Nafta ir juanis griauna besivystančias rinkas

2015, 22 rugpjūčio, 1:01 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (9) | peržiūrų 675 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Valiutų karas. Kas laimės?Mes esame istorinio naftos kainų kritimo liudininkai, rašo MIP. 1990-aisais dėl to sugriuvo TSRS. Ką tai reikš šių laikų perspektyvoje? Besivystančių rinkų problemų tik daugėja – nuo Brazilijos iki Kinijos ir Kazachstano. Ugnį pakursto Kinijos valiutos devalvacija (gali būti, jog uvertiūra valiutų karui Azijoje) ir laukiamas palūkanų normų padidinimas JAV bei Britanijoje, kas pritrauks ten dar daugiau kapitalų iš likusio pasaulio.

Besivystančių rinkų problemų tik daugėja, daro prielaidą El Pais apžvalgininkas Ignacio Fariza. „Didėjančios abejonės dėl Kinijos ekonomikos būsenos, staigus globalios prekybos susitraukimas, žaliavų kainų kritimas, o taip pat artėjanti turtingų šalių ekonomikų stimuliavimo pabaiga sukūrė pavojingą ydingą ratą be pabaigos visam šalių žvaigždynui – nuo Brazilijos ir Indonezijos iki Turkijos ir Rusijos“, – rašo autorius.

Finaliniais postūmiais krizės link tapo juanio devalvacija praėjusią savaitę („daugelis mano, jog tai valiutinio karo Azijoje įžanga“) ir nerimas dėl didėsiančių palūkanų normų JAV ir Britanijoje. Brazilijos realas nuo metų pradžios dolerio atžvilgiu susilpnėjo 23%, kolumbiečių pesas – 22,4, turkų lira – 19,85%.

Pastarosiomis savaitėmis amerikiečių dolerio atžvilgiu silpnėja rusų rublis, Pietų Amerikos randas ir Malaizijos ringitas. Ko pasekoje šių šalių eksportas tampa labiau konkurentabilus, tačiau brangsta didžioji dalis paskolų doleriais, pastebi Fariza.

Labiausiai kelia nerimą – kapitalų bėgimas, daro prielaidą autorius.Banko NN Investment Partners duomenimis, per pastaruosius 13 mėnesių beveik 1 milijardas dolerių persikėlė į JAV ir Europą, kur rentabilumas žemesnis, tačiau ir rizikos – taip pat. „Investuotojai aiškiai vengia rizikų besivystančiose rinkose“, – paaiškino Álvaro Ortiz, vyresnysis besivystančių rinkų skyriaus BBVA ekonomistas.

Kitas ekspertas pabrėžė galimo palūkanų normų didėjimo JAV poveikį: „Pradedant nuo rugsėjo Jungtinės Valstijos pritrauks daugiau kapitalo iš likusio pasaulio“.

„Kol mes stebime „Islamo valstybę“ ir aptariame Irano žingsnius, pasaulyje vyksta kažkas gerokai labiau reikšmingo, – tvirtina The Washington Post Fareed Zakaria. – Mes esame istorinio naftos kainų kritimo liudininkais: daugiau nei 50% per trumpesnį nei metai laiko tarpą. Kada panašus kainų kritimas įvyko 1980-aisiais, subyrėjo TSRS. Ką tai reikš šiems laikams?“

Autorius perduoda buvusio BP strategijos direktoriaus Nick Butler žodžius: „Mes laukiame kur kas ilgesnio ir stabilaus žemų naftos kainų periodo, nei 1980-ųjų pabaigoje“.

Zakaria perskaičiuoja naftos kritimo priežastis tarp kurių yra ir Saudo Arabijos sprendimas tęsti naftos gavybą pirminiu lygmeniu, Irano perspektyvos eksportuoti naftą po sankcijų atšaukimo ir efektyvesnį energijos panaudojimą autotransporte.

„Pagrindinių naftą išgaunančių šalių visur laukia toks finansinis atpildas, kokio jos nematė dešimtmečiais, o gal ir apskritai niekada“, – rašo žurnalistas.

„Kaip ir Hugo Chavezo atveju, Vladimiro Putino populiarumas pilnai sutapo su staigiu naftos kainų pakilimu, kas reiškė Rusijos BVP augimą, valstybės pajamų ir, kaip pasekmė, valstybės paramą visuomenei. Dabar visa tai dings“, – prognozuoja Zakaria.

„Daugelis amerikiečių ekspertų ir komentatorių tikėjosi jog žemų naftos kainų pagalba galima bus atimti lengvus pinigus iš abejotinų režimų visame pasaulyje. Dabar tas vyksta, tačiau tokiu greičiu, kuris gali iššaukti neįtikėtiną nestabilumą ir neapibrėžtumą pasaulyje, kuris ir be to jau yra neramus“, – pabaigi autorius.

Po to, kai Kinija netikėtai devalvavo nacionalinę valiutą, vis daugiau besivystančių šalių pradeda jausti problemas, rašo vokiečių verslo leidinys Handelsblatt. Ypač smarkiai tenka tiems, kieno ekonomika labai priklausoma nuo naftos eksporto į KLR: pavyzdžiui Kazachstanui.

Taip Kazachstano tenge iškart prarado rekordinius 23%. Kazachstano valdžia atsisakė bandymų palaikyti savo valiutą ir įvykdė perėjimą prie laisvai plaukiojančio tenge kurso režimo.

Kadangi Kazachstanas yra vienas stambiausių naftos tiekėjų Centrinėje Azijoje, pastovi naftos kainų mažėjimo tendencija jam yra „daugiau, nei kenksminga“, sakoma redakcijos straipsnyje.

„Sberbank“ analitikas Tom Levinson nurodo į tai, jog nežiūrint į žemas naftos kainas, Kazachstanas kenčia dar ir nuo rusiško rublio susilpnėjimo. Juanio devalvacija matomai bus dar vienas papildomas faktorius“.

Vis daugiau ekspertų mano, jog naftos kainos kris ir toliau, ir peržengs 40 dolerių už barelį ribą. Tokios prekybos priežastis yra naftos perteklius globalioje rinkoje. Iranas po sankcijų susilpninimo siekia padidinti eksportą. Be to, verda kova dėl valdžios naftos rinkoje tarp stambiausių tiekėjų – Saudo Arabijos ir JAV su jų skalūnų gavyba, sakoma straipsnyje.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. Simas Simaitis says:

  MIP jau neberasi nei vienos užuominos apie naftos išteklių pabaigą ar gamtos teršimą. Visos šitos problemos baigėsi? O gal mums tik „makaronus kabino“? Kaip ten bebūtų ir toliau vyksta kova už žmonių protus, apžergta dar viena idėja ir bus jidinėjama, kol ji bus išnaudota kažkokiems tai tikslams, bet tik ne mano. 

 2. saul says:

  Dieve ,dieve o1euras jau 78rubliai,o kaip tpliau gyventi ???

 3. Juodoji gulbe says:

  tiesiog is virtualios(laisvoji rinka)ekonomikos teks pereiti prie realios,kur spekuliantai nebeteks itakos kainu reguliavime.Cia kaip su tuo kalakutu,kuris atsiduria ant vaisiu stalo tuo metu,kai jauciasi labiausiai apsaugotas ir saugus.  

 4. Mindaugas says:

  Ne nafta ir juanis griauna besivystancias rinkas, o kapitalizmas ir jo bastionas-JAV. 36% JAV turto priklauso aštuoniolikai korporacijų, t. y. apie 535 milijardų iš 1,53 trilijonų JAV dolerių; ši turto koncentracija ženkliai išaugo nuo 2009-ųjų, kuomet šios korporacijos, anot oficialių statistinių duomenų, valdė 27% JAV turto. Šis faktas rodo, kad liberalų, konservatorių bei kitokių kapitalistinės sistemos apologetų kalbos apie tariamą „socialinį solidarumą“, „susitaikymą“ tarp dirbančiųjų ir kapitalistų, „gerovės valstybę“ ir tt. tėra gudri demagogija, kuria desperatiškai bandoma pridengti faktą, kad kapitalizmo sąlygomis yra neišvengiama vis didėjanti kapitalo koncentracija, taigi, monopolijų išsivystymas. Statistika taip pat rodo, kad 89% JAV turto priklauso 20% „viršūnėlių“, tuo tarpu likusioms firmoms ,t. y. 80% visų firmų, telieka 11% turto. „Pirmojo pasaulio“ viešpatavimas „Trečiojo pasaulio“ atžvilgiu tegali trukti tol, kol egzistuoja Vakarų imperializmo viešpatavimą užtikrinanti daugiapolė situacija, Jungtinių Valstijų (su jų satelitinėmis bei vasalinėmis valstybėmis) hegemoninė pozicija.Tačiau šiam status quo artėja neišvengiamas galas, o kartu su tuo, ir „Trečiojo pasaulio“, kaip pusvelčiui Vakarų kapitalui prieinamų gamtinių bei žmogiškųjų išteklių šaltinio, statusas, o tai, be abejo, privers vadinamąjį „Pirmąjį pasaulį“ anksčiau ar vėliau imtis reindustrializacijos, kuri neišvengiamai parodys giluminius kapitalistinės sistemos prieštaravimus, kurie tiek XX a. pirmojoje pusėje, tiek ir XIX a. akivaizdžiai matėsi Europoje, bet šiandien, vadinamosios globalizacijos (ir „Pirmojo“ bei „Trečiojo“ pasaulių ekonominių santykių) dėka, aiškiau įžvelgiami globaliniu mastu (yra pripažinta, net pagal oficialius duomenis, kad 85 fiziniai asmenys, pagal jų turto deklaracijas, valdo didesnį turtą, nei 3,5 milijardo skurdžiausių pasaulio gyventojų; be to, nebūkite naivūs ir apgalvokite aplinkybę, kad šių 85 asmenų realusis turtas tikriausiai yra dar net didesnis, nei tai, ką jie oficialiai deklaruoja). Aštrėjant kapitalistinės sistemos ir globalizmo prieštaravimams, galima visiškai pagrįstai tikėtis socialinės įtampos, nepasitenkinimo augimo, artėjančių dešimtmečių perspektyvoje pilnai galinčio virsti realia revoliucine situacija.

 5. Mindaugui -revoliucija neįmanoma says:

  Globalistai jau yra pilnai užsitikrinę , kad jokia rimta revoliucija neįvyks, nes jie beveik visus žmones yra pavertusi zombiais arba pusiau zombiais. O turint omenyje, kad visas iki dabar vykusias revoliucijas organizavo ir finansavo „išrinktieji“, tai revoliucija prieš juos visiškai neįmanoma, nes nebus tų dviejų svarbiausių veiksnių- finansavimo ir organizavimo. Visus bent kokius mažiausius bandymus tuoj pat „patvarkys“ globalistų kariauna iš JAV

 6. Mynde says:

  yra toks nuvalkiotas posakis. „niekada nesakyk niekada“. Ir dar „nieko nėra amžino“. Kas gūdžiais „išsivysčiusio socializmo“ 1980-aisiais galėjo numatyti, kad tam „išsivysčiusiam“ liko 10 metelių?

 7. evoliucija says:

  globalistu kariaunai reikia moketi.Kad moketi,turi tureti pajamu.Kad tureti pajamu,turi gaminti bei pelningai parduoti.Kad parduoti,pirkejas turi tureti pinigu.Kad pirkejas turetu pinigu,jis turi dirbti gerai apmokama darba.Kad atsirastu gerai apmokamas darbas,GAMYBA(bent surinkimas,kaip ‘puzzle’)visa ko.ko reikia gyvenimui turi atsirasti ten,kur gyvenama.Kad atsirastu tokia G-ba,turi atsirasti suvokimas jog vartodamas importuota produkta-zudai vietini gamintoja.Nuzudzius vietini gamintoja pasmerki save amzinam importui ne tik prekiu,bet ir pinigu.Atsiranda skola su vis sunkejanciu jos aptarnavimu,ko pasekoje darbingieji isvaziuoja ten,kur yra supratimas,jog reikia padaryti viska,kad besivystancios salys niekada neissivystytu.Stai ir evoliucines pasakos pabaiga.

 8. ne zombiams says:

  dirbtinai nupiginta nafta ilgai neužsibus. Vėl bus šuolis kainų, kai naftai ras kitą, nei vien energetika, panaudojimą.

 9. o kol kas says:

  1eu-82rub

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top