Kaip savo sūnų išauklėti tikru vyru?

2018, 26 liepos, 1:01 | kategorija Kelias | 8 komentarai | peržiūrų 513 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Keletas naudingų patarimų apie tai, kaip auklėjo vaikus mūsų protėviai, ir puikus Olego Vereščiagino pasakojimas “Kario auklėjimas“ – visa tai padės tikriems ir būsimiems tėvams suformuoti teisingas pažiūras auklėjant būsimus vyrus šeimoje.

Pirma

Berniuko auklėjimu šeimoje turi užsiimti tėvas. Ir svarbiausia – nuo pat jo gimimo. Savo, o ne nuo sūnaus gimimo. Nes sūnaus auklėjimas šeimoje – ne moralizavimas. Berniukas kopijuoja savo tėvo elgesį, bet ne jo žodžius. KLAUSIMAS MAMOMS – ar norite, kad jūsų sūnus taptų tokiu, kaip jūsų vyras?

Antra

Vyras turi būti stiprus. Ką tai reiškia? Mokėti priimti sprendimus ir prisiimti už tuos sprendimus atsakomybę. KLAUSIMAS TĖVAMS – ar mokosi jūsų sūnus savarankiškai priimti sprendimus ir už juos atsakyti?

Trečia

Priimti sprendimus ir prisiimti už juos atsakomybę – tai dvi medalio pusės. Laisvė iš vienos pusės. Laisvės suvaržymas iš kitos.

PAVYZDŽIAI. Vyras priima sprendimą, bet atsakomybę už juos prisiima moteris. Tai ne vyras, o mamos lepūnėlis. Vyras nepriima sprendimų, bet prisiima atsakomybę. Tai ne vyras, o žmonos šliurė.

Ketvirta

Laisvė prasideda nuo savęs ribojimo. Yra tokia rytietiška patarlė: “Pirmi vandenį geria kupranugariai, nes jie neturi rankų. Antri geria vyrai, nes jie neturi kantrybės. Paskutinės geria moterys“.

AUKLĖJIMO SCHEMA(TĖVUI!!!): “Visa kas geriausia – mamai. Todėl, kad ji mergaitė. Po to katinui – todėl, kad jis bejėgis ir priklausomas nuo mūsų. Ir tik po to jau mudviems. Todėl, kad mes vyrai.

Penkta

Kokiame amžiuje mažylis tampa vyru? Nuo savęs suvokimo kaip asmenybės momento. Psichologai žino šitą amžių. Trys metai. Būtent nuo šio amžiaus reikia nuolat teigti sūnui – “Tu – vyras!“. Būtent nuo šio amžiaus būtina jį mokyti normalaus vyriško žodžio “Privalai!“

Vyras privalo. Mokėti iškęsti. Gebėti nugalėti save. Gebėti suklysti. Gebėti būti švelniu. Gebėti būti grubiu. Gebėti būti įvairiu. Gebėti atsakyti už savo žodžius. Vyras turi gebėti BŪTI.

Šešta

Su vaiku reikia elgtis, kaip su suaugusiu. Tai nereiškia, kad su juo nereikia žaisti, neatleisti jo klaidų, jo nelepinti, jam nesišypsoti.

Septinta

Vaikui galima klysti. Jis tyrinėja pasaulį aplink save. Žinote, kodėl vyrai panašūs į vaikus? Nes vyrai taip pat plečia šio pasaulio horizontus. Vyras turi būti neramus. Jie žmonijos varomoji jėga. O moterys – išsaugojančioji jėga

Negalima berniuko bausti už klaidas. Jas reikia ištaisyti… Jam pačiam. Savarankiškai. Bet su jūsų užuominomis ir pagalba.

Eilė berniukų auklėjimo tradicijų, kurių laikėsi mūsų bendri protėviai:

Pirmasis žingsnis tampant vyru buvo apeiga, pereinamuoju amžiumi iš mažylio į vaiko (atžalos) – 2-3 metai. Šis įvykis buvo švenčiamas tonzūra (kuokštelio plaukų nuo viršugalvio nukirpimas) ir sodinimu ant žirgo. Reikia pažymėti, kad šis ritualas buvo įprastas visiems socialiniams sluoksniams. Ši šventa apeiga kildinama dar iš senosios pagonybės laikų. Tik vėliau bažnyčia perėmė šią tonzūros apeigą sau. Tonzūros apeigą galima rasti visose tautose su indoeuropietiškomis šaknimis, o krikščioniškoje Europoje jis išliko, kaip ritualas pašvenčiant į riterius.

Tai svarbi psichologinė riba, ji berniukams sukurdavo ypatingą nuotaiką, suformuodavo pagrindinius būties principus. Berniukus nuteikdavo tam, kad jie savo šeimos, bendruomenės, miesto, srities, visos Tėvynės gynėjai. Jiems būdavo įdiegiami tvirti pradmenys, kurie apspręsdavo jų likimą. Labai gaila, kad ši tradicija beveik prarasta šiais laikais.

Vyrus auklėja moterys – namuose, vaikų darželiuose, mokyklose, universitetuose, pasekoje pasaulyje liko labai mažai “vyriškojo prado“, vyrai nustojo būti Galiūnais. Tik kritiškose situacijose. Karo metu. Dalyje vyrų prabunda genetinė atmintis. Dalinai panašus auklėjimas išliko Kaukazo tautose, Čečenijoje, bet iškreipta forma. Ten sava tauta laikoma išrinktąja. O likusios žeminamos (savotiškas nacizmas).

Pagrindas auklėjant karį-vyrą yra jo Dvasios auklėjimas, tą puikiai suprato mūsų protėviai, tą žinojo ir didingi karvedžiai, istorinių pavyzdžių pakanka. Dvasios jėga – tai ne metafora.

Senovėje nebuvo specialių mokymo įstaigų (bent jau nėra žinių apie jų egzistavimą). Jas pakeisdavo praktika, tradicijos, mokinystė, pačioje ankstyvoje vaikystėje berniukus pratino prie ginklo. Archeologai randa daug medinių kardų, jų forma atitikdavo tikrus kardus. Tai ne šiuolaikiniai plastmasiniai žaisliukai – mediniu kardu patyręs karys galėjo pasipriešinti priešui. Ąžuolinio kardo svoris beveik atitikdavo geležinio kardo svorį. Į jaunojo kario rinkinį įeidavo: medinės ietys, peiliai, lankas su strėlėmis (paprastas).

Buvo žaislai, žaidimai, vystantys judėjimo koordinaciją, miklumą, greitį – sūpuoklės, visokiausių dydžių kardai, kirvukai. Kronikose aprašomi įvykiai, kada jie juos panaudodavo, nukaudami priešą. Peilis vyrą lydėdavo nuo pat jo vaikystės.

Kovinė parengtis vyko liaudiškų žaidimų pavidalu, o po to “forma“ buvo palaikoma reguliariomis varžybomis, kurios vykdavo per šventes, dauguma jų turėjo ikikrikščioniškas šaknis. Tarpusavio kumštynės, kova “siena prieš sieną“ buvo įprastas reiškinys net iki 20 amžiaus. Vaikai įsisavindavo šitą kovos kultūrą vos ne nuo “vystyklų“.

Apmokymas vykdavo ir mokytojas-mokinys lygmenyje. Įgūdžiai buvo perduodami iš mokytojo mokiniui praktiškai, kad taptų savo amato meistru, žmogus ėjo ne į specialią mokymo įstaigą, o tapdavo meistro mokiniu, taip pat ir karyboje.

Svarbų vaidmenį turėjo praktika, senovėje visi kariavo su kaimyninėmis tautomis, dažnai vykdavo ir tarpusavio karai. Realių sąlygų kovinei praktikai netrūko, jauni kariūnai galėdavo praktikoje patikrinti savo įgūdžius. Suprantama, kad karas pasiima savo “duoklę“, bet tie, kurie išgyvendavo, gaudavo unikalią pamoką. Nei vienoje mokykloje, tokių “pamokų“ negausi.

Taikos metu koviniai įgūdžiai buvo palaikomi ne tik liaudies žaidimais, bet ir dar viena svarbia veiklos sfera – medžiokle. Tai šiais laikais žvėris neturi beveik jokių šansų prieš šiuolaikinį šaunamąjį ginklą. Tuomet kova buvo beveik lygiomis – nagai, iltys, galybė, išvystyta juslė prieš žmogaus įgūdžius ir šaltąjį ginklą. Tikru kovotoju buvo laikomas tas, kuris nudobdavo lokį.

Įsivaizduokite save su medžiokline ietimi (žeberklu) prieš lokį! Medžioklė buvo gera treniruotė dvasios palaikymui, koviniams įgūdžiams lavinti, mokytis persekioti, aptikti priešą.

Apibendrinant: berniukui buvo auklėjami kariūnais, giminės saugotojais, Tėvynės gynėjais, psichologinių nuostatų pagrindu (šiuolaikiškai – programomis), kurias diegdavo iš mažens ( ir netgi iki gimimo, taip vadinamas apmokymas prieš gimstant), liaudies žaidimų tradicijomis vaikams ir suaugusiems, šventėse, pastoviose pratybose. Būtent todėl mes visada prisimename ir remiamės protėvių žygiais, su pasididžiavimu priskirdami save jų garbingai giminei. Nes vyrui garbė – aukščiausia vertybė.

parengė: Remigijus Sinkevičius

♦◊♦◊♦

 

Kurį kandidatą į Lietuvos prezidentus palikytumėte?

 • Zigmas Vaišvila (22%, balsų: 112 )
 • Arvydas Juozaitis (22%, balsų: 110 )
 • Nebalsuosiu nė už vieną (14%, balsų: 72 )
 • Rolandas Paksas (12%, balsų: 60 )
 • Vygaudas Ušackas (6%, balsų: 32 )
 • Visvalas Matijošaitis (5%, balsų: 27 )
 • Gitanas Nausėda (5%, balsų: 24 )
 • Ramūnas Karbauskis (4%, balsų: 22 )
 • Naglis Puteikis (4%, balsų: 19 )
 • Saulius Skvernelis (3%, balsų: 13 )
 • Aušra Maldeikienė (2%, balsų: 8 )
 • Žygimantas Pavilionis (1%, balsų: 7 )
 • Petras Auštrevičius (1%, balsų: 5 )

Viso balsavusių: 511
Pradėta - 2018-08-02 @ 14:15
Pabaiga - 2018-09-02 @ 14:15

Leidžiama ... Leidžiama ...

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 8

 1. Dainius V. says:

  Tiesiog puikus nuostabus straipsnis,iš savo aplinkos pažįstu keletą vyrų,kuriems „reikalui esant“ genetinė atmintis prabustų,manau.Gi realiai kasdien matau tik apgailėtinas vyrų karikatūras pūpsančiais privalgytais pilvais arba sliekų pavidalo vyriškos lyties būtybes su mobiliaku gležnoje rankelėje…apgailėtina,bet šių dviejų tipų „vyrų“ šiuo metu yra absoliuti dauguma.

 2. romanas says:

  Romanas. Tai kryptingo darbo rezultatas su mūsų jaunąja karta rezultatas , kuris Bazarno V.F. nuomone tęsiasi apie 200 metų. Apie tai plačiau galima paskaityti adresu : http://www.bazarny.ru .

 3. Vaidas says:

  nenusimink Dainiau,gal kitam gyvenime pasiseks ir gimsi Amazones laukiniu indenu gentyje,galesi iki valios pabuti vyru,kurio niekas ir niekada is aplinkiniu neerzins

 4. Pestininkas says:

  Tai VAIDAI priklausai vienam iš DAINIAUS išvardintų tipų, gal isižeidei?

 5. Anupras says:

  Man jau 50 metų,ir buvau vienas iš tų tipų,kurie priskiriami apibūdinimui :nesčias vyras.Galop nusibodo,kaip per pilvą nematai savo „draugo“ ramybės būsenoje kabančio,gėda pradėjo darytis pliaže šalia lieknos savo žmonos,kuri irgi ne jauniklė,todėl jau beveik metai kaip pakeičiau mitybos įpročius,sau tariau:sulaukęs 50jubiliejaus noriu turėti riebalais neaptekusį torsą ir per pusmetį nuo 102 kg(ūgis 176) pasiekiau 84 kg.Niekada nebuvau kaip Dainius išsireiškė sliekas,kažkada teko užsiimti kulturizmu jaunysteje,todėl šiuo metu atrodau tikrai gerai ir matau kaip moterys žvilgtelna mano pusen,man tai kaskart pakutena savimeilę ir nelankau jokių sporto klubų,nesilaikau jokių dietų,tiesiog nustojau pliaupti alų kibirais ir valgyti bet ką po 19 val. Todel palaikau Dainiaus pozicija del šiuolaikinės vyrijos

 6. Dainius V. says:

  :) :):) mano komentare nėra siekiamas tikslas kažką įžeisti,aš tik konstatuoju faktą,kurį kasdien matau:):)

 7. Vaidas says:

  išsigimusioj visuomenei,kai nebeliko tikro vyro sąvokos,deja,turbūt jau nieko nebeišeitų iš „netikrų vyrų“ įžeist,tad ir belieka „tikriems vyrams“ tik tulžį lieti komentaruose,nes net drąsos nebeliko prieiti prie „netikrų vyrų“ ir paaiškint netinkamą ar nevyrišką jų elgesį ar aprangą

 8. Dainius V. says:

  O ! SARMATAI komentarus trina! Šaunuoliai! Vis viena neturiu ką bepridurti: faktai kalba už mane.

  Gerb Dainiau, negi manote, jog Sarmatams nėra ką daugiau veikt, kaip trint jūsų nieko nesakančius komentarus? Gal apsiraminkite vieną kartą, nes, dievaži, darotės juokingas su savo sąmokslo teorijomis. Tiesiog jūs programoje esate „juodame“ sąraše“,todėl jūsų komentarai paliekami moderatoriaus peržiūrai, o moderatorius, t.y. aš, ne visada sėdi įbedęs akis į monitorių, kad žiūrėt kam čia ką patvirtint. Tikiuosi nurimote.
  moderatorius

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top