- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Consortiumnews: amerikietiškų MIP veidmainystė veda pasaulį į pražūtį

consortiumnews.com

Paveikslėlis

nuotrauka: Reuters

Pastaraisiais dešimtmečiais stambios amerikietiškosios MIP (masinės informacijos priemonės) paveda savo skaitytojus, pateikdamos jiems melagingus ar klaidinančius požiūrius praktiškai visais svarbiais globalaus masto klausimais. Jos ir po šiai dienai įtraukia naciją į griaunamuosius ir nereikalingus konfliktus, tvirtina žurnalistas Robertas Perris (Robert Parry) straipsnyje Consortiumnews.

Kaip pavydį Perris pateikia ištisiniu melu dengiamą įsiveržimą į Iraką 2003 metais. Tačiau nežiūrint į katastrofiškas Irako karo pasekmes, beveik niekas nepasikeitė: neokonservatoriai ir jų liberalūs intervencijos šalininkai toliau fabrikuoja istoriją, reikalauja režimų keitimo ir atmeta taikaus konfliktų sprendimo būdo rekomendacijas.

JAV valdžia, rašo Robertas Perris, pasisako už pasaulį gyvenantį pagal taisykles, kada jai tas naudinga. Tačiau ji čia pat ramiai pažeidžia tarptautinę teisę, kai nusprendžia, jog karas humanitariniais interesais yra aukščiau JTO statuto. Tai, pastebi Perris, pakankamai lengva padaryti, jeigu amerikiečių spauda demonizuoja kitos šalies lyderį.

Taip, Bušo administracija ir stambiosios MIP pateisino įsiveržimą į Iraką, konkrečiai apkaltinusios Saddamą Huseiną žmogaus teisių pažeidimais. Akivaizdus paties įsiveržimo neteisėtumas buvo apeitas be dėmesio. Lygiai taip pat Obamos administracija ir MIP „sukūrė racionalų pagrindą“ įsiveržimui į Libiją (2011 metais), pareiškusios, Jog Muamaras Kaddafis planuoja masines taikių gyventojų žudynes (masinio naikinimo ginklas taip ir nebuvo surastas)

Tačiau tos pačios MIP, pastebi autorius, „nusuka akis į šoną“ arba prisigalvoja pateisinimus, kai taikių gyventojų žudymu užsiima JAV sąjungininkai – Izraelis arba Saudo Arabija.

Be to, JAV labai pasirinktinai imasi aiškinti kas yra terorizmas. Pavyzdžiui, Izraelis, Saudo Arabija ir kitos JAV sąjungininkės Persijos įlankoje padeda teroristinėms grupuotėms kovoti su pasaulietine Sirijos valdžia, o amerikietiškos masinės informacijos priemonės (MIP) demonizuoja Sirijos prezidentą Bašarą Asadą.

Tokiu būdu bandydamas išvengti panašaus liūno į Iraką, Obama susiduria su griežta Vašingtono neokonservatorių kritika už tai, kad nerodo daugiau pastangų režimo Sirijoje pakeitimui, nors būtent jis davė sutikimą tiekti šiuolaikinius ginklus taip vadinamai „nuosaikiai“ opozicijai.

Perris pastebi, jog bet kokia Rusijos pagalba prorusiškiems sukilėliams, kovojantiems su Ukrainos kariuomene, kurios eilėse yra neonacistų, laikoma neleistina.

Tarptautinė teisė turi būti išlaikyta bausmės Rusijai būdu. Amerikietiškos MIP vienpusiai nušvietė valstybės perversmą Ukrainoje 2014 metais, ko pasekoje iš pareigų buvo nuverstas prezidentas Viktoras Janukovičius, taip pat demonizuotas spaudoje.

Vakarų MIP nepamatė nieko smerktino nei ATO (Anti-teroristinėje operacijoje), nukreiptoje prieš rusakalbius Ukrainos gyventojus, nei tame, kaip buvo gyvi sudeginti rusai Odesoje, rašo Robertas Perris. Visame kame priimta kaltinti Rusiją, nežiūrint į tai, jog nėra įrodymų to, kad Vladimiras Putinas užsiėmė politinės padėties Ukrainoje destabilizavimu iki perversmo. Atvirkščiai, yra įrodymų, nurodančių į tai, kad būtent JAV siekė pakeisti ten režimą.

Amerikietiškos MIP laiko neginčijama JAV teise įsikišti į kitų valstybių vidaus reikalus visame pasaulyje, bet tos pačios MIP pašėlsta, kai kas nors bando atsisakyti vykdyti Vašingtono nurodymus arba pradeda elgtis tokiu pat būdu kaip ir JAV, daro išvadą Robertas Perris.

Tokiu atveju, kai Rusija įsikišo, siekdama sustabdyti žudynes Ukrainos rytuose ir suteikti Krymo gyventojams galimybę išreikšti savo valią, – JAV valdžia ir MIP apkaltino ją tarptautinės teisės pažeidimais. Net 96% balsų pasisakiusių už prisijungimą prie Rusijos turi būti atmesti į šalį dėl pagarbos Ukrainos teisei ir suverenitetui.

Putino vykdyta rusakalbių gyventojų gynyba nuo neonacistų buvo pavadinta agresija, kas iššaukė antirusiškas sankcijas, o amerikiečių neokonservatoriai ėmė svajoti apie Rusijos destabilizaciją ir režimo pakeitimą Maskvoje. Perris pažymi, jog konfliktas Ukrainoje yra vienas iš baisiausių kraujo praliejimų Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, tačiau neokonai ir toliau ragina JAV valdžią ginkluoti ukrainiečių kariškius.

Kaip stambių MIP veidmainystės pavyzdį Perris pateikia New York Times žurnalisto Nikolaso D. Kristof’o (Nicholas D. Kristof) rašinius, kuris krizės pradžioje ragino tiekti Kijevui daugiau ginklų, kad kareiviai galėtų nužudyti daugiau savo kaimynų Rytuose, pasinaudodami Kristofo metafora „eiti į lokio medžioklę“. Tačiau savo neseniai rašytame straipsnyje apie Siriją Kristofas laikosi kitos pozicijos: jis reikalauja, kad amerikiečių kariuomenė, sudarytų neskraidymo ir saugumo zonas, kad Sirijos kariuomenė ir karo aviacija negalėtų kovoti su sukilėliais.

Tokiu būdu, suverenitetas Ukrainoje reiškia viena – šalies teritorinis vientisumas turi būti neliečiamas, o proamerikietiškas režimas turi teisę žudyti disidentus, juk tai tas pats, kas gyvūnų medžioklė.

O suverenitetas Sirijoje – visai kitas reikalas. Čia galima raginti JAV valdžią kariniam įsikišimui, kad Sirijos vyriausybė negalėtų atkurti savo teritorijos kontrolės. Siekis pakeisti režimą Sirijoje persveria savo svarba visa kita, reziumuoja Robertas Perris.

Straipsnio autorius pažymi „pasirinktinį“ Kristofo pyktį ir užduoda klausimą: kiek Kristofas išsilaikys gerai apmokamo New York Times autoriaus pareigose, jeigu ragins nustatyti neskraidymo zoną Izraelyje ar karinę intervenciją prieš Saudo Arabiją?

Amerikietiškos MIP dažnai „pamiršta“ apie tai, jog būtent Barakas Obama davė leidimą apmokyti ir apginkluoti taip vadinamą „nuosaikią“ Sirijos opoziciją, daugelis iš kurios perėjo į „Al-Nusros fronto“ grupuotę, o naujausia amerikiečių ginkluotė pateko į džihadistų rankas, primena Robertas Perris.

„Kitaip tariant, už viso šio pasirinktinio pykčio moralės ir tarptautinės teisės atžvilgiu mes matome tik šališką įvykių interpretavimą“, – tvirtina straipsnio autorius. Beje, objektyvumo trūkumas nušviečiant JAV užsienio politiką – bruožas, būdingas amerikietiškai žurnalistikai.

Tai reiškia, jog neokonservatoriai, nustatantys šalies užsienio politikos gaires, ir toliau stumia pasaulį link dar didesnių katastrofų, įtraukdami planą destabilizuoti branduolinę valstybę Rusiją, o amerikietiškos MIP – atima iš savo skaitytojų galimybę gauti objektyvią informaciją, daro išvadą Robertas Perris.