Globalios rinkos kracho „paskutiniojo teismo laikrodis“ nustatytas viena minutė iki vidurnakčio

2015, 24 rugpjūčio, 1:10 | kategorija Ekonomika | 3 komentarai | peržiūrų 1 022 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

gyvačių šokis - globalių akcijų rinkų griūtis - laiko klausimasKada prieš septynerius metus globalias rinkas užgriuvo finansinė bankų krizė, centriniai bankai veikė kaip „paskutinės instancijos“ skolininkai. Švaistūniški vartojimo kreditai buvo pervesti į valstybių balansus, ir plati pinigų emisija davė pasaulio ekonomikai laiko išsilaižyt žaizdoms.

Dabar tas laikas greitai artėja į pabaigą. Nuo Kinijos iki Brazilijos centriniai bankai praranda kontrolę, tuomet, kai globali pasaulio ekonomika randasi stagnacijos būsenoje. Dabar tik laiko klausimas, kada fondų rinkos grius nuo savo pačių užkeltų lūkesčių ir rekordinės savo aktyvų rinkos vertės.

FTSE 100 šiuo metu suvedė į nulį gautas per metus įplaukas, tačiau yra ir kiti požymiai to, jog situacija gali tapti kur kas blogesne.

1. Kinijos sulėtėjimas

Kinija nuo 2008 metų tapo pagrindine pasaulinės ekonomikos gelbėtoja. Beprecedentinio stimuliuojančio priemonių paketo paleidimas iššaukė investicinį infrastruktūros bumą. Nepasotinama žaliavinių prekių paklausa aprūpinant savo statybų bumą ištempė naftos- ir besivystančias resursų rinkas.

Dabar kinų ekonomiką įvažiavo į plytų sieną. Oficialiais duomenimis, pirmą kartą per ketvirtį amžiaus ekonominis augimas nukrito žemiau 7% ribos. O tai reiškia, jog realūs skaičiai gali būti dar žemesni.

Kinija

Kinijos Liaudies bankas vykdo eilę priemonių silpnėjančios ekonomikos stimuliavimui. Paskolų rodikliai per pastaruosius 12 mėnesių nukrito nuo 6 iki 4,85 procento. Sprendimas devalvuoti savo valiutą tapo paskutine priemone, ir signalizuoja apie tai, jog didžiojo Kinijos augimo epocha greitai artėja prie savo baigiamosios fazės.

Eksporto rodikliai už liepą rodo 8,9 procentinį smukimą lyginant su tuo pačiu pereitų metų periodu. Analitikai tikėjosi, jog eksporto rodikliai smuks tik 0,3 procento, tad toks didelis kritimas visiems buvo netikėtas.

Kinijos būsto rinka taip pat randasi pavojingoje būsenoje. Būsto kainos staigiai nukrito po užtikrinto augimo dešimtmečių. Milijonams žmonių, kurie savo santaupas laikė investavę į nekilnojamą turtą, – tai sudėtingas laikmetis.

2. Žaliavų krizė

Kinijos sulėtėjimas bangomis pasklido po visas žaliavų rinkas. Globalus Bloomberg žaliavų indeksas, sekantis 22 žaliavinių prekių kainas, nukrito iki lygmens, paskutinį kartą matyto šio šimtmečio pradžioje.

Bloomberg

Naftos kainos yra pats skaidriausias pasaulinio augimo rodiklis, kadangi tai kuras, be kurio negali apsieiti beveik visos gamybos atšakos visame pasaulyje.

Brent markės naftos — pasaulinio naftos etalono, kaina vėl pradėjo kristi po trumpo augimo periodo truputį anksčiau šiais metais. Dabar ji yra truputį aukščiau daugiamečių minimumų ir kainuoja 50$ už barelį.

kuras

Geležies rūda yra svarbi žaliava, būtina patenkinti Kinijos plieno liejyklų poreikiams, ir pati savaime yra geras statybų bumo rodiklis.

Parodomoji geležies rūdos kaina nukrito iki 56$ už toną, sudarydama mažiau nei pusę nuo 2014-ųjų sausio, kai ji kainavo 140 dolerių už toną.

3. Resursų sektoriaus kreditų krizė

Milijardai dolerių buvo paimti globaliose kapitalo rinkose, kad finansuoti naujas naftos radimvietes ir jos žvalgybą, kas buvo naudinga tik esant prieš tai buvusioms aukštoms kainoms.

Smukus naftos ir metalų kainoms, daugelis šių projektų dabar nuostolingi. Kreditai, paimti šių projektų vystymui dabar nebeapsimoka, ir investuotojai gali taip ir nepamatyti savo dividendų.

Niekur tas nejuntama taip aštriai, kaip skalūnų naftos ir dujų gavybos sektoriuose JAV. Nukritusios naftos kainos sumažino finansų įplaukas amerikiečių naftos-dujų gręžiniams. Du stambiausi toksiškų obligacijų per pastaruosius penkerius metus emitentai – Chesapeake ir California Resources kapitalų rinkos panikos fone išgyvena savo obligacijų vertės kritimą.

Kadangi skolos ateityje pareikalaus papildomo restruktūrizavimo, tai egzistuoja greito šio užkrato paplitimo rizika.

4. Domino pradeda kristi (prisiminkime domino efektą)

Didžiosios pasaulio ekonomikos atramos dabar pradeda eižėti ir trūkinėti. Kinija lėtėja. O augančios rinkos, kurios vartojo tokias dideles mūsų produkcijos apimtis, apimtos valiutų nuvertėjimo. Žinomos BRIKS – Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika, kurioms Vakarai turėjo perduoti ekonominio augimo estafetę, šiandien apimtos aukštesnio ar žemesnio lygmens pasimetimo ir sutrikimo.

Centriniai bankai greitai praranda to, kas vyksta kontrolę. Kinijos fondų rinka jau griuvo, ir vyriausybei katastrofos pavyko išvengti tik išpirkus milijardus akcijų. Fondų rinkos Graikijoje sumaištyje, kol ekonomika veikia tuščiomis apsukomis, ir šalis randasi ant pašalinimo iš €uro-zonos ribos.

Šių metų pradžioje investuotojai pabėgo į „tykų uostą“ – šveicarų franką, tačiau, kadangi €u 1,1-trilijono valiutos susilpninimas devalvavo €urą, Šveicarijos centrinis bankas buvo priverstas atsisakyti savo ketverių metų franko susiejimo su €uru.

5. Kreditinės rinkos restruktūrizuojasi

Kadangi centriniuose bankuose pasibaigė stebuklingos kulkos, tai kreditų rinkos beviltiškai ieško rizikų pervertinimo galimybių. Londono tarpbankinių kreditų kursas (LIBOR), esantis rodikliu to, kiek britų bankai prisibijo skolinti lėšas vieni kitiems, pastaruosius 12 mėnesių nuosekliai auga. Dalis šio proceso yra sveikas grįžimas prie normalaus vertinimo, po šešerių metų ekstaordinarių monetarinių stimulų. Tačiau, stebint tai, kaip į pagrindines tarpbankinio kreditavimo perdavimo sistemas didėja spaudimas, pilnai gali būti, jog šešeri centrinių bankų finansavimo atramos metai atvedė prie to, jog kreditinė sistema pasirodo nepajėgi savarankiškai susitvarkyti su situacija.

Londonas

Kreditiniai investuotojai dažnai kur kas geriau įvertina rizikas, nei optimistai investuotojai į akcijas, Jungtinėse Valstijose, nors S&P 500 (oranžinė linija) ir toliau auga, aukšto pajamingumo paskolų rinka jau ėmė staigiai kristi (balta linija).

6. Palūkanų normų šokai

Palūkanų normos Britanijoje ir JAV šešerių metų eigoje buvo palaikomos rekordinių minimumų lygmenyje. JAV, kaip laukiama, pradės judėjimą pirmosios, kai norma metų pabaigoje ims augti nuo šiandienių 0-0,25%. Greitai po to laukiamas procentinis augimas ir Britanijoje.

7. Bulių rinka – pati ilgiausia istorijoje

Britų fondų rinka yra vadinama bulių jau 77 mėnuo, prasidėjusi 2009-ųjų kovą. Tik dviem kitais atvejais rinka augo ilgiau. Vienu, prieš 1929-ųjų Didįjį krachą, ir antruoju – prieš „dotcom“ burbulo sprogimą 2000 pradžioje.

8. Pervertinta Amerikos rinka

JAV, profesoriaus Robeto Šillerio (Robert Shiller) sukoreguotas akcijų kurso cikliškumas pajamų atžvilgiu – arba Šillerio CAPE – S&P 500 atveju yra 27,2 punktuose – 64 procentais aukščiau istorinio vidurkio 16,6. Šie rodikliai buvo aukščiau tik trimis atvejais per istoriją – 1929 m, 2000 m., ir 2007 metais.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. FB nerijus sk says:

    Kinijos ekonomika turi augti 7proc per metus,norint islaikyti savo ekonomini potenciala,Pasaulio burbulus sukelia tarptautiniai spekuliantai,atskyrai valdantys milijardinius finansinius kapitalus.

  2. gojus says:

    Amerikosai nori pasodinti Kiniją, nes ši turi amrikosų skolos popierius susipirkę. Jei jiems pavyktų psodinti juanį ir Kiniją palaikyt priklausomą nuo savo kreditų išmokėjimo, tai pindostanas galėtų bandyt išlaikyt dominavimą. Kinai žiopli ir gali ant to pakibti. Ir per daug kvaili, kad vienytųsi su Rusija prieš amerikosus, atiduodami rusams susivienijimo vėliavą.

  3. Alekiabumbum says:

    „7 proc, auga Kinija, o ne 27“ – rado mat tragediją. Kad didėjimas mažėja gali verkti tik sorošinio kalibro  ciuricho gnomai. Man pakanka ir 100 proc. stabilumo, galėčiau susitaikyti ir su 75 proc. nuo praeitų metų rodiklio. O čia – augimas, kelis kart didesnis nei jevropos. Aukščiau nosį, bambliai.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top