Globalizacijos pabaiga? Spaudžiant JAV Vakarai „atjungia“ nuo Kinijos ir jos 5G tinklo savo ekonomikas

2020, 9 liepos, 7:15 | kategorija Metodologija | 8 komentarai | peržiūrų 613 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

REUTERS

JAV ir Kinijos prekybos ir technologinis karas įgauna pagreitį, į jį įtraukiama vis daugiau Vakarų Europos šalių. Ypač aštri kova prasidėjo naujos kartos 5G tinklų, kuriuose dominuoja kinų „Huawei“ – viena didžiausių telekomunikacijų bendrovių pasaulyje, rinkoje. JAV daro vis didesnį spaudimą savo sąjungininkams, reikalaudamos atsisakyti „Huawei“ paslaugų plėtojant naujos kartos tinklus.

Vašingtonas teigia, kad Kinijos įmonė kelia rimtą grėsmę Vakarų saugumui. JAV jau įtraukė „Huawei“ į juodąjį sąrašą, kaltindama ją šnipinėjimu ir bandymais įsiskverbti į Amerikos internetą bei strategines sritis. Oficialusis Pekinas ir „Huawei“ į šį sprendimą sureagavo itin griežtai, tvirtindami, kad Vašingtonas pažeidžia laisvosios prekybos principus.

Paskutinis epizodas Europos kovos fronte buvo JK vyriausybės ketinimas atsisakyti „Huawei“ technologijos. Šis sprendimas buvo priimtas stipriai spaudžiant JAV. Anot Britanijos gynybos sekretoriaus Beno Wallace’o, jo šalis neturi pasirinkimo, nes santykiai su Amerika yra svarbesni nei susitarimo su Kinija nauda. Priešingu atveju kiltų grėsmė dideliam prekybos susitarimui, kurį Didžioji Britanija ketina sudaryti su JAV.

O juk dar šių metų sausį Londonas leido „Huawei“ ribotai (iki 35 proc.) dalyvauti kuriant naujos kartos 5G tinklus, išskyrus karinius ir strateginius įrenginius. Tačiau gegužės pabaigoje ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pakeitė savo poziciją sakydamas, kad iki 2023 m. „Huawei“ dalyvavimas bus sumažintas praktiškai iki nulio.

Tuo pat metu Johnsonas, spaudžiamas JAV, ketina panaikinti JK priklausomybę nuo Kinijos medicinos įrangos ir kito strateginio importo srityse. Didžiosios Britanijos pareigūnai dabar diskutuoja apie planus pakeisti Kinijos 5G gaminius technologijomis iš Pietų Korėjos („Samsung“), Japonijos (NEC) ir Skandinavijos („Nokia“, „Ericsson“), nors jos 5G technologijų srityje gerokai atsilieka nuo „Huawei“. Šis sprendimas JK brangiai kainuos – tiek pinigais, tiek perėjimo prie naujos kartos tinkl laiko atžvilgiu.

Pastarosiomis dienomis Prancūzija faktiškai prisijungė prie „anti-kinų“ fronto ir paskelbė, kad „Huawei“ technologiją naudos tik išimtiniais atvejais, jei nebus rasta alternatyvių tiekėjų. Nacionalinės kibernetinio saugumo agentūros vadovas Guillaume’as Pupar teigė, kad visiško draudimo nebus, tačiau pirmenybė bus teikiama kitoms įmonėms.

Tuo pat metu operatoriai, kurie jau naudojasi „Huawei“ technologijomis, gaus atitinkamą leidimą ribotam laikotarpiui (nuo trijų iki aštuonių mėnesių), o tai taps rimta kliūtimi kinams toliau plėstis Prancūzijos mobiliojo ryšio rinkoje.

Šis sprendimas buvo gera žinia Prancūzijos nacionalinėms bendrovėms „Bouygues Telecom“ ir SFR. Prancūzijos telekomunikacijų milžinė „Orange“ jau pavedė 5G tinklų plėtrą Skandinavijos bendrovėms „Nokia“ ir „Ericsson“.

Vokietija dar neapsisprendė „Huawei“ klausimu, nors jai taip pat daromas spaudimas iš Jungtinių Valstijų. Bundestage vyksta įnirtingos diskusijos. „Deutsche Telekom“ jau bendradarbiauja su „Huawei“ kuriant 5G tinklus, ir partnerystės su Kinija atsisakymas jai kainuos mažiausiai tris milijardus eurų bei atidės projektą penkeriems metams. Vokiečiai šį scenarijų vadina „Armagedonu“, tačiau, palaikant partnerystę su „Huawei“, jie patenka į amerikietiškų sankcijų sritį.

Neabejotina, kad Vakaruose pradėta kampanija prieš „Huawei“ tapo didelio JAV ir Kinijos geopolitinės konfrontacijos, kuri tik sustiprėjo koronaviruso pandemijos fone, dalimi. Anot analitikų, kova dėl „pasaulio lyderystės“ įžengė į aštrią fazę, o JAV sudaro įvairių rūšių koalicijas prieš savo strateginį konkurentą.

Pagrindinė dienos formulė – decoupling – ekonominis „atsiribojimas“ nuo Kinijos, o tai praktiškai reiškia globalizacijos pabaigą. Taikoma dar radikalesnė formulė – de-sinicisation – „dekinizacija“. Iš tikrųjų, Kinijos dalis pasaulio prekyboje gąsdina Vakarus. Prieš koronaviruso protrūkį Kinijos eksportas sudarė 2 trilijonus 383 milijardus dolerių per metus, tai yra daug daugiau nei pagrindinių konkurentų – JAV, Vokietijos, Japonijos ir Pietų Korėjos.

Kinija pagamina ketvirtadalį pasaulio pramonės produkcijos; šalis tiekia ne tik komplektuojančius komponentus, bet ir aukštąsias technologijas visiems pasaulio regionams. Šiuo atžvilgiu JAV visais būdais bando pakirsti pasitikėjimą Kinija kaip pagrindine mokslo ir technologijų galia, juk būtent šios strategijos laikosi Kinijos vadovas Xi Jinpingas su savo ambicinga programa „Pagaminta Kinijoje – 2025“.

Amerikos įmonėms draudžiama bendradarbiauti su „Huawei“, įskaitant visišką draudimą tiekti lustus ir kompiuterines technologijas iš JAV.

„Huawei“, pasak Vakarų žvalgybos agentūrų, yra tiesiogiai pavaldi Kinijos komunistų partijai ir renka žvalgybos informaciją Vakarų šalyse. Praėjusių metų pabaigoje JAV federalinė ryšių komisija (FCC) įtraukė Kinijos telekomunikacijų bendroves „Huawei“ ir ZTE į juodąjį sąrašą kaip grėsmes nacionaliniam saugumui.

Koronaviruso epidemija smogė rimtą smūgį ne tik Kinijos ekonomikos plėtros planams, bet ir šalies reputacijai. JAV atvirai kaltina Pekino valdžią tyčia slepiant informaciją apie „covid-19“, grasindama „pateikti sąskaitą“ už žalą. Buvęs vyriausiasis Kinijos stojimo į PPO koordinatorius Lonas Yuntu mano, kad Kinijai iš tikrųjų kyla pavojus būti atstumtai nuo naujos pasaulinės ekonominės tvarkos, atsirandančios pasibaigus koronaviruso epidemijai.

Prie ekonomikos prisideda geopolitika: padėtis išoriniame Kinijos sienų perimetre pastaruoju metu blogėja. Ginkluotas konfliktas su Indija, karinė konfrontacija su Jungtinėmis Valstijomis Pietų Kinijos jūroje (kur Vietnamas ir Filipinai taip pat priešinasi Kinijos buvimo plėtrai, nepaisant kartais prokiniškos Filipinų prezidento Rodrigo Duterte retorikos).

Pridedant teritorinius ginčus su Japonija dėl negyvenamų salų, taip pat padėtį Honkongo ir Taivano atžvilgiu. Visa tai paskatino sukurti savotišką antikinietišką koaliciją. Atsirandantį Vakarų požiūrį apibendrina Australijos ekspertų grupė Lowy Institute: „JAV ir jų sąjungininkai turi rimtai apsvarstyti ekonomines, politines ir saugumo priemones, siekdami kovoti su neskaidria, agresyvia ir ekspansine Kinija.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 8

 1. Uodega šunį says:

  Kad ir kiek būtų deklaracijų, tačiau didžiumai pasaulio gyventojų, valstybių ir įmonių įkandamos tik kinietiškos kainos. Ir to lengvai nepakeisi. Tad deklaracijos ir liks tik popieriuje, kad Pindostano nesiutint.
  Bet nuoskauda Pindostanui ne gamyba, prekės, konkurencija. Skausmas yra galimybė šnipinėti. Iki šiol pindosai gudriai kontroliavo visas sitemas, kurios jiems davė galimybę šnipinėti. O su Hvavei atėjimu ši galimybė dingsta. Čia ir parkės.
  Visgi, suprantant, kad jau anksčiau kiniečiai suvalgė Eriksonus, Motorolas ir Nokija, šios technologijos yra per brangios. Kiniečiai vienaip ar kitaip turės didesnę dalį pasaulio rinkos tiekdami savo technologijas varguoliams ir dėl apimčių turės didelį pranašumą technologijas toliau vystant. Tad pasirinkimas yra paprastas – arba eiti paskui kiniečius ir naudotis pasenusiomis technologijomis arba bendradarbiauti su jais ir pirmam naudotis privalumais, taip perorganizuojant visą ūkį.
  Pagal kalbas, bent jau vokiečiai, nutarę eiti su kiniečiais ir siųsti pindosus truputį toliau.

 2. Myndė says:

  Viskas labai paprasta. Galima padlaižiauti JAV, pasmerkiant save neišvengiamam technologiniam atsilikimui taip 5-10 metų (ir dar nežinia, kas bus po to), galima bandyti bendradarbiauti ir konkuruoti su Kinija – kas irgi ne pyragai. O visokioms pseudovalstybėlėms, nemaža dalim gyvenančiom iš išmaldų, apskritai bus liūdna…

 3. saul says:

  Geros naujienos.Seniai jau reikalinga dekinizacija.Kažkas tai čia ansčiau rašinėjo,kad tai yra neįmanoma.Viskas yra įmanoma,aišku,palaipsniui.Šaunu,kad vakarai jau atsibunda.Lietuvai tai išeitų į naudą.Kaip bebūtų,pas mus pigesnė darbo jėga ir mums yra šansas iš to uždirbti.Pavyzdys-ta pati Kinija.Kas ji buvo prieš 30metų? Šaunuolis Trumpas.Kodėl vakarai turi pirkti prekes iš tų valstybių,su kuriomis yra vienokia ar kitokia konfrontacija? Jos gi taip nedaro.Pagaliau,tai sveika konkurencija.

 4. Vytas says:

  Mano manymu, JAV ir Kinijos konfrontacija dėl G5 sistemos degimo – tai daugiausiai JAV protekcionizmas savų globalinių IT kompanijų naudai. Galimybė šnipinėti su G5 gal ir yra, bet, manau, nedidelė. Jav nenori paleisti pasaulio iš savo gniaužtų, nes tai milžiniški pinigai. Ir galimybė priversti vykdyti JAV naudingą politiką.

 5. dėve to dėve says:

  Oligarchija tarpusavyje riejasi dėl rinkų, kas laimės nesvarbu.

 6. Uodega šunį says:

  Vytai -> manot taip viskas paprasta – tik IT protekcionizmas ir pinigai? Nemanau. Manau kontrolė. T.y. info kontrolė, šnipinėjimas. Štai prisimenant Merkel ir Sarkozy šnipinėjimą per Pindostano IT monstrus. Įdiegus kiniečių 5G tokia galimybė būtų stipriai apribota. Ir tokios galimybės jau pinigais nenupirksi.
  Toliau informacijos monopolis. Neseniai rusai atliko tyrimą, kad googlo info apie TSRS, apie Rusiją yra tendencingai reitinguojama pozityvią info stumiant į ioliktą puslapį, o iškeliant negatyvią. Kaip gėbelsas ssakė, kad leiskite kontroliuoti vadovėlius ir kontroliuosiu tautą.
  Štai tereikia pasižiūrėti į pašnekovą Saul. Kalba televizoriaus frazėmis ir ofisiozinės MIP antraštėmis. Tobulas pavyzdys kaip žmogus yra tendencingai parišamas ant kruopščiai angažuotos info. Kaip tai reikėtų kontroliuoti per kinietišką Hvavėjų?

 7. saul says:

  Rašo -„Štai tereikia pasižiūrėti į pašnekovą Saul. Kalba televizoriaus frazėmis ir ofisiozinės MIP antraštėmis. Tobulas pavyzdys kaip žmogus yra tendencingai parišamas ant kruopščiai angažuotos info. Kaip tai reikėtų kontroliuoti per kinietišką Hvavėjų?“-DDD Kodėl Jūs norite mane kontroliuoti? Arba kaip ir kieno aš kontroliuojamas dabar? Jūs kalbėkite apie save ir savo angažuotumą,jei jau teigiate,kad už CCCP veiksmus kalta Ukraina arba Gruzija,nes jų vadovai buvo Stalinas ir Chrusčiovas ar Brežnevas.Gerai,kad dar neapkaltinote Izraelio dėl Berijos,Zinovjevo ar Trockio veiklos.Tokias nesąmones mes girdime tik iš vienos pasaulio šalies.Taip,kad „juokiasi puodas,kad katilas juodas“ O gal aš blogai pastebėjau? Paneikite.Neargumentuoti svaičiojimai ir savo mantros kalimas kitiems į smegenis nedaro garbės net ir Kremliaus ruporams.Jau pasibaigė tie laikai,kai kas… ir kuo garsiau rėkia-to ir tiesa.

 8. konkurencijos nėra says:

  Tai, kad to meto Kremliui, antra kalba buvo idiš, todėl ir kliūva Stalinas visiem, kad naikino, kiek galėjo juos🛑

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top