Banką domina net lovos reikalai

2017, 17 rugpjūčio, 15:07 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (42) | peržiūrų 1 213 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Bankai veržiasi į lovą

Rimo Valeikio pieš. | respublika.lt

Greitai be bankų žinios negalėsime žengti nė žingsnio. Regis, jie nori žinoti ne tik kokiose parduotuvėse kokias prekes perkate, bet ir kur dirbate, kiek uždirbate ir kokių pažinčių turite. Pavyzdžiui, bankas jau turi teisę žinoti, kokie ryšiai jus sieja su Lietuva ir ar jūsų šeimoje ar tarp artimųjų yra politikų, o gal valstybės vadovų. Gal skamba kaip apklausa prokuratūroje ar Valstybės saugumo departamente, bet tai viso labo banko klientų anketa.

Tokiais klausimais pasipiktinusi grupė žmonių iš Utenos krašto kreipėsi į „Vakaro žinių“ redakciją. Jie pasibaisėjo banko jiems užduodamais klausimais, kurie paslėpti po paprasčiausia kliento duomenų atnaujinimo anketa. O anketos klausimai gali priversti pasijausti jei ne nusikaltėliu, tai įtariamuoju ar bent jau bendrininku .

Bankui, pasirodo, įdomu, ar esate nuolatinis Lietuvos Res-
publikos gyventojas ir kokie ryšiai jus sieja su Lietuva. Pavyzdžiui, reikėtų informuoti banką, ar jūsų sutuoktinis taip pat yra Lietuvos Respublikos gyventojas ir ar esate Lietuvoje įsigiję nekilnojamojo turto. Tokius klausimus savo klientams yra pateikęs Lietuvoje veikiantis bankas „Swedbank“.

Beje, bankui rūpi ir dar privatesni klausimai. Štai, pavyzdžiui, ar jūsų šeimoje yra žmonių, einančių viešąsias pareigas ar dalyvaujančių politikoje. Ir ne tik šeimos narių, o gal ir jūsų verslo partneris patenka į šį sąrašą? Nes bankui privalu žinoti, gal jūsų tėvas, brolis, sesuo, vaikai ar vaikų sutuoktiniai yra valstybės vadovai, ministrai ar jų pavaduotojai, parlamentarai, Vyriausybės ar ministerijų kancleriai. Be to, bankui būtų įdomu sužinoti, jei šeimoje turite konstitucinių ar kitų aukščiausių teismo institucijų narių, o gal savivaldybės administracijos vadovų ar net merų? Ir visai nesvarbu, Lietuvoje ar kitoje šalyje. Bankas pateikia platų įvairių viešojo sektoriaus pareigybių sąrašą, kuriame atsiranda net politinių partijų vadovai, pavaduotojai ar valdymo organų nariai. Jei šeimoje tokių yra, privalu banką apie tai informuoti, pateikiant to asmens vardą, pavardę, šalį, kurioje dirbama, nurodyti instituciją ir einamas pareigas. Be to, bankas prideda, kad pasikeitus situacijai banką informuoti privalu.

Pasipiktinę skaitytojai klausia: „Nejau užsienio bankai tikrai turi teisę reikalauti iš savo klientų tokių žinių ir ar tai nėra kišimasis į privatų Lietuvos piliečių gyvenimą? Galų gale, kokią teisę turi vienas klientas informuoti banką apie kito žmogaus asmeninę informaciją be to žmogaus leidimo?“

Dangstosi įpareigojimais

„Vakaro žinios“ pasiteiravo „Swedbank“, nejau tokia praktika yra normali jų darbe. Pasirodo, bankui tai atrodo visiškai priimtina. Pasirodo, pasaulyje suaktyvėjus įvairioms saugumo grėsmėms, tarptautiniai pinigų plovimo ir terorizmo prevencijos veiksmai tampa dar aktualesni. Pagal teisinius šios srities reikalavimus visi bankai privalo užtikrinti, kad jų sistemomis nesinaudotų visuomenei grėsmes keliantys asmenys ir nebūtų saugomos ar pervedamos nusikalstamu būdu įgytos lėšos. Nesilaikantys šių reikalavimų bankai gali sulaukti oficialių sankcijų, o užsienio valstybių finansinės įstaigos gali nutraukti su jais bendradarbiavimą.

„Swedbank“ laikosi visų Lietuvos ir tarptautinių teisės reikalavimų ir savo veikloje įgyvendina principą „Pažink savo klientą“. Tai reiškia, kad bankas turi žinoti, kas yra klientas ir kokia yra jo įprastinė veikla, užtikrinti, kad kliento atliekamos operacijos atitinka jo vykdomos ekonominės veiklos rūšį ir apimtis“, – įsitikinęs „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Beje, pasirodo, bankas klientams nė nepalieka apsisprendimo galimybės, nes nepanorę teikti tokios asmeniškos informacijos su banko paslaugomis galite atsisveikinti.

Lietuvos bankui viskas normalu

„Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme nėra numatyta konkreti kliento pažinimo informacijos surinkimo forma, tad finansų įstaigos gali ją pasirinkti savarankiškai. Paprastai tai būna vadinamoji kliento pažinimo anketa, kurią vienokia ar kitokia forma naudoja dauguma bankų ar kitų finansų rinkos dalyvių“, – „Vakaro žinias“ tikino Kotryna Filipavičiūtė, Lietuvos banko Riziką ribojančios priežiūros departamento vyriausioji specialistė.

Interviu su Rūteniu Paukšte, Bankų klientų asociacijos vadovu:

– Ar asociacija sulaukia skundų dėl perteklinės asmeninės informacijos apie klientus pateikimo prievolės bankui?

Rūtenis Paukštė– Taip, tokių atvejų yra buvę ir ne kartą. Esu apie tai kalbėjęs, nes tai tikrai aktuali tema. Pažeidžiamos asmens teisės ir žmonės dėl to piktinasi. Mano nuomone, akivaizdu, kad tai yra nenormalu. Juk negalime manyti, kad žmogus privalo atsakinėti į klausimus, ar turi jis sąskaitų kituose bankuose arba apie savo vaikų, anūkų ar senelių einamas pareigas, dalyvavimą politikoje. Man tai nėra suprantama, kaip tokia informacija susijusi su terorizmu ar pinigų plovimu. Nes jei taip, tai nejau mes dabar politikus ar valstybės vadovus laikome teroristais?

Reikia tik pabandyti įsivaizduoti, kokia yra apimtis laiko, kai visa šalis priversta atsakinėti į tokius klausimus. Juk beveik visa šalis yra bankų klientai ir visi dabar turi gaišti laiką su tokiais klausimais. Mes atimame mėnesius darbo laiko iš Lietuvos visuomenės.

Man keista, kad Lietuvos bankas tokią nelogišką bankų iniciatyvą palaiko kaip reikalingą. Manau, kad tai padaryta nekvalifikuotai, erzinančiai ir mes visi tarsi tampame kažkuo įtariami. Ir nesuprantama kodėl. Juk neklausiama, ar pažįsta žmogus užsieniečių, kurie įtartinai elgiasi, bet klausiama, ar mūsų partijų vadovybėje tokių yra. Mano manymu, tai yra akivaizdžiai peržengtos proto ribos ir žmonės teisingai daro, kad piktinasi. Apie tai reikėtų daugiau kalbėti. Nes mes labai provincialiai elgiamės ir atrodome, uždavinėdami tokius klausimus.

– Ar ne keista, kad tokią informaciją Lietuvos piliečiams reikia pateikti bankui, kuris iš tiesų juk yra kitos šalies kapitalo įmonė, tad nė neaišku, kokios šalies interesams iš tiesų atstovauja?

– Visai teisingai. Jeigu privatus bankas kaupia tokią informaciją, reikėtų pasiaiškinti, kur jis ją deda. Informacija šiais laikais yra brangus turtas ir mes tarsi stengiamės riboti informacijos judėjimą, o šiuo atveju esame priversti įmonei pateikti tokius duomenis. O prie viso to dar gali atsirasti klausimas, ar sutinkate, kad jūsų pateikta informacija būtų panaudota rinkodaros tikslais. Manau, tai atsako į nemažai klausimų. Tokie dalykai netelpa į jokią logiką.

Tai tik žemina Europos autoritetą mūsų akyse. Nes prisidengiama, tarsi Europa tokių dalykų reikalauja. Bet aš galiu oficialiai pasakyti, kad bet kuris žmogus, kuris turi sąskaitas užsienio banke, jis tikrai nesulaukia tokių klausimų, apie kuriuos dabar kalbame, ir ten viskas vyksta žymiai logiškiau ir paprasčiau. Tai mes čia elgiamės neprotingai.

– Skamba kaip lengvas šantažas, nes nepateikus šių bankui reikalingų duomenų bankas gali užblokuoti kliento sąskaitą ar kortelę?

– Taip, jei klientas nepateikia duomenų, jį gali išmesti iš banko ir dar teks susidurti su problemomis, kaip atgauti savo turėtus pinigus. Tokie dalykai prasilenkia su sveiku protu ir logika. Manau, reikėtų į tai rimtai atkreipti dėmesį. Normalu, kad tokie dalykai, kurie žemina žmonių savigarbą, daugelį užgauna ir žmonės nesupranta, kodėl su jais taip elgiamasi.

respublika.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 42

 1. xxxx says:

  o kodėl turiu rašyti teisybę? Parašiau, kad neturiu jokių giminaičių valdžioje ar partijose. Ar jie tikrins? Tai ne jų reikalas. Tegul dėkoja, kad pinigus į jų banką darbdaviai perveda, o aš negaliu pasipriešinti, bet tai jis (bankas) tarnauja man, o ne aš jam.

 2. konkurencijos nėra says:

  Norėtum…

 3. Dainius V. says:

  Pasak vieno mano sarmatinio draugo Algirdo Minkausko mes turim du atskaitos taškus.Mano atžvilgiu tai yra tarnauti šitai ydingai ,mano nuomone, sistemai ar priešintis.Tarnauti jau nenoriu,nes esu „sovietiniame rauge“ pagamintas ir užaugintas produktas.Toje aplinkoje ,kurioje aš augau jau vien žodis „tarybinis“ atstojo riebų keiksmažodį,todėl buvo draudžiamas kaip ir bet kokia rusiška simbolika.Kadangi keli giminės neblogai įsitaisė Amerikoje(tai ne dabartinės JAV !),todėl jau vėlaisniais sovietų valdymo metais žinodavau,kas yra kramtomoji guma,čiulpinukai su eukalipto skoniu,Wranglerio džinsai ,Adidas kedai ir panašiai.Beje,siuntiniai ateidavo tik metinių švenčių metu,t.y. Kalėdos ir Velykos.Gimtadieniams dėdės ir tetos siūsdavo tik vaizdingus atvirukus.Tuo metu Amerika man buvo svajonių šalis .Buvau paauglys ir sunkiai įmenamos mįslės manęs nedomino.Kadangi mano vieno iš tėvų senelis savo laiku buvo vieno miesto meras,tai mes neskurdome ir tarybiniais laikais,juo labiau ,kad ir tėvai jau tuo metu buvo įgiję geras specialybes ir nesiskundė gyvenimu.“Lietuvos nepriklausomybė“ užgriuvo mane labai netinkamu metu,kai gulėjau be jėgų savo lovoje po kovos su alchogoliu,nusinešusiu mano sveikatą ir porą savaitgalio dienų.Kaip dabar pamenu : išgirdęs Bučelytės(jei dabar neklystu) kimstantį iš susijaudinimo balsą per TV norėjau tuojau pat atsidurti Viln. prie bokšto,buvau tuo metu gerokai pasportavęs stiprus jaunuolis,todėl maniau kelis rusus „atjungsiu“ kol mane nušaus,toks buvo apėmęs patriotiškumo jausmas…..Bet tai buvo seniai.Dabar esu stiprus subrendęs vyras ir iš štai vakar gaunu el.laišką,kuriame bendrovė,suteikusi man kreditą,informuoja mane ,kad negavo iš manęs eilinės įmokos,kadangi yra UŽŠALDYTI mano sąskaitoje pinigai!Beje tas bankas yra JAV,o ne skandinavų.Ir dar buvo pateikta rekomendacija susisiekti su savo banku ir atsakyti į pateiktą klausimyną.Ir taip nesu romus,o čia dar taip rėžė- susinervinau ir vieniems ir kitiems parašiau ką apie tai galvoju.Kredito įmonė taikai ir pernelyg ramiai atsakė,kad „palauks“ kol išsiaiškinsiu,o bankas neatsakė nieko.Pagalvojau,tuoj įeisiu į “lietuvišką“ Swedbanką“ ir pervesiu reikiamą sumą iš ten…pypt pypt ir jau visai furos signalas : teko atsakinėti „viso tik “ tris klausimus: nuo pirmo jau pasiutau,apie gimines seime parašiau „ne“ ir komentarą iš 20 žodžių ,kurio esmė buvo trumpa: jums reikia? tai ir išsiaiškinkite!Trečias apie pilietybę nenervino,tačiau jo pateikimo prasmės nesuvokiau.Prieiga prie šio banko sąskaitos visgi buvo atidaryta dar patikslinus mano el.pašto adresą.Su anuo dar aiškinsiuosi,nes jis man buvo tik dėl įmokų pervedimų,beje,priverstinai man įkištas paskolų bendrovės.Kadangi jau seniai sėdžiu ant savo šiknos laisvoje Lietuvoje ( kabutes patys padėkite kaip kam patinka) ir seime giminės tolimi nuo manęs,tai dabar galvoju ar tai Lietuvoje taip gyvenimas pablogėjo,ar aš tiesiog nesugebu prisitaikyti prie šio pastoviai gerėjančio gerbūvio ,apie kurį ištisai trimituoja mūsiška TV bei žiniasklaida.Gal pabandykite kas ,protingas toks ,man kvailiui runkeliui visa tai išaiškinti,nes jaučiu,kad iš buvusio patriotiškumo jau nieko nebeliko ir Putinas man visai simpatiškas darosi kai valstybės vadovas.Iš anksto dėkoju

 4. anonimas11 says:

  Manau kad ateina smagus metas. Turesime parodyti ismone ir isradinguma
  gelbedami savo kaili. Vadinama “ sovietija“ , kaip dede Sinusitas sako ,
  bus tik nekaltos paneles pabuciavimas. Kas dar neturite, greiciau isigykite
  ismanuji telefona. Turesite dar viena “ seimos nari“ , kuris viska klauso.Buvau šokiruotas,gavęs tokią swedbanko,anketą…bet apsisprendžiau
  žaibiškai…Savo pinigus laikysiu “kojinėje“-vyksta totalinis žmonių sekimas ir duomenų rinkimas.Mes stebimi net mums
  nežinant.Čia tik įžanga.Ateityje bus dar ne taip.Tik realybė tokia,kad
  Lietuva visur pirmauja (šįkart šnipinėjime).Šitą įvestą praktiką
  turėtų tučtuojau sustabdyti prezidentė.Išaiškinti savo piliečiams
  ,kiek tokia veikla yra teisėta ir kieno nurodymu vyksta tokie tardymo
  dalykai. Lietuva paklusniai uzdare galingiausia Europoje (ir
  saugiausia po svedu pastangu) Ignalinos AE , kuri galejo aprupinti el.
  energija (ir duoti grazaus pinigelio Lietuvai)- pusei Europos. Bet …Euro
  sojuzui to nereikia… Ukininkams, kurie nears, nesodins nieko, bet
  uzsodins zeme misku … noriai mokejo ismokas. Skatina ir dziaugiasi, kad
  Lietuvos valdzia sugebejo apie trecdali (milijonas) savo gyventoju per
  trumpa laika isvyti is salies kelti kitu saliu ekonomika ! O tai ka daro
  dabar bankai – desningas Euro sojuzo veiksmas – KOLONIJA TURI ZINOTI SAVO
  VIETA !!!.Zmonem reikia
  vienytis ir protestuoti,o jei nepades,paduoti i teisma.Dar viena iseitis-
  isimti pinigus ir uzdaryti saskaitas. Tai musu ponu sugalvotas zmoniu
  persekiojimas,pazeidziant zmogaus teise i privatuma.. Bet pasirodo,kad ne visi
  lūzeriai. Pasirodo,kad yra kas supranta kas yra garbe ir orumas.Pagarba
  jiems.

 5. Gojus says:

  Lietuvio -> komentarai labiausiai imponuoja – pagrįsti „per TV rodė“ faktais. Tenka kelt rankas. 

 6. Anupras says:

  Pasak vienos geros pažįstamos 46 m moters,beje apsiskaičiusios ir pasaulio mačiusios :…“na ir kas,man čia lengva-aš neturiu ko slėpti..“ Tai taip burlokėliai,kol čia koks vienas kitas naivuolis pasipiktinęs rašinėja,vanduo Nerimi vis vien teka. Ar girdite šurmulį,kaip žmonės piktinasi bankų savivale? Aš tai ne.Ir nieko čia nepadarysi,nes pinigai valdo .

 7. konkurencijos nėra says:

  Tai kodėl banksteriai dirbdami ir (uždirbdami)mano pinigais nieko nemoka man, kai tuo tarpu visų prakeikti sovietai mokėjo 2 DU PROCENTUS!?

 8. Algirdas Minkauskas says:

  >konkurencijos nėra
  . Jie nedirba, dirbi tu. Ir uždirbi tu. Jie pasiima. Netgi tuo atveju jeigu tamsta nesiskolini jie vis tiek pasiima nes jų mainymo priemonė yr kur kas brangesnė už mainomą prekę. Taip bus kol mes tikėsime, jog mainymo priemonė sukurta iš oro turi didesnę vertę nei mūsų triūsas ir mūsų pagaminti daiktai. Taip bus tol kol išliks paklausa spalvotai popierai arba virtualiems. Pinigai kaip vyriausybė-tik sušiktas tarpininkas. Tarpininkas tarp mūsų ir to ko mums reikia, tačiau mes to neturim. Turi kaimynas. Pribridom… pas kaimyną kalvį, pasagos prireikus, be pinigų jau gėda pasirodyti, o kaimynas pas mane be pinigų šviežios duonos irgi neateina… jo, pribridom. Pinigams, šiuo atveju, atidavėm žmogiškus santykius, savitarpio pagalbą, o vyriausybei atidavėm atsakomybę ir išrinkę eilinius balvonus po kurio laiko juos kaltinam atsakomybės stoka. Žavu.

 9. Anupras says:

  Minkauskas A. labai gerai pastebėjo,jog „…Pinigams, šiuo atveju, atidavėm žmogiškus santykius, savitarpio pagalbą,

  o …“ nes taip yra : kaimynas pas kaimyną bijo paprašyti elementarios pagalbos,nes paskui reikės kažkaip atsilyginti,lyg tai būtų privalu ir neužtektų paprasto žmogiško lietuviško AČIŪ,iš to seka ir visa mūsų visuomenės bėdų virtinėlė ir užtat su lengvu sarkazmu sakau,kad nieko gero nebebus,nes žmonės užsizombino patys ir naujai prisikėlusiam Jėzui tektų ilgai įrodinėti savo kilmę,kol šis aukso veršio tarnų kontingentas atsiverstų.

 10. konkurencijos nėra says:

  Jūsų komentarai tik pabrėžia, kad banksteriai pasiekė savo tikslą, privertę tarnaut aukso veršiui daugumą, ir liberalai tam procesui sekmingai vadovao.

 11. Lietuvis says:

  to Gojus. Lenkiu savo zila galva pries jusu beribe ‘isminti’.

 12. Marijus says:

  Paklusnumo testas – pensininkas privalėjo rodyti tapatybę patvirtinantį dokumentą, kad galėtų nusipirkti alkoholio. Ir stovėjo prie kasų nusižeminę, panarinę galvas, susitaikę, kaip avinai skerdykloje – o ką padarysi, alaus tai norisi. Tai buvo paklusnumo testas. Dabar galima žengti kitus žingsnius – bankai su deklaracijos pildymu jau rimtesnis dalykas, nei pasakyti savo amžių kai šviečia plikė ir byra smėlis…
  Šiandieninis lietuvis su didinga Vytauto valstybe turi tiek bendro, kiek arabai Egipte su piramidėmis.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top