A.Butkevičius: Valstybę šantažuoja saugumiečiai

2013, 21 rugsėjo, 17:46 | kategorija LPT | atsiliepimų (2) | peržiūrų 543 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis2013 rugsėjo mėn. 20 d. 10:28:35
Ričardas ČEKUTIS , „Respublikos“ žurnalistas

Pasak buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus, Lietuvos valstybę užvaldė nusikalstama Valstybės saugumo departamento (VSD) esamų ir buvusių pareigūnų gauja, o jiems talkina netgi pati prezidentė, neteisėtai reikalavusi atleisti buvusį V.Gailiaus pavaduotoją Vytautą Giržadą. Apie tai „Respublika“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Audriumi Butkevičiumi.

Ar po V.Gailiaus pareiškimo verta laukti kokių atsakomųjų veiksmų?

Tai pasakė žmogus, kuris arba turi tikrai daug informacijos, arba gina savo veiksmus, nors vienas kitam čia neprieštarauja. Bet kokiu atveju kamuolys dabar yra prezidentės pusėje, kalbant sportiniais terminais. Tokį dalyką nuleisti negirdomis paprasčiausiai negalima. Jeigu V.Gailius sako netiesą, vadinasi, galima traktuoti, kad tai yra bandymas diskredituoti aukščiausią šalies instituciją ir vyriausiąjį šalies ginkluotųjų pajėgų vadą. Toks bandymas negali būti paliekamas šiaip sau, kaip paprastai Lietuvoje nutinka panašiais atvejais. Faktiškai reakcija turi būti staigi, pradėtas tyrimas, kuris patvirtins ar paneigs mūsų girdėtus žodžius, tada pradėta byla arba dėl sąmoningo aukščiausio šalies pareigūno šmeižimo, arba dėl paties šio pareigūno neteisėtų veiksmų, jeigu V.Gailiaus žodžiai pasitvirtins.

– Jeigu V.Gailius kalba tiesą, vadinasi, prezidentės apkalta neišvengiama?

Jeigu ji tą padarė, tuomet, be abejonės, – taip. Tai turi konstatuoti tyrėjai, ir kuo greičiau bus atsakyta į visus neaiškius klausimus, tuo geriau valstybei.

– Tačiau dabar padėtis tokia: teismas konstatavo, kad V.Gailius ir V.Giržadas atleisti neteisėtai. Jeigu to reikalavo prezidentė, tuomet akivaizdu, kad arba ja manipuliavo VSD, arba ji to reikalavo savo iniciatyva ir dirba ranka rankon su V.Gailiaus įvardyta saugumiečių nusikaltėlių gauja. Tai kas valdo Lietuvos valstybę?

Mūsų valstybė yra klaninė, o dalis VSD pareigūnų yra vienas iš pavojingiausių joje veikiančių klanų. Į problemą reikia žiūrėti iš valstybinių pozicijų, ir manęs nedomina, ar prezidentė yra Dalia Grybauskaitė, ar kas nors kitas. Prezidentūra reprezentuoja valstybę, ir nuo to, kiek ji yra stipri ar silpna, priklauso ir visos valstybės stiprumas. Todėl bandymai pažeisti šitos institucijos galias yra antivalstybinis veiksmas, nesvarbu, iš kieno pusės jis vykdomas: ar tai išplaukia iš pačios prezidentės iniciatyvų, ar iš buvusių bei esamų saugumo darbuotojų.

– Kas konkrečiai šiuo atveju griauna Prezidentūros ir visos valstybės autoritetą?

Mano pozicija yra aiški: VSD praeityje yra ne kartą atakavęs kitas valstybės institucijas. Šituo atveju turi būti pasiektas visiškas aiškumas, atsakyta į klausimą, kas čia vyksta. To aiškumo siekimas turi būti vienintelė valstybinė pozicija. Jeigu ir dabar bus tylima ir apsimetama, kad niekas nevyksta, tuomet valstybės mes jau neturime.

– O kodėl šiuo atveju Generalinė prokuratūra netiria neteisėtų VSD veiksmų V.Gailiaus ir V.Giržado atžvilgiu, nors tai teismas konstatavo neskundžiama nutartimi? Arba kodėl vidaus reikalų ministras, užuot vykdęs teismo sprendimą, kreipiasi į tą patį VSD, klausdamas saugumiečių rekomendacijų, kaip jam elgtis?

Tiesiog vyksta klaniniai žaidimai. Tie žmonės yra pavaldūs vienoms ar kitoms grupuotėms, galimai dalyvaujančioms ir rinkimų kovoje. Toks šitų veikėjų elgesys tiesiog silpnina ar net naikina valstybę. Turime situaciją, kai prokuratūra neva priklauso prezidentei, o Vidaus reikalų ministerija priklauso kažkokiai politinei partijai… Šita situacija negali būti toliau toleruojama. Reikalinga generalinė revizija ir turi būti pasiektas visiškas aiškumas schemoje, pagal kurią priimami sprendimai. Kai skamba tokie pareiškimai apie aukščiausią šalies vadovą, tai kitų valstybės institucijų reakcija turi būti automatinė – prokuratūra turi kelti bylą automatiškai ir turi būti atliekamas išsamus tyrimas. Čia neturi būti net galimybės kam nors įsikišti, naudojantis telefonine teise. Nenoriu pasakyti, kad Lietuva šituo atveju yra išskirtinė. Visa Europos Sąjunga yra tokia. Bet šitas neaiškumo palikimas sudaro galimybes bet kokiai intervencijai iš išorės – tiek iš užsienio valstybių, tiek ir iš viduje veikiančių klanų. Paliekama galimybė ir toliau eksploatuoti įvairias intrigas, silpninant Prezidentūros ir kitų šalies institucijų galias, išvengti atsakomybės, priimti sau naudingus sprendimus arba sudaryti sau ypatingą veikimo erdvę.

– Panašu, kad visoje Lietuvos valstybėje kone svarbiausia institucija tapo VSD, kuris gali manipuliuoti Prezidentūra ir kurio rekomendacijų klauso netgi asmenys, įvardijamai ministrais. Kas jie tokie? Kas tiems saugumiečiams suteikė tokias galias?

Galias suteikė ta informacija, kuria jie disponuoja. Ši institucija tapo savaveiksmė. Tai įvyko gana seniai. Atsakingi už tai yra konservatoriai, kurie pirmieji pradėjo eksploatuoti VSD savo klaniniams žaidimams. Po jų atėję socdemai žaidė tuos pačius žaidimėlius. Ir todėl mes turime grupuotę žmonių, kurie, disponuodami šita informacija, nieko nebijo ir yra niekieno nevaldomi. Valstybė valstybėje. Kol su šia situacija nebus susidorota, tol tokie skandalai kartosis. Galima pažiūrėti į istoriją: 1933-1945 m. Vokietijos ar Prancūzijos valstybėse analogiškos institucijos buvo nuolatinės sąmokslų organizatorės. Mes vėl kartojame tas pamokas. Trumpai kalbant, tokią situaciją sukūrė valstybinės kontrolės nebuvimas specialiosioms tarnyboms. Demokratijoje, jeigu į tai ketinama lygiuotis, kontrolės reikalauja tiek kariuomenė, tiek vidaus reikalų sistema, tiek ir spec. tarnybos. Šituo atveju mūsų įvardytos specialiosios tarnybos veiksmus aš vadinčiau elementariausiu šantažu.

Respublika

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. D-e-m-o-k-r-a-t-i-j-a says:

    Ir kartosime tas pamokas tiek, kiek žaisime mums atneštos nelietuviškos Demokratijos žaidimus.
    Įdomu kodėl senovėje Lietuviai nenaudojo Demokratijos? Gal dėl to kad demokratija gali būti tik rojaus planetoje. Šiame pasaulyje demokratija nuolat ir nuolat leidžia įsitvirtinti blogiesiems.

  2. Valdas says:

    Išformuoti VSD ir visus pareigūnus atleisti be teisės dirbti valst tarnybose ir nebus jokios problemos.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top