Suteršti viską kas gražu: Spektaklis su „nebinarine“ Žana d’Ark

2022, 27 rugpjūčio, 7:30 | kategorija Metodologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 116 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Vargšė Žana d’Ark, iki paskutinės minutės neigė šmeižtą, kad yra ragana. Dėl šio šmeižto ji buvo sudeginta ant laužo, primena „Atlantico“ leidinys. Tačiau po 600 metų Londono „Globe“ teatre pasirodė nauja versija, kurios Žana nebūtų galėjusi įsivaizduoti. Šekspyro paveldėtojai ją pavertė „nebinariniu žmogumi“.

Nuo rugpjūčio 25 d. „Globe“ teatre rodomame spektaklyje aktorė vartos tik neutralius įvardžius, nes vaidins prancūzų kilmės Žaną d’Ark, kuri gyveno Šimtamečio karo su Anglija metu.

Spektaklyje, pavadintame „Aš, Žana“ („I, Joan“), gražuolė viduramžių mergina, katalikų garbinama kaip šventoji, taps atstumiančiu „nebinariniu“ personažu.

Aktorė Isabelle Tom, kuri vaidins Žaną d’Ark, kreipdamasi į save vartos tik lyčiai neutralius įvardžius (jie – they), o į savo partnerius ar partneres kreipsis tais pačiais įvardžiais. Taip jie bendraus viso spektaklio metu.

Londono teatro „Globe“ vadovybė savo sprendimą „sterilizuoti“ Žaną d’Ark, neleisdama jai būti nei vyru, nei moterimi, aiškina noru pateikti žmonėms „kitą požiūrį“. Spektaklis pradėtas rodyti rugpjūčio 25 d.

Lotaringijos piemenaitei Žanai d’Ark buvo 18 metų, kai Šimtamečio karo įkarštyje ji ėmėsi ginklo gindama Prancūzijos karalių Karolį VII. Ji buvo mergaitė, ir to neginčijo net jos priešai, kurie 1431 m. sudegino ją ant laužo. Tačiau dabar, praėjus beveik 600 metų, pjesės autorė (-ius), vadinama (-as) Charlie Josephine, save įvardijanti (-is) kaip „nebinarinį personažą“, ėmėsi šio reikalo.

Šarli Žozefiną įkvėpė tai, kad „vadinamoji Orleano mergaitė buvo jauna moteris iš darbininkų šeimos, nekreipusi dėmesio į savo lytį tuo metu, kai tai buvo labai pavojinga“.

„Istorija mums pateikė daugybę puikių pavyzdžių, kai Žana buvo vaizduojama kaip moteris. Mūsų spektaklis tiesiog suteikia galimybę pažvelgti į šį personažą kitaip“, – sako dabartinio „Londono Globe“ šeimininkė Michelle Terry.

Teatro, kurio pavadinimas sutampa su Šekspyro prototipo, XVI a. veikusio pietiniame Temzės krante, vardu, meno vadovė Michelle Terry taip pat sakė, kad jos kolegos „ne pirmieji ir tikrai ne paskutiniai, kurie taip pristato Žaną“.

„Teatrai neturi reikalų su istorine tikrove“, – gina ji Čarli Žozefinos fantazijos kūrinį. – Jie stato spektaklį, o spektakliuose viskas įmanoma.“

Pasak tos pačios Michelle Terry, Šekspyras, buvęs „Globe“ teatro savininkas, būtų pritaręs šiai Žanos d’Ark versijai: „Šekspyras nerašė istoriškai tikslių pjesių. Jis ėmėsi praeities personažų, kad užduotų klausimus apie jį supantį pasaulį. Šiandien mūsų rašytojams nerūpi, ar tai būtų Ana Boleyn, Emilija Bassano, Edvardas II, ar Žana d’Ark. „Globe“ yra vaizduotės erdvė. Erdvė, kurioje galima įsivaizduoti, nors ir trumpam, kitų pasaulių egzistavimo galimybę.“

Šis pjesės variantas nesulaukė vienbalsio pritarimo. Kento universiteto profesorius emeritas Frankas Furedi, kurį cituoja britų laikraštis „The Times“, nuogąstauja, kad spektaklis suteikia galimybę „perrašyti istoriją“: „Niekas Žanos d’Ark laikais negalėjo net įsivaizduoti, kad būtų nebinarinis. Tais laikais tokia sąvoka paprasčiausiai neegzistavo“.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vytas says:

    Būtų įdomu sužinoti, kiek daug atsiras norinčių pažiūrėti (tikriausiai už solidžią kainą) šį absurdą. Vakarai, šiuo atveju – Anglija, visai nuvažiavo į lankas. Iš kurios pusės bežiūrėtum, moteris visada liks moterimi, o vyras – vyru. Ir asmens poelgiai priklauso tik nuo charakterio bei aplinkybių. Visada buvo ir bus, kad jei vadovauti valstybės ginybai nesugeba vyrai, tai būtinai atsiras moteris, kuri imtusi tam vadovauti. Kadangi tais laikais moteriai tai buvo neįmanomas dalykas, Žanai dark ir beliko persirengti vyru. Būtent, vyru, o ne kokiu tai lyčiai neutraliu asmeniu.. Ir gryna demagogija, kad Šekskspyras būtų pritaręs tokiai pozicijai. Jei būtų pritaręs, tai taip būtų ir parašęs.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top