rašoma straipsnyje.

„Pilnai gali būti, jog egzistencinė grėsmė iš komunizmo pusės buvo kritiniu faktoriumi, privertusiu kapitalizmą padaryti nuolaidas, atsižvelgiant į paprastų žmonių poreikius“, – daroma prielaida straipsnyje.

„[Knygos „Lenino dilemos“ autorius] Tarik Ali nurodo, jog Rusijos revoliucija „pagreitino dekolonizaciją ir įkvėpė revoliuciją Kinijoje, Vietname ir Kuboje“. Reikėtų prisiminti, jog nemažą XX amžiaus dalį vakarų progreso šalininkai žvalgydavosi į TSRS pavyzdį. Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalys dalyvavo kovose su kolonizatoriais“, – rašoma Independent portale.

Pasak Tariko Ali, „Rusijos revoliucija buvo labai naudinga Vakarų socialinei demokratijai. Kapitalizmas buvo priverstas daryti realias nuolaidas. Tarybų Sąjungos žlugimas privedė prie blogiausio plėšraus kapitalizmo tipo (globalizacijos), kurį be galo ir be jokios kritikos giria The Economist ir Financial Times. Tačiau, kol kapitalizmui nėra alternatyvos, jis išgyvena. Kalbos apie jo spontanišką savaiminį kolapsą ir krachą yra pritemptos už…“.

„Po nesėkmingų XX amžiaus eksperimentų socializmas nebegalėjo būti rimta alternatyva kapitalizmui, kadangi buvo diskredituotas. Sekė refrakcijos periodas, tačiau socializmas šiuo metu neatrodo esantis tema tabu. 2015 metais šis terminas buvo dažniausiai sutinkamas paieškos užklausose. Stebina atskirtis tarp skirtingų kartų: jauni žmonės priima eilę idėjų, kuriose jie nemato jokio istorinio bagažo“, – rašoma straipsnyje.

Neil Faulkner’is, knygos „Rusijos revoliucijos žmonių istorija“ autorius mano: „Pasaulinis kapitalizmas randasi gilioje krizėje, ilgoje krizėje, krizėje, kurios sprendimo pasaulinė valdančioji klasė neturi. Turimas milžiniškas masyvas pasaulio problemų, kurios viską sužlugdys, jei mes nesukursime radikalių judėjimų už pasikeitimus. Aš nesistebiu, kad žmonės internete ieško žodžio „socializmas“: žmonės žino, jog mums reikalinga alternatyva. Žmonės ieško alternatyvos“.

Pasak Faulkner’io, Rusijos revoliucija pati iš savęs parodė „revoliucinį procesą stumiamą sąlyginai nedidelio žmonių skaičiaus, keleto milijonų žmonių“. „O ką, jei šimtai milijonų iš mūsų prisiims sau šiuolaikinės pasaulio ekonomikos kontrolę, ekonomikos, kuri kupina potencialo patenkinti poreikiams, ir valdys ją iš apačios demokratiškai, atitinkamai žmonių poreikiams? – užduoda klausimą Faulkner’is. – Tai didžiausia 1917 metų pamoka: potencialas, kurį turi eiliniai žmonės“. Tačiau čia jis papildė: „Aš neturiu jokių iliuzijų tarptautinės darbo revoliucijos atžvilgiu, kuri transformuotų šią sistemą. Kažkuria prasme, tai didingiausia užduotis per visą žmonijos istoriją“.

infa.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 4

 1. Vytas says:

  Kapitalizmas – tai sistema, kuri gyvuoja bene ilgiausiai iš visų buvusių. Kaip ir bet kuri buvusi sistema, kapitalizmas degradavo, vertybės, kuriomis remiantis kapitalizmas „užkariavo“ pasaulį (laisva rinka ir sąžininga konkurencija, gaminių kokybė, teisingumas ir t.t.) , jau senokai nebėra kapitalizmo žymės. Kaip netikėtai pareiškė Lietuvos vyriausias bankininkas Vasiliauskas, „sąžiningumas ir moralė – ne šių laikų dimensija.“ Ir jis pasakė gryną tiesą. Dievas, kuriam dabar meldžiasi šių laikų vadinamasis elitas – tai pinigai. Kaip rodo istorija, bet kuri išsigimusi sistema ilgai negyvuoja. Kadaise Europa iškilo remdamasi krikščioniškomis vertybėmis. Kur jos dabar? Garsėjo Europa savo dailininkais, menu. Kas beliko? Šiuolaikinis „menas“, kai scenoje Kristaus paveikslas drabstomas atmatomis? Apie teisybę ir teisingumą , sąžiningumą bei kitas vertybes nėra ko ir kalbėti – visa tai aktualu tik tiek, kiek tai naudinga. Kam? Tam, kas turi pinigų ar yra valdžioje. Socialistinė sistema juk išsigimė labai greitai, net 100 metų nereikėjo. Pinigai pasirodė esą galingesni už moralę. Kapitalistinė sistema gyvuoja žymiai ilgiau, bet ir ji degradavo. Pasaulio ekonomika – didžiulė piramidė, pagrįsta niekuo nepadengto dolerio dalinai ir euro) spausdinimu neribotais kiekiais ir karinių konfliktų eskalavimu kur tik galima. Kas tai daro? Yra viena tokia valstybė (pagrindinė) – JAV. Jos doktrinoje buvo įrašyta ( o gal ir tebėra ), kad bet kokios šalies mokslinis ir ekonominis išsivystymas ir progresas yra pavojus JAV. Kalėjimų kankinimams statyti neleidžia JAV konstitucija, bet galima išprievartauti tokias mažas valstybes, kaip Lietuva. Štai jums ir šiuolaikinio kapitalizmo „moralė“.

 2. Socialistas says:

  kibirkstis.blogspot.com
  Iš kibirkšties įsidegs liepsna!

 3. konkurencijos nėra says:

  Kad kapitalizmas gyvuotų, jam pastoviai reikia naujų teritorijų savo perprodukcijai realizuot. Tokių jau nebeliko, o čia dar ir Kinija pradėjo stipriai maišytis po kojom…
  Taip, kad neišvengiamas nuvus ordus seklorum, ar kaip ten…!

 4. Dainius says:

  dėkingas socialistui už nuorodą

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top