Bloomberg: Rytų Europa skaičiuoja nuostolius dėl „Šiaurės srauto“

2015, 12 rugsėjo, 19:19 | kategorija Ekonomika | 6 komentarai | peržiūrų 672 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

bloomberg.com

paveikslėlis

Rytų Europa rizikuoja prarasti milijardus dolerių pelno nuo rusiškų dujų tranzito, todėl, kad, kaip jau rašėme anksčiau, Maskva sudarė sutartį su eile Vakarų Europos šalių dėl dujų vamzdyno per Baltijos jūrą plėtros, praneša Bloomberg. Slovakijos premjeras Robertas Fico, po susitikimo su ukrainiečių kolega Arsenijumi Jacenniuku pavadino šį sandėrį rytinių kaimynų išdavyste iš Vakarų Europos pusės.

„Gazprom“, EON, Engie, Royal Dutch Shell, OMV ir BASF pereitą savaitę pasirašė susitarimą dėl „Šiaurės srauto (Nord Stream)“ galingumo padidinimo 55 milijardais kubinių metrų į metus. Tai leis užtikrinti iki 30% dabartinio Europos dujų poreikio, primena verslo leidinys, Ukraina – kuri ir taip stengiasi išvengti defolto – rizikuoja prarasti kasmetinį tranzito mokestį 2 mlrd dolerių sumai. Slovakija praras keletą šimtų milijonų eurų.

Anot Fico, „jie daro iš mūsų idiotus“: pradžioje ištisus mėnesius kalba apie situacijos stabilizavimą, o vėliau priima sprendimą, dėl kurio Ukraina ir Slovakija atsidurs „nepavydėtinoje situacijoje“. Rusija siekia sumažinti savo tiekimą per Ukrainą lygiagrečiai su tuo, kaip tarptautinis arbitražas bando sureguliuoti ginčus tarp dviejų pusių kainos atžvilgiu, paaiškina Bloomberg.

Šiuo metu per Ukrainą vyksta trečdalis rusų eksporto į Europą. Dar 2011 metais ši dalis sudarė du trečdalius – būtent tada pradėjo savo darbą „Šiaurės srautas“, kuriuo tiekimas į Vokietiją tapo tiesioginiu. „Šiaurės srautas – 2“, kaip laukiama, bus paleistas 2019 metais, – tada pasibaigs ir dabartinis tranzito susitarimas tarp Rusijos ir Ukrainos, pastebi leidinys.

Apie tai, jog šis projektas ignoruoja Lenkijos interesus ir kenkia ES vienybei prieš Vladimiro Putino agresiją Ukrainoje, kalbėjo ir lenkų lyderis Andžejus Duda. Arsenijus Jaceniukas pavadino susitarimą „antiuokrainietišku ir antieuropietišku“.

Europos Komisijos atstovai pripažįsta, jog kol kas neturi tikslios informacijos apie šį projektą ir jog dalis ES gali atsidurti „labai sunkioje situacijoje“, jei Rusija atsisakys dujų tiekimo per Ukrainą. Žinyboje žadama sekti, kad susitarimas būtų įgyvendinamas pilnai atitinkant ES teisę, rašo Bloomberg.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 6

 1. Dainius says:

  Kvailas tas siuolaikiniu verslininku pinigu skaiciavimo budas – dar niekas neivyko, dar nei cento neinvestavo ir siuo atveju neinvestuos tranzitinies valstybes, o jau nuostolius skaiciuoja!
  Idomesnis kitas aspektas – pietu srautas „negalimas“ del sankciju, o siaurinis planuojamas pilnu tempu ir jokiu problemu nieks neizvelgia. Eilini karta kur galingos valstybes ir dideli pinigai, tai net ir karo metais gali dirbt isvien „priesai“, o kur mazos valstybes, neapsimoka net vargt, geriau atsiminti Europos teise ir sankcijas. Smulkiem verslininkam ne, duokit kelia korporacijoms!

 2. Simas Simaitis says:

  Galima dar pridurti, kad tie pinigai, kuriuos gavo Rytų Europos šalys už tranzitą, „nusėsdavo“ dudų ir jaicaniuchų kišenėse, o dabar tas „šaltinėlis“ grasina išsekti. O paprasti valstybės žmonės kaip murkdėsi mėšle, tap ir toliau tą patį darys.

 3. lietuvis says:

  Kodėl LT nenusitiesė atšakos nuo Nord Stream, sutaupytume už tranzitą?

 4. Simas Simaitis says:

  Todėl, kad mūsų musmirytė kariauja su rusais. Tuo labiau vamzdynas jau seniai yra, tiesiai į Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą. Ar „lietuvis“ turi dar klausimų?

 5. lietuvis says:

  turiu. Kiek žiūrėjau gazpromo svetainėje http://www.gazprom.com/about/production/projects/pipelines/nord-stream/ , tai dujų vamzdynas eina arba per Latvija arba per Blatarusiją į Vilnių. Ir dar yra jungtis su Kaliningradu. Klausimas: Ar LT moka latviams/baltarusiams už tranzitą ir kiek? Ar kaliningrado sritis moka Lietuvai už tranzitą? Kokie yra susitarimai, gal kas žinot?

 6. Simas Simaitis says:

  to lietuvis – O kam tau tie klausimai? Manai, kad Lietuvos šūdelitis pasidalins su Lietuvos visuomene, ta prasme, pakeldama bent pensininkams pensijas ar ką panašaus? Špygą tau taukuotą, prie dalybų lovio ir taip jau per daug chebros.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top