Kaip miršta postindustrinė visuomenė

2015, 2 rugsėjo, 1:01 | kategorija Ideologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 503 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Buvo galima tapti turtingu, tačiau nuo šiol tokio pasipiktinimą keliančio reiškinio nebebus. Prasidėjo didžiosios pjautynės.

Šiuolaikinę visuomenę drasko itin sunkus prieštaravimas: pati savaime ji yra labai sudėtinga, tačiau valdymo sistema joje veikia feodalizmo principu (griežta vertikalė ir principas „mano vasalo vasalas – ne mano vasalas“), o elitas apskritai veikia gentiniu gimininiu principu. Dėl ko visą laiką iškyla įvairiausių problemų, kurių niekaip nepavyksta išspręsti.

Vienu iš būdų su jomis susidoroti per paskutinį dešimtmetį tapo turtingų žmonių – finansinio elito (nepainioti su realiu elitu) skaičiaus smarkus išaugimas. Dėka „reiganomikos“, kreditavimo stimuliavimo ir emisijos, pavyko padidinti turtingųjų skaičių maždaug dešimt kartų, lyginant su normaliu jų skaičiumi, kurį gali atlaikyti ekonomika, esanti pusiausvyros būsenoje. Tai leido smarkiai sušvelninti destruktyvų aktyvumą talentingų ir veiklių žmonių, kurių normalioje situacijoje prileisti prie „ėdžių“ buvo neįmanoma, kadangi jos yra nepakankamai didelės.

To pasekmė: visi tie žmonės, kurie nuoširdžiai tiki, kad gimė su sidabriniu šaukšteliu burnoje, pradėjo aktyviai skleisti tuos principus, kurie, kaip jiems atrodė, tapo jų „pasisekimo“ priežastimi (apie kabutes – vėliau). Būtent šių žmonių absoliučiai nuoširdus aktyvumas ir tapo „liberaliosios revoliucijos“, su kuria dabar turime reikalą, priežastimi. Šia prasme labai įdomus Rusijos ir Vakarų konfliktas dėl Ukrainos – kadangi Rusija visą laiką kalba apie spectarnybų dalyvavimą organizuojant liberalų aktyvumą šioje šalyje, o Vakarai visą be galo ir be krašto kartoja mantras apie tai, kad „žmones traukia laisvė“. Kalba, suprantama, eina apie trauką, kuri gausiai finansuojama išimtinai iš privačių šaltinių.

Esmė čia ta, kad teisios yra abi pusės. Nes tie, kurie nuoširdžiai palaiko opoziciją Ukrainoje, neturi supratimo, iš kur kojos dygsta tam „nuoširdumui“, jie nesupranta, kad taisykles vis tiek jiems rašo Vakarų elitas ir perduoda pers savo spectarnybas. O Vakarai visiškai teisingai pažymi, kad jei jau jie sukūrė sistemą, kurią nuoširdžiai palaiko žmonės, tai nereikėtų tų žmonių skriausti.

Bėda ta, kad visos legendos apie tai, kaip galima „greitai pasidaryti pinigų“ ir „patekti į elitą“ palaipsniui pradeda slopti. Be to, pastarasis teiginys apskritai niekad nebuvo realizuojamas – į gimininį gentinį elitą galima patekti tik per kraujo ryšius, per santuoką. Ir niekaip kitaip.

Realus nuvorišų vaidmuo – tai elito patarnautojai ir tai jau darosi pastebima, o toliau tai bus dar akivaizdžiau. Tapti turtingu pastaraisiais dešimtmečiais išties buvo įmanoma, tačiau dabar, iš visko sprendžiant, tokios netvarkos nebeliks. Dar daugiau – žymi dalis turtingųjų (savaime aišku, „naujųjų“ turtingųjų, bet nuo to nė kiek ne lengviau, kadangi jų bendras skaičius jau gerokai viršijo „senuosius“ turtuolius) nustos būti turtingaisiais.

Tiesą sakant, elitams, tiek dabartiniams, tiek ir visais laikais, absoliučiai nusispjauti į tų nuvorišų likimus. Visos jų problemos – tai jų asmeninis reikalas. Ne vieną dešimtmetį potencialiems maištininkams buvo nurodomas tas kelias, kuriuo jie turėtų eiti. Ir ne šiaip kelias bei kryptis, bet ir judėjimo tuo keliu rezultatai. Kitaip sakant, didelio nuvorišų skaičiaus atsiradimas buvo ne kas kita, kaip socialinės įtampos mažinimo mechanizmas. Grubiai kalbant – jeigu yra galimybė užsidirbti daug pinigų, niekas neklausinėja, kuo ten iš tikrųjų užsiima tikrasis elitas. O jeigu jau visai primityviai, tai Vakarų potencialiems opozicijos lyderiams buvo duota galimybė tiek užsidirbti, kad jie paprasčiausiai pamiršo apie savo opoziciškumą. Nebe tas rūpėjo.

Tokia situacija gyvavo kelis dešimtmečius, ir staiga pasibaigė. Ir iškart iškyla mažiausiai du klausimai. Pirmasis – ką daryti su tais, kuris yra labai aktyvus, bet dar neturtingas? Kurlink jį pastūmėti? Pas fašistus? Pas komunistus? Pas vachabitus? Visi trys variantai nepaprastai pavojingi valdžiai ir elitui, o alternatyvų nesimato. Tačiau ir antras klausimas ne ką paprastesnis. Ką daryti su tais aktyviais ir jau įgūdžių turinčiais, kurie dar kol kas turtingi, tačiau dėl susiklosčiusių aplinkybių greitai nustos tokiais būti? Pas juos tebėra dar daug resursų ir jie puikiausiai supranta, kas vyksta. Bent jau supranta tas grėsmes, kurios iškyla jiems asmeniškai.

Reikia pažymėti, kad pats paprasčiausias būdas išspręsti šitų „nuvorišų“ problemą – tai patekti į realų elitą. Bėda čionai ta, kad masiškai to padaryti neįmanoma: vietų ten nėra, o ir neperkamos ten vietos už pinigus. Dėl to kyla natūrali idėja tuos elitus sukeisti vietomis, kaip Rusijoje ir TSRS 1917 ir 1991 metais. Iškart atsilaisvina daugybė vietų, kurias galima užimti. Suprantama, normalioje situacijoje „nuvorišai“ nekontroliuoja valdymo aparato ir nieko panašaus suorganizuoti negali, tačiau dabartinės krizės sąlygomis situacija iš principo keičiasi. Grubiai kalbant, pasinaudoję aktyvumu tų, kurie prarado visas viltis geresnei ateičiai (tame tarpe ir tų, kurie jau tapo vachabitais ir fašistais), nuvorišai gali pamėginti sugriauti šiuolaikinę valstybę ir jos elitą. Tuo pretekstu, kad tie elitai kalti dėl kolosalios krizės, su kuria nesugeba susidoroti.

Štai čia, manau, ir slypi didžiausias pavojus šiuolaikiniam elitui. Kadangi toji visuomenės grupė, kurią jie išaugino iš pradžių kovai su TSRS, o paskui rėmė ir saugojo kaip mechanizmą, skirtą kanalizuoti visuomeniniam aktyvumui, palaipsniui tampa pikčiausiu elito priešu. Dėl tos banalios priežasties, kad išlikti ekonomikai grįžus į vėžes, tie žmonės negali iš principo, bet ir prarasti to, ką turi, irgi negali, tai būtent tas atvejis, ai susitaikyti su esama padėtimi negalima.

Dėl visa ko dar sykį paaiškinsiu, kodėl manau, jog jokių susitarimų būti nebegali. Per pastaruosius dešimtmečius bendro pelno dalis, kurią perskirsto savo naudai finansinis sektorius, išaugo mažiausiai penkis kartus, nuo dešimties iki penkiasdešimties procentų. Plečiantis krizei, toji dalis geriausiu atveju nusmuks atgal iki dešimties procentų, o gal ir dar labiau. O pati ekonomika išsivysčiusiose šalyse smuks du kartus, o tai reiškia, kad absoliučiais skaičiais finansinis sektorius sumažės iki dešimties kartų. Kiek jame liks žmonių, kurie galės palaikyti savo gyvenimo lygį aukštesnį už vidutinį? Ir kur pasidės visi tie, kurie šiandien užtikrina prašmatnų vartojimą?

Manau, būtent šis konfliktas – tarp elito ir per pastaruosius kelis dešimtmečius atsiradusių „nuvorišų“ – taps priežastimi, dėl kurios sugrius ir šiuolaikinė Vakarų visuomenė, ir visa liberalioji ideologija. Beje, techniškai tai bus panašu į konfliktą Rusijos imperijoje XX amžiaus pradžioje, kai realia visų trijų revoliucijų priežastimi iš visko sprendžiant tapo užsienio (britų) kapitalas, prasiskverbęs į šalį po Vitės reformų. Aš kol kas nematau, kaip galima buvo to konflikto išvengti. Alternatyva liberalams nuvorišams galėjo tapti tradicinė visuomenė, kaip, tiesą sakant, ir buvo Rusijoje. Tačiau pastaroji taip aktyviai buvo griaunama per paskutinius metus, kad konsoliduoti ją bus sunku. Bet kokiu atveju Vatikano mėginimai kažką nuveikti šia linkme kol kas susiduria su griežtu liberalų pasipriešinimu (Prancūzijoje bažnyčia jau vos ne teroristine organizacija pripažinta). Beje, tai beveik automatiškai suteikia konservatyviems protestams prieš liberalizmą itin žiaurias formas, visų pirma susijusias su islamu.

Aš žinoma neteigiu, kad mano šiuolaikinės visuomenės konfliktų supratimas yra teisingiausias, bet manau, kad čionai aprašyta problema yra viena iš svarbiausių.

versijos.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Niekas nepadės ... says:

    Visas revoliucijas iki dabar organizavo ir finansavo „išrinktųjų“ tautos elitas. Kiti to nepadarys, todėl visi „nuvorišai“ ir liks nuvorišais visam laikui, nes patys jie yra susiskaldę ir neturi nei finansų nei „košės“ galvose, kad galėtų „revoliucionuoti“ ir pakovoti už save ir už savo palikuonių gyvenimus.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top