Daugiapolės pasaulio tvarkos kampai

2022, 22 liepos, 17:42 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 193 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

BRICS šalys

Apie Braziliją, Rusiją, Indiją, Kiniją ir Pietų Afriką jau daug kalbėta atskirai. Vis dėlto stebėtinai mažai dėmesio skirta bendram bandymui institucionalizuoti kylančių galybių ryšius. BRICS – akronimas labai svarbus siekiant suprasti besiformuojančios daugiapolės pasaulio tvarkos sistemą, rašo American Conservative.

Nors akronimas iš pradžių buvo skirtas investiciniams tikslams, ekonomistas Džimas O’Neilas (Jim O’Neill), kuris 2001 m. darbe sugalvojo BRIC be Pietų Afrikos, 2013 m. interviu žurnalui „Der Spiegel“ prisipažino, kad puikiai suvokė, kokį poveikį naujų šalių žaidėjų atsiradimas turės pasaulio valdymui.

Geopolitinėse diskusijose po rugsėjo 11-osios išpuolių daugiausia dėmesio buvo skiriama terorizmui ir JAV invazijai į Afganistaną, o ne BRICS iškilimui. Taip buvo sukurta klaidinga prielaida, kad nėra alternatyvos JAV vadovaujamai vienpoliarinei pasaulio tvarkai, kurią 1999 m. Dartmuto universiteto profesorius Williamas Wohlforthas gana ironiškai apibūdino kaip „ne tik taikią, bet ir patvarią“.

Tais pačiais metais Harvardo politologas Samuelis P. Hantingtonas (Samuel P. Huntington) žurnalui „Foreign Affairs“ skirtoje esė pasaulinę tvarką apibūdino kaip „vienpolę“, kurioje Jungtinės Valstijos atlieka „vienišos supervalstybės“ vaidmenį. Supervalstybės, turinčios „aprėptį ir galimybes įgyvendinti savo interesus beveik kiekvienoje pasaulio dalyje“, bet kuriai kartais reikia mažesnių šalių pagalbos, kad pasiektų savo užsienio politikos tikslus.

Tuo tarpu apie Kinijos vystymosi potencialą nebuvo rimtai galvojama. Buvo manoma, kad šalies perspektyva tapti svarbia regionine ir tarptautine galybe beveik neegzistuoja; pavyzdžiui, Wohlforthas ir jo kolega iš Dartmuto, Stephenas G. Brooksas 2002 m. žurnalo „Foreign Affairs“ esė, pavadintoje „Amerikos pirmavimas perspektyvoje“, suabejojo Pekino gebėjimu neatsilikti nuo JAV technologijų plėtros srityje.

Tačiau tuo metu pasaulyje jau vyko didžiuliai pokyčiai, o galia sparčiai slinko iš globalios Šiaurės į globalius Pietus.

Pasaulinė sistema nuolat judėjo link „postamerikietiškojo pasaulio“ arba „postvakarietiškojo pasaulio“ – abu šie terminai atspindi tą patį geopolitinį reiškinį, susijusį su tuo, ką 2014 m. Amitav Acharya pavadino „amerikietiškosios pasaulio tvarkos pabaiga“.

Vienintelis įvykis, labiausiai paskatinęs daugiapoliarizacijos tendenciją, buvo 2007-2010 m. JAV kilusi hipotekos paskolų krizė. Krizė tapo momentu, kai vis daugiau tarptautinių investuotojų ir ekonomistų ėmė rimčiau vertinti BRICS.

Dėl besivystančių šalių valdymo nesėkmių reaguojant į nuosmukį, tarptautinė finansinė tvarka susidūrė su teisėtumo krize. BRICS šalių ekonomikos sustiprino tarpusavio bendradarbiavimą tarptautinių finansų srityje ir sėkmingai įsitvirtino kaip nauji pasaulio ekonomikos stabilumo ramsčiai. 2006-2008 m. šių šalių vidutinis metinis ekonomikos augimas siekė 10,7 proc.

Nuo tada pagrindinis bloko tikslas buvo skatinti perėjimą nuo Vakarų vadovaujamos pasaulinio valdymo sistemos prie labiau įtraukiančios daugiapoliariškumo paradigmos, kuri galėtų tapti alternatyva JAV hegemoniniam vienpoliariam modeliui.

„Pabrėžiame, kad remiame demokratiškesnę ir teisingesnę daugiapolę pasaulio tvarką, grindžiamą tarptautinės teisės viršenybe, lygybe, abipuse pagarba, bendradarbiavimu, suderintais veiksmais ir kolektyviniu visų valstybių sprendimų priėmimu“, – rašoma bendrame BRICS šalių vadovų pareiškime, paskelbtame 2009 m. Jekaterinburge vykusiame susitikime.

Šios pozicijos dėl daugiapoliškumo buvo laikomasi ir vėlesniais metais.

Nepaisant to, kad Vakarų komentatoriai iš pradžių netikėjo BRICS efektyvumu ir sutelktumu, 2014 m. „Financial Times“ galiausiai pripažino, kad „pasaulinės ekonominės galios pokyčiai rodo, jog institucinės galios pokyčiai gali būti logiški – ar net neišvengiami“.

Po 2017 m. Kinijoje įvykusio BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo nariai paskelbė Siameno deklaraciją, kurioje išdėstė 68 punktų manifestą dėl daugiapolės pasaulio tvarkos, kuria siekiama pakeisti Pax Americana.

Buvo patvirtintas bloko vidaus santykių „strateginės partnerystės“ statusas, dar kartą patvirtinta Jungtinių Tautų centrinė reikšmė, būtinybė reformuoti JT Saugumo Tarybą ir Bretton Woods institucijas.

Pažymėtina, kad tame pačiame aukščiausiojo lygio susitikime Pekinas pasiūlė idėją, žinomą kaip „BRICS+“, kuri atvėrė kelią bloko bendradarbiavimui su valstybėmis, kurios nėra jo narės, ir sukūrė tvirtą pagrindą tikrai „kolektyvinei lyderystei“.

Kaip parodė neseniai įvykęs BRICS forumas, vis daugiau šalių domisi bendradarbiavimu su šiuo bloku: Artimųjų Rytų ir Lotynų Amerikos šalys atidžiai stebi šią besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių grupę, o Argentina ir Iranas jau nori tapti visateisiais nariais.

Panašu, kad ir Kinija, ir Rusija palankiai vertina BRICS plėtrą kaip būdą „priimti pokyčius ir žengti koja kojon su laiku“, ir teigė, kad tikisi išsiaiškinti plėtros proceso „pagrindinius principus, standartus, kriterijus ir procedūras“.

Kaip teisingai pastebėjo Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, „didėjant besiformuojančios ekonomikos šalių svoriui pasaulyje, joms reikia tinkamai atstovauti“. Šis procesas yra organiškas ir negrįžtamas.

Jis reiškia tvarką, kurioje pirmenybė teikiama JT ir G20, o ne NATO ir G7 grupei. BRICS šalys deda pagrindus daugiapolės pasaulio tvarkos, kuri yra tikrai demokratiška ir kurioje valstybės veikia kaip suverenūs subjektai, bendrai valdantys tarptautinę sistemą pagal tarptautinę teisę, o ne pagal hegemoninę „taisyklėmis grindžiamą tvarką“

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top