„Naisių vasara“ parodo – šventė ir alkoholis nėra sinonimai

2014, 15 liepos, 7:33 | kategorija Alternatyva | 3 komentarai | peržiūrų 530 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Praėjusį savaitgalį vykęs „Naisių vasaros“ festivalis visai šeimai sutraukė per 30 tūkstančių žmonių. Jau  5 kartą organizuojamas festivalis unikalus tuo, kad jame nevartojamas alkoholis, dalyviai blaivia galva gali kultūrinėje ir pramoginėje programoje saugiai leisti laiką pasirinkdami iš gausybės veiklų sau mieliausią.

paveikslėlis

organizatorių foto

2015 metais festivalio sumanytojo Ramūno Karbauskio iniciatyva Naisiai (Šiaulių raj.) taps mažąja kultūros sostine. Festivalio metu pasirašyta sutartis su Kultūros ministerija, kad konkursai gyvenvietėms būtų skelbiami kiekvienais metais. Tokių kultūros sostinių pagalba būtų galima plėsti blaivaus ir kultūringo šventimo pavyzdžius. Festivalio visai šeimai „Naisių vasara“ proga pakalbinome jo iniciatorių ir organizatorių R. Karbauskį.

Esate vienas iš tų, kurie Lietuvoje pradėjote garsiai kalbėti apie alkoholio žalą. Tai įprasminate ne tik kalbomis, bet ir darbais. Naisių vasaros festivalis, pirmasis Lietuvoje, kuriame svarbiausia – bendravimas šeimose, buvimas kartu be jokio alkoholio, aktyvi edukacinė programa, skatinanti atrasti naujus pojūčius ir patyrimus. Ar festivalis sulaukia vis mažiau piktnaudžiaujančių alkoholiu? Ar dar tenka nusivilti svečiais?

Apie alkoholio žalą vienas pirmųjų prakalbo vyskupas Motiejus Valančius, bet tais laikais žmonių girdymas buvo carinės Rusijos politikos dalis. Šiais laikais mes patys galime spręsti, kaip norime gyventi. Liūdna, kad tapome pasaulio lyderiai pagal alkoholio suvartojimo kiekius. Nejaugi toks yra mūsų laisvas apsisprendimas? Galvodamas apie tai, kas gali keisti žmonių pasirinkimą, nusprendžiau rodyti konkrečius pavyzdžius, kad blaivi aplinka gali mus padaryti daug laimingesnius nei alkoholio sukurta laimės iliuzija.

Festivalis visai šeimai „Naisių vasara“ buvo sugalvotas taip, jog įrodytų, kad gražiausios šventės gali būti visiškai blaivioje aplinkoje, ir mes pradedame laukti tokios švenčių kokybės. Naisių bendruomenės kultūrinis, sportinis gyvenimas, kasdienė aplinka tapo laisva nuo neblaivių žmonių ir jau sunkiai įsivaizduojama, kad galėtų būti kitaip. Blaivi aplinka kuria geresnę gyvenimo kokybę, išsprendžia daugelį bendravimo nesklandumų, gerina vaikų ir suaugusių santykius…

Festivalyje, kaip ir bendruomenės kasdienybėje, pasitaiko žmonių, kurie mano, jog taisyklės jiems negalioja, bet su kiekvienais metais tokių mažėja. Kai tolerancija alkoholio vartojimui yra nulinė, tai negali nekeisti žmonių sąmonės. Matau, kaip pasikeitė kai kurie Naisių bendruomenės žmonės, kai priėmė bendruomenės gyvenimo principus. Kaime yra keletas alkoholikų, kurie nepajėgūs savo gyvenimo pakreipti kita linkme, bet kol nėra įstatymo dėl prievartinio alkoholizmo gydymo, tol bendruomenė gali būti tik šių žmonių degradavimo liudininke. Festivalyje dalyvauja daug savanorių, jie stebi, kad į festivalio teritoriją nepatektų neblaivūs žmonės, o alkoholio pardavimas ar vartojimas visiškai neįmanomas.

Kiekvienais metais tvarkos pažeidėjų mažėja, nes festivalio svečiai mato, kokia graži tampa šventė, kai visi joje blaivūs, o tie, kuriems jau sunkiai pavyksta kontroliuoti savo potraukį alkoholiui, ima jaustis nepatogiai, kai reikia slėpti savo neblaivumą. Festivalio svečiai tokiems žmonėms pagiežos nerodo,  toks silpnas žmogus jų akyse atrodo apgailėtinas, tai pažeidėją veikia daug labiau nei pagieža. Aš stengiuosi nepraleisti progos pažiūrėti tvarkos pažeidėjams į akis ir paklausti, ar pagarba aplinkiniams dar egzistuoja jų gyvenime. Iš 30 tūkstančių praėjusio Naisių vasaros festivalio dalyvių tokių nesąmoningų piliečių buvo vos keletas.

„Festivalis be alkoholio – iššūkis“ ar tampanti norma visuomenei?

Festivalis visai šeimai „Naisių vasara“ tapo pavyzdžiu renginių organizatoriams, kaip gali atrodyti didelė blaivi šventė. Tokiu keliu pajudėjo dar kelių mažesnių festivalių rengėjai. Linkiu jiems tvirtybės ir sėkmės, nes konkurencija būna tik ten, kur skaičiuojamas pelnas iš išgerto alkoholio. Jei blaivybę puoselėjančių festivalių dar padaugės, tai taps derama alternatyva žmonių priklausomybe nuo alkoholio besinaudojantiems renginiams. Niekada nesuprasiu argumento, kad geros kokybės renginio nebus be prekybininkų alkoholiu paramos.

Juozas Dapšauskas

vlmedicina.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. Dario says:

    Šaunuoliai, gaila kad per vėlai sužinojau, tačiau tikėsimės kitais metais pavyks aplankyti šį renginį.

  2. Antanas says:

    Grazu.Gal ismoksime svesti be alkoholio.

  3. Martynas says:

    Nors esu Siaulietis, buvau sventeje tik pirma karta sia vasara. Jausmas isties ispudingas, aplinka puiki, labai draugiska… Pasijauti pabuvojes tikroje sventeje…. :) 

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top