Kondoliza Rais: JAV darė viską, kad išvengtų Rusijos pažeminimo po jos pralaimėjimo Šaltajame kare

2022, 31 liepos, 17:54 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 164 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Kondoliza Rais

REUTERS

Penktadienį, kalbėdama Aspeno saugumo forume buvusi JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais (Condoleezza Rice) gynė Klintono, Bušo 43-iosios ir Obamos administracijų pastangas „integruoti Rusiją į tarptautinę sistemą“, praneša „American Thinker“ portalas

Pasak C. Rice, visos trys administracijos „darė viską, kas įmanoma“, kad išvengtų Rusijos pažeminimo po jos pralaimėjimo Šaltajame kare. „Mintis, kad mes … kažkaip bandėme primesti Versalio tipo“ susitarimą pasaulyje po Šaltojo karo, „tiesiog nėra teisinga“, – teigė ji.

C.Rice pastaboms antrino Stephenas Hadley, kuris antrąją G. W. Busho kadenciją ėjo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas. Pasak „Fox News“, S. Hadley teigė, jog Vladimiras Putinas „padarė neįmanomu tai, kad Jungtinės Valstijos integruotų Rusiją į tarptautines institucijas“.

Šios pastabos pakartojo buvusio prezidento Billo Clintono žodžius, pasakytus balandžio mėnesį Brauno universitete. „Netiesa, – sakė B. Clintonas, – kad mes darėme ką nors, kad izoliuotume, pažemintume ar ignoruotume V. Putiną“.

Šios pastabos išsakytos tuo metu, kai gerbiamas užsienio politikos mąstytojas Maiklas Mandelbaumas (Michael Mandelbaum) neseniai išleistoje knygoje „Keturi Amerikos užsienio politikos amžiai“ (The Four Ages of American Foreign Policy) įtikinamai įrodinėja, kad Klintonas, Bušas 43-iasis ir Obama neapgalvotai išplėtė NATO į rytus po to, kai Vakarų pareigūnai pažadėjo Rusijai, kad taip neatsitiks.

Mandelbaumas kaltina Klintoną pradėjus NATO plėtrą dėl vidaus politikos priežasčių. „Tikrasis Klintono plėtros motyvas, – rašo Mandelbaumas, – panašu, buvo susijęs su vidaus politika“. Klintonas tikėjosi, kad pirmasis NATO plėtros etapas „pelnys jam amerikiečių, turinčių ryšių su protėvių Lenkija, Vengrija ir Čekoslovakija, balsus 1996 m. prezidento rinkimuose“.

George’o W. Busho ir Baracko Obamos administracijos į NATO priėmė dar devynias šalis, įskaitant tris Baltijos šalis, Slovėniją, Slovakiją, Bulgariją, Rumuniją, Albaniją ir Kroatiją. G. W. Bushas 43 pakvietė Gruziją ir Ukrainą prisijungti prie aljanso.

Rusijos požiūriu, aljansas, kuris neseniai nugalėjo ją Šaltajame kare, vis labiau artėjo prie jos Europinių sienų. Tačiau Clintono, Bušo 43-iosios ir Obamos administracijų užsienio politikos pareigūnai arba neatsižvelgė į Rusijos poziciją, arba jiems trūko valstybinio mąstymo vertinti įvykius Rusijos akimis.

Rusija „aršiai prieštaravo“ šiai plėtrai, tačiau, kaip pažymi Mandelbaumas, jai „pritrūko jėgų veiksmingai pasipriešinti“. „Jungtinės Valstijos išplėtė NATO, – rašo Mandelbaumas, – nes galėjo tai padaryti“. Tai buvo padaryta pernelyg pasitikint savimi ir iš aukšto.

O NATO plėtra „įtikino rusus, kad amerikiečių pažadais neverta tikėti ir, kad Amerikos vyriausybė sieks pasinaudoti Rusijos silpnumu, kai tik galės“, teigia Mandelbaumas.

Mandelbaumas pritariamai cituoja Džordžą F. Kenaną, kuris NATO plėtrą pavadino „lemtingiausia Amerikos užsienio politikos klaida per visą pokario erą“. Ji ne tik atitolino Rusiją nuo Vakarų, bet ir pastūmėjo ją į Kinijos glėbį kaip tik tuo metu, kai Kinija augo ir tapo nauja lygiaverte Amerikos konkurente.

„V. Putinas, nukreipdamas Rusijos užsienio politiką nuo santykių su Jungtinėmis Valstijomis iš karto po Šaltojo karo, – aiškina V. Mandelbaumas, – dar labiau priartino savo šalį prie Kinijos, o šios naujos orientacijos pagrindas buvo bendras priešiškumas superpergaliai“.

Mandelbaumas mano, jog jei NATO nebūtų išsiplėtusi, Rusija galbūt būtų tęsusi Boriso Jelcino provakarietišką ir proamerikietišką politiką ir „Maskva, greičiausiai, būtų rėmusi arba bent jau aktyviai nesipriešinusi Amerikos politikai Kinijos ir Irano atžvilgiu“. Kitaip tariant, Jungtinės Valstijos būtų galėjusios atgaivinti Niksono ir Kisindžerio „trikampės diplomatijos“ strategiją, kuri padėjo mums laimėti Šaltąjį karą.

Vietoj to, Jungtinės Valstijos dabar susiduria su de facto strateginiu Kinijos ir Rusijos aljansu – tam tikrais atžvilgiais tai yra XX a. šeštojo dešimtmečio Kinijos ir Sovietų Sąjungos aljanso, kuris grasino sutelkti Eurazijos žemyno išteklius prieš JAV ir jų sąjungininkus, reformacija.

Būtent šis priešiškas aljansas suteikė Šiaurės Korėjos komunistų lyderiams žalią šviesą pradėti Korėjos karą. Būtent šis priešiškas aljansas padėjo Šiaurės Vietnamo pajėgoms Vietnamo karo metu. Būtent šio priešiško aljanso subyrėjimas, kuriuo puikiai pasinaudojo Niksono administracija, padėjo JAV pakirsti sovietų imperiją.

Mandelbaumas taip pat pagrįstai kritikuoja Bušo 43-iosios administracijos veiksmus, kuriais ji pasaulinį karą su terorizmu pavertė bergždžiu demokratijos skatinimo žygiu Artimuosiuose Rytuose ir už jų ribų. Bušas išleido daug amerikiečių kraujo ir lėšų šiai Vilsono idėjai įgyvendinti, o rezultatus matome Irake ir Afganistane.

Tuo tarpu B. Obama bandė susitaikyti su Iranu, pasirašydamas ydingą branduolinį susitarimą su islamo režimu, ir pavojingai neteisingai suprato vadinamąjį „arabų pavasarį“, todėl Artimieji Rytai tapo mažiau stabilūs ir padėjo atgaivinti Rusijos įtaką regione. B. Mandelbaumas rašo, kad B. Obamos Irano politika „reiškė Jungtinių Valstijų nenorą stengtis … apsaugoti tvarką po Šaltojo karo“.

Mandelbaumo pasakojimas baigiasi 2015 m. D. Trumpo administracija iš pradžių bandė atkurti santykius su Rusija, tačiau visa tai žlugo dėl melagingų kaltinimų apie suokalbį su Rusija ir po to sekusios apkaltos persekiojimo – tai dar vienas vidaus politikos pakenkimo nacionalinio saugumo interesams atvejis. O D. Trumpas į NATO priėmė dar dvi šalis: Juodkalniją ir Šiaurės Makedoniją.

J. Bideno administracija nedėjo jokių pastangų atkurti santykius su Rusija. O po antrosios Rusijos invazijos į Ukrainą (pirmoji įvyko 2014 m.) J. Bidenas pozicionavo Jungtines Valstijas kaip faktinę karo dalyvę ir pakvietė Suomiją ir Švediją prisijungti prie NATO. Šie veiksmai tik sustiprino Kinijos ir Rusijos strateginę partnerystę, arba, Kinijos prezidento Xi Jinpingo žodžiais tariant, „santykius be ribų“.

Mandelbaumo knygoje Amerikos užsienio politikos evoliucija apibūdinama kaip „ekspansija ir pakilimas“. Šią politiką jis skirsto į keturias „epochas“: Amerika kaip „silpna galia“ (1765-1865 m.), „didžioji galia“ (1865-1945 m.), „supervalstybė“ (1945-1990 m.) ir „hipervalstybė“ (1990-2015 m.).

Jis rašo, kad dabar išgyvename penktąjį Amerikos užsienio politikos amžių, ir dėl Klintono, Bušo 43-iosios ir Obamos administracijų politikos tai gali tapto Amerikos nuosmukio epocha.

Amerika yra politiškai, socialiai ir kultūriškai susiskaldžiusi kaip niekada nuo Amerikos pilietinio karo laikų. Amerikiečiai gyvena dviejose „realybėse“, priklausomai nuo to, kokias naujienų stotis jie žiūri, kokius žurnalus skaito ir kokių laidų klausosi.

Šis vidinis susiskaldymas vyksta tuo metu, kai Amerika susiduria su bene didžiausiu išoriniu iššūkiu – totalitariniu režimu Kinijoje, siekiančiu pakeisti Jungtines Valstijas ir tapti pirmaujančia pasaulio galybe.

Billo Klintono, Kondolizos Rais ir Stiveno Hadlio protestai nekeičia fakto, kad būtent trys iškart po Šaltojo karo veikusios JAV administracijos pasėjo Amerikos santykinio nuosmukio sėklą. Ir nėra jokių ženklų, kad dabartinė administracija galėtų sustabdyti šį nuosmukį.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

  1. Vytas says:

    Manau, kad viskas vyksta priešinga kryptimi: JAV daro dargi daugiau nei įmanoma, kad tik Rusija būtų diskredituota bei pažeminta, ypač 3-jo pasaulio akyse. JAV daro viską, kad tik sukiršinti ES ir Rusiją, nes stiprūs ES/Rusijos ekonominiai ryšiai tiesiogiai mažina JAV įtaką Europoje: Rusijos žemės gelmių turtai, plius Europos šalių šiuolaikinės technologijos – neįkandamas reišutėlis JAV, tai pavojus dolerio dominavimui pasaulyje. Taip kad tetulė K.Rais gali savo pasakėles sekti savo vaikams. Jei jų turi.

  2. Hm says:

    Su Rusija tai kaip toje patarlėje – niekas taip blogai nepadarys kaip pats sau, va tas glušpetrėėlis Putinas tiek prisistrategavo, kad iš dar gerbiamos šalies padarė nežmonių nešalį, bet ir gerai, tie jų isi-isinėjimai atsibodo negyvai

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top