Kodėl Lotynų Amerika žingsniuoja kovos už LGBT teises avangarde

2015, 17 liepos, 1:33 | kategorija Ideologija | 4 komentarai | peržiūrų 389 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

internacional.elpais.com

paveikslėlis

Tai lyg dvi medalio pusės. Vienoje pusėje, vyriškas šovinizmas ir homofobija, kuri atsispindi socialinėse apklausose, įžeidžiančiuose religin ir politinių lyderių pasisakymuose, ir smurtinėje veikloje LGBT bendruomenės: lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transvestitų, atstovų atžvilgiu. Kitoje pusėje – įspūdingos permainos.

Visame kontinente priimami įstatymai draudžiantys diskriminaciją gėjų atžvilgiu, o taip pat įstatymai leidžiantys homoseksualams atlikti karinę tarnybą. Daugelyje šalių vienos lyties poros gali sudaryti santuoką ir įsivaikinti vaikus. Jau priimami įstatymai translyčių (transgender) atžvilgiu. Urugvajus, Argentina, Brazilija ir Meksika gerokai aktyviau kovoja už LGBT bendruomenės teises, nei JAV ir daugelis Europos šalių.

Kaip paaiškinti tokį paradoksą? Kaip nutiko, jog kontinentas, žinomas vyrišku šovinizmu ir homofobija, atsidūrė kovos už LGBT bendruomenės teises avangarde? Atsakymas paprastas: pilietinės visuomenės grupių išradingumo ir atkaklumo dėka. LGBT bendruomenės narių kūrybinis aktyvumas parodė akivaizdžią vaizduotės stoką ir pernelyg didelį pasitikėjimą savimi visų tų, kurie deda pastangas ginant piliečių teises.

Ir nereikia manyti, jog tai paprasta. Beveik visose Lotynų Amerikos šalyse gyventojų dauguma vienos lyties santykius laiko amoraliais, o diskriminacijos problemos visas dar yra ganėtinai aštrios. Be to, LGBT bendruomenė susiduria su stipriu katalikų bažnyčios ir protestantų pasipriešinimu. Tačiau šios kliūtys neišgąsdino kovotojų už seksualinių mažumų teises. Greičiau atvirkščiai, pastūmėjo juos sukurti naujas kovos formas. Peržvelgsime penkias iš jų:

 • Kovoje prieš status-kvo reikalingas status-kvo. LGBT grupės paprastai prisilaiko kairiųjų pažiūrų. Tačiau, skirtingai nuo kairiųjų radikalų, jos daugiau pragmatikės nei revoliucionierės ir siekia ne konfrontacijos, o susitarimo. Todėl kruopščiai stebi politinių partijų narius, kurie galėtų joms padėti, arba įstaigas, su kuriomis yra bendradarbiavimo galimybė. Urugvajuje jiems kartu su provyriausybiniu Plačiu frontu (Frente Amplio) pavyko pasiekti būtinų įstatymų priėmimą. Iniciatyvinė grupė „Juodos avys“ (Ovejas Negras) su Sveikatos apsaugos ministerija susitarė dėl 1500 specialistų paruošimo sprendžiant LGBT bendruomenės sveikatos problemas. Iš to seka, kad valstybines įstaigas ir partijas reikėtų vertinti ne kaip priešus, o kaip galimus sąjungininkus.
 • Globalizacijai – taip. LGBT judėjimas išnaudoja globalizacijos ir mokslinio-techninio progreso pranašumą. Visų pirma, jie naudoja naujas skaitmenines platformas kontaktams ir aktyviam informacijos keitimuisi su savo kolegomis kitose šalyse. Taip pat iškeliama sėkmingos LGBT rinkos, kuria galėtų naudotis verslininkai siekdami gauti didesnę naudą, idėja. „Tokios iniciatyvos tikslas gan aiškus – sako Chavjeras Koralesas (Javier Corrales) – gėjų projektų palaikymas – tai irgi geras verslas“.
 • Mušti priešą jo paties ginklu. Konservatyvūs sluoksniai sudaro didžiausią priešpriešą neleisdami plėsti gėjų teisių. Tačiau kai kurios LGBT grupės kūrybiškai pažvelgė į kovos su jais būdų sukūrimą: į konservatorių išpuolius atsakyti konservatyviais argumentais. Todėl jie apie santuokas tarp tos pačios lyties asmenų kalba kaip apie būdą sutvirtinti santykius tarp žmonių, monogamijos vystymąsi ir teisės į nuosavybę sustiprinimą.
 • Tikslas – lygybės siekimas. LGBT bendruomenės, kaip taisyklė, nedidelės. Ir žino, jog be kitų visuomenės sluoksnių palaikymo jų balsas vargu ar bus išgirstas. Dėl šios priežasties jie kovoja platesnės išraiškos ir ne tokiais piktais bei sunkiai pasiduodančiais kritikai lozungais, tokiais kaip, pavyzdžiui, lygybė. Panaši taktika leido jiems apjungti jėgas su kitais judėjimais. Pavyzdžiui, Ekvadore, LGBT bendruomenė susivienijo su grupėmis, kurios kovoja už moterų ir indėnų teises. Argentinoje susivienijo su žmogaus teisių gynėjais. Susivienijusios, visos šios grupės pasiekė tokių pergalių, kurių niekada nebūtų pasiekusios vienos.
 • Šiuolaikiško mąstymo simbolis. Tam tikruose sluoksniuose LGBT teisių palaikymas nustojo būti kažkuo gėdingu. Dabar panaši pozicija visuomenėje sutinkama ne tik supratingai, tačiau yra ir šiuolaikiško mąstymo bei plataus požiūrio požymiu; savotiškas būdas pranešti apie save, kaip apie atvirą, kantrų ir prisilaikantį progresyvių pažiūrų žmogų. Šis visuomenės nuotaikų pasikeitimas yra viena didžiausių LGBT pergalių.O rezultatas pasirodė panašus į sniego gniūžtę: kuo daugiau žmonių pakeičia savo įsivaizdavimą, tuo greičiau plinta šis naujas kolektyvinis mąstymas, ir tuo sunkiau pasukti šį procesą atgal arba su juo kovoti.

LGBT bendruomenė, tokiu būdu, suteikia mums vertingą pamoką, kurią mes galime panaudoti siekdami kitų tikslų. Stebėtina tai, jog tie pasikeitimai, prie kurių jie privedė, prieš keletą metų buvo beveik neįsivaizduojami. Permainų greitis nustebino netgi pačius judėjimo narius, kas primena žymaus ekonomisto Lario Samerso (Lawrence Harry „Larry“ Summers) atsakymą tiems, kurie išsakė niūrias prognozes: istorija mums pastoviai rodo, jog perėjimas nuo neįsivaizduojamo iki neišvengiamo gali įvykti labai greitai.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Ec says:

  Atsiras ir imunitetas virusui, kuris šiuo metu dėl to imuniteto nebuvimo labai suaktyvėjo

 2. Mindaugas says:

  Homoseksualizmas, jau ne kaip asmens problema, bet kaip tam tikra ideologija ir subkultūra, yra neatskiriama šiuolaikinės buržuazinės Vakarų civilizacijos pūvimo ir išsigimimo pasekmė, iš esmės einanti kartu su viešosios erdvės seksualizavimu apskritai, ir su visa vadinamosios „vartotojų visuomenės“ pseudo-kultūra.

 3. Ec says:

  Mokslininkas John B. Calhoun atliko tyrimą su labai įdomiu rezultatu, kartojo jį daug kartų ir rezultatas visuomet pasikartodavo. Šį dalyką stengiamasi nutylėti ir pamiršti nors jis internete yra viešas. LABAI ĮDOMU. Anglų kalba cabinetmagazine.org/issues/42/wiles.php , rusų kalba ethology.ru/library/?id=437

 4. hm... says:

  – nuo to, kaip to kas iš tų dviejų paims viršų priklausys JAV likimas. Nes beros Bušas jaunesnysis davė bažnučioms daug pinigų kovai su norkomanija ir kt negerovėm, bet dabartinis prezidentas, atrodo užstoja potologinius asmenis…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top