Seime kaip įmanoma stumiamas anglies dvideginio laidojimo Lietuvos žemės gelmėse įstatymas

2019, 10 liepos, 17:42 | kategorija LPT | 6 komentarai | peržiūrų 569 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Kėstutis Bacvinka

Seimo narys Kęstutis Bacvinka

Jau porą mėnesių tęsiasi įnirtingas bandymas leisti natūraliose žemės gelmėse laidoti anglies dvideginį. Seimui pradėjus svarstyti naujos redakcijos Žemės gelmių įstatymą kartu su Aplinkos ministerija pasiūliau, kad būtų uždrausta žemės gelmėse laidoti anglies dioksidą. Tuomet negalėjau net pagalvoti, kad iš pirmo žvilgsnio pakankamai nekaltas ir racionalus pasiūlymas sukels tokią audringą reakciją ir dėl šios priežasties įstatymo priėmimas galimai bus nukeltas į rudens sesiją.

Kodėl žemės gelmėse, kurių panaudojimui dėl jose esančio geoterminio vandens yra neišsenkamos galimybės, norima laidoti taršios pramonės išmetimus. Kodėl nenorima apsaugoti geriamo vandens, kurio kaina ateityje gali būti aukso vertės. Tokius klausimus sau kelia Aplinkos ministerija ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai.

Tačiau jau ne vieną kartą tiek Aplinkos apsaugos komiteto, tiek Seimo frakcijų duris varsto Energetikos ministerijos atstovai ir maldauja politikų, kad šie neprieštarautų anglies dioksido laidojimui naftos gręžiniuose.

Net jeigu Vyriausybė pritartų JAV investicijoms dėl dujinės elektrinės statybos, vis vien lieka neaišku, kodėl skubos tvarka pirma reikia pritarti šios dar tik planuojamos įmonės išmetimų laidojimui, nepateikus tokiam abejotinam projektui išsamios analizės.

Energetikos ministerija, tiek konservatorių partijos atstovai, aktyviai piršdami savo investicinius projektus, neteikia jokios informacijos, ar pasiteisintų tokios elektrinės statyba, ar tai būtų dar viena investicija, kokią Lietuva „patyrė“ nuomodama dujų terminalą. Jų siūloma investicija yra žymiai pavojingesnė, nes gali būti visam laikui užterštos žemės gelmės.

Lietuva jau šiuo metu turi elektros gamybos pajėgumų perteklių. 2012 m. pradėjo veikti 455 megavatų galios pastatytas Elektrėnų kombinuoto ciklo energetinis blokas, kuris kainavo 400 mln. eurų.

Ši moderni jėgainė dėl brangių gamybos kaštų nėra pilnai panaudojama. Tai kam tuomet Lietuvai dar viena brangi ir nekonkurencinga jėgainė.

Seimo Aplinkos apsaugos komitete Aplinkos ministerijos ir Valstybinės geologijos tarnybos specialistai ne kartą aiškino apie tai, kad palaidojus anglies dioksidą naftos gręžiniuose šių atliekų jau niekada negalima bus iš ten pašalinti.

Tuose sluoksniuose, kuriuose numatyta laidoti anglies dioksidą pajūrio krašte yra geoterminis vanduo ir tik laiko klausimas, kada jis gali būti sėkmingai panaudotas įvairiems tikslams.

Kaip teigia Aplinkos ministerijos specialistai, pradėjus laidoti pramonės atliekas, jau niekuomet nebus galima panaudoti geoterminį vandenį.

Aplinkos ministerija teigia, kad Lietuva neturi tokios taršios pramonės, kad būtų reikalinga panaudoti gręžinius tokiam laidojimui ir sukelti pavojų geriamo vandens klodams. Be to, gręžinių ertmėse galima palaidoti labai nedidelį kiekį atliekų.

Kai pasaulio ekologai, kiti mokslininkai ir visuomenė ieško būdų, kaip sustabdyti klimato kaitą pasodinant kuo daugiau miško, kuris ne tik neleistų išplisti sausroms, bet ir sugertų pramonės išmetimus, mūsų politikai eilinį kartą pasiduoda ar galimai parsiduoda užsienių stambių korporacijų norui tvarkytis mūsų teritorijoje taip, kad parastume tai kas vertingiausia – savo geriamą vandenį ir žemės gelmių turtus.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 6

 1. Vytas says:

  Seimo nariams, stumiantiems eilinį JAV projektą ( prisiminkime skalūninių dujų išgavimo projektą), reikia pasiūlyti nuvykti į JAV, pas eilinius gyventojus, iš kranų pas kuriuos kartu su vandenių eina ir metanas ar kitos degios dujos. Tada Lietuvos gyventojai atsilaikė. Bet kurios JAV investicijos, kurios galimai turės įtakos ekologijai, visada kėlė ir kels aibę klausimų, tuo labiau, kad tokia elektrinė gamintų brangią, nekonkurencingą el. energiją. Reikia manyti, kad tokios elektrinės kuru bus pasiūlytos iš JAV atvežamos skalūninės dujos. Norisi tikėti, kad žalieji valstiečiai neįvykdys antros „Nepriklausomybės“ aferos. KIEK GALIMA LIETUVOS ŽMONES PLĖŠTI?

 2. Simas Simaitis says:

  Kažkokia visiškai debiliška, protu nesuvokiama, veikla. Tokią veiklą galima prastumti, kai avių banda gauna išsilavinimą, kuris lygus nuliui, kai visi suvaryti į tokią būseną, kai galvos užimtos vienu klausimu – kaip prasimanyti pinigų, kaip ne išgyventi, o praegzistuoti dar vieną dieną. Todėl atsikratykime miškais visoje planetoje už pinigus, nors tie miškai „kvėpuoja“ anglies dvideginiu, o „iškvėpia“ deguonį. Kam mums tie miškai, mes geriau anglies dvideginį…užkaskime??? Dievaž, protu nesuvokiami dalykai vyksta. Žmonės baigia išprotėti.

 3. Roma says:

  Manau, kad mūsų seimūnams reikia pasakyti NET NEBANDYKITE šito daryti, nes nieko nėra brangiau už švarią žemę, gryną orą ir neužterštą vandenį.

 4. konkurencijos nėra says:

  REFERENDUMAS!

 5. konkurencijos nėra says:

  Nors referendumas, taip pat valdomas banksterių!

 6. Alvydas says:

  Kas tas CO2. Kaip jis atrodo? Iš kur jį atitems ?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top