Kaip diegiamos privačios socialinio visuomenės reitingo kontrolės sistemos

2019, 10 rugsėjo, 8:30 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (15) | peržiūrų 471 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Socialinis reitingas

foto: ignitesocialmedia.com

Įstatymai griežti ir artimiausiu metu nebebus vienodai taikomi visiem, net ir demokratiškiausiose šalyse. Duomenų rinkimas efektyviam reklamos rodymui – tai tik naujos distopija (antiutopija), tiksliau tik jos pradžia pradžia. Sekančiame etape didžiausios įmonės nustos bendradarbiauti su „neparankiais“ naudotojais, o jų gyvenimas taps distopijos įsikūnijimu.

Socialinio įvertinimo (reitingo – Unictown) sistema dabar laikoma neatsiejamu „žaidybinio autoritarizmo“ Kinijoje bruožu: už veiklą oficialiame komunistų partijos papildinyje (Xuexi Qiangguo – sukūrė Alibaba Group) gali gauti lengvatų, o už aktyvumą gatvėse – baudas ir neigiamą atsakymą bandant nusipirkti bilietus į lėktuvą ar greitąjį traukinį.

Tikėtina, jog ateinančiais metais sistema apims didžiąją dalį gyventojų.

Tačiau panašūs projektai bandomi realizuoti ir Vakaruose. Tik užsiima tuo stambios privačios kompanijos, o ne valstybė, todėl sekimo-vertinimo (scoring) sistemų yra daug ir jos neskaidrios, nurodo Fast Company.

Pagrindinė tokio požiūrio etinė problema – baudžiamosios sistemos, veikiančios apeinant valstybę ir ignoruojančios nekaltumo prezumpciją, atsiradimas.

Tačiau verslininkams vertinimo sistema padeda uždirbti daugiau, ir į etines problemas užmerkiamos akys, o pačios sistemos dažniausiai pateikiamos kaip palankios lojaliems klientams.

Parodomasis pavyzdys – draudimo įnašų apskaičiavimas. Niujorko valstijos valdžia pavasarį leido pasinaudoti apskaičiavimuose informacija iš socialinių tinklų. Pabandė pašerti lokį iš rankų Jeloustouno draustinyje, o draugai nufilmavo kvapą gniaužiantį vaizdo siužetą – prašom, bauda.

Tačiau, jei jūsų gyvenimas socialiniuose tinkluose nuobodus ir nepavojingas, o svarbiausias dienos įvykis – kelionė į jogos treniruotę, – tai jums priklauso nuolaida.

Draudimo kompanijos privalo paaiškinti, kaip šie duomenys įtakojo riziką, ir joms uždrausta keisti premiją priklausomai nuo rasinės kliento priklausomybės.

Gyvybės draudimas – nedažna procedūra. Bet ką jūs pasakytumėt dėl vakaro restorane? Antras paslėpto scoringo variantas – barų stebėjimo sistema PatronScan.

Terminalai parduodami jau keturiose šalyse – JAV, Kanadoje, Britanijoje ir Australijoje. Pradžioje jie demaskuodavo padirbtas tapatybės korteles, kurias dažniausiai bando prakišti nepilnamečiai.

Tačiau dabar į sistemą pridėta galimybė nurodyti triukšmadarį. Dabar būti vyresniu nei 21-erių jau maža – dar reikia mokėti kultūringai išgerti. O jeigu jūs nepatikote vienam barmenui, jus gali atsisakyti aptarnauti visose įstaigose kur naudojami skaneriai.

Kur kas rimtesnes pasekmes gali turėti banas Uber rideshare sistemoje ar butų nuomos sistemoje Airbnb. Pastarosios taisyklės numato galimybę uždrausti naudoti Airbnb paslaugomis iki gyvos galvos – ir kompanija net neprivalo jums aiškintis kame priežastis.

O Uber kompanijoje ne tik keleiviai vertina vairuotojus, bet ir atvirkščiai. Kompanija teigia, jog, jeigu jūsų reitingas yra gerokai žemesnis už vidutinį – jums gali būti atsisakyta teikti paslaugas.

Ir, jeigu kol kas taksi galima iškviesti telefonu – tai kaip jums perspektyva likti be bendravimo? WhatsApp mesengeris pasilieka sau teisę blokuoti paskyras, kurias įrašė į Spamo sąrašus kiti naudotojai.

Tokiose šalyse, kaip Indija, kur WhatsApp pagrindinė bendravimo platforma ir viena iš pagrindinių naujienų skaitymo programa – tai tas pats, kas likti visai be telefono.

Tai, kad šią sistemą diegia privačios kompanijos – rimta problema. Įtariamasis neturi nei advokato, nei teisingo teismo, o dažnai – net galimybės paduoti apeliaciją prieš sprendimą, kurį vis dažniau priima ne žmonės, o duomenų apdorojimo algoritmai.

Dar daugiau, skirtingai nuo negero teisėjo, kurį JAV galima perrinkti, – visuomenė neturi galimybės pakeisti kompanijos vadovybės ar atstatydinti neteisingą dirbtinį intelektą (DI).

Jeigu dabartinė tendencija tęsis toliau, ateityje už vis didesnį teisės pažeidimų baus ne teismai, o korporacijos – kas žymi rimtą poslinkį nuo demokratinių vertybių į visagalių korporacijų pasaulį, kuris dažniausiai visur pristatomas kaip antiutopija (distopija), pabrėžia Fast Company.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 15

 1. socialistas says:

  Nieko naujo ir sensacingo. Šiuos dalykus dar prieš 100 metu numatė V. I. Leninas knygoje Imperializmas kaip aukščiausia kaptalizmo stadija.

 2. Pro says:

  to->socialistas

  SSSR irgi buvo imperija. Prievarta suburta imperija. Apie tai Leninas nieko neminėjo? Kur kapitalizmas buvo partinio lygmens.

  Nieko negirdėjai apie TSKP partijos milijardinius kapitalus ir kur jie dingo subyrėjus imperijai?

 3. konkurencijos nėra says:

  Viskam savo laikas, ir partijos auksas atsiras ir imperija atsikurs! Kantrybės verksniukai.

 4. Mauzoliejaus sargybinis says:

  Imperija su partijos auksu formuojama — ssrs22.su

 5. socialistas says:

  pro — pupu dėde paporink apie prievarta suburtos imperijos partinius oligarchus ir ju sukauptus milijardus. Būtu išties įdomu!

 6. Pro says:

  –>Socialiste-komuniste,

  nebūtum toks ribotas, tai užduotum sau klausimą, kodėl Rusijoje ir net Lietuvoje iki šiol buvusi partinė nomenklatūra valdžioje sėdi. Iš kokių pinigų sau rinkimų kampanijas apmoka ir toliau mums ant sprando sėdi.

  Bet kai tau – tokių reikalavimų niekas nekelia. Tau Marksas šviečia, o Leninas kelią rodo.

 7. Socialistas says:

  Pupų dėde, ne iš to laikotarpio rėčio pasakas semi. Dabartiniai politikai, kurie dar likę nuo anų laikų nėra komunisai ir tokiais niekada nebuvo. Tai visuomenės parazitai, kurie neturi įsitikinimų ir kurie būtent liberalioje (suprask be asmeninės atsakomybės) santvarkoje turi galimybę šiltai prie lovio sėdėti (TSRS tokie parazitai buvo baudžiami). O tu man papasakok apie Lenino milijardus, Stalino, Brežnevo? Gal nežiūrėkim taip toli, turim savo kiemą. Antanas Sniečkus. kur jo vilos, milijardai ir kiti partijos turtai, kuriuos anot tavęs tokie nomenklatūrininkai valdė??? Kada po A. Sniečkaus mirties norėjo įsteigti jo atminimo muziejų, neturėjo ką eksponuoti, nes visas jo turtas buvo rašiklis ir užrašų knygelė. O tu eilinis lochelis esi dulkinamas oligarchų ir jų tvarką sergėjančių politikų gini šitą išnaudotojišką santvarką – liberalųjį kapitalizmą.

 8. Pro says:

  –>Komunistui

  Atrodo iki šiol nesuvokei apie ką kalbama. Panašu, jog su tavim rašinėtis gan sudėtinga, nes nesugebi suvokt tų oligarchų, apie kuriuos čia mini, turtų kilmės.

  Kalbi apie kažkokius idėjinius komunistus, kurių neneigsiu, vienas kitas buvo, bet tikrai ne ta SSSR visuma apie kurią čia šneki.

  Jei būtų buvę kitaip – SSSR nebūtų bankrutavusi ir galiausiai sugriuvusi. Iš tiesų visi įrodymai slypi paprastame fakte – SSSR griūtyje.

  To nepaneigs niekas. Na o komunistėlių.. besitikinčių, kad gal pavyks dar kartą iš kitų turtą atimt ir kitiems padalint, tame tarpe nepamirštant ir savęs – niekada netrūko. Ubago mąstymas – atimt ir padalint, nes po to, kai pravalgoma tai, kas padalinta – nebelieka ko dalintis, o dirbt nemokama.

  Pradėk dirbt komuniste, kvailos mintys išdulkės. Iš dyko buvimo vis negali išmest iš galvos 100 metų senumo Lenino idėjų.

  Pradėk nuo solidarumo. O ne svetimo gero dalijimo, sekant Lenino pėdomis.

 9. Socialistas says:

  Nagi nagi specialiste papsakok iš kur atsiranda oligarchai? Nejaugi TSRS nomenklatūra sukrovė Rotčildams ir kitiems turtingiausiems oligarchams turtus? D. Trampo, turtai irgi kilo iš TSRS nomenklatūros? Ir dar pasakyk, kad visi tie turtuoliai devintą pakaitą lieja dirbdami, sąžiningai dalinasi pelnu su dirbančiaisiais, ir kapitalistinė Lietuvos valdžia iki tobulumo pakėlė tarybinę sveikatos sistemą, mažindama lovadienius, socialinę sistemą, būsto aprūpinimo sistemą, švietimo ir t. t.

 10. Myndė says:

  Gerbiamieji, nesipeškite.
  Tekste keliama mintis, kad technikos pažanga leidžia ir net veda į situaciją, kuri gerokai kertasi su įsivaizduojamais laisvės principais; tokia situacija labai sėkmingai kyla komunistinėje Kinijoje, su laiku ji vis labiau reikšis ir „civilizuotose demokratijose“. Tik reitinguos ne pagal kažkokias korteles (kurios galiu ir neturėti), o pagal, pvz., veidą (jį turi visi).
  Ta prasme, santvarka čia yra neesminis dalykas; esmė ta, kad vos tik valdantys įgyja technines galimybes savo valdžią vienaip ar kitaip sustiprinti – jie tą tuojau ir padaro.
  Tai yra problema. Jeigu piliečiai bus mėmės ir nekovos – tokia ateitis bus greitai.

 11. Socialistas says:

  Santvarka yra esminis dalykas. Kapitalizmas orientuotas i pelnus ir bvp statistinius skaiciukus, kuriais valdzia pudrina segenis tautai neva kaip gerai gyvenam, tuo tarpu gerai gyvena tik saujele kapitalistu, kurie technologijas isnaudos bizniui nepaisydami jokiu gresmiu ar moraliniu, etiniu principu ir nekreipdami demesio i galima salutini kenksminga ju poveiki zmonesm, nes viskas susiveda i pelno skaiciukus. Tuo tarpu socialistines santvarkos tikslas yra zmogaus, visuomenes gerove ir tie ekonominiai skaiciukai nebus didesni uz kapitalistiniu skaiciuku todel, kad socializme pinigai ne kaupiami kapitalistu saskaitose, o leidziami nemokamam xmoniu gydymui, soc rupybai, apgyvendininui ir kitiems visuomenes poreikiams. Prie to pacio dar pro pasakysiu as solidarizuojuos su viso pasaulio isnaudojamais samdomais darbuotojais ir darbininkais. O oligarchu ir turciu solidarumas su ju samdiniais neegzistuoja. Galit tusciai postringaut apie patriotzma, bet jis baigiasi toje vietoje kai samdiniui reikia moketi alga, o valdziazmogiams reikia sergeti kapitalistu interesus paminant visuomenes interesa. Dabartinę Lietuvos fiktyvią laisvę iliustruoja keli paprasti faktai: seimas be Briuselio leidimo direktyvos pavidalu, net neįgalus atsisakyti sukioti laiką, o apie žmogaus laisves turim A. Paleckio isoriją kiek ir ką tau galima šnekėti/galvoti „laisvoje“ euroLietuvoje

 12. konkurencijos nėra says:

  BRAVO!

 13. Myndė says:

  Tamstos aprašinėjamą santvarką labiau tiktų vadinti Utopija.
  Beje, kokia šalis labiausiai šiandien atitiktų tą isivaizduojamą idealą?

 14. saul says:

  Šiaurės Korėja.Praktiškai….komunistinio-socialistinio mokymo galutinis ir tobuliausias pasiekimas.DDD

 15. Dailis Ivekauskas says:

  Tikrai bravo SOCIALISTUI : jo parašyto teksto gali nesuprasti tik KITOJE LIETUVOJE gyvenantis žmogus ,realybės negali užmaskuoti jokia širma- karalius jau nuogas,tačiau šitoje šalyje tai nieko netrigdo

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top