Arvydas Daunys. Mokyklos neturi jokių galių auklėti mūsų vaikus ar įtakoti jų elgesį

2019, 13 rugsėjo, 8:45 | kategorija LPT | 7 komentarai | peržiūrų 878 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Moksleiviai rūko

Reikia pripažinti faktą – mokyklos, į kurias mes išleidžiame savo vaikus, tikėdamiesi, jog jos iš jų išaugins atsakingus, kultūringus, sveiko mąstymo ir galų gale išsilavinusius bei sveikus fiziškai piliečius – to negali.

Negali dėl surištų rankų – įstatymai draudžia joms daryti bet kokią įtaką, kuri galėtų pažeisti iki nežmoniško dydžio išplėtotas vaikų, o kartu su tuo ir moksleivių teises, kas tuo pačiu atėmė tas teises iš pedagogų ir mokyklų administracijos.

Tos teisės absoliučios – negalimos jokios drausminimo priemonės, išskyrus elgesio pažymį ar pastabą dienyne. Mažamečio net negalima pašalinti iš mokyklos už nederamą elgesį, nes mokslas iki 16 metų yra privalomas.

Faktiškai, jei vaikas išaugo toks, kokio tėvai norėjo, už tai jie pagrinde gali būti dėkingi sau. Savo atsakingumui, kantrybei, pasiaukojimui ir asmeninio gyvenimo atsisakymui.

Kelinti metai stebiu šalia savo namo Vilniuje vykstančią betvarkę. Iš šalimais esančios Tuskulėnų gimnazijos per pertraukas ateina mokiniai ir sustoję po medžiais rūko, kartais (ne visada) ištisomis klasėmis. Mergaitės, berniukai. Maždaug nuo 12 iki 18 metų amžiaus.

Kartais nesivaržydami sėdasi tiesiog ant laiptinės laiptų ir plėšia dūmą, nuorūkas mesdami čia pat. Reikia pripažint, – kai kurie rūko „skystą“ elektroninį „veipą“ – tai nuorūkų nelieka. Kiti gi – rūko sutrumpintas cigaretes.

Kitos grupės stojasi po medžiais prie namo, kur žolės jau nebelikę nė žymės, ištrypta iki žemės, ant kurios voliojasi nuorūkos.

Vasaros pradžioje šie aktyvistai peiliais nulupo vieno medžio žievę – pilnai. Medis jau džiūsta (nuotraukoje).

Šiandien pasakius, kad pasitrauktų su savo cigaretėmis iš vaikų žaidimo aikštelėmis – jie ten rūkė apstoję ir apsėdę sūpuokles (12-14 metų amžiaus) – vienas drąsiai atšovė – „tu pats traukis“, bet grupė pasitraukė.

Gimnazijos direktorė, kurią aplankiau norėdamas susipažinti ir supažindinti ją su situacija, man tiesiai pasakė, jog mokykloje galioja taisyklė, su kuria moksleiviai ir jų tėvai susipažįsta pasirašydami stojimo į ją sutartį, jog per pertraukas išeiti iš mokyklos draudžiama.

Medis nulupta žieve

Medis nulupta žieve

Medis nulupta žieve

Medis nulupta žieve

Tačiau, jau vėliau tėvai ima reikšti pretenzijas, dėl nepamatuoto, jų nuomone, draudimo vaikams išeiti į lauką per pertraukas. Direktorė maloniai paaiškino, jog mokykla neturi galimybių sukontroliuoti ir negali uždrausti išeiti vaikams į lauką, nors taisyklėse tas draudimas įrašytas.

Kaip galima išauklėti vaikus laikytis tvarkos, kai pati mokykla negali laikytis net savo pačios susikurtų taisyklių, mat tuo, esą, pažeidžiamos vaikų teisės. Nors su ta sąlyga tėvai susipažino ir ją priėmė pasirašydami sutartį.

Man pasiūlius alternatyvų variantą – jei jau nesugebama kontroliuoti vaikų rūkymo mokykloje, – tai gal reikėtų tą mokykloje įteisinti, padarius atskirus rūkomuosius vaikams, kurie šiaip jau vis tiek rūko, direktorė užprotestavo, pareiškusi, jog mokykloje jie uždraudė rūkyti, todėl….

Todėl išvijo mokinius rūkyti į gatvę visur, kur tik jie užsimano. Ir kur mokykla už juos jau lyg ir neatsako. Ar atsako? (šio klausimo neišsiaiškinau)

Reikia pastebėti, jog taip rūkantiems vaikams negali įtakos daryti niekas, nei suaugę, nei net policija.

Jiems realią įtaką daro tik jų bendraamžiai ir klasiokai, prieš kuriuos jie nenori kristi“veidu į purvą“.

Teko pernai stebėti, kaip prie mokyklos rūkančių moksleivių privažiavo policijos ekipažas, o iš jo vikriai iššokę pareigūnai, matomai, tikėjosi masinio bėgimo, tačiau niekas iš rūkančių nė nepajudėjo iš vietos.

Negirdėjau apie ką buvo kalbama, tačiau mačiau, kad pareigūnų entuziazmas po kelių minučių dingo kaip dūmas blaškomas vėjo, o dar po poros – jie susėdo į savo automobilį ir išvažiavo.

Tą patvirtino ir gimnazijos direktorė, atvirai ir be užuolankų pareiškusi, jog mokykla neturi jokių, absoliučiai, galių daryti apčiuopiamą įtaką moksleivių elgesiui, kaip neturi ir policijos pareigūnai, kurie be vaikų teisių tarnybos negali nepilnamečių atžvilgiu žengti nė žingsnio.

Kaip pareiškė mokyklos vadovė – visa viltis tėvai ir kokią įtaką jie gali padaryti savo augintiniams. Ji teigė, jog mokykla ėmėsi visokių akcijų ir draudimų mokiniams, kalbant apie rūkymą aplinkinių namų kiemuose, tačiau tuo pačiu prisipažino, jog mokykla neturi teisės iškratyti mokinių ir bent jau iki pamokų pabaigos atimti rūkymo priemonių. Esą tai pažeistų jų teises į privatumą.

Beje, kai kurie tėvai, pasak direktorės, visai nenusiteikę drausminti savo atžalų, todėl joks bendradarbiavimas jų atžvilgiu neįmanomas.

Paklausiau jos – tai ką daryti gyventojams, šalia kurių namų vyksta tokie dalykai?

Ji atsakė: „Kvieskite policiją“. O ką policija? – Policija nieko.

Priminiau jai apie švietimo ministeriją ir pasidomėjau jos nuomone ar ji ką nors gali padėti. Vadovė abejodama padarė prielaidą,jog greičiausiai viskas būtų peradresuota mokyklai, o kaip su mokykla – mes jau žinome.

Ir…. ratas užsidaro.

Rūkantys moksleiviai sudaro mažiems, tą matantiems vaikams, įspūdi, jog tai „kieta“, „tai šaunu“, „tai sektina“.. ir suponuoja, jog jie, kai paaugs elgsis taip pat. Maža to, parodydami, jog nieko nebijo ir jiems už tai nieko nebus – aiškiai pademonstruoja suaugusiųjų bejėgiškumą, kuo mažieji netruks pasinaudoti atėjus jau jų laikui. Vaikai greitai mokosi, ypač to, kas jiems naudinga.

Valdžia gi, sukurdama tas beprotiškas teises, kurios iš tiesų tik kenkia vaikams – nuo mažų dienų sudaro jiems sąlygas nesiskaityti su niekuo, spjaunant į bet kokias pareigas, jei jos jiems nepatinka, augti nesveikiems, nuodijant besivystantį organizmą dūmais, o iš mokyklų atimdama bet kokią drausminimo ir tikrojo ugdymo, kuris aiškiai nurodo, jog visuomenės nariai turi ne tik teises, bet ir pareigas, galimybę.

Ką ten mokyklų – prisipažinkime, net tėvai neturi realios galimybės tą padaryti, jei vaikas dėl ko nors užsispirtų. Nes vaikai jau šiandien atimami iš vaikų vien už mėlynes, jei pasiskundžia auklėtoja darželyje. Tėvai bijo daryti bet ką, kas galėtų būti įvertinta, kaip smurtas prieš vaiką. O smurtu šiandien laikomas ne tik fizinis smurtas, bet ir neveikimas to, ką tėvai privalo daryti vaiko gerovei.

Grįžtant prie situacijos su rūkymu aplink namus, trypiant žolę, šiukšlinant, kenkiant medžiams – gyventojai jau rezga keršto planus, tarpusavyje šnekėdami, jog, galimai, teks imtis fizinio poveikio priemonių, jei pati mokyklos vadovybė ir/ar šalies valdžia nesugeba nieko padaryti, įvijusi save į kampą, kuris šachmatuose vadinamas „pato situacija“..

Kas gali juos už tai kaltinti, kai jie gina savo vaikų gerovę? Ar tėvams draudžiama ginti savo vaikus nuo vyresnių vaikų? Kas galų gale gali kaltinti vaikus, kurie dėl savo amžiaus apribojimų dar negali adekvačiai vertinti visų jiems atitekusių „teisių“ ir naudojasi jomis taip, kaip sugeba? Jie juk nekalti, jei suaugusieji įteikė jiems galimybę „viską galėti“ ir „už nieką neatsakyti“.

Kas atsakys už griaunamą visuomenėje stabilumą?

O gal, kad nereikėtų atsakinėt į absurdiškus klausimus, vis tik geriau būtų sugrąžint tėvams ir mokykloms realų auklėtojos statusą ir auklėjimo galimybę? Pripažint, jog su visomis tomis teisėmis buvo perlenkta lazda ir teises dalint atsižvelgiant į atsakomybės, tenkančios individui, dalį?

Nuo to laimėtų visi, pradedant vaikais, kurie žinotų aiškią savo poziciją visuomenės hierarchijoje (o kad tokia yra, manau, niekas neabejoja); jų tėvai, kurie auklėtų savo atžalas nebijodami būti apkaltinti smurtu dėl mažiausio riktelėjimo ar vaiko kaprizo nevykdymo, po kurio sektų isterija; mokykla, kur pedagogai užimtų savo, kaip ir anksčiau gerbiamą vietą vaikų ugdymo procese; ir pagaliau visa visuomenė, kurioje įsivyrautų subalansuota visiems jos nariams tvarka.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Myndė says:

  Kelios pastabos.
  Visų pirma, neteisinga manyti, kad mokykla labiau auklės negu šeima – kokius įgaliojimus jai besuteiktume. Daugiausia, ką mokykla gali – auklėti bendradarbiaujant ir kuo aktyviau įtraukiant tėvus. Bet tam reikia daug juodo, nuobodaus, nepopierinio darbo. Kur kas paprasčiau „parašyti projektą“, gauti pinigų ir dejuoti, kokios mūsų surištos rankos…
  Antra, net ir esamoje situacijoje yra priemonių ir svertų kreipti situaciją (gal tik mažoka jų) teisinga kryptim, bet suaugusieji tiesiog turi patogų pasiteisinimą – „aplinka kalta“.

 2. Čia priėji Kindziulis ir tarė says:

  Tarybu Sąjungoj švietimas buvo geresnis, nieks dėl to nesiginčys.
  Tai kodėl liberalui šlapimas šovė į galvą jį sunaikinti?

 3. Vytas says:

  Nesutinku su antru komentatoriumi (Mindė), kad šiandieniniai įstatymai suteikia galimybę vaikus auklėti tinkamai, tuo labiau atitinkamai JT vaikų teisių deklaracijos ribose – tėvai turi teisę auklėti vaikus pagal savo gyvenimo sampratą. Iš tėvų, kaip ir mokytojų, atimtos bet kokios galimybės tikslingai įtakoti vaiko supratimą apie gyvenimą, vystyti jo pareigos jausmą ir atsakomybę. Kaip teisingai pastebi autorius , realiai gyvenime liko vien tik vaikų teisės. Apie pareigas draudžiama net užsiminti, juk tai jau psichologinė prievarta. Ir viskas paliekama vaiko prigimčiai. Įskaitant tai, kad dažniausiai abu tėvai priversti dirbti, tai vaikas noro nenorom su tėvais bendrauja mažiau, nei mokytojai. Todėl mokyklos vaidmuo turėtų būti daug didesnis. Deja, mokyklos ir mokytojų teisės tiek apkarpytos, kad, galima sakyti, lygios nuliui mokinių atžvilgiu, viską lemia mokinio charakteris, prigimtis ir „drąsių“ mokinių realūs pavyzdžiai. O , kaip sako patarlė, blogas pavyzdys – užkrečiamas. O atkeliavo visa tai iš mūsų valdžios taip liaupsinamų Vakarų . Bet ten yra privačios mokyklos, kur tokių atvejų, kaip aprašoma straipsnyje, kai nesilaikoma net pasirašytų sutarčių, negali būti ir nėra iš esmės. Nesilaikai – rezultate pašalinimas, be jokių skrupulų. Vaikų atiminėjimas Vakaruose irgi populiarus, pav., Italijoje nesenai kilo didelis skandalas dėl prekybos vaikų globa. Tas pats laukia ir Lietuvos, jei seimo nariai ir toliau laižys užpakalius Vakarų liberalams ir toleruos visokias NVO, gaunančias finansavimą iš užsienio.

 4. Myndė says:

  Vytai, yra (gal tik mažiau, nei norėtųsi) pavyzdžių, kai atsakingi, autoritetingi mokytojai labai gražiai dirba ir yra gerbiami tiek tėvų, tiek mokinių. Ir yra (gal daugiau, nei norėtųsi) priešingų pavyzdžių. Visi jie dirba panašiose mokyklose, kur galioja vienodi įstatymai. Kaži, kaip tai gali būti?

 5. Gintas says:

  Anokia čia naujiena, kad dabartinės vakarietiškos „vertybės“ ugdo jaunimas, kuris nesugeba nei mąstyti , nei dirbti. Atsimenu kaip uoliai švietimo misterija tempė iš vakarų visokias programas. Dabar tik žiedeliai, vaisiai bus po to!

 6. Rastis says:

  Nuo pirmos klasės iki mokyklos baigimo mokiausi toje pačioje mokykloje – susiformavo kolektyvas, kuriame turėjome galimybę pasimokyti iš savo klaidų ir savaime būtų gėda tas klaidas kartoti. Dabar gi vaikas pradeda lankyti pradinę, paskui pereina į progimnaziją, paskui į gimnaziją, ir kiekvienoj pakopoj, auklėjamas individualizmo dvasia, imasi iš naujo įrodinėti ko yra „vertas“. Sistemos užduotis – nuo mažens neleisti žmonėse atsirasti visuomenei, kuri suvoktų savo daugumos interesus, nes sistemai tokia perspektyva baugi – gali nušluoti tą sistemininkų išskirtinumą. „Jūs svajokite apie savo individualią sėkmę (juk dar per jauni suvokti, kad ~90% jūsų ji nešviečia), lipkite vieni kitų galvomis, būkite aktyvūs ir „šaunūs“ mūsų jums primestuose „visuomeniniuose“ judėjimuose, kaltinkite vieni kitus – o jei kada suvoksite kas tikrasis jūsų nesėkmių kaltininkas, atsiremti jums nebebus į ką.“

 7. Pablo Emilia Escobar Gaviria says:

  opa tuskulenai valdo

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top