Trampo nenoras stabdyti galimą Rusijos įsiveržimą kelia nerimą Baltijos šalyse

2016, 22 liepos, 16:32 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (13) | peržiūrų 571 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

ft.com

Donaldas Trampas

nuotrauka: Getty Images

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas „griežtai paprieštaravo“ kandidato į JAV prezidento postą Donaldo Trampo pareiškimui apie tai, jog Rusijos užpuolimo atveju, Vašingtonas gali palikti savo draugus europiečius neginamus.

Trampo pasisakymas sukėlė nerimą Šiaurės Atlanto aljanso rytinio flango šalyse, ypač Lenkijai ir Baltijos šalims, tada, kai aljanso vadovas kreipėsi į organizacijos nares su „neįprastai aiškiu raginimu“ vienybei, praneša Financial Times.

Prieš kelias dienas, į klausimą, jeigu jis taptų JAV prezidentu ar žada ginti Pabaltijį nuo Rusijos grėsmės, Donaldas Trampas atsakė, jog padarys tą tik su viena „protingos kompensacijos“ sąlyga už tas „milžiniškas sąnaudas“, kainuosiančias Vašingtonui palaikant europiečius partnerius, primena britų laikraštis.

Jensas Stoltenbergas pabrėžė, jog nesirengia kištis į rinkimų JAV eigą, tačiau primygtinai priminė, jog „pagrindinė NATO vertybė – solidarumas tarp sąjungininkų“. „Tai gerai europiečių saugumui , kaip ir JAV saugumui. Mes giname vieni kitus. Taip buvo Afganistane, kur dešimtys tūkstančių karių iš Europos, Kanados ir valstybių-partnerių kovėsi petys į petį su amerikiečių kariais, – cituoja aljanso vadovo žodžius laikraštis. – Du pasauliniai karai parodė, jog taika Europoje taip pat svarbi ir Jungtinių Valstijų saugumui“.

Kai kurie Pabaltijo politikai žengė toliau“, – pastebi Financial Times. Latvijos parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ojārs Kalnins, Trampo pasisakymą pavadino “pavojingu ir neatsakingu”. “Tai nestiprina NATO vienybės ir nepadeda situacijai saugumo sferoje”, – pareiškė latvių politikas. Iš esmės jis [Donaldas Trampas] pasakė, jog JAV nepildys savo pažadų ir nevykdys prisiimtų įsipareigojimų”.

Įsiveržimo į Afganistaną ir sekančios NATO misijos, stabilizuojant padėtį metu, visos trys Baltijos šalys siuntė savo karius į veiksmų zoną ir patyrė nuostolių. Taip pat Baltijos šalys palaikė amerikiečių įsiveržimą į Iraką, primena laikraštis.

Rusijos kariuomenės dalinių prie rytinio aljanso pasienio sustiprinimas, ypač po Krymo aneksijos pasėjo nerimą tarp organizacijos narių, rašo Financial Times. Dar šį mėnesį aukščiausio lygio NATO susitikimo metu Varšuvoje, Maskvos „atgrasymo dėlei“, NATO narės susitarė siųsti batalionus į Lenkiją, Latviją, Lietuvą ir Estiją.

[Donaldas Trampas] vienasmeniškai naikina rezultatus sunkaus, nuoseklaus darbo, pradėto tokių strategų kaip Brent’o Scowcroft’o ir Henry Kissinger’io, kurį dešimtmečius vykdė JAV, siekdamos pasaulio visuomenės pasitikėjimo, – pareiškė Atlanto Tarybos vadovo pavaduotojas Paul Barry. – Mūsų priešininkai ir konkurentai – Rusija, Kinija, Šiaurės Korėja ir Irano armija – nekantriai lauks, kada dėl to [Donaldo Trampo pasisakymo] kitos šalys pradės abejoti Jungtinėmis Valstijomis“.

Jensas Stoltenbergas pažymėjo, jog europiečių JAV partnerių indėlis į aljanso gynybą tolygiai didėja, kuo paneigė Trampo žodžius apie tai, jog NATO šalys deda viltis išimtinai į JAV, rašo britų laikraštis. „Pereitais metais, pirmą kartą po ilgos pertraukos, europiečių sąjungininkų ir Kanados išlaidos gynybai išaugo. Ir šiais metais mes laukiame dar didesnio augimo“, – pareiškė NATO generalinis sekretorius.

Ir nors nei Latvijai, nei Lietuvai, kol kas nepavyko į organizacijos biudžetą įnešti privalomus du procentus, abi valstybės tikisi šį tikslą pasiekti 2018 metais. Po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos 2014 metais, jos jau žymiai padidino savo karines išlaidas.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė užtikrino, jog, kas betaptų Baltųjų Rūmų šeimininku, jos šalis nepraras pasitikėjimo Vašingtonu. „Lietuva – kaip ir kitos Pabaltijo valstybės – daro viską, ką gali. Mes modernizuojame mūsų ginkluotąsias pajėgas, mes gražinome privalomąją karinę tarnybą, o 2018 metais mūsų išlaidos gynybai pasieks 2% nuo BVP (2015m BVP = 37,2mlrd €u; 2% ~744mln €u)“, – pažadėjo prezidentė.

Tačiau pačiose Jungtinėse Valstijose Trampo pasisakymai sulaukė buvusio JAV Kongreso Atstovų rūmų pirmininko Newt Gingrich palaikymo. Atsakydamas į klausimą, ar Vašingtonas padės Estijai rusų įsiveržimo į šalį atveju, Gingrich’as pareiškė:

„Rusijai nėra būtina nukreipti per sieną savo ginkluotąsias pajėgas. Rusija padarys tą patį, ką ir Ukrainoje. Nesu įsitikinęs, jog prisiimčiau branduolinio karo pradėjimo riziką dėl kažkokios vietos Sankt-Peterburgo priemiestyje“.

Estijoje Newt Gingrich’o pasisakymas buvo priimtas..[…]. Taline buvusio spikerio pareiškimas buvo įvertintas kaip aiškus liudijimas to, jog Rusijos užpuolimo atveju Respublikonų partijos vadovybė nusispjaus į Baltijos šalis.

Vyriausias Hillary Clinton patarėjas užsienio politikos klausimais Jake Sullivan’as taip pat su pasipiktinimu pakomentavo Donaldo Trampo pareiškimą: „Trampas, akivaizdu, nusprendė, jog Amerikai trūksta moralinio autoriteto, kad prastumtų savo vertybes ir interesus po visą pasaulį. Jis prisilaiko Kinijos, Rusijos ir Irano logikos bei nuomonės“.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 13

 1. Mindaugas says:

  Šaunu. Eilinį kartą Lietuvos „patriotai“ liks it musę kandę…nabagai, iki šiol neperprato jankių mąstymo būdo…

 2. pestininkas says:

  Gerai kad tu perpratai mindaugai,sveikinu tave!Linkiu visiėms nepaslyst taip kaip minaugas ant rinkymu šou!Blevizgojimu iš už atlanto ta tema dar bus,viėna diėna viėna kita diėna kita,o bus padaryta trečia..

 3. Alibaba says:

  Pestininkas del savo protines potencijos ir yra tik pestininkas – patranku mesa. Todel neliudek,jog nesigaudai kas aplink vyksta.

 4. pestininkas says:

  Sutinku su tavim ali baba jo aš nesigaudau,tai man gera kad tu gaudaisi,ar teisybė akis drasko ka?Gali dar ikast šuniuk man neskauda!Ir saugokis kad atėjus laikui pats nataptum mėsyte!Jeigu komentuoji tai komentuok o ne blevyzgok,ane zuiki?

 5. Myndė says:

  liūdniausia, kad nė vieno iš gerbiamų prelegentų versijos patikrinti nepavyks – nepuls mūsų niekas… Mes vienodai nereikalingi nei rusams, nei jankiams… Tai vietinė valdžiukė, kad paprasčiau būtų savus būrus melžti, politikais apsimeta. Neretas ir patiki.

 6. gojus says:

  Mynde -> mes jankiams reikalinga kad lotumėm ant Rusijos. Šakalai, nors naudos nedaugm, ale toks visvien moralinis spaudimas. Nu bet rusai per daug stiprų, kad į šakalų kniaukimą iš Baltijos kreiptų dėmesį.
  Pėstinykai -> tik šiaip įdomu pasidarė apie kokią teisybę akis badančią čia pasakojai?

 7. cnn says:

  vatnikai kaip visada svencia gave bet kokio nudvesusio asilo ausis…mugaga

 8. Rosalie says:

  Jau kai kurie ekonomistai tvirtina, kad 20-ais LT nebus is ko pensiju moketi.. Ir kam dar tankai ? Atejai ismokejai pensijas, surengiai referenduma. Ir turi! O tie kurie iki to privede SAUKS KLYKS, AIKSIOS. Koks yra tas zveris OKUPATAS. Aisku as ne pranasas, Bet kodel gi ne???

 9. pestininkas says:

  Gojau-teisybė ira tame kad tautos ira kiršinamos tarpusavije tam kad pjaustyttu gerkles viėni kitiėms!Pakol jos pjaunasi pinigu šeimininkai skaičiuoja pelna,o gojai žusta!Viėnas klasikinis pvz.Ukraina!Viskas buvo surežisuota iš pinigu šeimininku iš abiėju pusiu ir ten ir ten organizatoriai tos pačios rasės atstovai!Aš jau pavargau čia jums sufleruot,jog daugelis traktuojat ivykius pagal masmedia pateikiama info,žynokit viėna kad r.f.teisuoliai beveik visi sėdi kalėjimuose o ne kalba savo teorijas!Ir specialiai teoretiku paleista i eterius kad klaidintu protus!Tik taip jiė gali valdyt mus ir kreipt mus jiėms reikiama linkme!Kad nesuprantantiėms greičiau daeitu duosiu vertinga patarima,pažiurėkit ir paklausykit tubei visus video donbaso vadu tokiu kaip Mozgovojus ir kiti kuriuos užlenkė tik todėl kad jiė sakė tiėsa ir darė teisingus darbus,nes tokiė žmonės valdovams patys pavojingiausi,nes jiė atidengė ju purvinus veidus!Tai va teisybė ira viėna,o ne kiėkviėnam kitokia,kai daugelis tai suvoks tai valdovai bus sutvarkyti,nes jiė negalės daugiau daryt poveikio protams,nes tai neveiks.O dabar jiė juokiasi iš musu tarpusavio riėtenu,ir džiaugiasi kad mes pjaunames tarpusavije,ir pavojaus jiėms nėra,ir gali siundyt mus viėnus ant kitu!

 10. gojus says:

  pestininkai -> rodos viską gerai supranti ir įžvelgi, tik klausimas, ar nematai čia Vašingtono rankos, nes pagal komentarus rodos nematai ir tuo nervini aplinkinius…?

 11. saul says:

  gojui.O tu,nesinervuok.Taip ir matosi tavo drebancios rankos.Tu geriau pasizvalgyk ir….pamatysi ne Vasingtono,o Maskvos kruvina snuki.Bet….,jei individas visur tik, ir mato, Vasingtono ranka,siulyciau zegnotis arba „pagarinti acta“

 12. stebetojas says:

  Vakaru baubas leidzia Putinui mobilizuoti rusus pries Vakarus, kurie puola.
  Vakarus tai igalina savo piliecius gasdinti Putino puolimu.
  O mes kvaileliai pasirenkam viena is priesais apsimetanciu pusiu ir riejames tarpusavy.
  Tikslas beveik pasiektas, tuoj paprasysim, kad mus dar labiau saugotu, gintu, kontroliuotu.
  Na kam ta laisve, ji gi atsakomybe pries save.

 13. pestininkas says:

  Stebėtojuj didelis perfect!Teisingas žvilgsnis!Gojau nesupratai dar ?Tada dar karta stebėtojo komentara skatyk,aš stebiuosi jumis kiėk aš jums daviau užuominu vertingu,o tokiė kaip gojus vistiėk pagal mindauga giėda.Nėra skirtumo ar Vashigton ar Moskau,kur pinigu valdovai norės ten ir irengs savo galios centra!Gal po keliu metu jisai gali but Stokholme,ir jus rėksit švedai priėšai!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top