Sveikatos ministerija pripažino, jog medikai netinkamai skiria ir dozuoja vaistus, dėl ko kyla rizika pacientų sveikatai

2019, 30 rugpjūčio, 20:01 | kategorija Realybė | 2 komentarai | peržiūrų 408 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Išmintingasis vaistų sąrašas nuo SAM

Arvydas Daunys

Rugpjūčio 27 Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) internetiniame puslapyje paskelbto straipsnio pavadinimas skelbia, jog „Išmintingasis vaistų sąrašas skatins vaistus vartoti racionaliau“.

Apie patį pavadinimą, ko gero, neverta net kalbėti, ypač tą dalį, kur kažkokiam vaistų sąrašui priskiriama „išmintis“. Jiems ten, ministerijose, matomai, geriau matosi kas išmintingas, o kas ne. Palikime tai jų „išminčiai“.

Mat pačioje paskelbto straipsnio medžiagoje slypi kur kas įdomesni dalykai.

Kaip dauguma žmonių žino pagal bendrą išsilavinimą, medikų rengimo sistema moko būsimuosius medikus, tame tarpe: atpažinti (diagnozuoti) ligą bei skirti jai gydyti reikalingą veikliąją medžiagą, pateikiamą tablečių ar injekcijų pavidalu, į ką įeina (ar bent jau turėtų įeiti) ir dozavimas bei vartojimo dažnumas.

Pasirodo, jog dalykai, kurie susiję su žmonių gydymu skiriant vaistus (apie ligos diagnozavimą čia kalba neina), ne visai atitinka mokslu grįstas rekomendacijas, todėl SAM rengiasi jas pateikti kartu su atskiru vaistų sąrašu, parengtu jos parinktų specialistų.

SAM savo straipsnyje teigia:

Citata iš straipsnio:

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, šiuo metu neracionalaus vaistų vartojimo problema aktuali visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau nei pusė vaistų skiriami netinkamai ir net pusė pacientų vaistus vartoja neteisingai, taip ne tik nepadėdami sau, bet ir rizikuodami savo sveikata.

„Tiek PSO, tiek kitų atsakingų institucijų pateikiami skaičiai kalba patys už save. Pavyzdžiui, visame pasaulyje esanti atsparumo antibiotikams problema yra neracionalaus vaistų vartojimo pasekmė. Mūsų tikslas – šią įsisenėjusią problemą spręsti vienoje vietoje pateikiant aiškią, nešališką, moksliniais įrodymais pagrįstą rekomendacinio pobūdžio informaciją tiek vaistus skiriantiems gydytojams, tiek juos vartojantiems pacientams“, – sako K. Garuolienė. (Citatos pabaiga)

Kyla pagrįstas klausimas – iš kur atsirado tas „neteisingo vaistų naudojimo“ nukrypimas, kai žmogus eidamas pas gydytoją ir gaudamas iš jo receptą vaistams bei vartojimo instrukciją, pasak K. Garuolienės, rizikuoja sveikata?

Citata iš straipsnio:

Mūsų tikslas – šią įsisenėjusią problemą spręsti vienoje vietoje pateikiant aiškią, nešališką, moksliniais įrodymais pagrįstą rekomendacinio pobūdžio informaciją tiek vaistus skiriantiems gydytojams, tiek juos vartojantiems pacientams“, – sako K. Garuolienė.

Tuo tikslu numatoma rengti Išmintingąjį vaistų sąrašą, kuriame bus nurodytos ligos ir rekomendacijos, kokie vaistai joms gydyti turėtų būti pasirenkami kaip pirmo pasirinkimo, remiantis įrodymais pagrįstos medicinos, vaistų veiksmingumo, saugumo, ekonomiškumo principais. (Citatos pabaiga).

Skaitant pateiktą citatą susidaro įspūdis, jog iki šiol sveikatos apsaugos sistemoje, kalbant apie vaistų skyrimą ir jų naudojimą, visos rekomendacijos ir informacija buvo pateikiami „iš lempos“, o ne „bešališkai remiantis mokslo įrodymais bei rekomendacijomis“.

Iš viceministrės pasisakymo netampa pilnai aišku, kas kaltas dėl šios situacijos – ar medikai „netinkamai skiriantys vaistus“, ar „pacientai neteisingai juos vartojantys ir rizikuojantys savo sveikata“, ar vis tik pati visuotinė sveikatos apsaugos sistema, būsimųjų medikų mokymo metu imperatyviai nurodžiusi jiems nekritiškai remtis gaunamomis mokymo metu instrukcijomis ir besąlygiškai jas vykdyti.

Sprendžiant pagal sisteminį šios problemos Pasaulinį mastą, kurį, pasak Lietuvos SAM viceministrės pateikė PSO, – kalta yra būtent pati Sveikatos apsaugos sistema, kas ir sukėlė vienodas pasekmes Pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje.

Neabejoju, jog pati viceministrė, Kristina Garuolienė tą puikiai supranta, tik nenori teršti munduro tą tiesiai įvardindama, tačiau kyla klausimai:

  • Kodėl Lietuvos medikams ir visuomenei bus rengiamas kažkoks „išmintingas vaistų sąrašas“ už ES struktūrinių fondų lėšas – 331 000 €ur, o ne keičiama pati medikų mokymo sistema, išleisianti kompetentingus savo srities specialistus, kuriems jokių sąrašų (net ir „išmintingų“) nereikės?
  • Kodėl to sąrašo turinį pildys konkrečių sričių sveikatos priežiūros specialistai, kuriuos parengė ta pati Sveikatos apsaugos sistema, ir iš kurios, pasak PSO ir viceministrės, ir kyla visos šios pasekmės?
  • Kodėl, jei tie kompetentingi specialistai dirba Sveikatos apsaugos sistemoje, jie iki šiol nesiėmė nieko daryti, kol į tai neatkreipė dėmesio PSO ir neatsirado ES struktūrinių fondų pinigai šiam projektui?
  • Galų gale – kodėl neplanuojama surengti visos valstybės mastu seminarų gydytojams, kad jie vaistus išrašinėtų remdamiesi savo žiniomis, o ne vaistų sąrašu, kuris po metų jau pasens?

Galbūt atsakymas tėra tik tie skirti įsisavinimui 331 000 €ur, o ne rūpestis mūsų sveikata?

Ir saugok mus nuo draugų ir ligas gydančių…

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

  1. Alfa says:

    Tai ka dabar ,kai gydausi vaistais 11 metu ir per ta daugeli metu gydytoju prirasytu ir laiko patikrintu vaistu nebegalesiu naudoti nes kazkokia priekvaisa is ministerijos nematydama realiai paciento gali irasyti man ismintinguju vaistu,jei man ligu yra daug ir vaistai tarpusavy suderinti,o ta priekvaisa skirs kurie neveis mano organizmo ir as padesiu sauksta,vien del jos ambiciju ,kaip tai vadinsis,ar tai nera tikras genocidas serganciuju atzvilgiu,tai gal jau ir gydytoju nebereiks,prades ministerijos gydyti ir vaistus israsinet,cia jau virs visko ,kad Lietuva durniu laivas,tai zinome is gerb.ata Petkeviciaus,vienu zodziu stengiamasi ,kad Lietuvoj neliktu lietuviu,tai gal geresnis varijantas minisrams butu visus sergancius i krematoriuma,nebereiks tada tu ju ismaniuju vaistu

  2. Vytas says:

    1-mam. Nereikia taip jautriai reaguoti, tai viso labo reklama to, kaip ir kokiem tikslam SAM naudoja msų visų lėšas. Reikia gi kaip nors paaiškinti 330 tūkstančių eurų panaudojimą, bet dėl savo mentaliteto viceministrė tik taip sugebėjo tų lėšų taškymą paaiškinti. Koks ministras, tokia ir jo pavaduotoja. O kaip naudoti vaistus, tai vargu ar gali kas nors geriau už gydytoją nurodyti. Tai ir paskutiniam „lochui“ aišku, jokie sąrašai nepadės, net „išmanūs“(?).

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top