- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Osbornas: Britanija nesiruošia apmokėti Graikijos kreditų

BBC.com

paveikslėlis

Britanijos finansų ministras Džordžas Osbornas įspėjo, jog Londonas neleis panaudoti britų mokesčių mokėtojų pinigų apmokėti Graikijos finansinei pagalbai.

Osbornas pranešė ES finansų ministrams, jog negali būti nė kalbos apie šalių ES narių, neįeinančių į €uro-zoną (Britanija nėra €uro-zonos narė), pinigų panaudojimą formuojant naują pagalbos paketą Graikijai.

Jo tvirtinimu, taip būtų pažeidžiamas susitarimas, atitinkamai kuriam Europos finansinės stabilizacijos mechanizmas (EFSM – nepainioti su ESM) negali būti naudojamas panašiais atvejais.

Kaip laukiama, Džordžas Osbornas vėl pareikš apie tai 28 ES šalių finansų ministrų susitikime antradienį Briuselyje.

Stabilizacinis ES fondas

Europos finansinis stabilizacijos mechanizmas (EFSM) – tai krizinio-avarinio finansavimo mechanizmas, naudojantis lėšas, pritrauktas iš finansinių rinkų ir garantuotas ES biudžetu kaip užstatu. Jis sukurtas 2010 metais siekiant išsaugoti Europos finansinį stabilumą, suteikiant finansinę pagalbą šalims ES narėms, išgyvenančioms ekonominius sunkumus.

Šis mechanizmas apjungia visų ES  narių lėšas, tame tarpe ir tų, kurios neįeina į €uro-zoną.

Tais pačiais, 2010-ais metais Britanijos premjeras Deividas Kameronas pareiškė, jog pasiekė aiškų ir vienbalsį pritarimą ES tuo klausimu, kad Europos finansinės stabilizacijos mechanizmas daugiau nebus naudojamas €uro-zonos šalių gelbėjimui išeinant iš krizės, kaip tas buvo daroma Airijos ir Portugalijos atveju.

Pagal šį susitarimą, atsakomybė už šią pagalbą pilnai gula ant šalių, įeinančių į €uro-zoną, pečių.
Tuo tarpu laikraštis Financial Times pranešė, jos Europos Komisijos prezidento administracijos vadovas Martinas Selmayr’is pasiūlė naudoti būtent EFSM mechanizmą Graikijos kreditavimui.

Kaip pranešama, ypač aktyviai už jo panaudojimą finansuojant Graikijos kreditus pasisako Prancūzija.

„Aiškus signalas“

„Mūsų kolegos €uro-zonoje gavo iš mūsų aiškų signalą: Britanijos pagalbos teikimo €uro-zonoje sąlygų peržiūrėjimas – nepriimtinas“, – cituoja agentūra „Associated Press“ britų finansų ministrą.

„Negali būti jokios kalbos apie tai, kad panaudoti Britanijos mokesčių mokėtojų pinigus susitarimo su Graikija realizacijai“, – pasakė Džordžas Osbornas“.

Šią poziciją patvirtino ir britų premjero administracijoje.

„ES lyderiai dar 2010 metais susitarė dėl to, jog Europos finansinės stabilizacijos mechanizmas ateityje neturės būti naudojamas €uro-zonos šalims gelbėti, ir tai išlieka premjero pozicija, – pareiškė Downing Street atstovas. – Mes tokio pasiūlymo negavome, ir jis nesvarstomas.