Augantis tarptautinis judėjimas už religijos laisvę

2022, 10 liepos, 7:30 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 140 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Visame pasaulyje įvairių sluoksnių žmonės spaudžia savo vyriausybes ginti religinio persekiojimo aukas, rašo American Conservative leidinys.

1215 m. birželio 15 d. lauke, vadinamame Runnimedu, prie Temzės upės krantų Anglijos baronai ir Kenterberio arkivyskupas stebėjo, kaip Anglijos karaliaus antspaudu buvo patvirtinta Magna Carta.

Karalius Jonas, praradęs Normandiją Prancūzijai ir susidūręs su Prancūzijos pretenzijomis į savo sostą, taip pat patyręs nenaudingą ginčą su popiežiumi Inocentu III dėl bažnytinių rinkimų, buvo priverstas nusileisti savo baronų reikalavimams, kad užsitikrintų sostą.

Šią savaitę, praėjus 806 metams, Big Beno šešėlyje Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija surengė ketvirtąjį ministrų susitikimą, skirtą religijos laisvei, ir pirmąjį tokį asmeninį susitikimą už Jungtinių Amerikos Valstijų ribų.

Ministrų susitikimas – tai oficialus užsienio reikalų ministrų susirinkimas, kuriame sprendžiamas visuotinai svarbus klausimas. Į šią konferenciją Londone atvyko vyriausybių pareigūnai, religiniai lyderiai ir aktyvistai iš viso pasaulio, kad iškeltų persekiojimo dėl religijos ar įsitikinimų atvejų faktus.

Dalyvaujant šiame susitikime išryškėjo dvi ryškios realybės. Pirma, vyriausybės visame pasaulyje vykdo siaubingą tikėjimo žmonių persekiojimą. Tačiau, antra, akivaizdu, kad yra atsidavusi bendruomenė žmonių iš visų visuomenės sluoksnių, kurie nepaliaujamai spaudžia savo vyriausybes ginti persekiojimo dėl religijos aukas.

Ministrų posėdžiuose buvo skaitomi pranešimai apie pasaulio valstybes ir jų vykdomą tikėjimo žmonių priespaudą. Kinijos komunistų partija (KKP) apie du milijonus uigūrų laiko koncentracijos stovyklose, kad įgyvendintų menkai pridengtą partijos tikslą išvalyti regioną nuo uigūrų musulmonų tikėjimo, kurį ji laiko grėsme savo gebėjimui visiškai kontroliuoti Sindzino gyventojus. KKP taip pat taikosi į krikščionis ir Falun Gong dėl jų tikėjimo.

Pakistane vyriausybė naudojasi teismų sistema, kad įgyvendintų drakoniškus įstatymus prieš piktžodžiavimą, nukreiptus prieš nemusulmonus. Afganistane naujasis Talibano religinis režimas negailestingai persekioja religinių mažumų grupių, pavyzdžiui, hazarų musulmonų, narius.

Nigerijoje krikščionys, kurie tiesiog nori sekmadienį pasimelsti, tampa organizuoto radikalaus islamo terorizmo, su kuriuo šalies vyriausybė, atrodo, nenori veiksmingai kovoti, taikiniu.

Netgi Vakaruose, kur religijos laisvė laikoma saugia, Suomijos parlamento narė buvo paduota į teismą savo pačios vyriausybės už tai, kad viešai išsakė savo ortodoksinius krikščioniškus įsitikinimus apie lytį ir santuoką.

Tiesą sakant, vyriausybių vykdomi religijos laisvės pažeidimai yra tokie paplitę, kad išvardyti vyriausybes, kurios nepažeidinėja religijos laisvės, yra gerokai paprastesnė užduotis nei išvardyti tas, kurios ją pažeidinėja.

Vis dėlto, nors vyriausybės dažnai yra didžiausios religinio persekiojimo kaltininkės, vyriausybės taip pat gali būti priverstos saugoti ir skatinti religijos laisvę. Iš tiesų be vyriausybės paramos ši pagrindinė teisė negalėtų pasipriešinti valdžioms, norinčioms ją apriboti. Tačiau valstybės valdžia to nepadarys savaime, ją reikia priversti ginti šią teisę.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų, Sandraugos ir plėtros reikalų valstybės sekretorė Elizabeth Truss, Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministrė, antradienį ministrų susirinkime kalbėjo remdamasi pirmąja Magnos chartijos nuostata, kurioje sakoma:

Pirma, KĄ MES PRISTATOME DIEVUI ir šia chartija patvirtiname mums ir mūsų įpėdiniams neribotam laikui yra tai, kad Anglijos Bažnyčia bus laisva, jos teisės nebus pažeistos, o laisvės nesuvaržytos.

Ši nepaprasta pirmoji nuostata yra pavyzdys to, kaip sutelktomis pastangomis galima palenkti valdžios institucijas, kad būtų apsaugota religijos laisvė. Šią savaitę Londone surengtas ministrų susitikimas yra to veikimo pavyzdys.

Užsienio reikalų ministerija šį projektą priėmė ne itin noriai. Atvirkščiai, tai buvo saujelė atsidavusių Parlamento narių su nedidele pilietinės visuomenės šalininkų armija, kurie sulaukė ministro pirmininko paramos ir sėkmingai užbaigė projektą. Tai dar kartą įrodo, kad vyriausybes reikia įtikinti, kad jos gintų religijos laisvę.

Taip pat ne JAV prezidento gera valia, o Kongreso aktu buvo įsteigta Valstybės departamento Tarptautinės religinės laisvės ambasadoriaus pareigybė.

Valstybės departamentas niekada nebuvo rengęs Tarptautinės religijos laisvės ministrų susitikimo, kai sekretorius M. Pompeo ir ambasadorius Samas Brownbackas nurodė savo darbuotojams organizuoti ir surengti pirmąjį susitikimą 2018 m.

Antrasis, 2019 m., buvo didžiausias kada nors Foggy Bottom surengtas žmogaus teisių renginys.

Iki prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimo surengti religijos laisvei skirtą sesiją kaip Generalinės Asamblėjos dalį, Jungtinės Tautos niekada nebuvo surengusios tokios sesijos, dėl ko daugelis biurokratų liko labai nepatenkinti.

Dabar yra sudarytas daugiašalis 36 šalių aljansas, kurio tikslas – saugoti ir skatinti religinių įsitikinimų laisvę visame pasaulyje. Tokią partnerystę nenoriai, bet priėmė, tarptautinės institucijos ir tarptautinės sistemos nariai.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top