Kaip bebūtų keista, Putino planai Sirijos atžvilgiu turi daugiau prasmės, nei kažkieno kito

2015, rugsėjo 30, 1:02 | kategorija Ideologija | 9 komentarai | peržiūrų 667 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

spectator.co.uk

Asadas„Pačioje kruvino penkerius metus besitęsiančio pilietinio karo Sirijoje pradžioje, aš buvau bene vienintelis Britanijos informacinėje erdvėje, kuris reiškė gailestį dėl ketinimų pašalinti pasaulietiškąjį diktatorių prezidentą Bašarą al-Asadą (Bashar al-Assad), ypač žinant tai, jog jokio liaudies pasipriešinimo prieš valdžią šalyje nėra“, rašo straipsnio autorius John R. Bradley.

Aš bandžiau įrodyti, jog tokia gana trumpalaikė strategija turės ilgalaikes ir ardančias pasekmes. Tvirtinau, jog Asado valdžia nesiruošia atsitraukti, kadangi Damasko žmonės prieš jį nesukils. Taip vadinami nuosaikūs (nereliginiai) sukilėliai iš tikro buvo paprasčiausi agresyvūs islamistai, kuriam laikui slepiantys savo pažiūras. Aš jau rašiau, jog Vakarų interesams regione pridarys nuostolių Saudo Arabijos ir Irano kovotojai, kurie vykdo naikinantį hibridinį karą. Smarkiai suskaldyti Sirijos gyventojai šiame kare gali būti visiškai sunaikinti. Ir pagaliau, mes galime prisižaisti ir sukelti karą su Rusija.

Niekas manęs negirdėjo, ir aš paprasčiausiai pavargau įtikinėti juos dėl šių sumanymų Sirijoje beprotystės. Po ketverių metų sirų kančias – 250 tūkstančių žuvusiųjų, pusė gyventojų buvo priversti palikti savo namus, milijonai tapo pabėgėliais – šiandien pamatė visi. Ir pagaliau praeitą savaitę, didžiausios po Antrojo pasaulinio karo migracinės krizės Europoje, kurią sukėlė daugiausia pabėgėliai iš Sirijos, fone Vakarų geopolitinis apsiskaičiavimas taip pat visiems tapo skaudžiai akivaizdus.

Įvairiausių krypčių džihadistai, laikomi antiasadinės koalicijos kovotojais, įsiverždavo į šalies vidurį, Sirijos pajūrio rajoną, kur daugiausia gyventojų – alavitai, judėdami arčiau Damasko. Tuomet Rusija, sena Sirijos sąjungininkė, pagavo Vašingtoną blefuojant ir ėmėsi steigti bei stiprinti savo karines bazes Latakijos provincijoje – paskutiniame režimo placdarme. Akimirksniu jos tankai, naikintuvai, karo patarėjai, kariniai laivai ir patys šiuolaikiškiausi zenitinių raketų kompleksai atsidūrė toje vietoje. Rusijos inžinieriai vos ne per naktį pastatė nusileidimo taką oro uoste, o karinio laivyno jūreiviai pravedė bauginančias pratybas artimiausiame Tartuso uoste, kur dar nuo 1970-ųjų stovi jų karinė bazė.

Tai buvo bene ryškiausia Rusijos užsienio karinė operacija nuo Tarybų Sąjungos subyrėjimo. Be to, apie naująjį „Islamo valstybės“ kalifatą – gal būt reikšmingiausią įvykį Artimųjų rytų regione nuo Izraelio valstybės sukūrimo 1948 metais – sužinojome tik tuomet, kai organizacijos lyderis apie tai paskelbė filmuotoje medžiagoje Youtube.

Ir vis tiek, lieka vienas klausimas: kodėl rusai žengė žingsnį, garantuosiantį gyvybę Bašarui al-Asadui? Trumpas atsakymas bus toks: todėl, kad Vakarų strategija Sirijos atžvilgiu priminė tokią betvarkę, kad Rusija gana pagrįstai tikėjosi, jog NATO į tai žiūrės pro pirštus.

O per pastaruosius mėnesius, vadovaudamasis nerimu, jog Asadas ir toliau valdys, vietoje to, kad stotų į rimtą mūšį su „Islamo valstybe“, Pentagonas užsiiminėjo žvalgybinių duomenų klastojimu, norėdamas pagražinti savo gana kuklius pasiekimus. O neprotinga idėja nuo nulio sukurti ir parengti naują sukilėlių armiją, kuri turėjo ir nuversti Asado režimą, ir sutriuškinti „Islamo valstybę“, kainavo daugiau nei 40 milijardų dolerių, o rezultatas – keturi ar penki nauji kareiviai. Iš septyniasdešimt penkių „kursantų“ trisdešimt nedelsiant perėjo į al-Kaedos pusę.

Vladimiras Putinas šiandien panašus į Europos gelbėtoją nuo migracinės krizės. Tik išsaugodami Asadą, teigia jis, galime sustabdyti pabėgėlių srautą. Kaip nebūtų keista, tačiau jo žodžiai rodo, jog jis labiau nei kiti supranta problemos esmę.

Asado pajėgos, ilgą laiką laikytos sutriuškintomis, apie savo karinės jėgos atnaujinimą pranešė bombarduodamos „Islamo valstybės“ objektus šalies šiaurėje. Banga po bangos į taikinius paleisti smūgiai iš oro pasižymėjo išskirtiniu tikslumu. Kas gali tam prieštarauti? Aukšti Vašingtono ir Londono politikai, po kelerių metų nenuilstamo skandavimo mantros apie „žiaurųjį diktatorių Asadą, kuris turi pasitraukti“, staiga ėmė murmėti, jog, jei gerai pagalvotume, tai Asadas nebūtinai turi pasitraukti. Iš tikro, NATO šiuo metu turėtų imti koordinuoti savo veiksmus su Rusija, iš naujo bandydami pagaliau pribaigti „Islamo valstybę“ ir sustabdyti pabėgėlių srautą. Kitaip sakant, rusų manevras pavyko.

Iš tikro Asadas yra labai populiarus, labiau nei bet kada – toje Sirijos dalyje (maždaug trečdalyje teritorijos), kurią jis vis dar kontroliuoja. Tie, kurie palaikė „Islamo valstybę“ Damaske ir pajūrio rajone, jau seniai arba prisijungė prie jos, arba susisprogdino „netikėlių“ minioje. Beje, sirai Vakarų nekenčia dar labiau, nei anksčiau. Neseniai atlikta visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad 80 procentų respondentų teigia, jog būtent mes sukūrėme „Islamo valstybę“.

Ši nuomonė, labai paplitusi Artimuosiuose rytuose, nėra jau tokia ir išgalvota. Todėl keturi metai ir milijardai dolerių, kuriuos Jungtinės Valstijos ir sąjungininkai išleido Persijos įlankoje, atvedė prie visiško fiasko. Ir šiandien jie turi pripažinti, jog Maskva visą tą laiką buvo teisi dėl to, kas liečia Sirijos problemą. Per tą laiką jie sugebėjo sunaikinti tą visuomenės pasitikėjimo likutį, kuriuo vakarietiškosios karinės avantiūros sumanytojai dar galėjo naudotis po Irako košmaro.

O Rusija šiandien turi karines jūrų pajėgas, o dar – superšiuolaikines priešraketinės gynybos sistemas, ir visa tai – prie pat Europos sienų. Kadangi „Islamo valstybė“ neturi nei laivyno, nei aviacijos, tai Vakarams yra dėl ko susirūpinti. Rusija, matyt, svarsto galimybę išlaipinti Sirijoje antžeminę kariuomenę. Bet koks bandymas nuversti Asadą ateityje reikš karą su Rusija.

O dar blogiau yra tai, kad mes sugebėjome „pakišti“ Izraelį – vienintelį patikimą Vakarų sąjungininką šiame regione, kadangi Iranas prisijungs prie Rusijos ir pasiųs savo elitinę Respublikos gvardiją į Siriją, o tai prives prie tampresnių ryšių su Hezbola, kuri jau ir taip yra pagrindinė šiitų grupuotė, kariaujanti Asado pusėje. Obamos administracija sugaišo penkerius metus, kad įtikintų pasaulį, jog Irano mulomis galime pasitikėti. Taip kad Teheranas žino, jog bet kokia kritika iš Vašingtono dėl įsikišimo į Sirijos konfliktą bus paranki neseno branduolinės programos sandorio priešininkams.

Yra ir dar vienas įrodymas, jog Amerikos palaikomas kvietimas nuversti Asadą, kad susilpnintų Iraną ir Hezbolą bei įtvirtintų marionetinį prosauditų režimą Sirijoje, veda visiškai priešinga linkme. Esmė tame, kad tas režimas, jei sugebės išlikti, naudosis ne tik pilnaverte Rusijos karine pagalba, bet ir taps politiniu įrankiu Irano rankose.

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 9

 1. Gediminas says:

  Pagaliau po truputi viskas stoja i savo vietas. Nusibodo melas.

 2. Myndė says:

  „Į savo vietas“ savaime niekas nesistoja. Vienas straipsnis nesistemimėje MIP nieko nereiškia. Dalis viską puikiai suprato ir anksčiau, kitai (didesnei) daliai nerūpi ir nerūpės, kol savais užpakaliais nepajus. Kai pajus – va tada gal ir atsiras prielaidos „įstatyti į savo vietas“.

 3. fb nerijus sk says:

  USA taip lengvai sirijos neatiduos,nes tai butu didelis USA pralaimejimas geopolitikoje artymuose rytuose.idomu ,kaip dabar pasisuks karo reikalai sirijoje,Aviacijos pagalba RF tuos ISIL turi sulyginti su zeme,bet ten skraido ir USA bepilociai,ir smogiamoji aviacija,kuri naikina Asado kariuomene.

 4. Mindaugas says:

  Būtų naivu praktiškai tikėtis, kad Vakarai imtųsi realių veiksmų prieš Islamo valstybę, nes jų taikiklyje visų pirma yra jų pačių finansavimu išaugusi teroristinė grupuotė, bet Bašaro al Asado vadovaujama Sirija. Šito priežastis – aiškūs JAV imperialistų ir Izraelio sionistų interesai Artimųjų rytų regione, kuriame pagrindiniai oponentai šiuo metu yra būtent Sirija ir Iranas, tik, imperialistų nelaimei, ne viskas vyksta pagal jų norimą siužetą ir tragiško Libijos likimo išvengusi nepriklausoma Sirija laikosi iki šiol. Be to, kad niekuo neprisideda prie realaus problemos sprendimo, Vakarai dar ir skatina dešimčius tūkstančių islamistų kovotojų atvykti iš užsienių į Siriją ir jungtis į Islamo valstybės šalininkų gretas. Todėl Vakarai Islamo valstybę tik stiprina. Kodėl dabar, kai jau aiškiai žinoma, kad Islamo valstybė toliu finansiškai išsilaiko pardavinėdama Irake išgaunamą naftą, Vakarų valstybės prieš tai nesiima jokių priemonių? Vieninteliu realiu regiono krizės sprendimo variantu tarptautinėje kovoje prieš Islamo valstybę ir kt. Sirijoje veikiančias teroristines grupuotes yra glaudus bendradarbiavimas ir visų veiksmų derinimas su Bašaro al Asado vyriausybe, kaip savarankiškos Sirijos valstybės atstove.

 5. Gojus says:

  fb Nerijau sk -> Siriją Vašingtonas gali lengvai atiduoti su sąlyga, kad nuimamas Asadas. Tai Vašingtonui duotų progą deklaruoti, kad „demokratija triumfavo“ ir Sirijos kraugerys eilinis diktatorius nuimtas. Rusiją tada būtų galima pripažinti kaip dalyvavusią, bet ir toliau ją statyti į vietą „viso pasaulio tautų vardu“ įvedinėjant sankcijas dėl blogų poelgių. Tad laukia sunkus laikas – Niujorke abu bičai išsiaiškino, kad kompromiso dėl Asado neieškos. – pademonstravo kad nei vienas nenusileis. Tad galim neabejoti – šiuo metu yra vienintelis varijantas – karinės varžybos. Ir jei čia Rusija pradės imti pergales, tai Vašingtonas neturės kito pasirinkimo, tik smogti peiliu į nugarą netikėtoje vietoje. Tam dabar Vašingtonas ir rengiasi. Vašingtonas negali iš principo jungtis prie Rusijos koalicijos, nes tada vėliava atiduodama rusams, kaip sugebantiems spręsti globalius reikalus. To nebus. Kadangi Vašingtonas yra pakankamai primityvus ir tiesmukas, galima laukti išpuolių iš Kijevo. Visgi ten potencija per 2 metus stipriai išsisėmė ir Kijevo chunta priėjo lūžio tašką kai jų veiksmai pradės juos pačius tik diskredituoti. Tad kas baisiausia mums, kad Kalė Grybaisaitė gali prisiimti Vašingtono skirtą užduotį pulti Rusiją kitu frontu – va tada tai prasidėtų kardebaletas. Vašingtonas neturi kur trauktis. Savo rankų jis nesikruvins, o Kalę Grybaisaitę pasiųst yra pats tas – nei kaltas nei norėjo, bet „laisvės ištroškusi tauta“ pasakė savo…. Žodžiu, situacija labai sudėtinga mano akimis ir reikia melsti tik rusų įžvalgos, kad šią šachmatų partiją sužais didmeistrio polėkiu – rusams polėkio tokiuose reikaluose netrūksta…

 6. Mindaugas says:

  to Gojui: Gera situacijos analizė.

 7. to fb Nerijus says:

  JAV nereikia Sirijos. JAV reikia, kad Sirija eksportuotų į Europą Kataro dujas, o ne Irano, kaip pasirinko Asadas. Tik dėl ekonominio intereso vakarai siekia nuversti Asada, o ne dėl tariamos diktatorystės

 8. dddurnelis saulius says:

  vel gavo iseigine zuvu perdirbimo fabrikelyje, skuba pasireiksti kol neuzblokavo…hehehe…rasyk, rasyk drebancia rankele, neduok dieve neissitriesi iki galo, dar vidurius susuks.

 9. Rasa Gojui says:

  taip,belieka ir toliau laikyti kumscius,kad Putinas nepasiduotu grybauskines prietrankos provokacijoms.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top