Bėgliai nuo tironijos šiandien sutaria dėl vieno – kad autoritarizmo grėsmė JAV ateina iš kairės

2020, 30 rugsėjo, 21:56 | kategorija Ideologija | 3 komentarai | peržiūrų 275 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Amy Coney Barrett ir Donaldas Trampas

Federalinės teisėjos Amy Coney Barrett katalikų tikėjimą puola kairieji.

Jau daugelį metų kairiųjų isterika iš pagrindinių žiniasklaidos platformų staugia apie tai, kad prezidentas D.Trampas ketina įtvirtinti fašistinę diktatūrą šalyje. Tuo tarpu imigrantai iš sovietinio bloko, kurių nenorime klausyti, perspėja, kad totalitarinė tironija iš tikrųjų kyla iš kairės, tačiau amerikiečiai yra pernelyg naivūs, kad matytų ją artėjant, rašo Rodas Dreheris nypost.com portale.

Skamba kaip kliedesiai, tiesa? Bet kokiu atveju aš taip ir maniau, kai pirmą kartą apie tai išgirdau iš pagyvenusios moters, kuri šešerius metus praleido kalėjime kaip sąžinės kalinė Sovietų Čekoslovakijoje.

Bet kuo daugiau kalbėjausi su tokiais kaip ji, tuo dažniau prieidavau išvados, kad jie yra kaip tos kanarėlės anglies kasykloje signalizuojančios apie pavojų (senais laikais kalnakasiai į kasyklą nešdavosi narvelius su kanarėlėmis ir darbo metu stebėdavo paukštį: jei jis staiga imdavo nerimauti, jie skubiai palikdavo kasyklą – red. past.).

Ir visi jie sako tą patį: tai, kas šiandien vyksta Amerikoje, jiems primena gyvenimą siekiant komunizmo.

Amerikiečiams tai netelpa galvoje – iš dalies todėl, kad totalitarizmo idėjų sėmėmės iš Orwello romano „1984“ ir Solženicyno „Gulago archipelagas“. Bet seni disidentai neprognozuoja grįžimo prie šiek tiek atnaujintos stalinizmo formos.

Jie perspėja, kad valdžioje esantys kairieji kelia sau totalitarinius tikslus: jie nori ne tik paklusnumo, bet ir plataus kairiosios ideologijos įgyvendinimo, nors ir kur kas švelnesnėmis priemonėmis.

Kam reikalingas GULAGas, jei paklusnumą galima įvesti grasinant asmeniui atleidimu iš darbo arba sumenkinant jo reputaciją socialiniuose tinkluose?

Kam mums reikalinga slaptoji policija, jei plačiosios masės per savo išmaniuosius telefonus ir nešiojamuosius kompiuterius dalijasi visa savo asmenine informacija su „Google“ ir kitais „stebinčiais“ kapitalistų gigantais?

Švelnus ateities totalitarizmas gali suvienyti vyriausybes, tarptautines korporacijas, žiniasklaidą ir vedančiąsias pilietinės visuomenės institucijas, kurios kartu slopins kitamanius ir privers paklusti.

Vieną dieną JAV turės savo aukštųjų technologijų socialinių kreditų sistemos versiją – Kinijos kopiją. Tie, kurie kažkada kovojo prieš sovietinį komunizmą, ragina mus ruoštis pasipriešinimui, kol mes vis dar turime jėgų.

Klaiki tiesa yra ta, kad mes, amerikiečiai, gyvename ikitotalitariniame pasaulyje. 1951 m. Hannah Arendt paskelbė svarbų tyrimą „Totalitarizmo kilmė“, kuriame ji išnagrinėjo sąlygas, pastūmėjusias Sovietų Rusiją ir nacių Vokietiją totalitarizmo keliu.

Dabartinėmis aplinkybėmis šis skaitymas išblaivina. Skaitėme pas ką šiuos ženklus:

Vienatvė ir visuomenės atomizacija. Totalitariniai judėjimai, rašo Arendt, yra „didžiulės susiskaldžiusių, izoliuotų žmonių organizacijos“.

„Žmogų gyvenantį ne totalitariniame pasaulyje totalitarizmo viešpatavimui parengia būtent tai, kad vienišumas, kuris kažkada buvo tik nedaugelio žmonių ribinė patirtis, dažniausiai esant marginalioms socialinėms aplinkybėms, tokioms kaip senatvė, mūsų amžiuje tapo kasdiene patirtimi vis didėjančiam masių skaičiui.

Nusivylimas hierarchija ir socialinėmis institucijomis: vienatvė turi politinę reikšmę, nes masės trokšta bendrystės jausmo. Sveikoje visuomenėje žmogus gali atrasti bičiulystės ir tikslų vienybės jausmą per pilietinės visuomenės institucijas: politines partijas, bažnyčias, socialinius klubus, sporto lygas ir panašiai. Šiuolaikinėje Amerikoje jie iš esmės nunyko.

Transagresyvumas dėl jo paties: tiek ikibolševikinėje Rusijoje, tiek ikinacistinėję Vokietijoje elitas mėgavosi savo maištingumu, išjuokdamas tradicijas ir normas – moralines ir kitokias. Jie maudėsi bjaurastyje ir ydose ir vadino tai „išsivadavimu“. Jiems mėgavosi griaudami socialinius institutus ir amžių gyvenimo sanklodą dėl autsauderių.

Skaitome iš Arendt: „Elitas visiškai neprieštaravo sumokėti civilizacijos sunaikinimu už malonumą matyti, kaip į ją įsiverš kadaise neteisingai iš jos pašalintieji“. Niūri jos pranašystė taip pat taikoma ir sukrėtimams, susijusiems su judėjimu „Juodųjų gyvybės svarbios“(Black Lives Matter) – tiek gatvėse, tiek aukščiausios klasės įstaigose.

Imlumas propagandai ir ideologijai: ikitotalitarinėse šalyse, rašo Arendtas, neapykanta „garbingai visuomenei“ buvo tokia svaiginanti, kad elitas buvo pasirengęs imtis „siaubingų klastojimų istoriografijoje“ – kad tik galėtų smogti tiems, kurie, kaip jiems atrodė, – „išbraukė nelaimingus ir engiamus iš žmonijos atminties“.

Arendt lyg numatė „New York Times“ su jo apgaulingu „1619″ projektu (projektu, skirtu pirmųjų afrikiečių vergų atvykimo į Virdžinijos koloniją 1619 m. 400-osioms metinėms ir kurio tikslas buvo „permąstyti šalies istoriją“, bandant patalpinti vergovės padarinius ir juodaodžių amerikiečių indėlį į nacionalinės istorijos šerdį, – red. past.).

Amerika kaip somnambulas slenka į švelnų totalitarizmą. Jei neišgisime pranašiškų kelionę į komunizmą išgyvenusių žmonių balsų, tai tikrai nusipelnėme šio likimo.

Kaip mokė Solženicynas, geriausia paprastų žmonių gynyba – netylėti, susiduriant su ideologiniu melu. Jei tikimės apginti savo laisvę, pirmiausia turime atsisakyti gelbstinčio melo, kuriuo guodžiamės: kad čia niekada to negali būti.

Rodas Dreheris yra naujos knygos „Gyvenimas be melo: vadovas disidentams-krikščionims“ autorius

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. kabalistas says:

    Debilizmo viršūnė yra tapatinti „elito“(bangsterių) bandymą bet kokia kaina, bet kokiomis priemonėmis užvaldyti pasaulį su paprastų žmonių siekiu gyventi padoriai: „geriausia paprastų žmonių gynyba – netylėti, susiduriant su ideologiniu melu. Jei tikimės apginti savo laisvę, pirmiausia turime atsisakyti gelbstinčio melo, kuriuo guodžiamės: kad čia niekada to negali būti.“ – Melas yra tai! Nuo kada gi liumperproletarai tapo bankinės sistemos ir transnacionalinių korporacijų savininkais? Taip, batrakai-proletarai suvokia, kad kol (bile kur pasaulyje) bus palikti gyvuoti kapitalo „pelnu“ grįsti santykiai, tol padoriam žmonių gyvenimui niekur negali būti sąlygų. Ir jau visiškas absurdas yra tvirtinti, kad nabagai ubagai atkakliai siekia totalitarizmo – dar didesnės priespaudos sau. Tik transnacionalai savo siekį spaust sultis iš prasčiokų, gali tai pateikinėti, kaip pačių prasčiokų kovą už gyvybiškai būtiną teisę vergauti.

  2. Vytas says:

    Manau, kad dar po 5-10 metų, tiems, kurie dar bus gyvi tarybinius laikus menantys piliečiai, anie, tarybiniai laikai, atrodys kaip aukšto lygio demokratijos laikai. Priespauda, tik švelnia forma, bet nuo to tik sunkesnė, auga geometrine progresija. Priespauda ekonominė, socialinė, tiesiog buitinio lygio, nes greit ateis laikas, kai atsisakęs vykdyti valdžios nurodymus (pav.,dėl skiepų), pilietis neteks galimybės net pajudėti iš namų, neva visuomenės labui, saugumui.

  3. Socialistas says:

    Kiekviena valdžia ar komunistų ar kapitalistų yra įteisinta prievarta su tuo manau nesiginčysit. Skirtumas tik vienas komunistai atstovauja daugumą – XX a darbininkus ir valstiečius, dabar tai eiliniai dirbantieji, o kapitalistinė valdžia atstovauja mažumą – kapitalistus ir oligarchus, kurie engia dirbančiuosius. Todėl tarybiniais laikais demokratija buvo dirbančiajam, o spekuliantui tai buvo – diktatūra. Dabar priešingai – spekuliantui laisvė, o eiliniam dirbančiajam – diktatūra.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top