FR Fondas pasaulį skandina doleriuose

2011, 27 rugsėjo, 5:08 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (40) | peržiūrų 2 649 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis16 trilijonų JAV dolerių, arba 38,24 trilijono litų, – tiek kreditų oficialiai Federaliniu rezervų fondu (FRF) vadinamas JAV centrinis bankas per krizę slapčiomis suteikė su juo susijusioms finansinėms institucijoms nežinant nei Amerikos prezidentui, nei Kongresui. Tai išsiaiškino JAV Senato audito komisija. Tačiau skandalo taip ir nekilo – juk Amerikoje kalbėti apie tai, kas susiję su finansais ir jų valdytojais, yra laikoma blogo tono ženklu.

IŠVADA. Didžiausią įtaką naftos kainų kilimui gali daryti slaptas papildomų pasaulio rezervinės valiutos JAV dolerių kiekio išmetimas į rinką.

Pribloškiantys audito rezultatai

Amerikoje retai praskleidžiamas paslapties šydas, kaip tvarkomi finansai. Ir dažniausiai – atkaklių nesusipratėlių pastangomis. Šįkart toks buvo respublikonų senatorius Barnis Sandersas (Barney Sanders), kurio iniciatyva JAV Senatas priėmė įstatymo pataisą dėl pasaulio finansų centru vadinamo Volstrito reformos.

Pataisa reikalauja, kad senatorių sudaryta komisija nuolat audituotų FRF. Prieš kelerius metus tai atrodė neįgyvendinama svajonė.

Priėmus pataisą buvo atliktas fondo auditas. Per jį paaiškėjo pribloškiamų dalykų. Anot B.Sanderso, buvo atskleista, kad FRF net 16 trilijonų JAV dolerių parėmė su fondu susijusius bankus ir netgi kai kurias korporacijas. Maža to, kai visoje planetoje bankai neskolino pinigų įmonėms ir netgi kitiems bankams arba tai darė už labai didelius procentus, Amerikos centrinis bankas su juo susijusioms finansinėms institucijoms bei korporacijoms paskolas iš esmės dalijo veltui.

„Milžiniškų paskolų teikimas išrinktiesiems reiškia, kad turtuoliams yra sudaromos socializmo sąlygos“, – savo pranešime akcentavo B.Sandersas.

Mato tiktai interesų konfliktą

Tiesa, kokiu būdu JAV centrinis bankas pasirinkdavo klientus, kuriuos karališkai pamaitindavo visame pasaulyje deficitu tapusiais kreditais, senatorius kalbėjo labai neaiškiai.

Pasak jo, FRF dosniai pamalonindavo tuos bankus ir tas korporacijas, kuriuose dirbantys žmonės kartu buvo ir fondo darbuotojai. Pavyzdžiui, tvirtino B.Sandersas, banko „JP Morgan Chase“ generalinis direktorius buvo FRF Niujorko filialo direktorių tarybos narys tuo metu, kai „JP Morgan Chase“ iš fondo kaip finansinę pagalbą gavo 390 mlrd. JAV dolerių (1 trln. 138,8 mln. litų).

Tarp bankų ir įmonių, kuriems trilijonus lengva ranka dalijo FRF, paminėtas ir bankas „Morgan Stanley“, ir bendrovė „Wells Fargo“. Teigiama, kad milžiniškais Amerikos mastu kreditais iš viso buvo pamalonintos 6 finansų institucijos.

Blogiausia, pasak B.Sanderso, yra tai, kad apie skolinimus Amerikos centrinis bankas nesiteikė informuoti nei JAV prezidento, nei Kongreso.

Keista, bet po tokios griežtos ataskaitos nekilo pasaulinio masto skandalo. Maža to, apie JAV Senato audito rezultatus pranešė netgi ne visos žiniasklaidos priemonės. Tylėjo lyg vandens į burną prisisėmę ir užatlantės politikai – jiems nepadarė įspūdžio, kad bent jau formaliai jų pačių kontroliuojamas FRF per nedidelį laiko tarpą paskolino sumą, kuri netgi viršija JAV valstybės skolą.

Sumokės visas pasaulis

Tiesa, Latvijos ekonomistui Dmitrijui Smirnovui sąmyšis už Atlanto ir tyli jo baigtis neatrodo keista. „Turbūt šiandien pasaulyje jau niekam ne paslaptis, kad nors FRF tiktai oficialiai vadinamas Amerikos centriniu banku, iš tikrųjų tai yra privati finansinė institucija, kurios savininkai – mažesni privatūs komerciniai bankai. O ką tu privatininkams gali pasakyti?“ – retoriškai klausė pašnekovas.

– Tačiau jei privatus bankas savivaliauja, galima valstybės vardu skelbti konkursą ir pakeisti jį kitu. Bet Amerikos Vyriausybė to kažkodėl nedaro. Kodėl? – klausėme D.SMIRNOVO.

– Nejuokaukite. FRF yra tas bankas, kuriam iki ausų prasiskolinusios pačios Jungtinės Amerikos Valstijos. Ir tik naivuolis gali manyti, kad Ameriką valdo jos prezidentas, Senatas ar Kongresas. Iš tikrųjų sprendimai priimami siaurame finansininkų ratelyje, jie ir yra tikrieji FRF savininkai. O JAV Vyriausybė ir įstatymų leidėjai tik klusniai vykdo įsakymus. Todėl stebinti gali nebent faktas, kad kai kurie Amerikos senatoriai nepabūgo atskleisti itin slaptos informacijos.

– Tada paklausime kitaip: kieno interesus pirmiausia linkęs ginti privatus JAV centrinis bankas – akcininkų ar vis dėlto Amerikos?

– Aišku, kad savininkų. Jiems ir buvo paskolinti tie trilijonai, kad per krizę nė mažiausių nepriteklių nejaustų. Tačiau jei milžiniški pinigai nebus grąžinti, tai bus priversti padaryti paprasti amerikiečiai. Per didesnius mokesčius ar kitaip.

Maža to, įmetus į rinką trilijonus niekuo nepadengtų JAV dolerių, jau dabar kenčia visas pasaulis. Manote, atsitiktinai kyla aukso, naftos, kitų energijos žaliavų kainos? Tai ne dėl to, kad tos žaliavos brangtų, o todėl, kad rinkoje nuolat didėja pasaulinės valiutos kiekis.

Mažiausiai tuos svyravimus junta Amerika. O už viską sumoka besivystančios šalys – tokios kaip Latvija ir Lietuva. Apskritai manau, kad į rinką įliejus naują kiekį JAV dolerių labiausiai nukenčia Rytų Europos šalys. Skirtingai nei dauguma Afrikos ir Azijos valstybių, jos vis dar turi ką prarasti.

– Ar to įmanoma išvengti?

– Nuo mūsų mažai kas priklauso. Amerika aiškiai įsuka antrąją krizės bangą. Tiksliau – ji jau įsukta, tačiau, kaip ir 2007-2008 metais, mes jos dar nejuntame. Antroji krizės banga bus daug skaudesnė nei pirmoji. O su FRF susijusios korporacijos supirks prie bankroto ribos atsidūrusias valstybes, dar likusias perspektyvias pasaulio įmones. Už tuos pačius trilijonus, kuriuos korporacijoms slapčia skolina Amerikos bankas.

Parengta pagal dienraštį „Respublika
šaltinis: respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/fondas_pasauli_skandina_doleriuose/

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 40

 1. egis says:

  filmuko pagrindine mintis amerikieciai suvarymas i skerdykla, o tam reikia kad amerikonai sukiltu

 2. esme says:

  Mano poziuriu tai ce dauguma komentaru yra intelektualinio pobudziu,tusti plepalai.Dauguma isisnarplioje,pakliuve i psichologines-idiologines-informacines gaudykles-spastus.Kazkas kazkur kazka pasiskaite,prisiziurejo video isinarpliojo ir is to pakitusio poziurio ima viska vertinti,ir teikti kaip savo tiesa.Ir taip savaime yvyksta susikaldymas,niekas nesusikalba.Pasauli gali keisti tik keisdamas save.Ir nereikia ieskoti kazkokiu panaceju,kad ir pajemus Gintaro pasisakymas,galima pradeti keisti save   http://www.gintaropokalbiai.lt/

 3. Visoris says:

  Gintaro pokalbis yra ir sarmatas.lt patalpintas: http://www.sarmatas.lt/04/ar-jauti-pavyda-kai-draugams-sekasi-geriau-nei-tau/

 4. Marius says:

  Esme> Neuzsiciklink. Gintaro pasauleziura kieta, bet manau dar nesupratai jo iki galo. Kuo mes vertintume, jei nebutume prisiskaite info is ivairiu saltiniu? Esme tame, kad vidiniu zinojimu ir sveiku protu turi suprasti, kuri informacija arciau tiesos, o kuri kliedesiukai.

 5. Saulius says:

  Stabiliai pasikartojantis finansinis reiškinys yra turto perskirstymas (ar jau nusipirkot Graikijos salą už kapeikas) karo arba informacinio karo (kaip yra aprašyta ir sarmatas.lt puslapiuose) ir valiutos perindeksavimas (vėlgi karas, tik forma skiriasi). Pagrindas bet kokios turtinės (įskaitanat ir pinigų) reikšmės, vertės yra…. tikėjimas. Taip ir nieko daugiau, tik tikėjimas nuosavybe, pinigais. Pailiustruosiu pasakėle prieš miegą: gyvenat gamtoje. Netoliese yra gražus ežeriukas, kuriame išsimaudydavot nuo vaikystės, žuvį gaudydavot. Vieną dieną einant link ežeriuko atsirado kažkoks stulpelis, plokštelė ir kažkiek simboliai plokštelėje. Nekreipiate dėmesio ir kaip įprastai, maudotės. Vieną kartą, antrą kartą, trečią kartą prieina dėdulė ir sako- nešdinkis, tu ką- nematai užrašo „privati nuosavybė“? Situacija konfliktinė. Aišku, jūs, kaip nereligingas, atsakysite- kas tai yra ta privati nuosavybė? Ir dėdulė išaiškins, kad už skaičiukų perkėlimą iš vieno kompiuterio į kitą (bankinis pavedimas) dabar tai jo nuosavybė. Kadangi jūs netikintis, visiškai nesuprantate kaip ežeras gali būti kažkieno ir tęsite tai, ką iki šiol darėte- gyvensite.
  Problema tame, kad yra labai didelė masė tikinčiųjų, ir nepaklusus dėdės reikalavimui išsinešdinti iš JO NUOSAVYBĖS (kuri taip pat yra ne kas kitas, kaip jo pačio tikėjimai, kad tai jo nuosavybė ir jo tikėjimas raštu (dokumentu), „įrodančiu jo nuosavybę), atvažiuos „ginantys tikinčiųjų interesus“ su švyturėliais ant mašinos stogo, ir susidoros.
  Kol bus tikėjimas turtu ir nuosavybe (kas dabartine civilizacijoje yra tikslas), tol vis vyks turto/valiutų perindeksavimas/perskirstymas vienokia ar kitokia karo forma ir tikėjimas yra pagrindas visų manipuliavimų žmonėmis.

 6. Saulius says:

  Neparašiau- jūs juk netikite privačia nuosavybe ir apskritai nuosavybe, tad ir naudojatės ežeriuku, o skaičiukų pasikeitimas virtualioje elektroninėje sistemoje iš viso neegzistuoja (išjunk elektrą ar internetą ir viskas), ne taip kaip ežeriukas- buvo prieš gimimą, yra dabar, bus po mirties….

 7. edvinas says:

  na ka vergijos kilpa verziasi,

 8. :) says:

  isvada yra tokia kad vaistai visuomet yra jie slypi kiekvieno zmogaus smegenyse .Jei vienos durys uzsidaro reikia ieskoti kitu . Arba jei Muchametas neina pas kalna kalnas ateina pas Muchameta. Pakeisti vienaip ar kitaip visuomet kazka galima tam reikalinga analize ir gilesnis pamastymas. Uzdavus klausima ne kodel o kaip galbut atrastumete atsakyma i klausima .Tarkim kaip padaryti kad FRF negaletu daryti tokios dideles itakos vienai ar kitai valstybei Kaip padaryti kad dabartine situacija pasisuktu teigiama linkme .Kazkodel niekas siais klausimais nediskutavo o susitaike su isreikstu faktu kaip nepakeiciamu ar gal net nulemtu . Tarkim yra namas ir jis pradeda irti prakiura stogas ir panasei tai zmones gi nepuola kariauti ir uzimineti kito namo o pasitelke savo ar kitu sugebejimus sutvarko ta nama ir toliau gyvena .Aisku su FRF situacija kiek sudetingesne reikalingas gilesnis pamastymas bet manau kad viskas yra pasiekiama 

 9. taigi says:

  tie FRB trilijonai buvo paskolos kurios palaike pasauline finansine sistema streso laiku. Jei ne FRB veiksmai – pasauline ekonomika butu sustojusi, nes be pinigu siuolaikines ekonomikos neveikia. Jokios infliacijos ar hiperinfliacijos nebuvo. 
  Panasiai buvo priverstas pasigti ECB veliau per euro krize suteikdamas pigias paskolas europos bankam kad sie turetu lesu tarpusavio atsiskaitymam.
  Lietuva butu nukentejusi jei to nebutu padaryta.
  Tas latvis ekonomistas nezino ka sneka. JAV nera isiskolinimas savo pacios centriniam bankui nieko nereiskia. JAV valdo centrini banka kuris faktiskai yra neatskiriama valstybes dalis – labiau nei ECB – europos bankas. 

 10. Rivanda says:

  Kasdien jus skaitau, aciu!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top