Baltijos kelias nepakartojamas

2015, 22 rugpjūčio, 18:01 | kategorija LPT | 17 komentarų | peržiūrų 319 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisRūta JUKNEVIČIŪTĖ

Rytoj, rugpjūčio 23 d., minėsime 26-ąsias Baltijos kelio, sujungusio trijų Baltijos šalių sostines Vilnių, Rygą ir Taliną, metines. Šia proga su „Vakaro žiniomis“ savo prisiminimais ir mintimis dalijasi Baltijos kelio dalyvis, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas VAIŠVILA.

Reikia pasakyti, zigmas vaišvila kad 1989 m. įvykęs Baltijos kelias, kai rankomis susikibusių žmonių grandinė sujungė trijų Baltijos šalių sostines, buvo estų idėja, kuri užgimė po Baltijos tautų išsivaduojamųjų judėjimų posėdžio, kuriame dalyvavo Estijos Liaudies Fronto, Latvijos Liaudies Fronto ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio atstovai.

Į Lietuvą Baltijos kelio idėją parvežė Virgilijus Čepaitis. Kad ir kaip būtų keista, dauguma Sąjūdžio Tarybos narių skeptiškai ją sutiko. Tačiau V.Čepaitis per Lietuvos televiziją „Atgimimo bangoje“ apie ją paskelbė, ir kelio atgal jau nebebuvo.

Artūras Skučas apsiėmė realizuoti tą idėją, ėmė burti žmones ir pasiūlė Sąjūdžio Tarybai, kaip ir ką daryti.

Atsimenu, prieš Baltijos kelią vyko Sąjūdžio Tarybos posėdis. Po jo aš važiavau į kelio atkarpą tarp Panevėžio ir Pasvalio. Ten rinkosi Plungės rajono žmonės. Sunkiai, bet su žmona Regina ir vaikais suspėjome nuvykti laiku.

Stovėti susikabinus už rankų Baltijos kelyje – sunkiai atpasakojamas, tiesiog nepakartojamas jausmas. Tą jausmą, ko gero, galima lyginti gal tik su pirmaisiais Sąjūdžio mitingais. Širdyje – didingas jausmas, prisitvenkę labai daug gražių jausmų. Mat ši akcija parodė žmonių ryžtą, nusiteikimą ir svarbiausia – gerą, taikią valią atkurti nepriklausomybę.

Manau, kad tai buvo didžiulis šokas ir tuometinei Lietuvos valdžiai, ir Tarybų Sąjungos valdžiai, taip pat daug kam iš mūsų, kurie sunkiai įsivaizdavo, kad tai gali būti realu.

Kiekvieną dieną iki rugpjūčio 23-iosios atmosfera kaito gerąja prasme ir tvyrojo nuojauta, kad tai bus tikrai kažkas TOKIO.

Atsimenu, antplūdis buvo toks, kad Ukmergės kryptimi judėję žmonės įstrigo kelyje ir teko padaryti dar vieną atšaką nuo Ukmergės iki Kauno. Buvo daug įvairių gražių netikėtumų. Pavyzdžiui, gėlės, mėtomos iš lėktuvų. Tarybų valdžia tądien mums uždraudė bet kokius skrydžius. Taigi aviacijos kooperatyvas ir pilotas rizikavo viskuo – net atsidurti kalėjime. Gyvos gėlės net netilpo į vieną lėktuvą, todėl teko dalį pakrauti į antrąjį, o trečia dalis nuvežta arčiau kelio, kad pusiaukelėje nusileidęs lėktuvas būtų dar papildytas gėlėmis. Kai pagalvoji, jei nebūtų buvę tų istorinių kadrų iš paukščio skrydžio, taip ir nežinotume, koks didingas tai buvo reginys.

Baltijos kelias visam pasauliui parodė, ką reiškia žmonių vienybė. Matome, kad Baltijos kelią ne kartą bandyta pakartoti – štai kad ir Katalonija pernai kažką panašaus, nors ir mažesniu atstumu, padarė siekdama nepriklausomybės. Tačiau tai vis vien nebuvo tas pats. Baltijos kelias – tai unikalus Lietuvos, Latvijos ir Estijos vieningumo, jausmų ir tvirtos valios įrodymas. Tai yra pavyzdys, kad jei tikrai norime ko nors pasiekti, būtina tai daryti susitelkus.

Žinoma, kad karo metu žmonių susitelkimai būna didžiuliai – žmones visada sutelkia tautos, valstybės išsaugojimo klausimai. Tačiau Baltijos kelio unikalumas yra tas, kad taika ir vienybe, geru noru mes sugebėjome atsilaikyti prieš didžiulį agresorių. Visi buvome kelyje – ir vaikai, ir tėvai, ir anūkai, ir seneliai.

Respublika.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 17

 1. Gal says:

  ir ne agresorius jis buvo?

 2. Mindaugas says:

  Derėtų iškelti klausimą, kas Lietuvoje buvo realiai pasiekta per pastaruosius 25-erius metus ir kam tai buvo naudinga. Tada galėtume paklausti, ar paprastam lietuviui, sąžiningam Lietuvos darbo žmogui iš viso yra pagrindo kažką tai „švęsti“? Didieji baltijos kelio ir nepriklausomybes „laimėjimai“ – sugriauta Lietuvos pramonė ir žemės ūkis, sugriautos šeimos (~60% išsiskyrusių porų, smurtas ir t. t.), sudužę likimai ir gyvenimai, daugiau kaip trečdalis ant ar žemiau skurdo ribos atsidūrusių Lietuvos žmonių, masinė emigracija ir demografinis krachas, jaunimo kultūrinė ir moralinė degradacija, alkoholizmas ir narkomanija, iš Vakarų platinamas homoseksualizmo kultas. Kas iš viso to pasipelnė? Tik saujelė kapitalistų, bankininkų – buržuazinių oligarchų – kuriems nepriklausomybe reiske ne kokią tai „laisvę ir nepriklausomybę“, bet paprasčiausią galimybę kiek įmanoma labiau prisiplėšti turtų, kuriuos sunkiu ir prakaituotu darbu dešimtmečius kūrė lietuvių tauta; tai buvo, visų pirma, kapitalizmo atstatymas Lietuvoje, buržuazinės santvarkos restauracija, atnešusi visišką mūsų šalies socialinę, ekonominę bei kultūrinę degradaciją.

  „Švęsti“ teturi tie, kurie iš šito pasipelnė ir yra pakankamai ciniški, kad nusispjautų į bet kokį žmogiškumą bei atsakomybę dėl savosios tautos likimo. Tuo tarpu didžioji lietuvių tautos dalis šiandien neturi jokių priežasčių „švęsti“ – šiandien reikėtų elgtis kaip tik atvirkščiai – protestuoti, pareikšti valdantiesiems, visuomenės „grietinėlės“ laižytojams, kad tai, kas buvo sukurta Lietuvoje per pastaruosius 25-erius metus – tai brutali ir ciniška mažumos diktatūra prieš daugumą, griaunanti elementarius žmogiškumo, tautos savasties bei išlikimo pagrindus, neturinti nieko bendro nei su laisve, nei su nepriklausomybe, apie kurią kalbėti mažų mažiausiai veidmainiška – ypač šiandien, kai Lietuva yra tiktai ES provincija, Vašingtono-Briuselio kolonija…

 3. kabalistas says:

  Nu jo, net ir labai pasiteisinantis žydiškas metodas. Norint išlaikyti vergus vergais, vergams pasiūloma susitelkti kovai už išsilaisvinimą. Fokusas tame, kad tam „išsivadavimui“ parenkama vadovybė sutinkanti vykdyti slaptą užduoti: tą susitelkimą nukreipti pačiai vergovei stiprinti.

 4. ne zombiams says:

  Nors aplamai imant, Mindaugas teisus, bet nereikia nutylėt to fakto, kad kol Lietuva dar buvo ne NATO, ir nesusiruošė į naują sojuzą, iš esmės Lietuva buvo nepriklausoma: t.y.  nežiūrint kas ją valdė, mes, visi susibūrę kartu ir sąmoningi – galėjome pasirinkti bet kokį kelią – ir klaidų ir atitaisymų. Valdžią galėjome pakeisti, kaip ir rinkimų formą į demokratiškesnę. Tačiau valdžia, siekdama išsaugoti savo užimtas pozicijas, užsitikrino stabilumą, stodama į tarptautines nusikalstamas organizacijas, kaip nATO ir euroaferistų sojuzas. Dabar jau niekaip ir niekada negalime patys situacijos pakeisti – bet kokiu pretekstu galime būti apkaltinti darbu Kinijos ar Rusijos, ar Irano interesams ir likviduoti. Pažiūrėkit jav jankių ir pietiečių kovų istoriją. Buvo pietūs užpulti ir sunaikinti, vos pietinėms valstijoms panorėjus, pasinaudojant konstitucija ir stojimo sutarties punktais, išstoti iš sąjungos.

 5. Dalia says:

  Straipsnio autorės noriu paklausti, kas finansavo didžiulių krūvą gyvų gėlių pirkimą, daugybės autobusų nuomą ir t.t. ?  Ir autorė gal gyvena užrištomis akimis šiuos 25 -erius metus dabartinėje Lietuvoje, kad ciniškai, neatsakingai, erzindama žmones įkėlė tokį savo straipsnį į SARMATUS???

 6. Mindaugas says:

  Daliai: taigi, geras klausimas, kas finansavo? Ogi CZV, per savo fondus ir perverbuotus KGB agentus….vienu zodziu-penktakolonininkai. Asmeniskai man sis straipsnis kvepia pigia propoganda. O kad „Sarmatu“ straipsniai pasikeite, tai faktas. Ar ne bus prie to prikisusi ranku VSD?

 7. 5-oji kolona says:

  Nepatinka mums nepriklausomybe,reikalaujame grazinti senaja ,“rusiskaja tvarka“,Pasiilgome eiliu,kilkiu ir kiaules galvu.Ir gana cia nevaldomiem lakstyt po uzsienius.Grazinkim Sibirui kurorto statusa.

 8. gojus says:

  nereikia nuvertint – tauta susivienijo ir kovojo dėl taurios idėjos. Šaunuoliai. neina pamiršt to vinybės jausmo tarp visų. Visi kovojo ir tikėjo, manau ir KGB-istų daug atsivertė…
  Kitas klausimas, ką iš tautos pagrobė valdžiašikniai. Prasidėjus Landzberizmui su visom raganų medžioklėm, kaltinimais „agentai“ ir valdios uzurpavimu, primetant „teisinę“ valstybę – čia jau kitas klausimas. Bet tai nesusiję su naivia tauta, vieningai kovojusia už nepriklausomybę devyniasdešimtaisiais. Pagarba tautai ir pasmerkimas landzbergizmui ir valdžios prievartai!

 9. Dalia says:

  5-oji kolona, taigi kreipkitės į Didijį pasaulio Kolonistą. Jis būtinai grąžins ir dar pridės. Skelbiasi esąs demokratiškas ir teisingas, bei taiką pasauliui nešantis.Jo darbus ir pasekmes puikiai matome, bei suprantame. Kokios problemos? Netolimoj ateitį, tikrai žinau, kad kaip ir JAV  50 000 000 žmonių, netgi sunkiai dirbančiųjų, negali sau leisti įsigyti sveikatos draudimo kortelių, tai  ši laimė bus ir Lietuvoje. Kitus priedus jis jau pridėjo. Paguodai jums, 5-oji kolona, rašau. Galiu išvardinti dar, kas atkeliaus į Lietuvą. Ir į visą pasaulį. Ar pakaks? Ar paguodžiau pasiilgusiojo kilkių, eilių ir Sibiro kurorto?

 10. tangas says:

  Keistai jūs čia. Pamatinius dalykus – valstybingumą , tautiškumą, apsisprendimo laisvę ir pan. bandot matuoti dešros ilgiu. Gąsdinat sąvokomis kurių nesugebat paaiškinti ar kažkokiais baubais iš JAV , kurie tipo tuo tuoj ateis.

 11. Ec says:

  Dalinai su tangu sutinku, tiems žmonėms (tame tarpe ir man), kurie dalyvavo Baltijos kelyje niekas nemokėjo, o tądien mano mama, prekiavusi Konarskio gėlių turgelyje atidavė visas turėtas gėles tam reikalui, kaip ir daugelis ten prekiavusiųjų. To tautinio pakilimo neišmatuosi nei metru nei litru

 12. 5-oji kolona beDaliai says:

  Tai taip ir neisvardinote.Gana jau cia gasdinti parasykite ,tiesiai ir sviesiai,kad kaip toj dainoj „oi kaip noreciau as velei,sugryzt i….tarybine jaunyste“.Ar ne bedale ???

 13. 5-ai kolonai says:

  Ko gi neisvardijo? Ne visi gi kaip tu, gyvuly, matuoja gyvenima eiles prie kilkiu ilgiu ir galimybe plauti tualetus uzsienyje. Kitiems reikia ir tokiu dalyku , kaip valstybingumo ir – baisu pasakyti- tikros nepriklausomybes. O kad Dalia bedale, tai tikiu- tokiu kaip tu penktakoloninku apvogta. Esk savo kilkes be eiles, dziaukis kol yra, pasistiprink pries eidamas vistu pesioti i uzsienietiska fabrikeli kol rumunai tavo darbo vietos neuzeme. Tada gali ir kilkem nebeuztekti.

 14. Mindaugas says:

  gojui: va cia ir slepiasi beda-tautos naivumas….nesuprasdami, o gal nenoredami suprasti, kas yra kapitalizmas, tautos mases, patikeje isverstaskuriu pazadais, mane, kad po keleriu metu gyvens kaip amerikonai…..taciau po 25 metu „nepriklausomybes“ gyvena blogiau, negu amerikos negrai. 1990 Kovo 11 – oji – tai lūžio taškas, kuomet Lietuva perėjo iš socializmo į neo-liberalųjį kapitalizmą. Naujoji kapitalistinė santvarka buvo įteisinta 1992 metų LR Konstitucijoje. JAV Lietuvos Nepriklausomybę pripažino tik tada, kai Lietuva pradėjo įgyvendinti neo-liberalųjį kapitalizmą – „laisvosios rinkos“ ekonomiką. Tuo metu valdzioje buvusiu JAV penktakoloninku reformos visiškai nebuvo skirtos atkurti ar pagerinti Lietuvos ekonomiką ar įvesti tikrą Vakarietišką rinkos ekonomiką, ar socialinę demokratiją, tačiau reformos buvo skirtos neutralizuoti buvusių tarybinių respublikų ekonomiką, kad tuo pačiu būtų sužlugdyta didžiausio JAV priešininko būsima kapitalistinė Rusijos ekonomika. Panašiai vyksta ir dabar. Lietuvos politikai ir šalies vadovai, vykdydami JAV/NATO ir ES politiką, siekia energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos bei ragina įvesti ekonomines sankcijas Rusijai, kad būtų sužlugdyta Rusijos ekonomika….
  to 5-ai kolonai: Anot taves, mes turime „švęsti“ nepriklausomybę, kuri šiandien, deja, neegzistuoja, turime pjautis su aplinkinėmis tautomis dėl tariamos „kacapų“ gresmės bei prisiekinėti lojalumą „vakarietiškosios demokratijos vertybėms“, kad ir kiek jos bebūtų priešingos pačiai tautybės bei tėvynės sąvokai. Dristu teigti, kad tokiu kaip jus asmenu funkcija (ar patys jų dalyviai tą supranta, ar ne) – nukreipti aktyvių jaunimo bei visuomenės sluoksnių dėmesį nuo realiųjų mūsų šalies, mūsų visuomenės, mūsų tautos gyvenimo problemų, formuoti fiktyvių „priešų“ vaizdinius. Taciau jums turiu blogu ziniu. Tokie veikejai kaip jus, esate, šiaip ar taip, tos pačios kapitalistinės sistemos, 25-erius metus slegiančios ir žeminančios Lietuvą, žaisliukas, į kurį valdančioji klasė kol kas, galbūt, rimtai ir nežiūri, bet, iškilus reikiamoms aplinkybėms, labai realiai gali pasinaudoti kaip puikiu įrankiu atvirai teroristinei diktatūrai vykdyti, pridengiant ją gražiais „patriotiniais“ lozungais.

 15. 5-oji kolona says:

  Labai grazuuu.“Is kur pas pati tiek drasos-tiek valios gelezines,kad tiek sumalti netiesos….ant „sumautos tevynes“.Ir visgi…,kaip bus su „sibiro kurortu“,ka ???? Cia gi dar neseniai rasinejai,kad pagrobta Estijoje pareiguna,jog.reiktu………….,nei daug,nei mazai,o susaudyti.Va cia ir pasirodo …Jusu neeeepaprastas humaniskumas ir „sovietinis isprusimas“..Bet,aciu Jums ir uz tai-skaitytojas nera kvailas( kaip Jums ir beatrodytu)

 16. Mindaugas says:

  to 5-oji kolona. Paprastai as nesileidziu i diskusijas su pseudopatriotais (europatriotais), taciau jums, garbusis padarysiu isimti. Ir kas gi dave jums teise uzurpuoti patriotizma? Ar tin jus vienas patriotas, o kiti penktakolonininkai? Jus arogantiškai bandote uzurpuoti bei monopolizuoti „patriotizmo“ sąvoką, tačiau reikėtų paklausti: ar tikresnis patriotas yra tas, kuris daug klykia ir rėkia apie „meilę tėvynei“, bet tuo tarpu palaiko šią tėvynę ir joje gyvenančius žmones – tautą – engiantį ir išnaudojantį režimą, ar tas, kuris nuoširdžiausiai trokšta socialinio teisingumo ir padoraus, užtikrinto bei žmogiško gyvenimo savosios tėvynės žmonėms tai pačiai tautai? Taigi jus esate tipiskas burzuazinis patriotas-toks patriotizmo atstovas, pasireiškiantis visose tautose, bet „nuleidžiamas iš viršaus“ valdančiosios klasės ir jos liokajų, skirtas užkirsti kelią masių susipratimui, įteigti mintį apie jos „vienybę“ su išnaudotojais ir pavergėjais, kuris, pasitelkdamas istorines nuoskaudas bei primityvias emocijas, kiršina skirtingų tautų mases tarpusavyje kovoti ir žudytis, o ne teisėtai stoti prieš savo tikruosius pavergėjus. Tokiu patriotizmu – buržuaziniu patriotizmu – manipuliuodami masių jausmais žaidžia dabartiniai landsberginiai tautos „patriarchai“ bei jų jaunesnieji broliukai, vadinamieji „tautiniai patriotai“, kaip ir jų pirmtakai tarpukariu gyvavusioje kapitalistinėje ponų Lietuvoje, lozungais apie „tautos vienybę“ maskavę cinišką dirbančiosios lietuvių tautos pažeminimą ir išnaudojimą, kurį vykdė tuometinis buržuazinis „elitas“.

 17. 5-oji kolona says:

  Garbusis,as nieko cia neprivatizuoju ir nalaikau saves tautos mesiju ar „viska ismananciuoju“,taip,kaip Jus.Jei to dar neizvelgete,paskaitykite mano ankstesnius komentarus.Tai Jus, cia,viska ismanote apie pasaulio engejus ir engiamuosius.Apie „gerasias“ valstybes ir „setonus“.As Jums ta vaidmeni ir uzleisiu( pasaulio teisejo ir svieto lygintojo) Tik…mes jau tokiu mateme pries 25 metus.Tai ko gi, per tuos, 50 metu tokie,kaip Jus nieko nenuveikete ta linkme. P.s. Jus vistik neatsakete skaitytojams,kaip cia bus .tuo Estijos pareiguno susaudymu ir „sibiro kurortu“ DDD

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top