- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Baltarusijos šachmatų partijoje Putinui padeda Vakarai

Putinas ir Lukašenka

nuotr. REUTERS

Daugelį metų Aleksandras Lukašenka buvo vienas iš tų autoritarinių lyderių, kurie taikiai valdė, būdami apsaugoti nuo (bereikalingos) Vakarų kritikos. Žinoma, jis nėra vienas ir šioje grupėje yra daugiau tokių autoritarinių veikėjų kaip, pavyzdžiui, Turkijos prezidentas Erdoganas ar Saudo Arabijos de facto lyderis Mohammedas ibn Salmanas. Kaip „įeiti“ į šią apsaugotą grupę? Žinoma, pro geopolitikos duris, rašo Advance.hr.

Lukašenka ilgą laiką buvo vertinamas kaip kažkas, kas vieną dieną gali būti naudingu, jei prireiktų sužlugdyti Rusijos planus. Jam galima būtų atleisti už autoritarinį valdymo stilių, nes geopolitikoje jis galėtų atnešti daug naudos, o tai yra dar svarbiau. Jei Baltarusija nusigręžtų nuo Rusijos tai, be jokios abejonės, būtų vienas didžiausių vis dar egzistuojančios ir tebevykdomos antirusiškos strategijos pasisekimų.

Lukašenka uždirbo pakankamai taškų, kai 2014 m. pradžioje aštriai pasmerkė Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją. Tada daugelis įžvelgė jame galingą „potencialą“. Todėl nenuostabu, kad netrukus Minske buvo pasiektas susitarimas nutraukti (arba bent jau smarkiai apriboti) konfliktą Rytų Ukrainoje. 2015 m. vasarį, Minske, Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos ir Vokietijos vadovai susitarė dėl išeities iš konflikto. Pats „Lukašenka“, kuris tada buvo šeimininko vaidmenyje, pasiekė savo „teigiamo vaidmens“ viršūnę.

Juo buvo remiamasi vis labiau ir vėlesniais metais buvo atšildyti santykiai su JAV, o pernai netgi buvo atkurti diplomatiniai santykiai tarp Minsko ir Vašingtono. Tuo metu šalys susitarė dėl pirmųjų Baltarusijos energijos išteklių pirkimų iš JAV, nors ir nedideliais kiekiais, tačiau pats faktas jau yra tikra „šventvagystė“ Baltarusijos ir Rusijos, tiekiančios jau energijos išteklius, santykiuose.

Santykiai tarp Lukašenkos ir Vakarų (JAV ir ES) yra svarbūs abiem pusėms. Tiek jis, tiek Vakarų pusė nenorėjo, kad būtų toliau įgyvendinami Baltarusijos ir Rusijos integracijos planai (šie planai siekia tiek, kad kai kurie juos laiko de facto Baltarusijos aneksija iš Rusijos pusės). Tačiau esmė ta, kad kažkada, bent vieną kartą, Minskas ir Maskva planavo integraciją kartu.

Kas nutiko? Galima sakyti, kad Lukašenka persigalvojo, tiksliau, jo paties statusas šioje situacijoje jam pasirodė nepakankamai patrauklus. Juk Lukašenka, kaip jis jau įrodė, žino, kaip „plaukti“ pavojinguose geopolitikos vandenyse ir, žinoma, turi išpūstą ego (26 metai absoliučios galios neišvengiamai lemia tai). Lukašenka sutiko su Rusijos ir Baltarusijos integracija, tačiau su sąlyga, kad naujajame aljanse jis ir Vladimiras Putinas bus „lygūs“ (nors tokio dalyko iš tikrųjų tikėtis neįmanoma).

Esant tokiai situacijai, Lukašenka suprato, kiek jis pats tuo pat metu yra naudingas Vakarams ir kad su jo pagalba galima šią mintį perduoti pačiam Putinui, parodyti jam, kad Baltarusija nėra sekanti aneksijos teritorija, bet šalis, dėl kurios Maskva turės amžinai konkuruoti, jei ji tikisi įtakos šioje sferoje. Apskritai, Lukašenka yra įsitikinęs, kad Putinas nesiūlo „sąžiningų“ planų ir, kad Rusija tiesiog nori praryti jo šalį su visais devyniais su puse milijono piliečių.

Bet ar dabartinis eskalavimas, „karo padėtis“ Minsko gatvėse po rinkimų, neprieštarauja kai kuriems žmonėms ir kažkam dar? Taip, jie prieštarauja pusinei Vakarų pozicijai dėl Lukašenkos, tačiau tik iš pirmo žvilgsnio.

Lukašenka turėtų žinoti ir dabar tikrai tai atsimins (nors dabar gali būti per vėlu), kad bet koks susitarimas su Vakarais skiriasi nuo tų, prie kurių jis yra įpratęs (su Putinu ir kitais). „Kolektyviniai“ Vakarai yra Amerikos ir Europos Sąjungos diplomatai, kurie su juo susitikdavo ir pažadėjo jam bet ką. Šiuose „Vakaruose“ yra paslėptas tam tikras užtaisas, kuris paleidžiamas atsiradus galimybei „vykdyti demokratizaciją“.

Sunku tiksliai pasakyti, kur yra varomoji to jėga ir kas ją kontroliuoja, o gal viskas vyksta horizontaliame idėjų lygmenyje, nevyriausybinės organizacijos, žiniasklaida, dideli ir maži žaidėjai … Jie visi pasisako už demokratiją ir jos sklaidą, kai tampa aišku, kad kažkur atėjo laikas veikti.

Trumpam pasukime į Turkijos ir Erdogano pusę. Be abejo, Vakarai tuo pačiu būdu sutinka su Erdoganu ir užmerkia akis į tai, kaip jis grūda į kalėjimus žurnalistus, disidentus. Taip yra todėl, nes Vakarai supranta, kad jiems reikia Erdogano, ir todėl su juo reikia elgtis atsargiai, kad būtų išvengta Ankara – Maskva – Pekinas trikampio. I

r nors visa tai yra gerai žinoma, buvo neįmanoma nepastebėti, kaip Vakarai akimirkai „pražydo“, kai 2016 m. buvo surengtas perversmo prieš Erdoganą bandymas. Pavyzdžiui, JAV neketina jam perduoti Fethullaho Guleno, kurį Turkijos prezidentas laiko „operacijos smegenimis“ (kas yra ginčytina).

Kalbant apie Mohammedą ibn Salmaną iš Saudo Arabijos, Vakarai jam „atleido“ už žiaurų Jamalo Khashogi nužudymą. Dabar susidaro įspūdis, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis yra neliečiamas. Bet jei per kokį nors stebuklą Rijade atsitiktų tas pats, kas dabar vyksta Minske, minėtos „horizontaliosios linijos“ iškart įsijungtų, ir demokratijai atsirastų šansas ..

Grįžkime dabar į Baltarusiją. Dar prieš keletą dienų Lukašenka teigė, jog Rusija planuoja didelio masto jo šalies destabilizaciją, ir tam įgyvendinti pasiuntė kelis šimtus samdinių (virš 20 buvo sulaikyta). Tačiau dabar kaltininkais jis laiko kitus: Lenkiją, Čekiją, Didžiąją Britaniją … (netrukus jis greičiausiai pratęs eilę).

Be to, savo naujoji „rakštis“, kokios nebuvo niekada anksčiau per tris dešimtmečius, Svetlana Tichanovskaja pabėgo į kaimyninę Lietuvą ir panašu, kad Vilniaus valdžia buvo pasirengusi šiai operacijai.

Vokietija pareiškė, kad Baltarusijos prezidento rinkimai neatitiko demokratinių standartų. Taigi Berlynas iš tikrųjų leidžia suprasti, kad Aleksandras Lukašenka nėra teisėtas lyderis, o rytoj (atsižvelgiant į tai, kas vėliau įvyks Minske) jis gali būti paskelbtas uzurpatoriumi.

Kitaip tariant, Lukašenkoa strategija, kurioje jis demonstravo Rusijai, kad turi „kitų draugų“, žlugo per vieną naktį. Nauji draugai supranta, kad jo paties žmonių pyktis gali jį nutrenkti nuo galios viršūnės. Tai labai bloga situacija Lukašenkai.

Tikhanovskaja, panašu, lengvai pateko į Lietuvą, bet kur bėgti Aleksandrui, jei padėtis pablogės? Galų gale nėra žinoma, ar Rusija suteiks jam prieglobstį, kur jis galės pasislėpti nuo žmonių, kurie nori (bent dalis jų), dabar padaryti tai, ką darė čekai, lenkai ir net rumunai prieš 30 metų.

Tačiau Putinas, kurio pergalinga aura, kažkada sužavėjusi „potencialiai neprisijungusią pasaulio dalį“ o pastaruoju metu pamažu nykstanti, turi geresnį planą. Jis patvirtina, kad vis dar žino, kaip žaisti sudėtingiausią šachmatų žaidimą – geopolitinį.

Faktas tas, kad iškart po to, kai tik Minsko gatvėse, kuriose daugybę metų buvo ramu, prasiliejo kraujas, prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad nori kuo greičiau grįžti prie atidėtų Rusijos ir Baltarusijos integracijos planų. Suprantama, tai darydamas jis nusprendė tiesiog ignoruoti visus Lukašenkos teiginius, kad Maskva nori destabilizuoti Baltarusiją.

Dabar Putinas labai laiku ir apgalvotai ištiesia pagalbos ranką Lukašenkai, tačiau už šią pagalbą teks „sumokėti“. Jis viską pasakė keliais sakiniais, ir dabar Lukašenka turės pasirinkti. Arba jis sutinka su gilesne integracija į Rusiją, kuri pasistengs išsaugoti ne tik jo galvą, bet ir Baltarusijos prezidento kėdę. Putinas šioje srityje jau yra sukaupęs didelę patirtį (gelbėjęs Assadą).

Arba dabartinėje sumaištyje Lukašenka liks vienas, tada tikriausiai jam teks susidurti su kažkuo panašiu į Gaddafi, Ceausescu, Mubarako ir Janukovyčiaus likimą.

Paaukok žirgą ar bokštą (arba abu), kad išgelbėtum karalių? Dabar Lukašenka susiduria su tokiu pasirinkimu. Jis turi greitai priimti sprendimą, nes dabar žaidžiamas šachmatų žaidimas, kuriame taisyklių, tikriausiai, nebėra.