„Lietuvos Energijos“ biznis – Latvijai tiekia dujas pigiau, nei perka, skirtumą moka Lietuvos vartotojai

2017, 25 liepos, 10:37 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (4) | peržiūrų 4 576 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Independence - energetinė nepriklausomybė

Penktadienį gamtinių dujų tiekimo ir prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT), priklausanti valstybės valdomai „Lietuvos energijos“ įmonių grupei, pasirašė tiekimo sutartį su didžiausia Latvijos gamtinių dujų vartotoja „Latvenergo“ ir užima apie 10 proc. Latvijos gamtinių dujų rinkos.

Tačiau „Latvenergo“ atstovas spaudai „Laisvam laikraščiui“ paneigė tokius duomenis – „aš nežinau, iš kur jie ištraukė tokius duomenis, tai turbūt kažkoks marketingo triukas, tačiau tai tikrai nėra tiesa“.

Tiesa, LDT apdairiai neskelbia, už kokią kainą jie parduoda latviams gamtines dujas – tokiu būdu tikriausiai paaiškėtų, kad LDT dujas perka brangiai, ir parduoda pigiau, nei pirko.

O visus šio „verslo“ nuostolius padengia Lietuvos vartotojai, kuriems dujų kainų skirtumas yra įtrauktas į elektros ir šilumos kainą, ir tai vadinasi „saugumo dedamoji“. Visa ši „pokazucha“ – akims apdumti, tautai parodyti, kad neva SGD terminalas veikia ir duoda naudą. Visų pirma, jis negali veikti ir nė viena šalis neturės su juo jokių reikalų jau vien todėl, kad jis registruotas „ofšore“ Bermudų salose. O su „ofšorais“ jokia normali šalis neturės jokių reikalų – per „ofšorus“ reikalus tvarko tik Lietuva ir Rusija.

Kadangi visos per „Independence“ perkamų suskystintų dujų kainos yra slepiamos – jų nežino net Energetikos ministerija, todėl galima bandyti jas suskaičiuoti.

Per ‚Independence“ tiekiamų norvegiškų dujų kaina sudaro 328,9-365,5 dolerius už 1000 kubinių metrų dujų. Tačiau pridėtinės išlaidos SGD terminalui prideda dar 145 dolerius 1000 kub/m. dujų (į ją įeina terminalo nuomos kaina ir įrangos amortizacija). Plius už suskystinimą-išskystinimą dar 60 dolerių už 1000 kub/m. Na ir pelnas nors koks turi būti, nors pats mažiausias, nors 5 doleriai už 1000 kub/m. Štai ir gaunasi 539-576 doleriai.

O „Gazprom“ tiekia dujas po 370 dolerių, bet tai jau galutinė kaina. Štai taip ir gaunasi maždaug 1,5 karto kainos skirtumas lyginant norvegiškas dujas su rusiškomis.

Kadangi Lietuva yra pasirašiusi sutartį su „Statoil“ ir įsipareigojusi  5 metus kasmet pirkti po  0,54 mlrd kub/m dujų, tai išeina, kad tų norvegiškų dujų nėra kur dėti, jų niekam nereikia.

Buvo planuota, kad jo dujos bus tiekiamos Estijai ir Latvijai, tačiau jos, tų dujų, kurios kainuoja 1,5 karto brangiau, nei rusiškos – atsisakė. Pačiai Lietuvai tiek suskystintų dujų nereikia, juolab, jeigu perėjus vien prie jų, tai apšildymo kaina šoks iki dangaus, o pramonės likučiai taps visiškai nerentabilūs.

Todėl kai latviai atsisakė pirkti pusantro karto brangesnes dujas, tai „Lietuvos Energijai“ neliko nieko kito, kaip tik pardavinėti jas latviams už rinkos kainą, t.y. pigiau, nei mokėjo ta pati „Lietuvos Energija“. Skirtumą sumokės Lietuvos „runkeliai“ ir pensininkai.

LDT paskelbė, kad ji jau turi daugiau kaip 10 didmeninio ir mažmeninio pardavimo sutarčių su Latvijoje veikiančiomis įmonėmis ir iki metų pabaigos planuoja joms patiekti maždaug 1,2 TWh gamtinių dujų, tokiu būdu užimdama apie 10 proc. šių metų Latvijos gamtinių dujų tiekimo rinkos ir įsitvirtindama antroje vietoje po buvusio monopolinio tiekėjo „Latvijas Gaze“.

„Tokie pardavimų rezultatai, pasiekti vos per keletą mėnesių, rodo, kad esame konkurencingi – galime pasiūlyti tiek geras kainas, tiek klientams reikalingas kainodaros naujoves, –  teigė „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas. – Turint omenyje, kad Latvijos rinka atsivėrė jau pasibaigus šaltajam sezonui, kai gamtinių dujų vartojimas būna didžiausias, tai yra solidus, mus džiuginantis rezultatas“.

Atsižvelgdamas į prekybos rezultatus ir užsakymus likusiai metų daliai, „Lietuvos dujų tiekimas“ ką tik įsigijo du papildomus krovinius suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) ir jau pradėjo tiekti dujas į požeminę dujų saugyklą Latvijoje.

„Šiais metais tapsime pirmuoju gamtinių dujų tiekėju, išnaudosiančiu Baltijos šalių gamtinių dujų infrastruktūros – SGD terminalo ir dujų saugyklos galimybes. Tai mums reikalinga, kad galėtume pasiūlyti lanksčias ir konkurencingas tiekimo sąlygas klientams“, – aiškino „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius M. Mikalajūnas.

„Lietuvos dujų tiekimas“ yra pagrindinis gamtinių dujų tiekėjas Lietuvos gyventojams, įmonėms ir organizacijoms, tenkinantis daugiau nei 560 tūkst. klientų poreikius. Bendrovė turi diversifikuotą tiekimo portfelį ir dujas importuoja dujotiekiu bei per SGD terminalą, taip pat naudojasi Inčiukalnio gamtinių dujų saugykla.

Šį pranešimą paskelbęs LDT atstovas Paulius Jakutavičius atsakė į LL klausimus:

 

Norėjau paklausti, kokia kaina tų dujų, kurias parduodat Latvijai?

– Mes kainų neatsikleidžiam.

Kodėl?

– Todėl, kad čia komercinė informacija.

Jūs matyt, parduodat pigiau, negu perkate? Kiek kartų pigiau?

– Ne.

Parduodat brangiau, negu perkate? 

– Taip.

– Ar užkraunate visą savo „biznį“ Lietuvos pensininkams? 

– Jeigu jūs turite konkrečius klausimus, jūs galite man juos pateikti.

Konkretus klausimas – kokia kaina parduodate dujas latviams?

– Aš sakau – kainos mes neatskleidžiame.

šaltinis: laisvaslaikrastis.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 4

 1. Vidas says:

  Ka cia bepridursi ir ko noret, kai valdzios koridoriuose adekvataus zmogaus nesutiksi, vieni buduliai, toks ir biznis….
  Normalioje, pilietiskoje visuomeneje siu zmogeliu senai nebutu, kur jie sedi jau 1\4 amziaus, o daugelis sedetu kitoje istaigje….
  Siaip, pagal visus kriterijus ir rodiklius, ir jei artimoje ateityje niekas kardinaliai nesikeis, salies laukia nepavydetinas likimas!!

 2. Dalia says:

  O va, padariusi Ukrainai milijardinį nuostolį dėl gamtinių dujų Julija Timošenko, tai pasėdėjo kalėjime nors biškį…

 3. Nuomone says:

  Bent ziurint is mano poziciju, optimizmo nedaug. Tas duju laivas tai tik viena is problemu. Nepaisant apverktinos ekonomines padeties, dar yra norinciu kitamet karini biudzeta padidint 200 mln Eu. Kita vertus, nuo 2020 zadama perpus sumazinti Europos strukturiniu fondu lesas. Isvada – musu, „runkeliu“ (tuo paciu ir manyciau tautos) problemos valdziai antraeilis ar treciaeiles svarbos dalykas..

 4. Jurgis says:

  Ko gero didžiausia Lietuvos problema ir tragedija štai tokie komentatatoriai, kurie nesupranta, kad tapo Putino propagandos aukomis. Užjaučiu ir siūlau nuvažiuopti į pigių dujų roju ir ten pagyventi bent pusmetį, gal tada prablaivėsit.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top