Arvydas Daunys. Nori pigaus namo? Ne tau Martynai…

2016, 8 rugpjūčio, 1:01 | kategorija LPT | 26 komentarai | peržiūrų 3 139 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Arvydas DaunysJau anksčiau skaičiau, kad remiantis ES direktyvomis, naujų namų statyba Lietuvoje taps neprieinama žmonėms, net turintiems statybininko specialybę. Turiu omenyje tai, kad žmogus, visą gyvenimą statęs namus kitiems, ir galų gale užsidirbęs sau iš to pinigų tiek, kad galėtų pasistatyti nuosavą namą, staiga susidurs su problema, kad: 1) jam jau nebeužtenka pinigų, kurių pernai dar užteko; 2) Tų statybos žinių, kurių dar užteko pernai, šiandien jam jau neužteks; 3) O jei kartais užtektų žinių, – tai jis neturi reikiamos kvalifikacijos patvirtintos sertifikatu, kuri būtų pripažinta įteisinant namą, kaip atitinkantį dabartinius reikalavimus.

Statybininkas yra tiesiog priverstas samdytis statybinę įmonę, turinčią visus ES reikalaujamus sertifikatus, kad pastatytų jam namą, kurį jis nesunkiai galėtų pasistatyti pats, kaip tai darė mūsų protėviai, ir kuriuose išaugome daugelis iš mūsų.

Apie ką aš čia?

Pasirodo, turintys B energetinio naudingumo klasę namai nuo 2016 metų lapkričio jau nebebus įteisinami, tai yra nebus išduodami nauji statybos leidimai šios energetinės klasės namams.

Remiantis ES direktyva, visoje Lietuvoje statybos leidimai nuo lapkričio bus išduodami ne mažesnės, nei A klasės namams, o nuo 2018 metų bus įpareigojimas statytojams pasiekti A+ klasės reikalavimus, o po penkerių metų, nuo 2021-ųjų, naujų būstų statytojai privalės įgyti ne mažesnius, nei A++ klasės sertifikatus. (ELTA)

Pagal energetinį efektyvumą pastatai skirstomi į 9 klases, nuo G iki A++. Pastarosios klasės sertifikatas rodo, kad pastatas beveik nenaudoja energijos, o reikalingą minimalų kiekį gauna iš saulės, vėjo ir kitų atsinaujinančių šaltinių. Tokiame name ruošiant karštą vandenį naudojama ne mažiau kaip 30 proc., o šilumai, vėdinimui, vėsinimui, apšvietimui net 70 proc. atsinaujinančių išteklių energijos (ELTA)

Atrodytų koks rūpestis mūsų ateitimi ir gamta, kad mokėtume mažiau už komunalines paslaugas ir energijos suvartojimą, kad sutaupytume ir galėtume sutaupytas lėšas skirti kitoms naudingoms reikmėms… Norėtumėt.

Nors visi supranta, kad toks reglamentavimas gerokai padidina namo statybos kainą (prieš pusmetį esu skaitęs statybų specialisto komentarą, jog ta kaina gali padidėti iki 1,5 karto nuo dabar įprasto namo kainos), aukščiau minėtame Eltos straipsnyje pateikiama fizikos laboratorijos mokslininko dr. Edmundo Montsvilo nuomonė, kur pastarasis dėsto, jog tas padidėjimas bus ganėtinai nedidelis – iki 5-8 procentų, o sutaupytas energijos kiekis pavertus jį pinigais pakankamai žymus.

Pastatų energetinio naudingumo sertifikavimo ekspertas pateikia ir konkretų pavyzdį: vieno iš Lietuvoje esančių, jau gyvenamų, 140 kv.m. A+ klasės namų šildymo kaina metams siekė vos 300 Eur, tad galima įsivaizduoti, kokios bus A++ būsto išlaidos (Elta).

Pasidomėjus per kiek laiko galėtų atsipirkti investicijos į tokį namą, specialistai paaiškino įdomių dalykų, O būtent, kad sakykime saulės baterijų atsipirkimo laikas tokiam būstui gali siekti 14-18 metų (jungiant jas tiesiogiai į tinklą), ir daugiau, jei energija bus kaupiama akumuliatorinėse talpose, tačiau kyla dar papildomas klausimas ar jos tiek laiko ištarnaus (akumuliatoriai tikrai ne). Greičiausiai bus taip, kad atskirus saulės baterijų blokų segmentus gali tekti pradėti keisti dar joms nepasiekus 10 metų amžiaus, kas jų atsipirkimo laiką gali nustumti dar toliau. Arvydas Daunys

Visi priverstinės ventiliacinės-rekuperacinės sistemos vamzdynai kaip ir paprasti dūmtraukiai su laiku užsiteršia nuo dulkių-garų-riebalų mišinio, prilipusio prie ventiliacijos trasų sienelių bei jų mazgų. Tad jų (vamzdžių), pasislėpusių grindyse, sienose ir lubose valymas, kai kurias atvejais net išardant lubas ir atskirus mazgus, kainuos tikrai nemažus pinigus. Esu savo laiku dirbęs tiesiant ventiliacines sistemas gyvenamuosiuose namuose, todėl puikiai įsivaizduoju kokia tai bus kebeknė įrengtame ir apgyvendintame name, tačiau net apytiksliai neįsivaizduoju kiek galėtų kainuoti tokios sistemos išvalymas apgyvendintose patalpose. Kaip beje, ir pačios sistemos priežiūra. Nes kaip įprasta, nuolat įjungta elektros įranga palaikanti klimatą namuose, nuolat ir genda. Apie šias papildomas eksploatacines išlaidas kažkodėl niekas kalbėti nenori.

O jų bus tikrai nemažai, nes karšto vandens paruošimo ir akumuliavimo bakai (jei nebus centrinio karšto vandens tiekimo) irgi nėra amžini. Atvirkščiai, gamintojai stengiasi, kad jų produkciją vartotojas keistų maksimaliai dažnai, kiek tas įmanoma sveiko proto ribose. Tačiau tas sveiko proto ribas, skirtingi gamintojai skirtingai vertina. Kaip ir įstatymų leidėjai. Tad tokį baką, kai kuriais atvejais siekiantį geležinkelio cisternos dydžio matmenis (Vokietijoje pvz), įstato į namą ir sumontuoja dar neuždėjus stogo krano pagalba. Vėliau, pilnai pastačius namą, jo nei pajudinti, nei pakeisti nebeįmanoma. Kažkurioms jo įrangos dalims sugedus (kranai, vamzdynų jungtys, davikliai ir t.t.), namo šeimininkas neturės kitos išeities, kaip tik kreiptis į stačiusią tą namą įmonę ir mokėti tą kainą, kurios ji užsiprašys už aptarnavimą. Kalbant apie karšto vandens ruošimą – ,,oras-vanduo“ šilumos siurblio pagalba problemos išlieka tos pačios.

Kur čia lenkiu?

Kad statydamas tokį namą žmogus tuo pačiu perka ir jį aptarnausiančią įmonę, nes savo jėgomis, visų kylančiu name gedimų jis pataisyti jau nebegalės. Paprasčiausia jis tampa priklausomas. Jei anksčiau sudegus laidams, prakiurus vamzdžiui ar ėmus tekėti kranui žmogus greit susiranda skelbimo pagalba dirbantį pagal individualios veiklos patentą elektriką ar santechniką, kurie per kelias valandas sutvarkys problemą už abipusiai priimtiną kainą, tai šiandien jis skambins į sertifikuotą įmonę, kurios paslaugos bus kelis kartus brangesnės, ir ne faktas, kad bus atliktos tą pačią dieną. Ypač, jei bus paskambinta po darbo valandų.

Įprastas namas tokių išlaidų neturės, tačiau suprantama, turės aiškias, tegu ir didesnes išlaidas už šildymą ir elektros energijos suvartojimą. Kurias vėlgi, dirbančiam, gerai uždirbančiam ir protingai paskirstančiam išlaidas žmogui niekada nėra sudėtinga sumokėti. Juk turbūt kiekvienas sutiks, kad namą statytis ir jį išlaikyti gali tik pakankamai uždirbantis ar mokantis taupyti žmogus. Aš čia nekalbu apie tuos, kurie ima paskolas banke, tikėdamiesi, jog kažkokio stebuklo dėka jų gyvenimas stabiliai tekės visus 20-30 metų, per kuriuos jie mokės ir „garantuotai“ sumokės bankui įmokas.

Ir mano kuklia nuomone, po tokių ES direktyvų reikalavimų, statančių namus už savo lėšas žmonių skaičius sumažės kelis ar net keliolika kartų, nes daugeliui toks būsto statybų kainos padidėjimas bus neįkandamas.

O dabar apie pagrindinį dalyką, – ko iš tikrųjų siekiama tokiais reikalavimas būsto statybų sektoriuje?

Atsakymą matyt daugelis jau patys žinote, bet jei jau pradėjau…

Jei kažkas mano, kad iš tikro norima pasirūpinti žmonėmis ir jų gerove – […]. Siekiama visus laisvus statybininkus surankioti į statybų įmones eliminuojant jų konkurenciją statybų sektoriuje, nes faktas, kad įsigaliojus tokiems reikalavimas, net įmonės, neturinčios atitinkamo statybų reikalavimus atitinkančio sertifikato negalės statyti naujų namų. Galės tik užsiimti įvairiais butų-namų remonto darbais.

Apie atskiras statybininkų brigadas, iki šiol sėkmingai stačiusias individualius namus ar atskirus statybininkus-specialistus, galinčius patiems sau jį pasistatyti jau nebėra net kalbos. Jų pastatytų namu niekas neįteisins, mat pagal galiosiančius įstatymų reikalavimus jie neatitiks standarto, kuris reikalauja, kad visi tie darbai turi būti atlikti ir prižiūrimi sertifikuotų ir diplomuotų statybų specialistų. Net viso gyvenimo praktika dirbant statybose nereikš nieko. Todėl jų tiesiog neliks, jei nebus imtasi įprasto Lietuvoje šešėlinio statybų varianto – dirbs vieni, o popierius pasirašys (už atlygį) kiti.

Tie statybininkai iki šiol būtent ir sudarė konkurenciją statybų rinkoje, ir kažkiek prilaikė kainų kilimą, o jų nelikus, neliks ir stabdančiojo veiksnio įsigalėti monopolijoms statybų sektoriuje, nekalbant jau apie smulkiojo ir vidutinio verslo naikinimą.

Šis įsigaliosiantis įstatymas ir yra stambaus verslo konkurencinės kovos su smulkiuoju ir vidutiniu statybos verslu rezultatas. Konkurencinės kovos, kuri kovojama ne produkcijos kokybės srityje, o korupcijos įsigalėjimu politikoje, kai priimami tik tam tikrai verslo grupei palankūs įstatymai.

Kovos, kurią laimėjo stambiojo verslo atstovai, kaip visada savo tikslus pridengę gražiais šūkiais apie rūpestį gamta, vartotojais ir jų sveikata, ir net tuo, kad jie (vartotojai), tolimoje perspektyvoje, esą sutaupys savo lėšas gyvendami tokiuose namuose, tačiau, pastebėkime – atimdami jiems teisę rinktis, kokiuose namuose jie finansiškai išgali ar nori gyventi.

Gyvensi tokio tipo name, kokiame privaloma, ir kokiame nurodys valdantieji. Kad nuolankiai mokėtum procentus bankui ir nuolatines įmokas už savo super-namų aptarnavimą juos stačiusiai įmonei.

Čia matomai dar viena iš valdančiojo elito programų siekiant sustabdyti emigraciją. Kuri, reikia pastebėti, duos visai priešingą rezultatą. Žmonės, norėdami pasistatyti namą turės jį užsidirbti užsienyje, nes Lietuvoje ši galimybė dar labiau sumažės arba jos neliks visai. Iš kitos pusės, laisvai dirbusios statybininkų brigados pakels sparnus, nes joms dirbti Lietuvoje bus uždrausta jau net įstatymo lygmeniu.

Žmonės gi, bus verčiami tapti bankų įkaitais, atimant jiems galimybę pasirinkti būsimo būsto įrengimą ir su tuo susijusią kainą net tuo atveju, jei jie pilnai sugeba tą namą pasistatyti patys, mokėdami tik už statybos medžiagas ir sklypą..

Idiotizmas? – Ne. Stambaus verslo modelis, įsigalėjęs ES lygmeniu ir palaikomas Lietuvos lygmeniu, nuolankiai tylint visuomenei ir politikams. Kol tyli – tol ir lipa. O politikai dirba prieš visuomenės interesą. Ką jie bekalbėtų – priimami įstatymai parodo kas yra kas.

P.S. Papildoma informacija komentare po straipsniu, cituoju:

Gerb. autoriau, Europos Sąjunga, pagal patvirtintas direktyvas tereikalauja, kad bendras suvartojamas energijos kiekis iki 2020 metų sumažėtų 20 proc., o atsinaujinančių energijos šaltinių energijos kiekis tame skaičiuje siektų 30 proc. Taigi esami reikalavimai t.y. A++ yra patvirtinti nacionalinės valdžios. Tai ne ES mums tokius reikalavimus primetė.

Be to, nors ES direktyva buvo orientuota į atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą, jai įgyvendinti būtų pakakę įsirengti rekuperacinę sistemą, šiltą vandenį ruošti pvz. šilumos siurbliu ir vietoje 2 stiklų paketų langų įsirengti 3 stiklų paketų langus. Nacionaliniai norminiai dokumentai didžiausią dėmesį skyrė atitvarų (išorinių statinio sienų) apšiltinimo sluoksnio didinimui, kurio storis tarp B ir A++ klasių skirsis apie 3 kartus. Tai reiškia, kad tas kas priėmė tokį reikalavimą matyt turi interesų apšiltinimo medžiagų gamybos srityje (Lietuvoje yra įmonių gaminančių ir mineralinę vatą ir polistireninį putplastį). Kuo tai blogai vartotojui? Vartotojui blogai tai dėl to, kad toks apšiltinimo storio sluoksnis neišvengiamai įtakos architektūrinius sprendimus, t.y. jei normalaus gyvenamojo statinio atitvaros storis buvo nuo 35 cm iki 40 cm, A++ klasės statinio išorinės sienos storis bus 70-80 cm. Per langų angas šviesos beveik nebematysime.

Nors visiems aišku, kad pagrindinis veiksnys įtakojantis statinio suvartojamos energijos kiekį yra langai, per kuriuos nuostoliai didžiausi (gal būtų pakakę vien jų energetinio naudingumo griežtinimo), na ir statinio sandarumas bei ventiliacija. Apibendrinant, kažkas dangstydamasis ES direktyvų reikalavimais formuoja sau reikiamą politiką (taisykles) statinių energetinio efektyvinimo linkme, tačiau priimta tvarka tikrai nėra racionali (neatsiperka), o ir ženklaus ekonomijos efekto tikrai neduos (lyginant su B klase).

Kažką pridėti prie to ką sakiau turbūt neverta?

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 26

 1. Me says:

  Gerb. autoriau, Europos sajunga, pagal patvirtintas direktyvas tereikalauja, kad bendras auvartojamas energijos kiekis iki 2020 metų sumažėtų 20 proc., o atsinaujinančių energijos šaltinių energijos kiekis tame skaičiuje siektų 30 proc. Taigi esami reikalavimai t.y. A++ yra patvirtinti nacionalinės valdžios. Tai ne ES mums tokius reikalavimus primete.

 2. b says:

  Kažkada mačiau filmą apie prancūzų revoliuciją bei Napaleono teisyną.Ta revoliucija sėkmingai įvyko kaip kova prieš ekonomikos stabdį-tuomet buvusią padėtį Europoje-gildijų ,kartelių siautėjimą.dabar grįžtam vėl į tuos laikus?

 3. R says:

  Nieks nedrauazia nusipirkti,jau pastatyta c klases nama.

 4. Arvydas Daunys says:

  Dėkoju už informaciją Me. Rėmiausi ELTOS medžiaga, kurios nuoroda straipsnyje pažymėta raudona spalva. Papildysiu jūsų žodžiais.

 5. Me says:

  Be to, nors ES direktyva buvo orientuota į atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą, jai įgyvendinti būtų pakakę įsirengti rekuperacinę sistemą, šiltą vandenį ruošti pvz. šilumos siurbliu ir vietoje 2 stiklų paketų langų įsirengti 3 stiklų paketų langus. Nacionaliniai norminiai dokumentai didžiausią dėmesį skyrė atitvarų (išorinių statinio sienų) apšiltinimo sluoksnio didinimui, kurio storis tarp B ir A++ klasių skirsis apie 3 karus. Tai reiškia, kad tas kas priėmė tokį reikalavimą matyt turi interesų apšiltinimo medžiagų gamybos srityje (Lietuvoje yra įmonių gaminančių ir mineralinę vatą ir polistireninį putplastį). Kuo tai blogai vartotojui? Vartotojui blogai tai dėl to, kad toks apšiltinimo storio sluoksnis neišvengiamai įtakos architektūrinius sprendimus, t.y. jei normalaus gyvenamojo statinio atitvaros storis buvo nuo 35 cm iki 40 cm, A++ klasės statinio išorinės sienos storis bus 70-80 cm. Per langų angas šviesos beveik nebematysime. Nors visiems aišku, kad pagrindinis veiksnys įtakojantis statinio suvartojamos energijos kiekį yra langai, per kuriuos nuostoliai didžiausi (gal būtų pakakę vien jų energetinio naudingumo griežtinimo), na ir statinio sandarumas bei ventiliacija. Apibendrinant, kažkas dangstydamasis ES direktyvų reikalavimais formuoja sau reikiamą politiką (taisykles) statinių energetinio efektyvinimo linkme, tačiau priimta tvarka tikrai nėra racionali (neatsiperka), o ir ženklaus ekonomijos efekto tikrai neduos (lyginant su B klase).

 6. Pali J says:

  Nuo kada patariamieji istatymai tampa visu tikrove ir neginciajama kartele ? Visu pirma uzduokime sau klausyma kas mes tokie ? Ar mes visu pirma europos sajungos pilieciai ar mes Lietuviai ? Visiem turbut aisku kokias privilegijas ir titulus turi Europos Sajungos Pilietis… O kas yra Lietuvis ? Zmogus kurio proteviai ir proproteviai augo ir gyveno siose zemese ? Zmogus kuris paveldejo savo proteviu palikima ? Kalba , paprocius , zeme ? Ar isvis seis laikais zmogus tebezino kokia jo prigimtis ir jos teises ?

 7. Mindaugas says:

  Ir ko čia stebėtis? Juk tai elementarus kapitalistinio kaupimo dėsnis, senų seniausiai išnagrinėtas K.Markso…Štai puikus filmukas, apibūdinantis kapitalizmo esmę…http://www.anarchija.lt/teorija/7920-kapitalas

 8. saul says:

  Ne tik ,kad skirsis sienu storis( plus papildomas apsildinimas),bet net nera DORAI paskaiciuota,kiek tai itakos namo ilgaamziskumui,musu sveikatai ir netgi….kuro sanaudoms( turint uomenyje,kad privalu butu rekuperacine sistema(.Cia as kalbu apie siltnamio efekta,rasos tasko poslinki,medziagu devejimasi.Na…..o ka darysime su rastiniais namais.Aisku,tuoj atsiras specialistu,kurie teigs,kad imanoma padaryti tarpsienius ir rastiniuose nqamuose,ko…..niekas nedaro net Norvegijoje.Kazkodel tai…ten nereikalaujama besalygiskai laikytis A++ ir nebus tas daroma netolimoje ateityje

 9. Dalia says:

  Ir vėl tie rusai, stabilizatorių ir emulgatorių į maistą pamažino įdėti….

 10. konkurencijos nėra says:

  DORAS gali būti tik Žmogus.

 11. pestininkas says:

  Nenuostabu kad tokiė dalykai ant LT vyksta!Jau 25 metukai kaip malama mums apiė dideli valdžiu sprendimu gėri,tik vat vis viskas atvirkščiai!Pakol žmonės tili tai jiė ir joja!O b!apiė france revoliucija tai briėda parašė,ir po jos siautėjo ir ne tik gildijos…

 12. Algirdas Minkauskas says:

  O ką darysime su rąstiniais namais? Dar ir koks geras klausimas. Taip išeitų, kad rąstinių statyt neleis. O jeigu rąstinį pastatyt pagal naujus reikalavimus tai čia gi bus gaidys, o ne namas.

 13. konkurencijos nėra says:

  Visur kyšo banksterių ausys.

 14. saul says:

  !

 15. Progresas says:

  Rąstinius namus ir toliau galėsit statyt sodybose kaip vasarnamius ar pirteles, nes energinio naudingumo klasės reikalavimai galios tik gyvenamiesiems namams.
  Kalbant apie atitvarų storį, tai naudojant PUR/PIR plokštę užtenka 25 cm norint pasiekti A++ normatyvus (0.09 W/m2K), tai 80 cm sienos tikrai nereikės, kaip kažkas rašė, ypač jei siena bus karkasinė ir dalis šiluminės izoliacijos pasislėps joje. O šiaip natūralu, kad viskas tobulėja, kažkada gal ir automobilį galėjai garaže susikonstruot, jei rankas turėjai, o dabar norint atitikti aplinkosaugos ir saugumo reikalavimus taikomos tokios technologijos, kurių sukūrimui reikia ne vieno milijono.
  Taip ir su namais – Europos sąjunga didžiąją dalį energijos sunaudoja pastatams šildyti, o neturi nei naftos, nei dujų išteklių, tad natūralu, kad tenka problemą spręsti technologinėm priemonėm. Namas tampa sudėtingu technologiniu įrenginiu, panašiai kaip ir šiuolaikinis automobilis, bet gal užtai ateities kartos galės pasidžiaugti švaresne aplinka ar pristabdyti klimato kaitą.

 16. algimantas says:

  >>Progresui – apie tai ir eina kalba. Kai kuriems žmonėms „progresas“ 100 metų nereikalingas. Jie nori gyventi sveikuose rastiniuose namuose ir įrengti bei įregistruoti tuos namus kaip gyvenamus, o ne kaip vasarnamius.

  Tikrasis progresas vadinasi tada, kai žmogus gali rinktis kokiame name jam norisi gyventi – ar „progresyviame“, ar vis dėl to sveikame. Tačiau sveikas namas tampa uždraustas, o leidžiamas tik „progresyvus“…

  Ir šis dalykas iš tiesų vadinasi ne „progresas“ o (įvesiu naują terminą) priverstinio gyvenimo būdo diktatūra. Vienu žodžiu.. technologinėmis priemonėmis šio dalyko išspręsti nepavyks. Tai politinis sprendimas, ir kaipo toks, atšauktas irgi bus taip pat, kaip buvo priimtas.

 17. saul says:

  As tikrai pries rastiniu namu „a la mordenizacija“( as pats apie siuos namus uzvedziau kalba),tik nesuprantu….kodel Jus si klausima vadinate politiniu.Labai daug,Lietuvoje,priimama kvailu (arba norinciu isiteikti Briuseliui) ,o ne politiniu sprendimu.Kartais jie atsaukiami,kaip pvz.susije su REGITRA.Aisku,kai kurie ….visur izvelgia politika ir „kysancias JAV ausis“ DDDDD

 18. konkurencijos nėra says:

  Tai gal lietuviai kuria sau ‘įstatymus’? DDDDD

 19. aštrus says:

  Neturime ekologiškų medžiagų gyvenamų namų apšydimui.Tokios apšyldimo medžidos kurios naudojamos šiandieną neša gyvenamo namo gyventojams,sunkias ligas , apsigimimus ,nevaisingumą mirtį.Sintetines vatos, plastines medžiagos apdetose sienose daug metų bezda švinu,aldechidais ir kitokiais „skanestais“.Taip kad šis biznis netures eigos.

 20. Me says:

  Manau daugiauksciams karkasinė sienų konstrukcija nėra tinkama, nebent karkasas iš kompozito, ar kitos neekologiškos, mažai šilumai laidžios medžiagos. Sugalvoti išeitį visad galima, bet pasikartosiu, jei pagrindiniai nuostoliai dažniausia dėl sandarumo, langų ir stogo, prie ko čia atitvarų toks drastiškas šiltinimas.

 21. Ec says:

  Ogi prie to, kad šiltinimo medžiagų gamintojams reikalingas įstatymas, įpareigojantis pirkti jų produkciją, manau :)

 22. Ec says:

  Beje,
  dalyvavau polistirolo tyrimuose – pagrindinę dalį šilumos sulaiko išorinis 2 cm sluoksnis, jo storinimas daro įtaką šilumos varžai pirmam skaičiui po kablelio, nuo 6 cm sluoksnio storinimas daro įtaką tik antram skaičiui po kablelio, taigi, praktiškai nedaro beveik jokios įtakos, o šiltinama 20, 25 ar net 30 cm sluoksniu :) . Svarbiausia – sandarumas, nekvėpuojančios sienos ir, aišku taupi vėdinimo sistema. Visa tai statytojui kainuoja papildomai, lyginant su bet kokiu namu kvėpuojančiomis sienomis, kuriame brangesnis bus tik šildymas žiemos metu

 23. kremliaus sarmatai says:

  gal kas galėtų pacituoti įstatymą, kuris reikalauja jog A klasės pastatus gali statyti TIK sertifikuota įmonė. Ar čia eilinis kremliaus sarmatų melas?

 24. Ra says:

  >>Kremliaus sarmatui – tai pakanka logikos, kad tą suprast – nebūdami sertifikuota įmone negalėsite padaryt jokios išvados, pagal kurią bus priimamas namas. Todėl negalėsite to namo įteisinti. Ta prasme, jei neturite kvalifikacijos sertifikato – negalite išduoti ir kokybės bei namo klasifikavimo dokumento. Pasidomėkite pats šiais dalykais – negi jums viską turi ant lėkštutės paduot?

 25. Na va, kaip visada išvada tokia, kad Lietuvoje paprastam žmogui norint investuoti į NT, tai padaryti yra labai sudėtinga ir netgi per brangu. Norintys čia investuoti, susiduria su įstatymų gausa, biurokratizmu trumpiau tariant ir su tokiomis kainomis, samdant statybines įmones, kad ko gero, ne vienas, permąsto, ar verta tai daryti..? 

 26. Aš visgi manau kad labai baisiai nebus, daug darbų vis tiek galėsi pasidaryti pats o jei ten reikės samdyti kokią sertifikuotą įmonę tam tikroms paslaugoms atlikti ar kažkokią brangesnę produkciją pirkti nei kinietiška tai nieko čia nepadarysi, niekas nepinga šiais laikais.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top