- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Bloomberg: Rytų Europa skaičiuoja nuostolius dėl „Šiaurės srauto“

bloomberg.com

paveikslėlis

Rytų Europa rizikuoja prarasti milijardus dolerių pelno nuo rusiškų dujų tranzito, todėl, kad, kaip jau rašėme anksčiau, Maskva sudarė sutartį su eile Vakarų Europos šalių dėl dujų vamzdyno per Baltijos jūrą plėtros, praneša Bloomberg. Slovakijos premjeras Robertas Fico, po susitikimo su ukrainiečių kolega Arsenijumi Jacenniuku pavadino šį sandėrį rytinių kaimynų išdavyste iš Vakarų Europos pusės.

„Gazprom“, EON, Engie, Royal Dutch Shell, OMV ir BASF pereitą savaitę pasirašė susitarimą dėl „Šiaurės srauto (Nord Stream)“ galingumo padidinimo 55 milijardais kubinių metrų į metus. Tai leis užtikrinti iki 30% dabartinio Europos dujų poreikio, primena verslo leidinys, Ukraina – kuri ir taip stengiasi išvengti defolto – rizikuoja prarasti kasmetinį tranzito mokestį 2 mlrd dolerių sumai. Slovakija praras keletą šimtų milijonų eurų.

Anot Fico, „jie daro iš mūsų idiotus“: pradžioje ištisus mėnesius kalba apie situacijos stabilizavimą, o vėliau priima sprendimą, dėl kurio Ukraina ir Slovakija atsidurs „nepavydėtinoje situacijoje“. Rusija siekia sumažinti savo tiekimą per Ukrainą lygiagrečiai su tuo, kaip tarptautinis arbitražas bando sureguliuoti ginčus tarp dviejų pusių kainos atžvilgiu, paaiškina Bloomberg.

Šiuo metu per Ukrainą vyksta trečdalis rusų eksporto į Europą. Dar 2011 metais ši dalis sudarė du trečdalius – būtent tada pradėjo savo darbą „Šiaurės srautas“, kuriuo tiekimas į Vokietiją tapo tiesioginiu. „Šiaurės srautas – 2“, kaip laukiama, bus paleistas 2019 metais, – tada pasibaigs ir dabartinis tranzito susitarimas tarp Rusijos ir Ukrainos, pastebi leidinys.

Apie tai, jog šis projektas ignoruoja Lenkijos interesus ir kenkia ES vienybei prieš Vladimiro Putino agresiją Ukrainoje, kalbėjo ir lenkų lyderis Andžejus Duda. Arsenijus Jaceniukas pavadino susitarimą „antiuokrainietišku ir antieuropietišku“.

Europos Komisijos atstovai pripažįsta, jog kol kas neturi tikslios informacijos apie šį projektą ir jog dalis ES gali atsidurti „labai sunkioje situacijoje“, jei Rusija atsisakys dujų tiekimo per Ukrainą. Žinyboje žadama sekti, kad susitarimas būtų įgyvendinamas pilnai atitinkant ES teisę, rašo Bloomberg.