Mąstykime ir veikime kartu

2011, 24 liepos, 13:03 | kategorija Ideologija | 8 komentarai | peržiūrų 643 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisŠ.M. liepos 22 dieną beveik 30 aktyvių žmonių nutarė įsteigti Valstybės atsinaujinimo institutą (toliau VAI). Jie numatė sukomplektuoti 10, pagal 14 pagrindinius valstybės valdymo sektorius, paskirstytų kūrybinių grupių. Sujungę į vieną integruotą grupę mokslą, švietimą ir kultūrą, bei į kitą integruotą grupę žemės ūkį, energetiką bei ūkio valdymą, gavome 10 veiklos sektorių:
– mokslo, švietimo, kultūros reikalų,
– aplinkos reikalų,
– darbo ir socialinės rūpybos reikalų,
– ūkio valdymo reikalų,
– finansų reikalų,
– teisingumo reikalų,
– Vidaus reikalų,
– susisiekimo reikalų ,
– krašto apsaugos reikalų ,
– sveikatos apsaugos reikalų,
– užsienio reikalų.

Visi šie žmonės turi reikiamą išsilavinimą, didesnę ar mažesnę gyvenimo patirtį. Negi jie nežino kiek Lietuvoje yra mokslo įstaigų, pradedant Mokslų akademija ir baigiant, tarkime, Lietuvos laisvosios rinkos institutu? Žino, labai gerai žino. Bet juos jaudina, tiesiog varo į neviltį vis giliau ir giliau grimztantis mūsų valstybės laivas iš kurio, kaip kas galėdami, evakuojasi mūsų broliai ir sesės, ypač jaunieji. Minėti aktyvūs žmonės supranta, kad nei šakėmis, nei „Kalašnikovais“, nei skandavimu „gėda, gėda“, „šalin valdžią“, „ Lie –tu – va, bus lais – va“ ir panašiai nieko nepadarysi. Jie suvokia savo atsakomybę už valstybės ir lietuvybės išsaugojimą ateities kartoms.

Jie supranta, kad esamos tiek valdžios, tiek mokslo institucijos nenori, nesugeba, negali nieko kardinaliai naujo padaryti, kad sumažintų šiandien įsisiautėjusį negatyvą, virstantį visuotiniu chaosu ir panika, didinančiais vienas kitą. Sakysite perdedu? Ne, nei kiek. Bet taupydamas laiką, to neįrodinėsiu. Kas mąsto, nėra „kurčias ar aklas“, tas viską supranta. Tačiau ar daug kas supranta, ką ir kaip reikia daryti, kad žingsnis po žingsnio situacija gerėtų, kad ir lėtai, tačiau užtikrintai? Manau, kad ne daug kas. Ir tai dėsninga, nes pas mus niekas sistemiškai, visaapimančiai nieko neanalizuoja. Valdžia, dėl suprantamų priežasčių to niekuomet nedarys. O mokslo pasaulis? Taip pat. O kodėl? Tik todėl, kad jie yra „maitinami“ valdžios skiriamais pinigais. Pabandyk „pasišakoti“ prieš valdžią ar bent jau pateikti objektyvią statistiką apie esamą padėtį.
Bus imtasi priemonių – sumažintas finansavimas arba mokslo įstaigos padalinys, o gal net mokslo įstaiga bus „reorganizuoti“.

Per tuos beveik 21 metus, visas mūsų valstybės kūrimas vyko visų pirma per “moksliškai“ pagrįstas programas. Žodį moksliškai parašiau kabutėse. Ir nei kiek nebijau piktos „mokslininkų“ reakcijos. Ji aišku bus. O man „dzin“. „VAI“ tą įrodys ir moksliškai ir teisiškai, kad šios mintys yra labai arti tiesos, ko nesugebės padaryti oponentai.

Kad „mokslininkai“ nespirgėtų be reikalo, priminsiu jiems PHARE programos finansinių lėšų panaudojimą mokslinėms programoms, kurios turėjo užtikrinti staigų valstybės progreso šuolį. O juk įvyko atvirkštinis dalykas ir jokiomis krizėmis, jokia globalizacijos įtaka tam neturėjo lemiamos reikšmės.

Atrodytų, kad mokslo žmonės turėtų būti drąsuoliai – jie daugiausiai žino, o žinios juk daro žmogų nenugalimu, nepriklausomu, laisvu. Deja… Tiesa, aš žinau kelias dešimtis drąsuolių, vadinamų išsišokėliais, kaip ir žinau liūdnas jų drąsos pasekmes. Būtent juos mes ir kviečiame dalyvauti „VAI“ veikloje. Mums svarbu kokybė, o ne kiekybė.

Taigi, tikri mokslo žmonės žino kodėl taip yra ir žino ką reikėtų daryti, tačiau nedrįsta, neturi galimybių to išsakyti. O kai dar „šviečiasi“ ES milijardai mokslo slėniams, tai kur čia galvosi apie drąsą, kai „milijonas“ gali nukristi tau tiesiai į burną, tik išsižiok ir…tylėk.

Porą žodžių VAI idėjos „nihilistams“. Sakykite, ar kur radote oficialiai priimtą minėtų veiklos sektorių suskirstymą pagal jų įtaką valstybės gyvenimui? O mes steigimo metu sutarėme, dėl dviejų prioritetinių valstybės veiklos krypčių (kitus prioritetus surašiau taip, kaip man atrodė). Manau kad greitai sutarsime ir dėl kitų prioritetų. Štai Jums ir pavyzdys, kam reikalingas VAI. Beje, kiekviena tikra partija turėtų savo veiklą pradėti nuo VAI įsteigimo ir dominavimo joje. Žinoma, kad netikros partijos, sužlugdžiusios Lietuvą, naudojosi, naudojasi ir naudosis „nepriklausomų, autoritetingų“ privačių užsienio kapitalo bankų ekspertų, patarėjų, viršininkėlių bei LLRI prezidentų, viceprezidentų, konsultantų, vedančių mus į 19 amžiaus pabaigą ir – 20 amžiaus pirmąją pusę, paslaugomis.

Prisiminkime istoriją apie Sąjūdžio pradžią. Juk šis judėjimas, vėliau peraugęs į Tautos aktyviosios dalies moralinį – dvasinį pakilimą ir konkrečią veiklą, buvo pradėtas Mokslų akademijoje. Tačiau aukščiausias regalijas turintys mokslininkai (išskyrus keletą) taip ir neišdrįso laiku pasakyti, kad Tautai reikalinga laisva, nepriklausoma Lietuva, o ne jos ekonominis savarankiškumas SSSR sudėtyje. Ar dabar ne tas pat? Kai jau kiekvienas pilietis žino, kad jis nėra Lietuvos valstybės šeimininkas, tai ir praeitais metais įvykusi intelektualų konferencija (ir vėl Mokslų akademijoje) išdrįso patvirtinti šią nuomonę. Bet juk tai jau buvo žinoma prieš daug metų. Kodėl mokslo žmonės eina iš paskos? Juk „mokslo šviesa“ ir jos atstovai turėtų būti priešakyje, o ne eiti iš paskos?

Beje, ar nepriklausomos Lietuvos švietimo, mokslo ir kultūros sistemos tokio ėjimo iš paskos pasekmė nėra ši tragiška situacija? Juk jau prabėgo beveik 21 metai; valdžios daugumą, jos jėgą jau sudaro naujoji karta? O kas išauklėjo, kas išugdė, išmokslino šią kartą? Kas jiems suteikė teisę vadintis bakalaurais, magistrais, doktorantais, daktarais, profesoriais, hab. daktarais, akademikais ir panašiai? Gal tai padarė Tautos referendumas? Atsakymas aiškus.

Tai gal reikalingas Tautos referendumas, kuris atimtų minėtą teisę? Aš manau, kad ne, nors… Būtų malonu, jeigu mokslo žmonės, turintys minėtas regalijas, drąsiai, sąžiningai, dorai ir efektyviai dirbtų savo darbą. Tuomet gal ir nereikėtų steigti jokių VAI. Galėtume visi ramiai dirbti savo darbą ar ilsėtis ir auginti anūkus. O dabar?

Įsivaizduokime ką mes atsakysime savo studentaujantiems anūkams, kai jie paklaus senelio ar močiutės, ką tie padarė, kad anūkams nereikėtų bėgti iš Lietuvos arba būti emigracijoje? Arba įrodys kokie mes buvome žiopliai spręsdami Golovatovo ekstradicijos problemą, vos-vos „mirtinai“ nesugadindami santykių su Austrija. Arba dėl „Nord Streem“ Baltijos Jūroje su Vokietija, arba „dėl progos patylėti praleidimo“ su Prancūzija, arba dėl RST ir VST atsijungimo ir vėlesnio sujungimo, Leo kūrimo, nusikalstamos privatizacijos ir t.t. ir pan., nėra laiko viską įvardinti.

Kaip galės ateities kartos suprasti mūsų nuolankumą, sutikimą su partijų monopoliu patekti į valdžią bei“ moksliškai“ pagrįstu, „neklystančiu“, politinių partijų „šviesios „ ateities ir „teisingos, teisinės“ valstybės kūrimu. Jie sakys, kad partinukų buvo tik trys iš šimto. Jie nesuvoks, kodėl 97 iš šimto negalėjo pasipriešinti tiems trims iš šimto. Manau, kad mes neturėsime teisės įsižeisti ant anūkų ir proanūkių, jei jie mus pavadins avinais ar veršiais, perskaitę istorijos vadovėlyje a.a. šviesios atminties vienintelio tikro finansų ministro Sikorskio žodžius. Bet ar bus išleistas toks istorijos vadovėlis? Gal tebus likusi tik tokių darinių kaip VAI informacija, projektai ar pasiūlymai, kurie bent dalį senelių ir močiučių reabilituos ateinančių kartų akyse? Štai kodėl reikia kurti VAI ir panašias struktūras pabandyti dirbti, nors tai be galo sunku. Kitu atveju atrodys, kad be LLRI , privačių užsienio kapitalo bankų apologetų, bei kažkodėl mokslo slėniuose, o ne aukštumose tūnančių „mokslininkų“ Lietuvoje nebuvo žmonių, turinčių galvas, kurios sugeba ne tik „barzdas kratyti“, bet ir mąstyti. Todėl ir siūlau mąstyti bei veikti kartu.

Jonas Mažintas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 8

 1. Remigijus says:

  Nustok pypt ant Lietuvos.
  Jei tau su chebryte kas nors konkrečiai kažkur kažką pridirbo, tai taip tiesiai ir sakyk – toks/tokie ten ir ten tą ir tą. Konkrečiai su jais ir padirbėsime.
  O gal toks tavo „darbas“?

 2. a.grumbinas says:

  kaip jau rašiau,nebus vienybės kol visi norės buti tuo vieninteliu Lietuvos gelbetoju.tie 30 aktyviu veikėju drasai galėjo su savo idėjom ateiti i koki nors jau susikurusi judėjima.ir drauge dirbt vardan Lietuvos.bet deje jie nori buti tais peteptaisiais ir kad pas juos ateitu.kiek dar steigsis visokiu judėjimu? čia kažkokia nematoma ranka labai šauniai pritaiko reiškini „skaldyk ir valdysi“

 3. ara-copi says:

  a.grumbinas labai tiksliai tą pastebėjo. Nors iš kitos pusės jie gal tiesiog nerado pas ką nueiti, juk nežinome kur jie buvo ir kokius kelius nuėjo, kol sukūrė šį judėjimą.

 4. Nematoma ranka says:

  Geriau padejuokim ir viskas susitvarkys savaime.

 5. Nematoma ranka says:

  Pries noredami kur nors vaziuoti isitikinkite ar neuztrauktas rankinis stabdis. Tai auksciau rasiusiems.

 6. Valdas says:

  Manyčiau, kad geras iniciatyvas reikėtų palaikyti, svarbu, kad tos iniciatyvos būtų gerai pasvertos ir pagrįstos išsamiais skaičiavimais. Nesikirstų su doros bei garbingumo principais. 

 7. a.grumbinas says:

  bet jei pastebit,tai visi eina su geromis iniciatyvomis.net ir i seima einantis „tradicinės partijos“ taip pat pasiulo kažka gero.bet tik pasiulio.iniciativa nėra nieko verta jei ji lieka lozunguose.o eiti iš paskos lozungo tai jau blogiau ir už užtraukta rankini stabdi.

 8. Valdas says:

  Tuomet reikia visiems gerai pagalvoti, kas turi teisę įeiti į išrinktųjų ratą, kurie turės teisę nuspręsti reikiamų veiksmų eiliškumą ir atlikti reikiamas korekcijas sekantiems veiksmams. 
  Viskas prasideda nuo kažko ir jau tada galima numatyti šiek tiek toliau į priekį.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top