NATO 70 metų, bet švęsti nėra ką?

2019, 2 liepos, 20:25 | kategorija Ideologija | 4 komentarai | peržiūrų 455 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

NATO egzistavimą sudėtinga pateisinti, rašo Švedijos leidinyje VK.se Pär Salander. Šiame aljanse dominuoja JAV, – kaip iš politinio ir ekonominio, taip ir iš karinio požiūrio taško. Kartais, kai tai patogu jos naudojasi savo kariuomene iš NATO, o kartais ne. NATO egzistuoja, kad apsigintų nuo tų pavojų, kuriuos ir sukuria pats aljanso egzistavimas. HATO – konfliktų šaltinis – paleiskite NATO“.

Generalinis aljanso sekretorius Jensas Stoltenbergas balandžio 3 dieną Vašingtone, švenčiant NATO 70-metį pasakė:

„Europa ir Šiaurės Amerika ne kartą veikė po viena vėliava. Laisvės ir demokratijos vardan. Sulaikydavo Tarybų Sąjungą. Stabilizavo Balkanus. Kovojo su terorizmu Irake ir Afganistane“.

Yra daug priežasčių kritiškai peržvelgti šiuos gražius žodžius. Leiskite pradėti nuo „laisvės ir demokratijos“. NATO aljansas buvo sukurtas 1949 metais, ir šaltojo karo metu mes girdėjome apie jį nedaug. Tačiau Daniele Ganser iš Šveicarijos mokslinio tyrimo instituto tiriančio pasaulio sandaros ir energetikos klausimus( SIPER), pademonstravo, kaip susijusios su NATO diversinės organizacijos, žinomos bendru pavadinimu „Operacija Glaadio“, vadovaujamos CŽV ir Britanijos MI6, veikė tuo tikslu, kad bet kokiomis priemonėmis, įskaitant ginkluotas operacijas nuslopintų radikalius kairiuosius politikus Vakarų Europoje.

Reikalas tame, kad to meto socialistai ir komunistai daugeliui ėmė kelti simpatijas dėka savo nuoseklios kovos su fašistais ir nacistais. „Gladio“ organizacijos ne tik kišosi į parlamentų rinkimus juodindamos ir šmeiždamos kairiųjų partijų kandidatus, bet taip pat veikė prieš demokratiškai išrinktas vyriausybes. 1967 metais jos surengė karinį perversmą Graikijoje, o Vokietijoje darbui prieš kairiuosius samdė buvusius aukštus esesininkus, – pasakoja straipsnio autorius.

Sužinoję apie „Gladio“ egzistavimą Europos parlamento nariai buvo labai pasipiktinę, o graikų parlamentaras 1990 metais pareiškė, jog „Gladio“ įkūrė CŽV ir NATO“, save pristatančios kaip demokratijos gynėjas, o iš tiesų yra jos griovėjos ir naudojasi ja savo bjauriems tikslams“. J.Stoltengergo žodžiai apie „demokratiją ir laisvę“ skamba labai veidmainiškai.

Pereikime prie Stoltenbergo „Tarybų Sąjungos sulaikymo“. Kai kūrėsi NATO, Tarybų Sąjunga vargu ar buvo grėsmė: kare prieš Hitlerį žuvo 7 milijonai rusų kareivių, ir šalies sugriovimai buvo milžiniški. Vėliau, 1991 metais Tarybų Sąjunga subyrėjo kartu su Varšuvos sutarties Organizacija.

O štai NATO aljansas nebuvo paleistas, ir jis, priešingai pažadams, ėmė artėti prie Rusijos sienų. Karinis Rusijos biudžetas dabar sudaro tik 7,5% NATO biudžeto, ir, pasak profesoriaus Julian Cooper, nuo to meto, kai Varšuvos sutarties organizacija išleido paskutinį kvapą, o karinė sfera patyrė nuosmukį, rusai nedidina ginkluotės skaičiaus, o daugumoje atvejų tiesiog „aptarnauja“ tai, kas pas juos jau yra. JAV gi, ginkluojasi vis aktyviau, 2017-2018 metais jos padidino savo karinį biudžetą sumai, lygiai pusei viso Rusijos karinio biudžeto, – rašoma leidinyje.

Kitas Rusijos politikos tyrėjas, profesorius Mark Galeotti iš Tarptautinių santykių instituto Prahoje, laiko idėją, jog Rusija – tai grėsmė Vakarams, niekuo kitu, kaip pačių Vakarų kūriniu. Ukraina – tai ne Švedija.

Atėjo eilė tvirtinimui, jog NATO „kovojo su terorizmu Irake ir Afganistane“. Abu karus pradėjo pačios Jungtinės Valstijos, remdamosi melagingais pretekstais ir be JT mandato. Po to tie karai tapo NATO reikalu. Švedijos kariai irgi yra Afganistane, – pripažįsta leidinys.

Tai, kaip švedai patys vertina savo indėlį – skaudu skaityti, geri norai pakeisti visuomenę prie nieko neprivedė, tačiau, mes bent jau, pagerinome santykius su NATO (!). Į Libiją NATO kariuomenė įsiveržė 2011 metais ir, pažeidusi JT mandatą, deklaruojantį taikių gyventojų saugumą, kaip karinio įsikišimo tikslą, nuvertė tuometinį režimą. Švedija dalyvavo su savo naikintuvais.

Horace Campbell, politologijos profesorius iš Sirakūzų universiteto Niujorko valstijoje, pavadino NATO operaciją Libijoje „katastrofišku žlugimu“. Tačiau tuometinis NATO generalinis sekretorius Anders Fogh Rasmussen pareiškė, jog operacija Libijoje tapo „viena iš sėkmingiausių NATO istorijoje“.

Galbūt, tai ir tiesa – likusios operacijos buvo dar blogesnės. Šiandien mes žinome, jog šios intervencijos ne tik nusinešė daugybės žmonių gyvybes, bet dar ir sugriovė ir jau egzistavusias struktūras (tegu ir neidealias Vakarų demokratijos požiūriu), kas privedė prie teisinio nestabilumo, nuolatinio smurto religiniu pagrindu ir terorizmo, dėl kurio pasaulis tapo kur kas pavojingesne vieta. Visur.

Nepavyktų paneigti tvirtinimo, jog JAV dominuoja NATO aljanse politiniu, ekonominiu ir karinių atžvilgiu. Buvusio gynybos ministro pavaduotojo Paul Wolfowitz nuomone, JAV neturi leisti, kad kažkokia šalis galėtų „kelti grėsmę vienpoliariam ir išskirtiniam globaliam JAV dominavimui“. Kartais, kada tai patogu, jie naudojasi savo kariuomenės esančios NATO pagalba, kaip apie tai buvo rašoma prieš tai, – o kartais ne.

JAV veiksmai neturi nieko bendro su „laisve ir demokratija“. Pavyzdžiui, konfliktas tarp JAV ir Irano prasidėjo nuo to, jog 1953 metais JAV (su Britanijos pagalba) nuvertė demokratiškai išrinktą šalies vadovą Mohammad Mosaddegh ir į jo vietą pasodino diktatorių Mohammad Reza Pahlavi. Reikalas tame, jog nuverstasis Mosaddegh buvo įsitikinęs, kad iranietiška nafta priklauso Iranui.

Kuo gi pateisinamas NATO egzistavimas? Vienintelis dalykas, ką mes girdime apie tai, – kad „Rusija didina ginkluotę“. Bet netgi tai yra netiesa, ir gražūs Stoltenbergo žodžiai mažai atitinka realybę. Tačiau visiškai teisinga būtų vertinti NATO kaip JAV ir Wolfowitz dominavimo ambicijų palaikymo klubą.

Profesorius Rickard Sakwa, specialistas Rusijos klausimais ir Britanijos sociologinių mokslų akademijos narys, duoda tokį atsakymą į šį egzistencinį klausimą, ties kuriuo vertėtų susimąstyti:

„NATO egzistuoja tam, kad užkardytų pavojus, kuriuos ir sukuria paties aljanso egzistavimas“. NATO konfliktų šaltinis – paleiskite NATO!

Mūsų gynybos ministerija mano, jog Švedija neturi pasirašyti Jungtinių Tautų pasiūlyto branduolinio ginklo draudimo, juk tai pakenks santykiams su NATO. Toks sprendimas gali tapti akmeniu ant švedų kovos už nusiginklavimą tradicijų kapo. Tai signalizuoja, jog nuo šiol mes taip pat dalyvaujame konfliktų eskalacijoje ir prisidedame prie ginkluotės skaičiaus pasaulyje augimo, reziumuoja Pär Salander.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. Henrikas says:

  Garbingas jubiliejus. Ta proga reikia eutanazuoti NATO.

 2. Vytas says:

  Banditas ir plėšikas ir Afrikoje banditas ir plėšikas. Amerika – pirmiausia. Visiems kitiems tik tai, kas lieka nuo Amerikos, ko ji nesugebėjo apžioti. Bet kokia kitų valstybių pažanga moksle, bet kokie atradimai moksle, jei jie padaryti kitose šalyse,yra grėsmė Amerikai. Tai įrašyta JAV politinėje doktrinoje. Pagal JAV politikus visi žemės resursai, kokioje šalyje jie bebūtų, turi duoti naudą pirmiausia Amerikai. Juk tokie Vakarų politikai, kaip Olbrait, Tečer yra pareiškę, kad Rusija neturi teisės viena naudotis savo žemės resursais. Kadaise mus, Pabaltijį, dalijosi Vokietija ir TSRS, dabar dalinsis JAV ir Rusija. Ir tai įvyks, kai ti tai JAV bus naudinga. Nieko asmeniško, ponai, tai tik biznis.

 3. T0mas J. says:

  JAV nori užgrobti visą pasaulį ir viešpatauti jame. Tam ir buvo įkurta NATO.

 4. T0mas J. says:

  JAV nori užgrobti visą pasaulį ir viešpatauti jame. Tam ir buvo įkurta NATO.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top