Po graikų „Ne“ Europoje bręsta suvereniteto krizė

2015, 9 liepos, 14:19 | kategorija Ideologija | 13 komentarų | peržiūrų 453 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

slate.fr

paveikslėlis

Nors graikų „ne“ kreditorių plano atžvilgiu juridiškai nereiškia šalies pasitraukimo iš €uro-zonos, jis vis tiek gresia rimtomis politinėmis pasekmėmis visai Europos Sąjungai.

Pats referendumo vykimo faktas, net jeigu būtų nugalėjusi „Taip“ pusė, jau būtų turėjęs istorinę reikšmę. Nors, pasibaigę atsisakymu nuo europietiškų sutarčių referendumai Danijoje (1992), Airijoje (2001 ir 2008 metais), Prancūzijoje (2005) ir Nyderlanduose (2005), ir du nepriimant €uro (Danijoje 2000 ir Švedijoje 2003 metais) jau tapo tautų nepaklusnumo aktais Europos politinio elito konsensuso reikalavimams, dabar buvo pereitas iš tiesų naujas etapas. Šalies vyriausybės konfliktas, kuri kreipiasi palaikymo į savo tautą, ir jos europietiškus partnerius – tai iš tiesų kažkas nematyto. Tie, kas „kurią Europą“, negalėjo sau to net įsivaizduoti.

Prieš tai buvę referendumai iki šiol dar nė karto nebuvo vykdomi tokioje projekcijoje, o tautų nepriimti įvairūs projektai (Mastrichto, Lisabonos, Romos susitarimai ir t.t.) niekada netrukdė tolimesniam nacionalinių vyriausybių konsensusui. Pirmiausia, referendumai sakė apie tautų abejones integracinių procesų atžvilgiu, o ne apie skirtingus požiūrius Europos taryboje ar tarp europietiškų institutų, kaip tai buvo su Yanio Varufakio pašalinimu iš €uro-grupės susirinkimo.

Šią savaitę visa Europa pamatė dviejų suverenitetų priešpriešą: konsensualaus ir elitinio iš vienos pusės bei tautos ir konfliktinio iš kitos.

Tai gali nuskambėti kažkiek pasenusiai ir pakiliai. Tegu. Graikija daugeliui tapo pamoka. Ji pademonstravo realybę to, kas didžiąja dalimi buvo laikoma tik teorija. Nors visa europietiškosios integracijos istorija nurodė į tokios situacijos atsiradimo galimybę.

2008-ųjų krizė ir kairiųjų radikalų vyriausybės, ginčijančios europietiškąją ekonominę politiką, atėjimas į valdžią Graikijoje, viešai išstatė šiandienės Europos prieštaras. Be viso to, tos prieštaros atsirado tikrai ne vakar. […]

Politinės pasekmės kiekvienai valstybei

Netgi nekalbant apie vidinius susirėmimus CDU/CSU partijose įtakojant vokiečių elektoratui, Europos dešinieji susivienijo bendroje kovoje prieš Aleksį Tsiprą ir „SYRIZĄ“, o taip pat ispanų „Podemos“ ir kairiųjų pakilimą Italijoje. Savaitės pradžioje Nicola Sarkozy stojo tikro kryžiaus žygio Madride priešakyje prieš kairiuosius radikalius Europoje.

Bet kokiu atveju tas aršus ideologinis puolimas negali nuslėpti kairiųjų radikalų ir visų tų socialdemokratinių judėjimų atstovų, siekiančių atrasti alternatyvą, nepasirengimo. Taigi, gegužį graikų apžvalgininkas Gerasimos Moshonas pastebėjo „kultūros vakuumą bei žinias europietiškais klausimais“ ir „bendrų Europos mechanizmų nesupratimą“. Tai turi priminti visiems tiems norintiems pasiūlyti alternatyvų kelią, kad iš jų reikalaujama įvykdyti nuoseklią ir pilnutinę bendros europietiškos sistemos ir integracinių procesų analizę bei jų tarpusavio sąveiką.

Tokioje perspektyvoje graikų krizė tapo posūkio momentu, jeigu ne lūžio tašku Europos integracijos istorijoje. Kiekvienai politinei stovyklai dabar reikia suvokti to, kas įvyko, pasekmes. Čia kaktomis susiremia du suverenitetai: elito ir tautos. Tokiu būdu graiku „ne“ kardinaliai keičia visą Europos politinį-socialinį išsidėstymą.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 13

 1. FB nerijus sk says:

  delfi.lt yra idomus straipsnis,vengru ekonomistas parase laiska lietuvai.jus turite zinoti visa tiesa.labiausiai patiko;Ne graiku atlyginimai yra dideli,tai jusu lietuviu yra per mazi.Paskaiciau komentarus,apstulbau.80proc komentuojanciu ir jiems pritarianciu,visiskai nesigaudo kas istikruju vyksta,del tokiu straipsniu vel kalta RF.:)valdzia po truputi pasieke ko nori,visiskai neturinti kritinio mastymo mase yra pilnai uzmanipuliuota.

 2. FB nerijus sk says:

  http://anomalija.lt/2015/06/pasaulio-elitas-nenurims-kol-zmones-masiskai-neismirs/ paskaitysite ir suprasite kas musu laukia netolimoje ateityje:)

 3. FB nerijus sk says:

  stai kas musu laukia:)http://anomalija.lt/2015/06/pasaulio-elitas-nenurims-kol-zmones-masiskai-neismirs/

 4. Mindaugas says:

  to FB nerijus sk: Taigi lietuviai kaip teliukai. Kur juos veda, ten jie ir eina…prisiminkite amžinatilsio Sikorskio žodžius…

 5. Gojus says:

  FB Nerijau -> skaitės šūddelfį?

 6. interpretatorius says:

  cia panasiai,kaip:’moteris skirta vyrui,bet vyras iseina is moters’…elitas,skirtas tautai,iseina is tautos…kur gamtos klaida?:)

 7. Ec says:

  Elitas iš tautos, gal 1%, likęs elitas yra iš elito

 8. interpretatorius says:

  tai kur klaida ar elite,atitrukusiam nuo tautos,ar tautoje,nesuprantanciai elito? 

 9. kaip gerai says:

  Kaip gerai, kad yra tokiu surusejusiu ‘lietuviu’, kurie nuves mus i utopini putino roju…

 10. Gojus says:

  Kaip gerai -> nepastebėjai, kad straipsnis iš Prancūzijos? O dėl rojaus tai apsidairyk – tu jau rojuje! Ar tu esi Putino trolis iš Latvių gatvės, kad netiki Landzbergio dar 1990-ais pateiktu kalnedorium – po 2000 LIetuva bus šiaurės Atėnai, o po 1m metų nuo įstojimo į ES bus viena lyderiaujančių šalių, kurios žemės ūkio turtai, žmonių išsilavinimas ir aišku aukštosios technologijos kels pavydą olandams, belgams.. Kodėl tu Putino agente nori apdergt Lietuvą, kad taip nėra? Aik savo 30 rublių į Latvių gatvę pasiimti.

 11. PP says:

  interpretatoriau, jokios klaidos nėra.

 12. interpretatorius says:

  PP,jei nera klaidos,tai viskas tobula.jei viskas tobula,kodel tiek daug piktu?

 13. Gojui says:

  Na, jus saunuolis, tam grybais apsinuodijusiam konservatnykui gerai per berete uzplojot. Tikrai gerai pasijuokiau, pagarba Jums.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top