Linux, Windows, arba atviro programinio kodo privalumai

2010, 1 rugpjūčio, 11:14 | kategorija Ideologija | 18 komentarų | peržiūrų 347 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

windows

Patogi pradedančiam, nes dauguma apie ją pakankamai žino – gali patarti. Neigiama pusė, tai labiausiai virusų pažeidžiama operacinė sistema, nes būdama uždaro kodo ji ginama tik vienos MS kompanijos jėgomis, kuri, jei pripažinti tiesiai, šį karą pastoviai pralaimi.
Reiškia turint Windows šeimos OS turite turėti pinigų antivirusinėms programoms, nekalbant apie tai, kiek kainuoja MS Office programų paketas, bei visos papildomos programos.

Dar vienas niuansas – uždaras kodas gali leisti paslėpti jūsų kompiuteryje viską, ką tik nori – perskaityti neįmanoma. Nenoriu nieko gąsdinti, bet asmeniškai mane šis dalykas nemaloniai nuteikia. O tai, kad dauguma uždaro kodo programų renka bent jau statistinę informaciją ir tuo sulėtina jūsų kompiuterio darbą, jau mažai kam lieka paslaptimi.
Ši operacinė  sistema kaip reta nestabili, menkiausias nesklandumas ją išveda iš rikiuotės. Sakau taip todėl, kad pats ja naudojausi apie 5 metus, per kuriuos ji man įgriso tiek, kad sunku apsakyti. Ypač tie kiekvieno veiksmo patvirtinimo reikalaujantys langeliai su klausimais, pastoviai užsiteršiantis registras ir sulėtinantis viso kompiuterio darbą, tyliai vykdoma defragmentacija ir.. ir.. ir..
Gera operacinė sistema žaidimų mėgėjams, kitiems vargo keliai..

Ubuntu 10.04

Pradėsime nuo to, kad Linux programinė įranga absoliučiai nemokama, kas šiais laikais yra ganėtinai svarbu. Praktiškai niekada nepakimba, pritaikomų Linux programų sąrašas visada yra kompiuteryje ir jei jums staigiai prireikia kažkokios programos, atsidarote Programinės įrangos sąrašą ir išsirinkę tuoj pat parsisiunčiate ir įdiegiate jums reikalingą. Nepatikus čia pat pašalinate vienu pelytės paspaudimu. Nereikia landžioti ir ieškoti internete

Antra – tai yra entuziastų kuriamas produktas, o visi suprantame, kad žmonės, pasišventę kažkuriai idėjai, atiduoda jai visą savo kūrybinę energiją ir turiu pripažinti, kad Linux Ubuntu per 2 metus, kuriuos esu su jais pažįstamas labai progresavo – naudotis jais tapo paprasta ir labai patogu.

Svarbus dalykas yra kalba – įdiegiant galime pasirinkti kokią norime kalbą (tame tarpe ir lietuvių).

Kitas ne mažiau svarbus – nereikia antivirusinių programų – per du metus neturėjau nė vieno viruso, nors naršiau visose svetainėse, kuriose tik užsimanydavau.

Kas pusę metų išleidžiama nauja Ubuntu Linux versija – kiekviena vis geresnė, patogesnė ir labiau pritaikyta naudotojui.

Dar vienas Linux pliusas yra operacinės sistemos užimama vieta jūsų kompiuteryje. Ubuntu diegimo diskelis yra tik 700 MB dydžio – labai mažai lyginant su Windows, kuris užima 2,3 GB – triskart daugiau. Čia kalbu apie Windows 7, o jei kalbėti apie prieš tai buvusią „Windows Vista“ tai ji užima dar daugiau vietos.

Linux irgi turi minusų, bet jie labiau susiję su kompiuterinės įrangos gamintojų nenoru viešinti savo įrangos programinį kodą, dėl ko kai kurios vaizdo plokštės, o būtent ATI veikia ne visai korektiškai.

Linux programuotojai yra padarę ir šių plokščių tvarkykles, kurių pagalba vaizdas monitoriuje vaizduojamas puikiai, bet kažkokie papildomi vaizdo efektai gali jau neveikti. Su nVidia vaizdo plokštėmis jokių problemų nekyla, viskas veikia idealiai.

Dar vienas dalykas – žaidimai. Naujausi žaidimai Linux neveikia, bet jau kuriama ir dalinai sukurta sistema Play on Linux, kuri paleidžia žaidimus.

Jei kažkam būtinai reikia konkrečių Windows naudojamų programų, tai Ubuntu turi terpę vadinamą „wine“ kurioje galima įdiegti Windows pritaikytas programas.

Open Office programų paketas niekuo nenusileidžia MS Office paketui, be to puikiai atidaro, kaip Linux, taip ir Windows rinkmenas, kuo pastarieji pasigirti negali, nes gali atverti tik savo pačių sukurtas-naudojamas rinkmenas. Kitų operacinių sistemų dokumentų formatai Windows neįkandami.

Programinės įrangos gamintojai irgi pastebėjo, kad vis daugiau naudotojų pereina prie atviro kodo – net Skype jau kuria Linux skirtą versiją, kuri bus prieinama šių naudojamoms programoms (paprasta Skype Linux ir taip veikia) .

Su laiku diegiant-trinant programas Linux nelėtėja, nes jiems nereikalingas joks registro valymas. Linux naudoja EXT4 rinkmenų sistemą, kuriai nereikalingos jokios defragmentacijos.

Pridėsiu, kad absoliuti dauguma pasaulio serverių naudoja būtent UNIX rinkmenų sistemą, kaip pačią stabiliausią ir patikimiausią.

Galėčiau dar daug daug rašyti vardindamas Linux pliusus (reklamuoti), bet manau vieną kartą pabandyti bus daug geriau kiekvienam, norinčiam pereiti prie laisvos programinės įrangos.

Papildomai norėčiau pasakyti, kad naudodami Linux jūs visada naudosite legalią operacinę sistemą ir programinę įrangą, kuri prie viso to dar ir nemokama.

Nuorodos susijusios su pagalba diegiant-naudojant Linux OS:
http://www.akmc.lt/
http://www.ubuntu.lt/ – Linux Ubuntu forumas, kur visada rasite pagalbą

P.S. Naudoju Linux Ubuntu 10.04. Prieš pusmetį išmečiau papildomą Windows Vista OS, nes pamačiau, kad ji, po visų atnaujinimų nebetelpa jai skirtoje 30 GB erdvėje. Ir tai vien tik operacinė sistema, be jokių papildomų programų.

Arvydas Daunys

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 18

 1. Mindaugas says:

  Iš savo subjetyvios patirties galėčiau pasakyti, kad techniškai Windows nėra tokia bloga sistema ir Linux nėra tokia tobula, kaip rašo autorius, Bet visiškai palaikau mintį, kad reikia kiek įmanoma daugiau naudoti atvirojo kodo programinę įrangą vietoje Microsoft.
  * Daug maloniau naudotis daiktu, kuris pagamintas su meile darbui, o ne meile pinigams.
  * Microsofto, kaip ir kiekvienos didelės korporacijos moto yra „pelnas ueber alles“. Nėra tokios niekšybės, kurios jie nepadarytų, kad užgrobti dar didesnę „rinkos“ (t.y. mūsų pinigų) dalį.
  * Milžiniški viršpelniai, kuriuos „uždirba“ Microsoft naudodamasi monopolisto padėtimi, naudojami, kad nupirkti arba sužlugdyti potencialius konkurentus.
  * Pats Bill Gates savo milijardus „investuoja“ į keistus „labdaringus“ projektus, susijusius su žmonių populiacijos mažinimu…
  Nenoriu, kad mano pinigai būtų panaudojami tokiems tikslams. Net ir tie, kurie naudojasi Microsoft produkcija „nemokamai“, vistiek netiesiogiai ją remia.

 2. Blaivus says:

  Daug metu naudojausi Windows niekam tikusi sistema, o ypač nemalonu tai , kad toje sistemoje visada yra failai , kuria renka visas zinias apie tav,e kokius zaidimus zaidi, kokius puslapius narsai,kokia programine iraga naudoji, del tos priezasties eksploerio narsykle yra labai leta,(nes kol persiuncia visa informacija Geitsui ,hakeriai ne karta rase kaip tuos failus istrinti. kelerius metus dirbau ir su OS X ir ubuntu galėčiau taip palyginti visas sistemas

  Windows senas zaporozietis , kuri reikia nuolat remontuoti, bet vis tiek nevaziuoja
  OS X (macas) naujas septintas BMV su visais navorotais, kuris visada veikia ir niekada nekelia problemu.

  UBUNTU tai naujas Lexusas , kuri gauni už dyką, bet turi pats susirikti, pavargsi kol susirinksi, bet tada vaziuosi oi kaip vaziuosi.

  paskutinieji ubuntu ne daug skiriasi nuo OS X

 3. Visoris says:

  Tokias turiu mintis apie Information Technologies,- atviro kodo technologijos ir programos yra dėsningumas.
  Žiūrint į tai plačiau galima teigti, kad visų technologijų atsiradimas yra dėsningumas. Kai kas bando teigti, kad technologinė pažanga radosi kapitalizmo ir katalikybės dėka. mano supratimu kapitalizmas, katalikybė kiti panašūs dalykai yra parazitai šiame laikmetyje.
  O šis laikmetis yra materialinės kultūros, kali jugos laikmetis. O tai reiškia, kad žmonijos pastangos nuo vidaus technologijų vystymo pakrypo link išorinių technologijų vystymo. Kapitalizmo, katalikybės sumanytojai gudriai tuo pasinaudojo prisiimindami meterialinių technologijų vystymo organizuotojų vaidmenį. tuo pačiu naikindami ir slopindami kitus, prigimtinius technologijų vystytojus.
  Lietuvos, vedinės kultūros atstovės, atveju buvo giliai pažengę vidinių technologijų plėtojimas. Kali jugos sąlygomis tai galėjo sklandžiai pereiti į išorinių technologijų plėtotę, tačiau tam sutrukdė agresorių veržimąsis į Lietuvą, dėl ko visa ebnergija buvo skiriama karybai vystyti…
  Taigi, jei būtų bent Lietuvoje atsilaikę prieš kapitalizmo, feodalizmo, katalikybės priespaudą, tai laisvės salygomis vedinėje visuomenėje būtų užgimę daugybė atvorojo kodo, gamta paremtų technolojų ne tik informacinių tecnologijose bet ir kitose kryptyse.
  Kitaip sakant šiandien kompiuterinės programos, operacinės sistemos, energija, televizija ir kita būtų nemokama ir et visa tam turėtume gražius vedinius lietuviškus pavadinimus.

 4. Kemblys says:

  Aaaišku, Visori, dabar teks laukti kokius 430000 metų kol ateis Satja-juga.
  (neišmanantiems paaiškinsiu: Satja- juga – aukso amžius, Kali-juga – geležies amžius.)

 5. Visoris says:

  tikrasis jugos laikmetis turėtų baigtis po dešimt metų. tai reiškia ateis krachas kapitalizmui, katalikybei ir kitiems panašiems dariniams.
  yra nubrėžtos laiko kreivės, įvykiai.
  tad belieka mums sąmoningėti ir būti budriais ir išmintingais.

 6. algimantas says:

  šaunuoliai jaunimas išprusęs ir aiškiai supranta, kad neoliberalioji kapitalistinė ideologija yra žmonijos progreso stabdis. Religija , – tai žmogaus sąmonės sukurta programa, skirta tvarkyti visuomenės ir individu socialinius, moralinius, etinius, kultūrinius , dvasinius, seksualinius, buitinius, „intelektualinius “ veiklos pagrindus. Bet kadangi religija, jau daugiau kaip tūkstantį metų paseno ,tai iš konstruktyvios veiklos perėjo į destruktyvę.

 7. Virgilijus says:

  Šaunu, kad rašot apie Linux privalumus. Tačiau labai į akis krenta „Ubuntu“ reklama (yra krūvos puikiai veikiančių Linux distribucijų, kodėl reklamuojate šią?). Kitas dalykas – nėra jau ta Linux tokia tobula. Tai, kad praktiškai nekimba, manau, nederėtų rašyti. Windows šia linkme (nekibimo) irgi pažengė neprastai, todėl, jei vyksta palyginimas šių sistemų, šis argumentas mano nuomone – netikęs.
  O šiaip šaunu. Visame pasaulyje tai viena tai kita valstybė valstybės lygiu pereina prie open source produktų, taip sutaupant krūvas lėšų. Tokia vargo šalis, kaip Lietuva, tikrai turėtų visame valstybiniame sektoriuje naudoti nemokamą programinę įrangą. Žinoma, išaugtų specialistų sąnaudos – tačiau tai juokas lyginant su pinigais, išmetamais Microsoft’ui į kišenę. Be to, atsirastų Linux specialistams daug daug darbo vietų. Galėtų grįžti bent dalelė emigrantų.

 8. artas says:

  Virgilijui:
  Šiaip autorius rašo, kad 2 metus naudoja Ubuntu, todėl nieko nuostabaus, kad ją ir aprašo. Naudotų Baltix, rašytu apie ją :)
  Esmė Linux, o ne distribucija, kiekvienas gali pasirinkti pats, svarbiausia atviras kodas.

 9. zzz says:

  as tai siulyciau lubuntu 10.04, galesit nudirbt biuro darbus, klausytis muzikos ir ziureti filmus su 10 metu senumo PC, sita os sukisa ir i mobiliaka

 10. Evaldas says:

  Šaunu .Labai gerai tokie straipsniai .
  Taip sutinku ,kad visos distribucijos geros ,kiekvienas pagal skonį renkasi .Aš naudojau Kubuntu ,paskui opensuse apie 4 metus ir vėl grįžau prie Kubuntu.
  Windowsus išmečiau prieš 5 metus . Buvau pamenu jiems davęs atskirą kietą diską 60 GB ,bet jis po kiek laiko užlinko .Su malonumu išmečiau.Tik tuo metu opensusei teko grup,ą sutvarkyt .
  Matau daug unix gerbėjų .VALIO !!!!!
  Aš vis nerandu bendraminčių kurie padėtu kovot su ,kaip čia pasakius ,ne tiesiogine windows reklama .
  Atkreipkit dėmesį ,jai kokios laidos metu atsiranda koks logotipas kuris neremia laidos jis retušuojamas .Bet kiek tv laidu kur filmuojama pc su windows os ,visi mato .neretušuoja .Jai kalba apie nuotraukų – paveikslėlių koregavimą ar kūrimą ,minima fotoshop ,bet fotoshop irgi komercinė programa .Galėtu minėt Gimp ,jį nemokama ir atviro kodo .
  Manau mintį supratot ,ką norėjau pasakyt .

 11. „..Aš vis nerandu bendraminčių kurie padėtu kovot su..“ tai kovoti, juk nereikia. Reikia tik prisidėti prie judėjimo tuom kuom gali/moki. O su laiku, prasta programinė įranga bus išstumta. Savo laiku verčiau kai kurias programas i mūsų kalbą, dariau pamokėles GIMP programai, „apaštalavau“ t.y. viešinau šią sistemą. Labai gerai ją ir jos kelią apibūdina knyga „Cathedral And Bazaar“. Kuom galėjau tuom padėjau

 12. romas says:

  Linux-puikus rimtas pasirinkimas. linuxmint labai gera os.

 13. nelas says:

  Na oLinux  Mint     išvis   vospradedantiems  ar  šiaipeilim     hensininkui  prieinama  sistema     gali  viską  rast tikva    jei  prireikas  kokių  draivu    Canonams  ar  kitiems     Winows     baudžiauninkams ,  bus  sudėtingiau  ,  gali  ko  nors  netraukti  ,  na  bet  įsidiegus  priedo  Wine     ims  traukti…

 14. egidijus says:

  sveiki katik pradejau naudoti kali linux ir esu labai patenkintas labai stabiliai veiikianti programa ir taip nestringa kaip windows visiems patarciau je naudoti.

 15. Lancaster says:

  isbandykit UBUNTU KYLIN 15.10 X64bit , versija skirta kinijos rinkai, taciau siektiek pakoregavus ir atsisakius jeroglifu viskas super! Sukasi nerealiai sklandziai! REkomenduoju!

 16. Bakshas says:

  Windows teko naudot visas versijas, linux gan nemažai distribucijų bandes ir tikrai linux man geriausi. Šiuo metu kompe Ubuntu 16.04.1 ir win10. Win išvis laikau tik tam kad man neveikia Vcds 15.7 programa per vine.

 17. Andrius says:

  Kas turite laiko, noro ir žinių – rekomenduoju Gentoo (Tik smarkiai pazengusiems). Pamatysite ka reiskia greitis.

 18. Algirdas says:

  Naudoju debian. Patikima, paprasta ir lengvai valdoma.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top