Garsėsime kaip įstatymų nesilaikanti šalis

2018, rugpjūčio 4, 18:30 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 285 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

dr. Eugenas Zalpijus

„Konstitucinio Teismo teisėjai turi suprasti, kad jie pažeidė žmogaus teises Rolando Pakso byloje“, – sako tarptautinės teisės žinovas, Tituluotų arbitrų instituto eksprezidentas dr. Eugenas Zalpijus. Irmanto Sidarevičiaus, Stasio Žumbio nuotr.

Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Prezidento Rolando Pakso interesams atstovaujantis tarptautinės teisės žinovas, advokatas, Tituluotų arbitrų instituto eksprezidentas dr. Eugenas Zalpijus (Eugen Salpius), žmogaus teises ginantis europinėse institucijose, kreipėsi į Jungtines Tautas su skundu dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo vykdymo vilkinimo. Skundą apsvarstė Jungtinių Tautų Žmogaus teisių gynimo komitetas ir į protokolą įtraukė rezoliuciją dėl padėties Lietuvoje.

Sankcijų galime sulaukti bet kada

Pasak E.Zalpijus, komitetas pasisakė itin griežtai. Ir tai nėra vien tik paprastas fakto konstatavimas. „Tokia rezoliucija labai paveiks Lietuvos įvaizdį civilizuotų šalių akyse. Tai, kad Lietuva nevykdo teismo sprendimo, turi didelę reikšmę. Kaip įstatymų nesilaikanti šalis, Lietuva tuoj pat atsidurs viename lygyje su tokiomis šalimis, kurioms apskritai nerūpi jokios žmogaus teisės“, – „Vakaro žinioms“ sakė teisininkas.

Protokole konstatuojama, kad Lietuva yra ne kartą pareiškusi, neva daro viską, kad sprendimas būtų įvykdytas, tačiau matyti, kad šalis nėra net pradėjusi jokių procedūrų. Išsakytas gana griežtas raginimas Vyriausybei – pagaliau imtis veiksmų. „Komitetas taip pat susirūpinęs dėl pranešimų apie Konstitucinio Teismo sprendimo 2016 m. bei valdžios pareigūnų teiginių, kuriais kvestionuojama teisinė Komiteto nuomonės vertė“, – rašoma protokole. Be to Vyriausybė taip pat paraginta susirūpinti teisėjų mokymu, jų kvalifikacija.

„Konstitucinio Teismo teisėjų kvalifikacija kelia abejonių, nes jie nesupranta, koks rimtas nusižengimas – žmogus teisių pažeidimas. Teisėjai turi suprasti: jie pažeidė žmogaus teises ir privalo pakeisti R.Pakso bylos sprendimą neleisti jam kandidatuoti bet kokiuose rinkimuose iki gyvos galvos. Seimas juk siūlė neleisti kandidatuoti penkerius metus, bet Konstitucinis Teismas bausmę sugriežtino. Teisėjai nesupranta, o gal paprasčiausiai nenori suprasti, kad jį reikia keisti ir tai turi padaryti jie patys – be jokių Konstitucijos keitimų“, – teigė E.Zalpijus.

Pasak jo, tai, kad komitetas paragino teisėjus kelti kvalifikaciją – pasakyta labai griežtai. Anot teisininko, oficialiame dokumente tokia rekomendacija atsiranda tik išimtiniais atvejais. Kol kas dėl konkrečių sankcijų dar nesvarstoma, tačiau tai gali nutikti bet kada, jei Lietuva ir toliau vilkins vykdymą.

Patys darome sau gėdą

Teisininkas sako, kad pasitikėjimą praradusi Lietuva gali netekti balso teisės. Galima tikėtis ir finansinių suvaržymų, net visiškos finansinės atskirties. Tai mūsų šaliai būtų itin skaudus smūgis.

Net plika akimi matyti, kad nebojant galimų griežtų bausmių, sprendimas yra vilkinamas tyčia. Tai tik dar kartą patvirtina, kad problema yra smarkiai politizuota. Panašu, kad Konstituciniam Teismui, kuris bent jau teoriškai turėtų būti laisvas ir nepriklausomas, rūpi politiniai partijų bei Vyriausybės interesai. „Siekiama atsikratyti vienos iš įtakingiausių partijų lyderio. Juk kandidatavęs rinkimuose R.Paksas susirinktų tikrai nemažą balsų skaičių. Teismo sprendimu jam atėmus teisę kandidatuoti, buvo pažeistos ir rinkėjų teisės. Tie, kurie norėtų politikoje matyti R.Paksą savo atstovu, negali to padaryti – nes iš jų atimta teisė rinktis. Tai, sakyčiau, ne dvigubas, kaip prieš tai minėjau, o trigubas pažeidimas“, – kalbėjo R.Pakso atstovas.

Jis pridūrė, kad jei kol kas net ir nebus taikomos sankcijos už sprendimų bei rekomendacijų nevykdymą, tai pasekmės kils savaime.

Jau minėjome, kad Lietuvos įvaizdis dėl tokio elgesio smunka, o tai reiškia, kad šalis tampa nepatraukli investuotojams. Todėl galima manyti, kad net jau ir dabar esame finansiškai nukentėję. E.Zalpijus sako, kad jam labai patinka mūsų šalis ir jis jau daug metų čia lankosi, tačiau nė vienam savo klientui nedrįstų patarti investuoti Lietuvoje.

„Juk jei kiltų koks nors teisinis ginčas, sunku nuspėti, kaip pasielgtų teismai. Gal pirmos pakopos teismai ir nėra taip smarkiai politizuoti, ten nagrinėjamos smulkesnės bylos, tačiau aukštesniuose teismuose, galima spėti, politiniai interesai yra aukščiau už teisę“, – sakė E.Zalpijus.

šaltinis: respublika.lt

dalinkis!

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurner

__________________________________________________________________

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

top