Užkirskime kelią Lietuvos energetinei vergovei

2011, 7 liepos, 14:41 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (12) | peržiūrų 1 041 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis„Delfi“ portale pasirodė trumpa žinutė pavadinimu: „Leido įsigyti vėjo jėgainių parką“.
http://verslas.delfi.lt/energetics/leido-isigyti-vejo-jegainiu-parka.d?id=47290211. Pranešimo esmė:
LR Konkurencijos taryba davė leidimą Rusijos energetikos monstro „Inter RAO JES“ dukterinei įmonei Lietuvoje nupirkti Kretingoje veikiantį ir „Vėjų spektrui“ priklausantį 30 MW instaliuotos galios vėjo jėgainių parką.

Šis valstybės interesų išdavystę žymintis įvykis simboliškai sutapo su Lietuvos valstybės minėjimo dienos išvakarėmis. Praėjus parai po žinutės paskelbimo Delfi-je, komentarų skaičius nesiekia ir 50. O įvykis be galo skandalingas. Jis liudija išdavikišką sprendimą palaiminusių valdininkų degradaciją, taip pat ir valstybės vadovų, kurie bent jau strateginius dalykus privalo kontroliuoti, politinę, moralinę ir vadybinę impotenciją.

Kartu jis rodo ir valstybės saugumo tarnybų išsigimimą, kurios užuot išdavikiškus sandorius užkardę, veža į Lietuvą pakviestiems Rusijos FSB agentams savo pačių nuo ankstyvos paauglystės užaugintą „teroristę“ Kusaitę, kad šie ją patardytų, pakankintų. Arba organizuoja masinius operatyvinius telefonų pasiklausymus. Antai, 3 milijonus gyventojų turinčios Lietuvos spectarnybos užreikalavo virš 80 tūkst. telefoninių pokalbių pasiklausymų per metus. Palyginimui – bemaž 90 milijonų gyventojų turinčios Vokietijos spectarnybos atliko tik 12 tūkst. tokių pasiklausymų. Be abejo, Lietuvos saugumui nėra kada energetine šalies nepriklausomybe rūpintis. Tenka kurti visuomenei propagandines pasakas apie užsienyje besišlapinančius Lietuvos pulkininkus, kurie krenta žemyn galvą iš 9 aukšto. Juk reikia paleisti dūmų uždangą, reikia maskuoti savo nusikaltimus prieš valstybę. Beje, viešoje erdvėje yra nuskambėję du motyvai, kodėl Baltarusijoje buvo nužudytas patriotas karininkas V. Pociūnas: a) Lietuvos energetinio pavergimo mechanizmo ir jo vietinių samdinių bei stūmėjų atskleidimas; b) aferos išaiškinimas, kuomet Lietuvos saugumiečiai galimai išvogė milijonus, kuriuos JAV prašė neformaliai perduoti Baltarusijos opozicijai.

Lietuvai yra du rimti motyvai plėsti vėjo jėgainių parką. Pirma, vykdyti ES strategines nuostatas ir direktyvas atsinaujinančios energetikos srityje. Antra, stiprinti savo alternatyviąją energetiką, kuri nepriklausytų nuo Rusijos malonės arba šantažo. Europoje būtent Lietuva daugiausiai moka už dujas. Beprotiškai daug tenka mokėti praktiškai už visus energetinius išteklius – degalus, elektrą netgi malkas, kadangi jų kainos tarsi susisiekiantys indai.

Lietuva, Latvija, Rumunija ir Bulgarija – pačios „biedniausios“ ES valstybės. Rumunijos sesė Moldova apskritai yra pati neturtingiausia Europos valstybė. Deja, priešingai nei Lietuvoje – Moldovoje, Rumunijoje, Bulgarijoje gerokai šiltesnis klimatas. Šaltas Lietuvos klimatas, prasta daugumos namų termoizoliacija, totalinė energetinė priklausomybė nuo vienintelio tiekėjo – Rusijos, taip pat nusikalstamas Lietuvos valdžios atsisakymas plėtoti alternatyviąją energetiką yra aplinkybių derinys, užkertantis mūsų Tėvynei ateitį, varantis mūsų valstybę į vergovę ir pražūtį.

Kretingoje pastatytas vėjo jėgainių parkas – gal ir ne septynmylis, bet labai svarbus žingsnis modernios, alternatyvios ir nepriklausomos energetikos link. Tai galėjo būti pirmas stipresnis smūgis vergo grandinėms. Deja, nupirkta ir/arba šantažuojama mūsų valdininkija jau parduoda naujas vėjo jėgaines Rusijai. Kur žiūri Kubilius, ką mąsto Seimas? Kodėl nekyla skandalas? Kur patikrinimai, atleidimai iš pareigų, bylos, apkaltinamieji nuosprendžiai? Kur situacijos suvaldymas ir remontas? Kodėl Prezidentė nesušaukia Valstybės gynimo tarybos. O gal viskas jau suderinta pačiu aukščiausiu lygiu?

Dar 1990 m. buvo parengta „Lietuvos energetikos strategija“. Be galo įdomus dokumentas, be galo įdomus laikmetis. Lietuva anuomet jau drąsiai žengė Nepriklausomybės keliu. Maskva, premjeras Ryžkovas gąsdino – neturite naftos, dujų, galas jums „litovcai“ ir jūsų Lietuvai. Buvo sudaryta ekspertų grupė iš padorių žmonių „Lietuvos energetikos strategijai“ parengti. Grupė sudaryta mišriais pagrindais – dalis mokslininkų, dalis patyrusių energetikos praktikų. Apsidairė nenupirkti, neužverbuoti žmonės, pažiūrėjo, kaip kaimynai skandinavai gyvena ir kompetentingai parašė teisybę. O ta teisybė skaidri ir paprasta kaip kūdikio ašara: Lietuvai skubiai reikia vaduotis iš tiekėjo monopolininko gniaužtų, užsitikrinti alternatyvų energetinių išteklių tiekimą, naudoti savus atsinaujinančius energijos išteklius. Deja, per du dešimtmečius šioje srityje nieko nepadaryta, viskas užpliurpta, numarinta. Jokių jungčių, jokių energetinių alternatyvų. Su LEO LT afera Lietuva fundamentaliai apsidergė tarptautiniu mastu, atominės elektrinės idėja devalvuota. Suskubo svajoti apie suskystintų dujų terminalą, bet, regis jau per vėlu. Liaudiškai tariant, tai – klizma lavonui. Į terminalo rezervuarus supilsime keliais procentais pigesnes dujas, nei jas siūlo monopolistė Rusija. Juk energetinių išteklių kainos – lyg susisiekiantys indai.

Minėtą 1990 m. energetikos strategiją dabar galima būtų įrišti į kietą odinį viršelį ir daužyti juo per galvas VISIEMS Lietuvos premjerams, seimo pirmininkams. Ir Prezidentams galima būtų užvožti, visiems valstybės vadams – buvusiems ir esamiems. Kad atsikvošėtų, kad prisiimtų atsakomybę, kad tinkamai atliktų valstybės lyderių vaidmenis. Jeigu mūsų valstybės lyderiai yra nupirkti ar šantažuojami svetimos valstybės žvalgybos, tegul jie tyliai atsistatydina ir užleidžia vietas kitiems.

Kažkas pavirkaus: „o ką daryti, juk nėra Lietuvoje nei naftos, nei dujų, tik drėgni rudenys ir šaltos žiemos“? Visiems oligarchinės žiniasklaidos apkvailintiems raudotojams, demagogams, ir sąmoningiems Tėvynės išdavikams atsakau: vardan Lietuvos išlaisvinimo iš energetinės vergovės buvo (ir tebėra) galima padaryti labai daug. Proveržį, apčiuopiamus rezultatus galima pasiekti per keletą metų. Dėl vietos stokos tik keli konkretūs pavyzdžiai.

Lietuvoje šiuo metu yra apie pusę milijono hektarų dirvonuojančios žemės. Tūkstantį metų fanatiškai darbštus buvęs Lietuvos kaimas baigia prasigerti, prarasti darbinę motyvaciją bei žemdirbystės įgūdžius. Lietuvos sodiečių pasiturintis gyvenimas (gyvuliai, pasėliai, vaškas, kailiai, audiniai) viduramžių kronikose aprašyti. Sąlyginai pasiturintis kaimo gyvenimas tokioje klimatinėje juostoje yra paremtas tik kraštutiniu darbštumu ir išmone. Dar visai neseniai, sovietmety, Lietuvos kaimietis dirbo dvigubą krūvį – ir kolchoze, ir asmeniniame ūkyje.

Iš hektaro Lietuvoje galima gauti apie 20 tonų biokarklų masės. Derlius nuimamas kas 4 metai. Kad nupjauti 2-3 pirštų storumo sumedėjusį ūglį ir paversti jį drožlėmis, nereikia nei ypatingos įrangos, nei didelių energetinių sąnaudų. Karklyną galima eksploatuoti 40 metų ir per jo vegetaciją nuimti net 10 derlių. Karklynui nėra jokių apribojimų, viskas labai ekologiška. Karklynas gali nebent apgadinti melioracijos sistemas, bet jos jau ir taip sunaikintos. Jei karklai pjaunami vasario mėnesį, jų drėgmė maža, galima iškart smulkinti ir gaminti briketus. Briketų gaminimo presai gali būti seniūnijose, regionuose įsigyti kooperaciniais pagrindais, dalininku galėtų būti ir valstybė ar savivaldybė, tarkime „Pienocentro“ pavyzdys tarpukario Lietuvoje. Tvirtesnis ūkininkas presą įpirks pats. Nenoriu sumenkinti kitų alternatyvios atsinaujinančios energetikos rūšių. Visgi statyti užtvanką ar vėjo jėgainę yra beprotiškai brangu. Užsipirkti karklų sodinukų, kaip ir kopūstų ar braškių daigų, bemaž kiekvienas ūkininkas sugebėtų iš turimų lėšų, nepasismaugdamas paskolomis ir palūkanomis.

Tona briketų kainuoja, nelygu medienos rūšis, iki 500 Lt. Pajamos iš vieno hektaro galėtų siekti iki 10 tūkst. Lt. Iš 10 ha 100 tūkst. Pelnas, žinoma būtų trečdaliu mažesnis, atsimestų sąnaudos. Jei kalbame apie energetinius išteklius, tai Pasaulyje egzistuoja toks dalykas kaip dar neišgautų energetinių išteklių biržos. Galima parduoti arba įkeisti bankui dar neišgautus energetinius išteklius. Lietuvoje daugiausia ūkių iki 20 ha. Tarkime, užveisia mužikėlis 10 ha dydžio karklyną, įkeičia dar negautas potencialias dešimties būsimų derlių energetines žaliavas privačiam ar valstybiniam bankui, o likusiuose 10 ha toliau sau augina česnakus ir braškes. Turi gyvenimo kokybę, blaškosi su „tašėmis“ po „Maximą“, kaimo turizmo sodybą įrenginėja, traktoriuką perka, vaikus į mokslus išleidinėja. Valstybei, savivaldybėms skatinant galima pristatyti begalę modernių biokatilinių. Čia pat kaimo mokykla, darželis, seniūnija, paštas, nuovada, gaisrinė, vaistinė bus pigiai, pagal sutartį su vietos ūkininku, apkūrenami vietine atsinaujinančia žaliava.

Bet kas Lietuvos kaime matė tokias pajamas ir tokį gyvenimą? Gal tik koks Karbauskis? Neturime mes lietuviai vaizduotės, bet pasistenkime. Taigi, koks šiandien būtų Lietuvos kaimo socialinis ir ekonominis veidas, jei prieš 15-18 metų būtų buvusi pradėta valstybės remiama biokarklų auginimo programa? O ir didmiestyje būtų geriau. O ir smaugikai monopolistai – rusiški ir vietiniai – gniaužtų mūsų kaklą tik viena rankele, o ne abiem plaukuotomis rankomis, kaip dabar. Deja, kai prieš 15 metų skandinavai bandė mus šviesti, agituoti už biokarklus, debilai mūsų Vyriausybėje ir ministerijose arogantiškai jiems atsakė: „na jau pas mus Lietuvoje jokių karklynų nebus“. Kaimas per tą laiką užžėlė ir tebeželia usnimis, kaimiečiai gėrė ir tebegeria 9,5 laipsnio stiprumo „Teisybės“ alų, kaimo bernai važinėja girti surūdijusiais „Golfais“ ir „Asconomis“, išsitaško į pakelės medžius ir griovius. Kaimas išmiršta. O miestas tesudaro tik kelis procentus šalies teritorijos.

Valstybėje baisi krizė. Energetiniai ištekliai brangsta, biudžetas braška, bedarbystė, „Sodra“ bankrutuoja. O mūsų katilinės ir toliau yra kūrenamos doleriais ir eurais, o visa Rusijos padovanota šiluma išeina per betonines sienas, per kiaurus langus. O kas Lietuvai trukdė rimtai startuoti pastatų renovacijos ir apšiltinimo programą? Reikėjo koncentruotai mesti valstybines ir ES lėšas viešos paskirties pastatų renovacijai. Kas trukdė pasakyti savivaldybėms: „ponai, krapštykite pinigus, mes – centras – pridėsime, renovuokite savo mokyklas ir bibliotekas, kitaip bankrutuosite“. Štai jums ir šiluma sutaupyta, štai darbo vietos, štai mokestinės įplaukos į biudžetą. Jei trūksta lėšų, darykite pradžioje tik parodomąsias akcijas. Konkrečias savivaldybes, seniūnijas, gatves ar pastatus, kad nebūtų diskriminacijos, galėjo atrinkti loterijos automatas. Ekspertai galėjo sudaryti gatvių, sankryžų ir pastatų, kurių būklė daro lemiamą įtaką urbanistinio vieneto įvaizdžiui ir patrauklumui, sąrašą, o tada atrinkti iš ten namus ir koncentruotai mesti jų renovacijai lėšas.

Ateina renovacijos programos agentas į butą ir sako: „močiute, Jums ir Jūsų kaimynams pasisekė. Jūsų namas bus renovuojamas valstybės lėšomis, gyvensite šiltai, už šilumą mokėsite mažai. Štai čia prašau pasirašykite, pirmadienį pradėsime darbus“. Tokios parodomosios akcijos suveiktų kaip stipri socialinė reklama. Dalis šeimų ir namų bendrijų būtų norėję įsijungti į programą savo lėšomis, būtų nepretendavę į viešuosius finansus visai arba tiktai į nedidelį jų dalį. Geriausias istorinis pavyzdys – butų įgijimo praktika buvusioje LTSR. Pagrindinė masė šeimų dešimtmečiais laukdavo eilėje nemokamam valstybinimas butui gauti. Gi tam tikra dalis gyventojų statė vadinamuosius kooperatyvinius namus ir butus, už kuriuos mokėjo iš šeimos pinigų.

Kas trukdė startuoti tokią programą dar prieš 2-3 metus? Ogi valdžios bukumas ir godumas, nemeilė ir panieka savo žmonėms, vertelgos mąstysena, nesupratimas, kad moderni valstybė remiasi solidarumu ir nėra nei skolų išmušimo UAB-as, nei lombardas, nei antstolio kontora.

Nesu nei fizikas ar energetikas, nesu valdininkas. Esu tik socialinių mokslų profesorius. Bet ir man, našlaičiui, aišku, kad su energetika mūsų valstybėje įvyko ir tebevyksta kažkas labai baisaus. Ne tik su energetika, bet su visa valstybės valdymo ir politine sistema vyksta kažkas baisaus.

Kodėl dešimtmečiams praėjus nuo „Lietuvos energetikos strategijos (1990)“ paskelbimo, nepadaryti ir nedaromi praktiškai jokie konkretūs išsivadavimo iš energetinės vergovės žingsniai? Mūsų nelaimingoje ir nykstančioje valstybėje viskas iki bukumo sureglamentuota. Valstybę griaunantiems, bet būreliui egoistų ir nusikaltėlių naudingiems sprendimams įgyvendinti mūsų valdžiai užtenka visko: ir racijos, ir inovacijos, ir kriminalinės energijos. Prisiminkime kad ir pusiau kriminalinę privatizaciją. Toliau, nekilnojamas turtas žemė buvo paverstas kilnojamuoju ir nuo šios beprotybės šalis neatsigauna iki šiol. Kompensuojamų ir visų kitų vaistų rinka taip valdžios sureguliuota, taip penimasi iš farmacijos monstrų rankų, kad vaistai Lietuvoje gerokai brangesni nei Prancūzijoje, Olandijoje ar Vokietijoje. Matyt, vaistininkė ir vaistinės valytoja Vokietijoje gauna 7 kartus mažesnes algas nei jų kolegės lietuvaitės? Iš čia matyt ir tas vaistų brangumas Lietuvoje? Ko verta vien LEO LT afera, kur milijardinis viešasis turtas perleistas privačiai savininkų grupei be tiesės šį nusikalstamą korupcinį sprendimą kada nors anuliuoti Lietuvos teisės priemonėmis? Ko vertas iškrypėliškas Lietuvos saugumo noras slapta klausytis savo piliečių telefonų pokalbių šimtais kartų dažniau nei tai daro spectarnybos senosiose Europos valstybėse? Juk tam irgi reikia išradingumo bei energijos. Kodėl mūsų valdžiai per visus 20 metų ėmė ir pristigo aktyvumo, valios ir išradingumo pradėti spręsti Lietuvos energetinio saugumo ir nepriklausomybės klausimą.

Hipotezės teisėmis pateikiu savo atsakymą į iškeltą klausimą. Ten, kur dideli interesai ir dideli pinigai, niekas niekada nevyksta atsitiktinai. Visų Lietuvą valdžiusių ir tebevaldančių partijų lyderiai, partijų elitas yra papirkti ir/arba šantažuojami energetinio tarpininkavimo įmonių. Pastarosios Lietuvoje paprastai yra po legalia priedanga veikiantys Rusijos žvalgybos (FSB, SVR, GRU) šešėliniai padaliniai. Mūsų Tėvynės nepriklausomybė yra fikcija, o Lietuvos energetinė ir ekonominė vergovė yra reali.

Modernaus vėjo jėgainių parko Kretingoje pardavimas Rusijai dabar yra labai iškalbingas indikatorius. Kubiliumi, Seimu ir jo degradavusiomis partijomis Lietuvoje psichiškai sveiki žmonės nebetiki. Nebent Prezidentė dabar imsis šią išdavystę stabdyti, bandys situaciją suremontuoti. Jei taip, tai Lietuva ir jos politinė sistema galbūt jau bando keltis iš purvo; jei ne, tai evakuokitės iš Lietuvos arba susitaikykite su vergo ir ubago vaidmeniu.

Gediminas MERKYS

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 12

 1. ernesta says:

  Laukiau šiuo klausimu išsamesnio teksto ir sulaukiau. Dėkoju.Norėtųsi aptikti spaudoje daugiau nuomonių šiuo klausimu, kad būtų aiškesnis vaizdas, nes juk kažkas sugalvojo, kad galima parduoti. Ir kaži kodėl taip sugalvojo? Kaži ką jie sako…? Įtariu, bet vis tiek įdomu.

 2. Antanas says:

  Liudna,kai turedami sansu tureti savo nepriklausoma energetini uki,neisnaudojame esamu resursu.Musu valdzia parsidavusi,ateities sviesios nematyti.Pries pora metu buvo atvykes JAV prezidentasG.W.Busas-slapti kalejimai Lietuvoje.O ko laukti po H.Klinton vizito?Adata vistiek islys is maiso.

 3. apie energetiką says:

  Susiję dalykai. Citata:
  … „В противном случае миру грозит перерастание экономического кризиса в глобальный военный конфликт “…

  http://video.yandex.ru/users/drdduke/view/156

 4. Zydrius says:

  Geras straipsnis. Nieko nepridursi.

 5. a.grumbinas says:

  straipsnis geras,bet kas iš to?ji,kaip ir delfio žinute, perskaitys keliasdešimt žmoniu.bet ar atsiras bent vienas kas ta dalyka iškeltu i aukštesni lygi?ar kas pareikalaus kad kas nors pasiaiškintu?

 6. Ąžuolas says:

  Tikrai, kas is to. Va db perskaityta 280 kartu. Suo loja, o karavanas eina….. Kol perskaiciau straipsni turbut is Kauno pakilo 1 lektuvas su dezertyrais….

  Dabar labai lengva spresti tokias problemas – bilietas su Ryanairu i Londostana ir vsio. Visi zino – jei kas pabegsiu. Uztai ir laikosi tokia pelke.

  Bet kaip sakoma viskas tik i gera. Laikykimes, vyksta naturali atranka ! :-)

 7. nuomonė says:

  Labai nekvalifikuotas, žemo lygio straipsniukas. O prie to siauro, seklaus mąstymo, dalyko neišmanymo dar prisidėjo akivaizdi paranoja ir gavosi visai nekaip. Ir išvis panašu, kad Lietuvoje tarp visų tų propesorių ir save vadinančių intelektualais nėra protingų, realybę suvokiančių suprantančių, savarankiškai mąstančių žmonių. Taip visiems jiems tvirtai į galvą įkaltos visokios sistemos dogmos ir stereotipai, kad niekaip negali jų atsikratyti. Kalbėdami apie visokias gauruotas Rusijos rankas ar panašiai, tokie mokslininkai (ar politikai) niekuo nesiskiria nuo nuo kokių nors religinių fanatikų ar šiaip bepročių nyrančių vis gilyn į liūną, jau iki kaklo purve, bet vis tiek labiausiai bijančių „gauruotos rankos“. Netvirtinu, kad Rusija gerietė ir gelbėtoja, jokiu būdu, Tiesiog, negi sunku pastebėti, įžiūrėti, suprasti, kad Rusijos padėtis analogiška Lietuvos situacijai, jį tokiame pat purve ir taip pat nevykdo savarankiškos politikos- yra kolonija. Bet skirtingai nuo Lietuvos ten jau daugybė žmonių pradeda suprasti situaciją, žino jos kaltininkus ir bando vaduotis iš o liūno, net kuriama, jau sukurta iš esmės skirtingos valstybės koncepcija, paremta priešinga pasaulėžiūra, filosofine koncepcija. Todėl ir panikuoja globalistai, skambina pasaulio žiniasklaida pavojaus varpais apie baisią gauruotą ranką.

  Grįštu prie straipsnio. Autorius tiesiog apsiputojęs klykia apie grėsmę Lietuvos nepriklausomybei dėl parduoto vėjo jėgainių parko. O kur ta grėsmė – visiškai neaišku.

  I. Truputį nušviesiu vėjo energetikos problematiką: Vėjo energetikos plėtra Lietuvoje yra nei kiek ne mažesnis ekonominis nusikaltimas nei MN ar LEO aferos. Tai yra projektas leisiantis ilgą laiką melžti, plėšti iš Valstybės, tai yra ir visuomenės, milijardus į siauros grupelės verslininkų ir užsienio bankininkų kišenes. Tai valstybės nualinimo projektas., nes vėjo jėgaines:
  1. Dėl savo specifikos (priklausomybės nuo vėjo stiprumo) gamina labai mažos vertės, beveik bevertę energiją, kurią valstybė įsipareigojo supirkti net už dvigubai didesnę negu rinkos kaina mokama už kokybišką energiją. Vien tas tiesioginis subsidijavimui kiekvienais metais valstybei (mums visiems ) kainuos apie pusę mlrd.LT.
  2. Kadangi vėjo jėgainės su pertrūkiais gamina nepastovia elektros energiją valstybė (mes visi) turė investuoti milijardus į tos energijos balansavimo ir rezervavimo jėgaines, bei elektros tinklų rekonstrukciją. Tai yra tam tikslui jau baigiama statyti Elektrėnų 400 MW dujų (!!!!!!!) turbina , bu statoma dar viena turbina Kruonio HAE.
  3. Kuo daugiu bus pastatyta VJ tuo daugiau reiks pirkti dujų at naftos tuo daugiau pastatyti įprastu kuru varomų elektrinių VJ gaminamai energijai balansuoti. Vokietijos ir kitų šalių patirtis parodė, kad 1 MW VJ galingumo reikia pastatyti greitai reaguojančią tokio pat galingumo paprastą jėgainę. Tai ar gali VJ nor kiek užtikrinti energetinę nepriklausomybę? Atvirkščiai!
  VJ plėtra tai ne tik ekonominė afera, ne tik ekologinis nusikaltimas (kraštovaizdžio, gyvūnijos, augalijos sunaikinimas) bet ir nusikaltimas prieš žmones, jų tiesioginis žudymas naikinimas lietuviško kaimo. VJ skleidžia žmonių sveikatą kelių kilometrų spinduliu labai neigiamai veikiantį infragarsą ir žemų dažnių pulsuojantį triukšmą.

  Kad Lietuva pajėgi užsitikrinti energetinę nepriklausomybę vien biokuru, manau, autorius teisus. Tiktai kodėl jam taip patinka žilvičiai? Keistas tas jo kaimo gerovės ir žmonių gerovės supratimas, nieko nesiskiriantis nuo buko verslininko- pelnas ir dar kartą pelnas. Nesiplėsiu. Kodėl žilvičiai? Per keturis metus duos 20 t.medžio drožlių? Tegu. Bet tos monokultūros nepuls kenkėjai nereiks krūvos chemikalų, ar kad augtų ši techninė kultūra nereiks tonų trašų, o žemės rekultivacija po tokio brudo?. O gal jau paprasčiau auginti javus. Grūdų per keturis metus 9-15 t plius dar dvigubai tiek šiaudų, kurie savo energetine verte dvigubai kaloringesni negu žilvičiai.. Taigi paprasta aritmetika. O kur dar medienos atliekos (miškų kirtimo, medienos apdirbimo)- pilnai užtektų ir šilumai ir elektrai.

  Tad visko turim, tik neturim supratimo, kad neturim nepriklausomybės, kad esame melžiama kolonija, kad ta „mūsų valdžia“ visiškai nėra mūsų valdžia ir visai nedirba mums –Tautai.

 8. Gediminas Merkys says:

  Anonimo, pasivadinusio „NUOMONĖ“
  komentaras apgailėtinas ir turinio ir formos požiūriu. nepamačiau tame komentare jokių argumentų, tik atvirą įžeidinėjimą ir žeminimą. Egzistuoja toks psichologinis tipažas, kuris linkęs žeminti kitus ir taip pasikelti pats. Be jokių argumentų bnandoma įpiršti, kad aš („propesorius“) bukas, nekompetentingas ir pan. Jaučiasi panieka visam akademiniam sluoksniui. Aš užsipuolu straipsnyje buką valdžią, bet nepuolu jokio konkretaus žmogaus. Net jei aš bukas ir klystu, bičiulių pilietininkų tarpe savo argumentus galima išsakyti oriai, geranoriškai, be žmogaus žeminimo..

  Dabar apie agresyvaus komentatoriaus argumentus:

  1. Lietuvos energetinė priklausomybė nuo Rusijos ir pastarosios šantažistinė kainodara yra objektyvus ir nepaneigiamas faktas.

  2. Niekur straipsnyje nepropaguoju vėjo jėgainių, nes nesižaviu jomis. Jos turi problemų. Tiesiog čia principinis išsivadavimo iš energetinės vergovės reikalas ta prasme, kad jei jau kuriame alternatyvią energetiką (gerą ar prastą), tai jos iš principo neatiduokime rusams. Ir viskas. Jei kas patvenks upių tinklą ir pridarys elektrinių (tam aš nepritariu), o po to bandys viską parduoti rusams, mano reakcija bus tokia pati.

  3. Kodėl biokarklai? Ogi todėl, kad reikia tik kartą per 40 metų lauką suarti. O rapsų lauką reikia arti ir dyzelį pirkti kasmet. Ir daug. Po 40 metų dėl karklyno praktiškai jau spręs kitas žmogus, ūkininko paveldėtojas ar pan.

  4. Nuo ekonomikos niekur nepabėgsi. reikia skaičiuoti. reikia gauti naudą ir pelną. Toks gyvenimas. ir joks čia bukumas ar vertelgiškumas.

  Pagarbiai:

  prof.habil.dr. G. Merkys

 9. nuomonė says:

  Gerbiamas pone Merky,

  Labai atsiprašau, kad mano išsakyta nuomonė apie Jūsų straipsnį taip Jus įžeidė. Aš to tikrai nenorėjau, nei įžeidinėti nei tuo labiau žeminti Jūsų kaip asmens, kaip asmenybės, kaip žmogaus. Aš Jūsų nepažįstu, bet nei kiek neabejoju, kad Jūs esate doras, sąžiningas neabejingas Lietuvos ateičiai žmogus, geras šeimos tėvas. Nemanau, kad Jūs savo straipsniu siekėte kokių negerų, savanaudiškų tikslų. Jūs rašėte savo supratimo, suvokimo ribose, pateikėte savo nuomonę, kuri mano įsitikinimu, supratimu yra labai primityvi, paviršutiniška ir klaidinanti. Būtent ir tai iššaukė būtent tokį, o ne kitokį mano komentarą. Kartoju, aš komentavau tik straipsnį ir jo teiginius, pareiškiau savo nuomonę..

  Reikėtų kažkaip pradėti atskirti žmogų nuo visokiu tokiu priedų: titulu, laipsnių Žmogus yra nepalyginamai reikšmingesnis už tuos sistemos suteiktus blizgučius, puikybės atributus, atspindinčius žmogaus nuopelnus tai žmogų naikinančiai satanistinei sistemai.Visi tie titulai, padėtis hierarchinėje piramidėje, kaip taisyklė, yra atvirkščiai proporcinga žmogaus vertei, t.y. moralinėms savybėms, (aišku, taisyklė nėra be išimčių). Tad nejaučiu didelės pagarbos akademinei visuomenei, nejaučiu ir paniekos. Nesu jos narys, bet tenka dažnai susidurti. Dirba jie, kaip ir visi, dėl pinigų. Bet blogiausia, kad dėl pinigų jie gali atlikti bet kokį verslo užsakyma, parengti bet kokią užsakovui reikalingą ekspertizę, vertinimo išvadą (pvz. PAV-ą ar SPAV-ą, ar net PVSV-ą), strategiją. Viso to pasekmės baisios, tiek atskiriems žmonėms, tiek Valstybei.

  Ką darysi- kokia visuomenė tokie ir politikai, tokie ir akademikai. Bet juk kažkas turi imtis šviesti, kelti visuomenę, kurti Lietuvos ateities viziją,strategiją. Todėl ypatingai apmaudu, kad taip vadinami akademiniai sluoksniai savo sąmoningumu, suvokimu, pasaulėžiūra nieko nesiskiria nuo kokio buko vertelgos. Na nežinau Lietuvoje nei vieno mokslininko, kuris nagrinėtų, suprastų to dabartinio mūsų nuopolio priežastis. Nei Radžvilas, nei Merkys, nei Ozolas, o ką jau kalbėti apie kitus, niekaip negali išsivaduoti nuo tos baisios „gauruotos rankos“, niekaip negali peržengti ar nenori peržengti nematomo barjero, pereiti į kitą globalinių reiškinių supratimo lygmenį. Tai atrodytu labai paprasta, bet yra kartu ir nepaprasta- būtina pakeisti pasaulėžiūrą, vertybes…

  Kada pasaulėžiūriniai dalykai vertybės skirtingos, kada neišsiaiškinama dėl jų, nelabai prasminga ginčytis ir dėl smulkesnių dalykų. Apsiribosiu tik atsakymais į Jūsų argumentus.

  1. „. Lietuvos energetinė priklausomybė nuo Rusijos ir pastarosios šantažistinė kainodara yra objektyvus ir nepaneigiamas faktas.“ Kaip nepaneigiamas faktas yra ir Lietuvos politikų sąmoningai provokuojanti retorika ir veiksmai Rusijos atžvilgiu. O tie faktai ar turi didelę reikšmę.? Reikšmingesnis faktas, kad Lietuva yra už pavadėlio laikomo siundomo šunėko vietoje, o pavadėlis yra visai ne Rusijos rankose.
  2. „Niekur straipsnyje nepropaguoju vėjo jėgainių, nes nesižaviu jomis“. Jūs propaguojate ta prasme, kad sureikšminate šį pardavima iki pavojaus energetinei nepriklausomybei. Pats VJ statybos, plėtros faktas yra pavojus Lietuvai: jos ekonomikai, gamtai, kaimo ateičiai, žmonių sveikatai. Ir nėra taip svarbu ar tas plėšikas, kuriam Lietuva mokės už bevertę energija bus vokietis, danas ar rusas, bent jau man.
  3. „Kodėl biokarklai? Ogi todėl, kad reikia tik kartą per 40 metų lauką suarti. O rapsų lauką reikia arti ir dyzelį pirkti kasmet. Ir daug. Po 40 metų dėl karklyno praktiškai jau spręs kitas žmogus, ūkininko paveldėtojas ar pan.“ Šitaip nebūna. Norint intensyviai auginti monokultūrą būtinos trašos ir apsaugos chemikalai. Žeme paprasčiausiai per metus kitus išsieikvoja. Ir iš vis, manau industrinis ūkis neturi ateities- jis žalingas gamtai ir žmonėms. Žymiai racionalesnis, perspektyvesnis, žmoniškesnis yra šeimos ekologinis ūkis. Energetines problemas išspręstų gražaus natūralaus miško medienos atliekos., žemės ūkio atliekos, plius geoterminė energija, gal dar dalinai saulės energija.
  4. „Nuo ekonomikos niekur nepabėgsi. reikia skaičiuoti. reikia gauti naudą ir pelną. Toks gyvenimas. ir joks čia bukumas ar vertelgiškumas..“ Čia jau reikėtų pereiti į pasaulėžiūrinius vertybinius dalykus. Ar gerovę apsprendžia pelnas ir ekonomika? O gal yra svarbesnių dalykų pasaulyje? Sakote „toks gyvenimas ir joks čia bukumas ir vertelgiškumas“ Tai ko Jūs nepatenkintas tuo ne buku ir ne vertelgišku gyvenimu, kodėl jo norėtumėte kitokio? Išeitų – buko ir vertelgiško? Gyvenimas, koks jis laimingas, prasmingas priklauso nuo mūsų visų ir tiktai, nuo mūsų suvokimo, supratimo, Tiesos žinojimo. O gyvenimą turime tokį, kokį patys sukūrėme, pagal savo supratimą, pasaulėžiūrą ir vertybes.

 10. gediminas Merkys says:

  Dėkoju kritiškai nusiteikusiam bičiuliui už nuoširdų, neįžeidžianti komentarą. Tokia ir turi būti diskusija tarp bičiulių pilietininkų. Iš principo aš sutinku bemaž su visais Jūsų argmentais, tad nėra dėl ko ginčytis. Dėl nelabai išmintingų Lietuvos santykių su Rusija irgi sutinku. Kažkada Delfi-je buvo mano straipsnis „Rusofobija – klystkelis“, gal dar galima šį straipsnį susirasti. Tikrai norėčiau, kad civilizacija radikaliai pasuktų ekologinės galvosenos ir gyvensenos link. Deja, šito nebus. Aš lygiai taip pat esu prieš neurotizuotą vartotojiškumą. Iš tiesų žmogui nedaug tereikia. Deja, vartojimo isterijos mes neįveiksime. Civilzacija eina į pražūtį.

  pagarbiai:

  G. Merkys

 11. nuomonė says:

  Ačiū už supratimą. Nuoširdžiai reiškiu pagarbą Jums. Bet ir vėl mano kritiškas charakteris verčia prieštarauti ir pakomentuoti. Atleiskite. :)
  Rašote: „Deja, vartojimo isterijos mes neįveiksime. Civilizacija eina į pražūtį.“.Jeigu žmogus yra įsitikinęs, kad ko nors nepadarys, jam to ir nepasiseks padaryti. Taip yra ir sporte ir moksle ir visur gyvenime.. Čia pasireiškia taip vadinamas neuro-lingvistinis programavimas (NLP)- žmogus yra savo gyvenimo šeimininkas ir kūrėjas- niekas kitas. įsitikinęs, kad žmonija įveiks dabartinė psichopatišką varotojiškumą- aplinkybės privers susiprotėti, keistis sąmonei. Juk vis daugiau žmonių susivokia, stengiasi keisti, keičia savo gyvenimo būdą. O ta dabartinė civilizacija tai juk ir yra civilizacija, verčianti žmogų gyventi žemyn galva, absurdišką gyvenimą, paremtą netikromis, niekinėmis vertybėmis, nekuriančiomis gerovės, laimės, ir iškreipta pasaulėžiūra. Tokia okultinė civilizacija neišvengiamai turi žlugti ir užleisti vieta naujai žmoniškai civilizacijai, su tikromis vertybėmis ir teisinga pasaulėžiūra. Dabartiniai klystkeliai išliks gera praeities pamoka naujos civilizacijos žmonėms.

 12. Oho says:

  Manau ponui merkiui reiktu pas gydytoja ir pas gera specialista, nors diagnoze turbut tulam skaitytojui aiski

  Arba i romanovo pilnaties partija stoti…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top